تجهیزات شبکه

راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه

خرید کابل شبکه

راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه برای هر فردی که قصد راه‌اندازی یا توسعه شبکه‌ای رو داره لازمه. چراکه خرید تجهیزات اکتیو شبکه به نحو اصولی و درست در عملکرد و کارایی شبکه تاثیر بسزایی داره. انواع تجهیزات اکتیو شبکه مثل مودم، روتر، سوئیچ، بریج، کارت شبکه و غیره هر کدام ویژگی‌هایی دارن که باید در جهت سازگاری با شبکه ما و سازگاری با سایر تجهیزات شبکه مورد بررسی قرار بگیرن. در این مقاله تصمیم داریم در جهت راهنمای خرید تجهیزات اکتیو، این ویژگی‌های مهم از تجهیزات که قبل از خرید باید بهشون توجه کرد رو توضیح بدیم. با ما همراه باشید.

اگر هنوز مفهوم پسیو و اکتیو در شبکه رو نمی‌دونید، مقاله تفاوت پسیو و اکتیو در شبکه رو مطالعه کنید.

اهمیت تجهیزات اکتیو در شبکه

قبل از راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه، بهتره یک یادآوری از معنی تجهیزات اکتیو داشته باشیم تا ببینیم اصلا کدام تجهیزات شبکه، اکتیو محسوب میشن. تجهیزات اکتیو شبکه، تجهیزاتی هستن که با استفاده از جریان برق، سیگنال‌های الکترونیکی رو تولید، هدایت و مسیریابی کرده و بعد سیگنال‌های تولید شده با کمک تجهیزات پسیو مثل کابل شبکه در مسیر شبکه جابجا میشن تا به مقصد نهایی برسن. مهم‌ترین تجهیزات اکتیو در شبکه، مودم، روتر، بریج، هاب، سوئیچ شبکه و کارت شبکه هستن که میشه گفت برای اغلب شبکه‌ها ضروری هستن.

تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو شبکه در ارتباط و تکامل با همدیگر هدف نهایی شبکه رو دنبال می‌کنن. نمیشه گفت کدام یکی از انواع تجهیزات اکتیو یا پسیو شبکه اهمیت بیشتری در نتیجه دارن اما تجهیزات اکتیو با توجه به اینکه تجهیزات پایه‌ای شبکه هستن و هزینه زیادی بابت خرید این تجهیزات صرف میشه باید با حساسیت و وسواس بیشتری انتخاب بشن به نحوی که هم نیاز شبکه رو ایفا کنن و هم قابلیت‌های لازم برای توسعه شبکه در زمان‌های آینده رو داشته باشن. به عنوان مثال در یک شبکه، خرید پچ کورد شبکه جدید به دفعات از خرید سوئیچ راحت‌تر و کم هزینه‌تر هست.

نکات مهم در خرید تجهیزات اکتیو شبکه

نکات مهم در خرید انواع تجهیزات شبکه اکتیو

بخش طلایی مطلب در مورد راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه همین بخشه. چون نکات مهمی که باید در زمان خرید این تجهیزات بهشون توجه کنید رو به صورت کامل توضیح می‌دیم. برای اینکه مطالب کاملا واضح و شفاف باشه انواع تجهیزات اکتیو شبکه رو در چهار دسته مودم، روتر، سوئیچ و کارت شبکه به صورت جداگانه بررسی کرده و توضیح می‌دیم:

راهنمای خرید مودم

مطمئن هستیم که شما در حال حاضر که این مقاله رو مطالعه می‌کنین می‌دونین مودم چیست و چه کاربردی داره، اما ممکنه در زمان خرید مودم و انتخاب یکی از انواع مدل‌های موجود کمی سردرگم باشید که بالاخره کدام مودم برای شبکه شما مناسبه. در این مورد توصیه ما برای راهنمای خرید تجهیزات اکتیو و ابزار مودم اینه که این چهار ویژگی رو به صورت مجزا بررسی کنید:

 • سازگاری

منظور از سازگاری مودم، سازگاری دیوایس با ISP یعنی شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی مدنظره. در حالت کلی میشه اغلب مودم‌های موجود در بازار ایران با شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت سازگاری دارن اما محض احتیاط بهتره شماره MAC دستگاه که در پشت اون نوشته شده رو به شرکت مدنظر خود اعلام کرده و از سازگاری اون مطمئن باشین.

 • سرعت

در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو فاکتور سرعت یکی از فاکتورهای بسیار مهمه. در مورد مودم هم این نقش این فاکتور بسیار پررنگه. به میزان سرعت انتقال داده مودم حتما توجه کنید تا این دیوایس عاملی برای کاهش سرعت شبکه شما نباشه. اما دو نکته‌ مهم در مورد سرعت مودم وجود داره که باید بهشون دقت کنید. اولا سرعت نوشته شده در روی مودم با واحد Mbps به معنی مگا بیت بر ثانیه هست و نه مگا بایت بر ثانیه و دوما این سرعت نشان دهنده سرعت دانلود مودم هست نه سرعت آپلود. این مورد در راهنمای خرید مودم VDSL کامل‌تر توضیح داده شده.

ضمن اینکه باید سرعت مودم رو با توجه به سازگاری اینترنت خریداری شده هم بررسی کنید. در صورتی که مودمی با میزان سرعت بسیار بالا خریداری کنید اما اینترنت خریداری شده شما از شرکت ارائه دهنده اینترنت کمتر از اون میزان باشه در واقع شما از تمام قابلیت مودم استفاده نکردین و به نوعی هزینه‌ای مازاد متحمل شدین که استفاده‌ای ازش ندارین.

 • تعداد پورت

مودم در قسمت پشتی تعدادی پرت برای ایجاد اتصال با کابل و سوکت داره. تعداد این پورت‌ها نشون میده که چه تعداد افراد می‌تونن از طریق کابل به اینترنت متصل بشن. این مورد برای کسانی که قصد ندارن اتصال وایرلس برقرار کنن، مهمه.

 • محدوده پوشش دهی

محدوده پوشش دهی هر مودم بر اساس ویژگی‌هایی مثل سری ساخت و به روز بودن و تعداد آنتن‌های تعبیه شده مشخص میشه. نکته مهم در انتخاب تجهیزات اکتیو شبکه و مودم اینه که میزان محدوده پوشش دهی مودم رو چک کنید تا برای فضای مدنظر شما کافی باشه و همینطور قابلیت ارتقا داشته باشه. البته در این مورد راهنمای خرید مودم همراه هم می‌تونه مفید باشه.

راهنمای خرید مودم

راهنمای خرید روتر

در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه لازمه که تفاوت مودم و روتر رو یادآوری کنیم. در واقع تمام دیوایس‌هایی که شما تاکنون دیدین و در منازل و ادارات مورد استفاده قرار می‌گیره یک مودم روتر هستن. روتر اینترنت رو از منبع دریافت کرده و بین دستگاه‌های مقصد توزیع می‌کنه. ویژگی‌هایی از روتر که در تعیین قیمت روتر هم تاثیرگذار هستن باید قبل از خرید بهشون توجه کنید تا هم پاسخ گوی تمام نیازهای شبکه باشه و هم هزینه زیاد و بلااستفاده نکرده باشین:

 • قدرت پردازنده

روتر باید قدرت پردازنده بالایی داشته باشه که این قدرت بر اساس تعداد هسته، نوع و قدرت پردازنده تعیین میشه این فاکتورها روی دستگاه نوشته شده.

 • تک بانده یا دو بانده

روتر دوبانده بهتر از روتر تک بانده هست. روترهای دوبانده سرعت و میزان پوشش دهی بیشتری از روترهای تک بانده دارن. بنابراین بهتره که روتر دوبانده تهیه کنید.

 • سرعت پورت

سرعت پورت روتر، در میزان سرعت شبکه تاثیرگذاره در صورتی که پورت‌ها به پچ پنل شبکه و به کابل‌ها وصل میشن باید سرعت لازم رو ساپورت کنن. بنابراین به سرعت پورت روتر هم توجه کنین.

راهنمای خرید روتر

راهنمای خرید سوئیچ

در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه به سوئیچ شبکه رسیدیم که یکی از دیوایس‌های جالب توجه شبکه هست که در مرکز رک تعبیه شده و بدون دردسر نقش مهم خودش رو ایفا می‌کنه. گفتیم بی‌دردسر چون در صورتی که درست انتخاب و خریداری بشه در طول عمر شبکه به درستی کار کرده و مشکلی به وجود نمیاره. حال سوال اینجاست که چطوری باید سوئیچ رو به درستی انتخاب کنیم و به نکاتی باید توجه کنیم:

 • تعداد پورت

اصلی‌ترین ویژگی سوئیچ شبکه که در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو و سوییچ باید بهش دقت کنید تعداد پورت‌های روی دستگاه هست که ایت تعداد در واقع نشان دهنده تعداد کاربرانی هست که می‌تونن به سوئیچ و در واقع به شبکه متصل بشن. بهتره تعداد پورت‌های سوئیچ رو کمی بیشتر از تعداد کاربران در زمان حاضر انتخاب کنید تا در زمان‌های آینده هم امکان گسترش شبکه وجود داشته باشه.

 • سوییچ مدیریتی یا غیر مدیریتی

مدیریتی و یا غیر مدیریتی بودن سوئیچ شبکه هم در زمان خرید این دیوایس باید بررسی بشه. تفاوت سوییچ مدیریتی و غیر مدیریتی در ویژگی‌هایی مثل قابلیت پیکربندی، دارا بودن تنظیمات امنیتی، قابلیت استفاده از سوییچ در شبکه‌های بزرگ و سرعت دستگاه مهمه که باید با توجه به اندازه و نیاز شبکه یکی از این دو مدل رو انتخاب کنید.

 • قابلیت برق رسانی

سوییچ شبکه‌ای که قادر به انتقال نیروی برق از طریق کابل و کیستون به دستگاه‌های متصل شده هست، سوییچ poe نامیده میشه که اگر به چنین قابلیتی در شبکه خودتون نیاز دارین، بهتره به جای سوییچ ساده از سوئیچ شبکه POE استفاده کنین.

راهنمای خرید سوئیچ

راهنمای خرید کارت شبکه

به عنوان آخرین مورد از راهنمای خرید تجهیزات اکتیو، قصد داریم در مورد کارت شبکه توضیح بدیم. قبل از ارائه نکات، بهتره در این مورد راهنمای خرید دانگل وای فای رو ببینید. کارت شبکه اغلب در داخل کامپیوترها و سیستم‌ها تعبیه شده اما در شرایطی که نیاز به اتصالات بیشتری دارین و لازمه کارت شبکه جداگانه خرید کنین، بهتره به این ویژگی‌ها توجه کنین:

 • سرعت

اولین عامل سرعت انتقال داده هست که این وسیله باید داشته باشه. به میزان سرعت شبکه خود توجه کرده و بر اساس اون کارت شبکه مناسب رو تهیه کنید. معمولا برای مصارف خانگی و دفاتر کوچک سرعت 300Mbps کافی هست اما در شبکه‌های بزرگتر و برای سرورها از کارت شبکه‌هایی با سرعت بالاتر بهترن. کارت شبکه گیگابیت تا تا سرعت 40 گیگابیتی در بازار موجود هست.

 • نوع اتصال

انواع کارت شبکه به طرق مختلفی نصب میشن که لازمه در زمان خرید به این موضوع یعنی نوع باس کارت شبکه توجه کنید. نوع اتصال usb که بهش کارت شبکه اکسترنال (external) هم میگن، اتصال pci و یا اتصال rj45 و انواع مختلف اتصال که باید با توجه به شبکه و سایر تجهیزات موجود در شبکه تون نوع مناسب رو انتخاب کنین.

 • تعداد پورت و سازگاری با سیستم عامل

آخرین ویژگی کارت شبکه که باید در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو بهش توجه کنین، سازگاری اون با سیستم عامل شبکه شما و همین‌طور تعداد پورت‌های اون هست. هرچند اغلب کارت‌های شبکه با یک پورت اتصال مدنظر رو برقرار می‌کنن اما در برخی از شبکه‌های بزرگ کارت شبکه چند پورته هم بسیار کارآمد هست که از طریق پورت‌ها میشه انتقال داده‌های مختلف رو تفکیک کرد.

راهنمای خرید کارت شبکه

اگر شبکه بزرگی دارین که لازمه علاوه بر تجهیزات گفته شده، سرور هم خریداری کنین، راهنمای انتخاب و خرید سرور برای شما مفیده.

آنچه در راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه گفتیم

در این مقاله از نتران، به دنبال ارائه مطالب مفید برای راهنمای خرید تجهیزات اکتیو شبکه، ضمن معرفی و توضیح اهمیت انواع تجهیزات اکتیو شبکه، ویژگی‌های هر کدام از تجهیزات اکتیو که قبل از خرید باید به آنها توجه کرد رو بررسی کردیم. گفتیم انواع تجهیزات اکتیو مثل مودم، روتر، سوئیچ، بریج و کارت شبکه و غیره ویژگی‌هایی مثل تعداد پورت، پشتیبانی از سرعت، کنترل امنیت و غیره دارن که این ویژگی‌ها می‌تونن در انتخاب نهایی و خرید تجهیزات اکتیو شبکه برای ما مهم باشن. امیدواریم نکات ذکر شده براتون مفید باشه. اگر همچنان سوالی از راهنمای خرید تجهیزات اکتیو دارین در قسمت نظرات مطرح کنید که کارشناس متخصص مجموعه در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما هستن.

سوالات متداول

تجهیزات اکتیو شبکه رو حتما باید برای شبکه بخریم؟

هر کدام از انواع تجهیزات اکتیو مثل مودم و بریج و سوییچ و غیره نقش مهم و پررنگی در شبکه دارن که اغلب بدون اونها شبکه عملکردی نداره، بنابراین میشه گفت بله اغلب خرید تجهیزات اکتیو برای شبکه ضروری هستن.

تجهیزات شبکه اکتیو که قیمت بیشتری دارن برای شبکه مناسب هستن؟

در انتخاب تجهیزات اکتیو شبکه، قبل از قیمت باید به فاکتورهای دیگه‌ای مثل سازگاری با شبکه و سایر تجهیزات توجه کرد.

در خرید سوئیچ شبکه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید سوئیچ به عنوان یکی از تجهیزات اکتیو مهم، ویژگی‌های تعداد پورت، قابلیت پیکربندی و میزان پشتیبانی از سرعت دستگاه رو بررسی کنید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا