شبکه

تفاوت پهنای باند و سرعت در اینترنت

خرید کابل شبکه

تفاوت سرعت و پهنای باند اینترنت ممکنه در مواقع مختلفی مثل خرید مودم یا خرید بسته‌های اینترنتی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت (ISP) براتون سوال بشه. در چنین مواقعی با اصطلاحاتی مثل سرعت، پینگ، پهنای باند و غیره روبرو میشین که در مورد مفهوم هر کدوم اطلاعات لازم رو ندارین. به این ترتیب تصمیم‌گیری در خرید روتر و اینترنت براتون پیچیده و سردرگم‌کننده میشه. در این مقاله قصد داریم در مورد دو مفهوم سرعت و پهنای باند صحبت کرده و تفاوت سرعت و پهنای باند اینترنت رو به صورت کامل توضیح بدیم. چون این دو اغلب به جای همدیگه تلقی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرن. در صورتی که دو مفهوم مجزا هستن. با ما همراه باشید.

مفهوم پهنای باند چیست؟

برای اینکه مفهوم پهنای باند اینترنت رو بهتر متوجه بشیم، اجازه بدین یک مثال غیر اینترنتی بزنیم. تصور کنید که برای ارتباط بین دو شهر، یک جاده تک بانده باریک وجود داره که اداره راه و شهرسازی این جاده رو به یک اتوبان چهار بانده تبدیل می‌کنه. در حالت قبلی فقط یک ماشین با حداکثر سرعت 120 کیلومتر امکان عبور از جاده رو داشت اما در اتوبان چهار بانده جدید، همزمان 4 خودرو با همین سرعت می‌تونن در جاده تردد داشته باشن. این بهبود وضعیت در دنیای اینترنت، افزایش پهنای باند نامیده میشه. اینکه جاده بزرگتر شده و امکان عبور چندین خودرو فراهم شده، ارتباطی به حداکثر سرعت خودروها در مسیر نداره و همچنان تمام خودروها با حداکثر سرعت 120 کیلومتر در ساعت تردد دارن.

در دنیای اینترنت، بیت‌ها همان خودروهایی هستن که مثال زدیم و جاده همان پهنای بانده. با افزایش پهنای باند امکان انتقال دیتای بیشتری در واحد زمان فراهم میشه و تعداد افراد متصل به وای فای هم می‌تونه بیشتر باشه. واحد اندازه‌گیری پهنای باند مگابیت در ثانیه هست که معمولا شرکت‌های فروشنده اینترنت به جای سرعت، روی این فاکتور یعنی BPS مانور میدن.

بیت کوچکترین واحد انتقال دیتا بوده و خطی که بر فرض پهنای باند 50 مگا بیتی داره، یعنی می‌تونه در یک ثانیه 50 مگا بیت داده رو منتقل کنه.
پهنای باند اینترنت

سرعت اینترنت چه فاکتوری را نشان می‌دهد؟

با مفهوم سرعت اینترنت احتمالا بیشتر آشنا هستین. بسیار اتفاق میافته که افراد برای افزایش سرعت مودم و روتر، ترجیح میدن به جای اتصال بی سیم یا وایرلس به مودم از کابل لن استفاده کنن و به صورت مستقیم اینترنت رو دریافت کنن. اما فرق سرعت اینترنت با پهنای باند چیه و این فاکتور چه چیزی رو نشون میده؟

در مثالی که برای اتوبان چهار بانده بین دو شهر زدیم، گفتیم در این اتوبان امکان تردد چهار خودرو با حداکثر سرعت 120 کیلومتر در ساعت، فراهم شده. اما توجه کنید که ممکنه این خودروها با حداکثر سرعت تردد نکنن و به هر دلیلی مثل شرایط نامساعد خودرو مجبور باشن در همین اتوبان با سرعت 80 کیلومتر در ساعت تردد کنن. بنابراین واضحه که افزایش پهنای باند لزوما به معنی افزایش سرعت نیست.

سرعت اینترنت هم با واحد مگابیت در ثانیه اندازه‌گیری میشه و عدد نمایش داده شده نشون میده که حداکثر سرعت آپلود و دانلود دیتا در واحد زمان چقدره. یعنی میزان مشخصی از دیتا در چه زمانی منتقل میشن.

با توجه به توضیحات ارائه شده احتمالا می‌تونین حدس بزنین که سرعت اینترنت نمی‌تونه از پهنای باند بیشتر باشه. اما افزایش پهنای باند می‌تونه تاثیر مستقیمی در افزایش سرعت اینترنت داشته باشه.

سرعت اینترنت

به طور کلی میشه گفت; پهنای باند، میزان دیتای انتقالی و سرعت، حداکثر سرعت دیتای انتقالی در واحد زمان رو نشون میده.

آنچه در تفاوت سرعت و پهنای باند اینترنت گفتیم

در این مقاله از سایت نتران، دو فاکتور سرعت و پهنای باند اینترنت رو باهم مقایسه کردیم و توضیح دادیم که این دو فاکتور اگرچه باهم ارتباط تنگاتنگی دارن اما به یک مفهوم نیستن و هر کدوم ویژگی خاصی از اینترنت رو اندازه‌گیری می‌کنه. تفاوت سرعت و پهنای باند اینترنت رو به صورت کامل توضیح دادیم و گفتیم در خرید بسته‌های اینترنتی لازمه که به این دو فاکتور به صورت ویژه توجه کنید. در ادامه به سوالات پرتکرار در مورد این موضوع پاسخ می‌دیم اما اگر همچنان سوالی در مقایسه پهنای باند و سرعت اینترنت دارین، در قسمت نظرات مطرح کنید که در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم.

سوالات متداول

آیا سرعت و پهنای باند اینترنت یکسان هستن؟

این دو فاکتور به هم مرتبط بوده اما یکسان نیستن. پهنای باند، حجم و میزان انتقال داده و سرعت، حداکثر سرعت انتقال داده در واحد زمان رو نشون میده.

آیا پهنای باند روی سرعت اینترنت تاثیر داره؟

بله سرعت اینترنت با توجه به میزان پهنای باند تغییر می‌کنه در صورتی که ظرفیت یا همان پهنای باند اینترنت برای انتقال داده بیشتر باشه، امکان انتقال سریع‌تر دیتا هم فراهم میشه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا