نرم افزار

فضای ابری چیست و ذخیره‌ سازی در آن چه فوایدی دارد؟

فضای ابری به شما امکان می‌دهد داده‌ها و پرونده‌ها را در مکانی خارج از مکانی که خود هستید، ذخیره کنید. این فضا از طریق اینترنت عمومی یا اتصال شبکه‌ای قابل دسترسی است.

داده‌ها در این فضا از طریق شبکه (به طور معمول اینترنت) نگهداری، مدیریت، پشتیبان‌گیری می‌شوند.
کاربران معمولاُ، ماهانه در ازای نگهداری داده‌ها، هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند. اگر چه هزینه در ازای هر بیت فضا، کاهش یافته است، اما هزینه‌های عملیاتی این خدمات افزایش یافته است. لذا استفاده از این فناوری بسیار گران است.
امنیت این سرویس‌ها همچنان در بین کاربران نگران‌کننده است. ارائه‌دهندگان خدمات سعی کرده‌اند با استفاده از رمزگذاری داده‌ها، احراز هویت چند مرحله‌ای و بهبود امنیت فیزیکی در خدمات خود، با افزایش قابلیت‌های امنیتی خود، این ترس‌ها را برطرف کنند.

 

چگونه فضای ابری داشته باشیم؟

فضای ذخیره سازی ابری

فضای ذخیره سازی ابری توسط یک شرکت ثالث ارائه می‌شود. مسئولیت میزبانی، ایمن‌سازی، مدیریت و نگهداری سرورها و زیرساخت‌ها در cloud storage به عهده شرکت ارائه‌دهنده است.

ارائه‌دهنده این اطمینان را به مشتری‌ها می‌دهد که در هر زمان به فضای ابری دسترسی داشته باشند. برای داشتن فضای ذخیره ابری باید از این شرکت‌ها اشتراک تهیه کنید.

 

هر چقدر که می‌خواهید داده ذخیره کنید

فضای ذخیره سازی ابری مقیاس‌پذیر است. منظور این است که می‌توانید با افزایش یا کاهش داده‌ها، ظرفیت فضایی که در اختیار دارید را کم و زیاد کنید.

 

اما چرا به فضای ابری نیاز داریم؟

اگر شما یک کاربر معمولی باشید…

هارد دیسک‌ رایانه شما فقط می‌تواند مقدار محدودی از داده‌ها را ذخیره کند. وقتی فضای ذخیره سازی رایانه تمام شود، باید فایل‌ها را به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی منتقل کنید.
در این زمان بهترین گزینه، فضای ذخیره سازی ابری است. فضای ذخیره سازی ابری گزینه‌ای مقرون به صرفه و مقیاس‌پذیر است.

فضای ذخیره سازی ابری برای یک کاربر معمولی

اگر شما یک سازمان باشید…

به جای اینکه یک سازمان بر ساخت و نگهداری شبکه‌های داخلی سرمایه‌گذاری کند، به سراغ ذخیره سازی داده‌ها در ابر می‌رود. با این کار دیگر هزینه‌های هنگفتی متقبل نمی‌شوید بلکه فقط در ازای خدماتی که استفاده می‌کنید، پرداخت را انجام می‌دهید.
درست است که با افزایش داده‌ها، هزینه سازمان شما افزایش می‌یابد. اما فراموش نکنید اگر این فضا را خود شما تهیه می‌کردید هم باید با افزایش داده‌ها فضا و زیرساخت را ارتقا می‌دادید.

 

انواع فضای ذخیره ابری

خدمات ذخیره سازی ابری عمومی یک فضای ذخیره سازی چند مستأجری را فراهم می‌کنند. منظور از چند مستاجری این است که در یک فضای ابری، چند نفر می‌توانند داده‌های خود را ذخیره‌کنند. که بیشتر مناسب داده‌های بدون ساختار اشتراکی است.
داده‌های مراکز داده ارائه‌دهندگان خدمات در مناطق مختلف شهرها، کشورها و قاره‌ها ذخیره می‌شود.

پرداخت‌ها چگونه محاسبه می‌شود

برای استفاده از cloud storage دو نوع مدل پرداخت داریم:
• پرداخت در ازای هر بار استفاده از فضای ابری
• پرداخت بر اساس فرکانس و حجم داده‌های قابل دسترسی

 

بهترین‌های فضاهای ذخیره‌ سازی ابری

این بخش بازار تحت سلطه سرویس ذخیره سازی ساده آمازون (S3 Amazon Glacier) برای فضای آرشیوی عمیق و سرد باشد.
دیگر ارائه‌دهندگان Google Cloud Storage Nearline و Microsoft Azure هستند.

گوگل درایو که توسط شرکت گوگل ارائه شده است نیز یکی از برترین خدمات این عرصه است. در مقاله گوگل درایو چیست می‌توانید نحوه کار با گوگل درایو را بیاموزید.

غیر از گوگل درایو، وان درایو نیز دیگر ارائه‌دهنده محبوبی است که نام آن زیاد شنیده شده است.

بهترین های فضای ذخیره سازی ابری

انواع فضای ذخیره سازی ابری

سرویس ذخیره سازی ابری خصوصی

این ذخیره سازی ابری خصوصی در یک محیط اختصاصی محافظت شده در پشت فایروال سازمان مستقر شده است.
پیاده سازی فضای ذخیره سازی خصوصی ابری با میزبانی داخلی از ویژگی‌های خدمات ابری عمومی موجود در بازار تقلید می‌کند. دسترسی آسان و تخصیص منابع ذخیره سازی برای کاربران تجاری و همچنین پروتکل‌های ذخیره سازی اشیا را فراهم می‌کند.
ابرهای خصوصی برای کاربرانی که به سفارشی سازی و کنترل بیشتری بر داده‌های خود نیاز دارند یا دارای امنیت اطلاعات دقیق یا مقررات هستند، مناسب هستند.

 

فضای ابری ترکیبی

ابر ترکیبی؛ ترکیبی از ذخیره سازی ابر خصوصی و خدمات ذخیره سازی ابر عمومی شخص ثالث است. این مدل انعطاف‌پذیری و امکانات بیشتری برای استقرار داده‌ها را برای مشاغل فراهم می‌کند.
برای مثال فرض کنید سازمان به طریق زیر عمل کند:
• ذخیره داده ساختاریافته در یک ابر خصوصی
• داده‌های بدون ساختار و بایگانی در یک ابر عمومی

یک محیط ترکیبی مدیریت “افزایش انبوه ابر” به سرویس ذخیره سازی خارجی و جلوگیری از اضافه کردن منابع ذخیره سازی داخلی، مدیریت سهمیه‌های فصلی یا پیش بینی نشده در ایجاد یا دسترسی داده‌ها را آسان‌تر می‌کند.
در سال‌های اخیر، پذیرش مدل ابر ترکیبی افزایش یافته است. ابر ترکیبی با وجود مزایایی که دارد، چالش‌های فنی، تجاری و مدیریتی را به همراه دارد.
به عنوان مثال، ارائه‌دهندگان cloud storage عمومی باید به فضای خصوصی دسترسی داشته باشند. لذا سازگاری و اتصال کافی و قابل اعتماد به شبکه از فاکتورهای بسیار مهم است.
یک سیستم ذخیره سازی ابری در سطح شرکت باید متناسب با نیازهای فعلی مقیاس پذیر باشد، قابل دسترسی و کاربردی باشد.

فضای ذخیره سازی ابری راهی برای کاهش هزینه‌ها

مشخصه‌های فضای ذخیره ابری

فضای ذخیره سازی ابری بر اساس زیرساخت مجازی با واسط‌های قابل دسترسی، انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر، چند مستاجره و قابل اندازه‌گیری است.
داده‌های مبتنی بر ابر در مخازن منطقی موجود در سرورهای مختلف کالا که در مکان‌ها یا در یک مرکز داده تحت مدیریت ارائه‌دهنده ابر شخص ثالث قرار دارند، ذخیره می‌شوند.

 

ذخیره سازی آبجکتی

در سال‌های اخیر، فروشندگان cloud storage، عملکردها و قابلیت‌های سیستم فایل را به نرم‌افزار و سخت‌افزار ذخیره‌سازی خود اضافه کرده اند.
به عنوان مثال، یک درگاه ذخیره سازی ابری می‌تواند یک حالت شبیه‌سازی سیستم فایل را برای ذخیره سازی آبجکتی فراهم کند.
این ترتیب اغلب به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا بدون پشتیبانی واقعی از پروتکل ذخیره سازی آبجکتی، به داده‌ها دسترسی داشته باشند.
همه برنامه‌های پشتیبان از پروتکل ذخیره آبجکت استفاده می‌کنند، این یکی از دلایلی است که پشتیبان گیری آنلاین از یک سرویس ابری؛ اولین عامل موفقیت ذخیره سازی ابری است.

 

ذخیره سازی آبجکتی

 

پیکربندی فضای ذخیره سازی ابری

فضای ابری از تعداد زیادی سیستم ذخیره سازی دیسک سخت تشکیل شده است. این دیسک‌های سخت مانند یک شبکه به هم متصل هستند.
ارائه‌دهندگان لایه‌هایی با کارایی بالا را به پیکربندی ابر ذخیره سازی خود اضافه کرده‌اند. این لایه‌ها شامل درایوهای حالت جامد (SSD) است.

 

مزایای فضای ذخیره ابری

فضای ذخیره ابری مزایای زیادی را به همراه دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره شده است:
• پرداخت در ازای استفاده:‌ با استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری، مشتریان فقط هزینه ذخیره سازی را که استفاده می‌شود را پرداخت می‌کنند. دیگر نیازی به هزینه‌های هنگفت سرمایه‌ای نیست. در حالی که هزینه‌های ذخیره سازی ابری باید ماهانه یا چند ماه یک بار پرداخت شود، اما این هزینه چندان زیاد نیست. حتی به عنوان یک هزینه مداوم ممکن است باز هم کمتر از هزینه‌های نگهداری سیستم داخلی باشد.
• قبض خدمات: مشتریان فقط هزینه ظرفیت مورد استفاده خود را پرداخت می‌کنند. با کاهش استفاده، هزینه ذخیره سازی ابری نیز کاهش می‌یابد. این مسئله کاملاً در تضاد با استفاده از سیستم ذخیره سازی داخلی است.
چرا که سیستم ذخیره سازی داخلی به احتمال زیاد برای تطبیق با رشد بیش از حد پیکربندی شده باشد. بنابراین، یک شرکت بیش از آنچه در ابتدا نیاز دارد پرداخت خواهد کرد. در نتیجه، هزینه ذخیره سازی هرگز کاهش نخواهد یافت.
• دسترس پذیری جهانی: ‌فضای ذخیره سازی ابری به طور معمول از هر سیستم در هر زمان و هر مکان در دسترس است. لازم نیست نگران قابلیت سیستم عامل یا فرآیندهای پیچیده تخصیص باشید.
• سهولت استفاده:‌ دسترسی به ابر و استفاده از فضای ذخیره سازی ابری آسان است. بنابراین توسعه دهندگان، آزمایش‌کنندگان نرم افزار و کاربران تجاری می‌توانند بدون نیاز به امکانات خاصی کار خود را آغاز کنند.
• امنیت خارج از سایت: در کل ذخیره سازی ابر عمومی راهی را برای انتقال نسخه‌های داده به یک مکان دور برای پشتیبان گیری و اهداف امنیتی فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید که ….
یک سیستم ذخیره سازی ابری داخلی می‌تواند برخی از ویژگی‌های سهولت استفاده یک سرویس ابر عمومی را در بالا فراهم کند، ‌اما از انعطاف پذیری ظرفیت ذخیره سازی خدمات عمومی بی‌بهره است.

مزایای فضای ذخیره سازی ابری

معایب فضای ذخیره ابری

موردی در ذخیره سازی ابری – به ویژه خدمات عمومی – وجود دارد که ممکن است شرکت‌ها را از استفاده از این خدمات منصرف کند. از طرفی ممکن است نحوه استفاده از آن‌ها را محدود کند.

امنیت

امنیت تنها فاکتور مورد استناد است که ممکن است یک شرکت را در استفاده از فضای ذخیره سازی ابری عمومی بی میل کند-یا حداقل کمی به شک اندازد.
این نگرانی وجود دارد که وقتی داده‌ها از محدوده شرکت خارج شوند، شرکت، دیگر کنترلی بر نحوه اداره و ذخیره آنها ندارد.
همچنین نگرانی‌هایی در مورد ذخیره سازی داده‌هایی بر طبق قوانین خاص وجود دارد.

اما
ارائه‌دهندگان ابر با اقداماتی که برای محافظت از اطلاعات مشتریان کرده‌اند مانند:
• رمزگذاری داده
• امنیت فیزیکی
• ذخیره اطلاعات در چند مکان
این نگرانی‌ها را بر طرف کرده‌اند.

 

طریقه دسترسی به داده‌های ابر

دسترسی به داده‌های ابری مسئله دیگری است. این دسترسی می‌تواند هزینه را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. ممکن است یک شرکت نیاز به دسترسی به حجم بالایی از داده‌ها داشته باشد.

دسترسی به داده‌های ابری

این شرکت باید ماهانه هزاران دلار بابت این لینک پرداخت کند.
ممکن است برنامه‌های داخلی نیاز به دسترسی به داده‌های ذخیره شده در فضای ابری داشته باشند در این صورت شرکت با مشکلات عملکردی روبرو می‌شود. در این موارد، احتمالاً نیاز به انتقال سرورها و برنامه‌ها به همان ابر یا بازگشت داده‌های لازم به داخل خانه است.

محدودیت در جابجایی داده‌ها

ممکن است یک شرکت به ظرفیت ذخیره‌سازی ابری زیادی نیاز داشته باشد. داده‌های خود را مرتباً جابجا کند. در این صورت، هزینه‌های ماهانه بسیار زیاد می‌شود. در مقایسه با استقرار فضای ذخیره‌سازی در داخل، هزینه‌های جاری می‌تواند سرانجام از هزینه پیاده سازی و نگهداری سیستم داخلی بیشتر شود.

در زمان استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری به موارد زیر دقت کنید

• هزینه‌های یکبار مصرف و دوره‌ای خرید و مدیریت ظرفیت ذخیره‌ سازی داخلی را با هزینه‌های جاری ذخیره سازی و دسترسی به داده‌ها در ابر مقایسه کنید.
• تعیین کنید که آیا برای دسترسی مناسب به ارائه‌دهنده خدمات، هزینه‌های اضافی مخابرات نیز مورد نیاز است.
• تصمیم بگیرید که آیا سرویس ذخیره‌سازی ابری امنیت کافی و حاکمیت داده‌ها را فراهم می‌کند.
• روش‌های داخلی را برای دسترسی و استفاده از ذخیره سازی ابر برای حفظ مدیریت موثر داده‌ها و هزینه‌های کنترل ایجاد کنید.

 

دیگر کاربردهای فضای ذخیره‌سازی ابری

رایج‌ترین موارد استفاده پشتیبان گیری، بازیابی فاجعه و بایگانی کردن داده‌هایی است که به ندرت به آن‌ها دسترسی پیدا می‌شود.
تعداد بیشتری از مشتریان همچنین از خدمات ذخیره سازی ابری برای DevOps به عنوان معیار کاهش هزینه سرمایه استفاده می‌کنند. آنها فقط می‌توانند منابع رایانشی و ذخیره سازی را برای مدت زمان توسعه پروژه و آزمایش اجاره کنند.
برخی از شرکت‌ها دارای نوسانات فصل در حجم داده‌های خود هستند.

این شرکت‌ها می‌توانند از فضای ذخیره سازی ابری استفاده کنند تا از این طریق فعالیت‌های ایجاد اطلاعات را کنترل کنند.
برای شرکت‌های کوچک و متوسط، برخی از سرویس‌های ذخیره سازی ابر، مانند همگام سازی فایل و به اشتراک گذاری، ممکن است بر اساس یک سرور یا کاربر خاص باشد.
ویژگی‌های همگام سازی فایل این سرویس‌ها اطمینان از سازگاری نسخه‌های پرونده‌های ذخیره شده محلی در سرویس گیرنده همگام سازی – سرور یا رایانه شخصی کاربر نهایی – و ابر را می‌دهد. قابلیت‌های نسخه سازی و و اشتراک گذاری پرونده نیز اغلب در آن گنجانده شده است.

 

آنچه نتیجه می‌شود این است که…

با افزایش روز افزون حجم اطلاعات دیجیتال، چه یک فرد باشیم یا شرکت، فراهم کردن فضایی برای ذخیره این اطلاعات هزینه بر است.
فضای ابری، که توسط شرکت‌های مخصوصی ارائه می‌شود به کاهش هزینه مربوط به ذخیره اطلاعات کمک کرده‌است.
درست است که فضای ذخیره‌سازی ابری معایبی نیز دارد اما به نظر می‌رسد که مزایای آن بیشتر است.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا