تجهیزات شبکه

پچ کورد چیست ؟ انواع پچ کورد شبکه

خرید کابل شبکه

احتمالا تا الان اسم کابل شبکه یا کابل لن (LAN) به گوش‌تون خورده و حتی از اون‌ برای اتصال کامپیوتر یا لپ‌تاپتون به مودم استفاده کردین، باید بگیم که اسم همان وسیله اتصال دهنده دستگاه‌ها بهم، پچ کورد هستش. حالا پچ کورد چیست؟ پچ کورد همون کابل لن هست با این تفاوت که طولش کوتاه‌تر شده و روی هر دو سر اون سوکت قرار گرفته. در این مقاله قصد داریم انواع پچ کورد شبکه رو معرفی و بررسی کنیم. با نت‌ران همراه باشین.

پچ کورد چیست ؟

پچ کورد شبکه (Patch Cord) یکی از اساسی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه هست که به منظور متصل کردن اجزای یک شبکه به کار میره. تجهیزات اکتیو مثل سوییچ، روتر، کامپیوتر یا سرور میتونن به کمک پچ کورد به هم دیگه یا به پچ پنل وصل بشن. کابل پچ کورد برای انتقال صدا و تصویر هم به کار میره و پچ کورد شبکه از زوج‌های بهم تابیده شده (Twisted Pair) تشکیل شده که اطلاعات رو منتقل می‌کنه. در معرفی پچ کورد همیشه گفته میشه که در واقع یک کابل شبکه کوتاهه (از 0.5 تا 20 متر) که در دو سر اون سوکت شبکه RJ45 نصب شده. نمی‌دانید سوکت شبکه چیست؟

در همین راستا بخوانید: کابل شبکه یا کابل لن چیست؟

پچ کورد چیست ؟

انواع پچ کورد

در معرفی و بررسی پچ کورد بر اساس نوع سوکت شبکه، نوع کابل و Category کابل شبکه دسته‌بندی میشه.

انواع پچ کورد شبکه بر اساس دسته بندی یا Category

همون‌طور که می‌دونین اکثر تجهیزات شبکه مثل کابل شبکه با استاندارد‌های مخصوصی به نام cat ساخته میشن که از نظر سرعت و پهنای باند با هم تفاوت دارن این دسته‌بندی از cat1 تا cat8 وجود داره البته از cat1 تا cat4 در ساخت کابل شبکه استفاده نمیشه. طبقه‌بندی‌های پرکاربرد و عمومی پچ کورد در فروشگاه آنلاین تجهیزات شبکه در حال حاضر پچ کورد و کابل شبکه cat6 و cat6a و cat5e هستن. مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8 و تفاوت آنها برای انتخاب کابل شبکه متناسب با نیاز شبکه برای ایجاد شبکه‌ای سریع و بدون اختلال ضروریه.

بررسی سرعت پچ کورد

دسته‌بندی تجهیزات شبکه باید با هم همخوانی داشته باشن وگرنه نمی‌تونن از همه‌ی قدرتشون استفاده کنن. یعنی پچ کورد cat5e رو به پچ پنل cat6 وصل نکنین و حتما از پچ کورد cat6 استفاده کنین.

در جدول زیر اختلاف سرعت و پهنای باند بین categoryهای مختلف رو ببینین.

دسته بندیحداکثر سرعت انتقالکاربردحداکثر پهنای باندساختار کابل
CAT 11 مگابیت در ثانیهتلفن های داخلی (سیم تلفن)1 مگاهرتزUTP
CAT 24 مگابیت در ثانیهتلفن (استفاده بسیار کم)4 مگاهرتزUTP
CAT 316 مگابیت در ثانیهاترنت 10BaseT16 مگاهرتزUTP
CAT 420 مگابیت در ثانیهToken Ring (استفاده بسیار کم)20 مگاهرتزUTP
CAT 5100 مگابیت در ثانیهاترنت سریع (Fast Ethernet)100 مگاهرتزUTP
CAT 5e1000 مگابیت در ثانیهاترنت گیگابیتی100 مگاهرتزUTP
CAT 610000 مگابیت در ثانیهاترنت 1 گیگابیتی250 مگاهرتزUTP یا STP
CAT 6a10000 مگابیت بر ثانیهاترنت 10 گیگابیتی500 مگاهرتزSTP
CAT 710000 مگابیت بر ثانیهاترنت 10 گیگابیتی600 مگاهرتزSTP
CAT 840000 مگابیت در ثانیهاترنت 40 گیگابایتی2000 مگاهرتزSTP

نقش شیلد و فویل در پچ کورد چیست ؟

انواع پچ کورد از لحاظ شیلد و وفیل

در توضیح بیشتر اینکه پچ کورد چیست باید گفت، هر پچ کورد یا کابل شبکه یک نوع پوشش برای سیم‌های داخلش داره که این پوشش‌ها به شیلد معروفhk و از نویز‌های احتمالی و از دست رفتن اطلاعات در مسافت‌های طولانی جلوگیری می‌کنن. به طور کلی پوشش‌های کابل‌های شبکه به دو دسته بدون شیلد یا U (Unshielded) و شیلد دار یا S (Shielded) تقسیم میشن. البته پچ کورد مثل کابل شبکه با انواع روکش‌ها و مغزی‌های جفت سیم داخلشون هم تقسیم بندی میشن که میتونین تفاوت روکش‌ها رو در مقاله انواع روکش کابل شبکه و انواع جنس مغزی سیم درون پچ کوردها رو در مقاله تفاوت کابل CCA و CCC راجع بهشون مطالعه کنین.

پچ کورد U/UTP یا UTP

کابل شبکه U/UTP

این نوع پچ کورد همون‌طور که از اسمش پیداست هیچ شیلدی نه برای جفت سیم‌ها نه برای کل 4 جفت نداره.

پچ کورد FTP یا F/UTP

کابل شبکه F/UTP

جفت سیم‌های بهم تابیده شده در این نوع پچ کورد توسط یک فویل که همه‌ی 4 جفت رو در بر می‌گیره محافظت میشن.

پچ کورد S/UTP

کابل شبکه S/UTP

پچ کورد هایی که یک شیلد بافته‌شده کلی یا Braid Screen دور همه جفت سیم‌ها دارن ولی برای هر جفت سیم پوششی ندارن به S/UTP معروفن.

پچ کورد SFTP یا SF/UTP

کابل شبکه SFTP

این پچ کورد ترکیبی از F/UTP و S/UTP هستش که هم فویل هم Braid Screen همه‌ی جفت سیم‌ها رو میپوشونه.

پچ کورد S/FTP

کابل شبکه S/FTP

جفت سیم‌های بهم تابیده شده در پچ کورد شبکه S/FTP به‌طور کلی با Braid Screen پوشیده شدن و هر جفت سیم به طور اختصاصی یک فویل هم داره.

پچ کورد F/FTP یا FFTP

پچ کورد F/FTP

در این نوع پچ کورد، فویل هم برای کل جفت سیم‌ها هم برای هر جفت سیم استفاده شده.

پچ کورد U/FTP

پچ کورد شبکه U/ftp

پچ کورد های U/FTP فقط برای هر جفت سیم فویل دارن و دیگه شیلدی همه‌ی جفت سیم‌ها رو نمیپوشونه.

همه‌ی پچ کورد ها به غیر از U/UTP سوکت شیلد دار دارن.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

تفاوت پچ کورد شبکه با کابل شبکه

به دنبال بررسی پچ کورد شبکه باید گفت زیرساخت‌های پچ کورد و کابل شبکه دقیقا مثل هم هستن. تفاوتی که این دو تا با هم دارن رو در بالا بررسی کردیم. بعد از سوال پچ کورد چیست؟ باید ببینیم چرا باید از پچ کورد استفاده کنیم؟

هر کاربر میتونه هر طولی از کابل شبکه رو برداره و دو سرش رو با چند مورد از ابزار آلات شبکه، سوکت بزنه و از اون برای اتصال تجهیزات شبکه به هم استفاده کنه و در نهایت هم با انواع تست کابل شبکه و با استفاده از ابزار دیگری از تجهیزات شبکه به اسم تستر شبکه از اتصال درست مطمئن بشه ولی این کار مشکلاتی داره:

ساخت patchcord با استفاده از کابل شبکه

این کار وقت گیره و انرژی و زمان زیادی برای انجام دادن اون نیازه. اگه از پچ کورد استفاده کنین از اتلاف وقت جلوگیری کردین و دیگه نیازی به هزینه اضافی برای نیروی انسانی و ابزار و انرژی کنین.

ممکنه موقع سوکت زدن کابل شبکه و عدم استفاده درست از آچار پانچ، سیم‌ها اشتباه پانچ بشن و انتقال داده رو دچار مشکل کنن. پچ کوردهای شبکه این مشکل رو ندارن چون در کارخونه سازنده تولید شدن و مورد تست‌های مختلف قرار گرفتن که کیفیت اتصالات رو بالا ببرن. پچ کورد ها تنوع رنگی زیادی دارن و در کابل کشی سازمان یافته، تمایز ایجاد می‌کنن و با استفاده از رنگ اون‌ها میتونین راحت‌تر اتصال مورد نظرتون رو پیدا کنین. پچ کورد ها معمولا در طول‌های کوتاه تولید میشن پس اتلاف کمتری دارن و احتمال تاثیر گذاری نویز روی اون‌ها کمتره. سوکت‌ها توسط دستگاه در پچ کورد پانچ شدن که ظاهر پچ کورد رو شکیل‌تر و زیباتر می‌کنن.

در معرفی و بررسی پچ کورد شبکه سعی کردیم به طور خلاصه و مختصر وجه تمایز بین این دو ابزار رو مرور کنیم اما در مقاله “تفاوت کابل شبکه و پچ کورد” به صورت اختصاصی به این مساله پرداختیم و کاملا مفصل در این مورد صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به آن مطلب مراجعه کنید.

بهترین برندهای پچ کورد شبکه

در ادامه معرفی پچ کورد شبکه، به بهترین برندهای پچ کورد شبکه که در بازار ایران محبوبیت بالایی دارن، می‌پردازیم. چون ممکنه برای خرید انواع تجهیزات شبکه مثل خرید کیستون شبکه، سوکت شبکه و همینطور پچ کورد شبکه با قیمت‌های مختلفی از برندهای مختلفی مواجه بشین و در انتخاب نهایی کمی سردرگم بشید. به عنوان مثال قیمت کابل شبکه نگزنس با ویژگی‌های مشخص به میزانی جزئی از کابل شبکه لگراند با همان ویژگی‌ها بیشتر باشه. علت چیست؟ این مساله به کیفیت ساخت محصولات در برندهای مختلف مربوط میشه. اما به صورت کلی طبق بررسی پچ کورد، میشه گفت که دو برند پچ کورد لگراند و نگزنس از بهترین برندهای این حوزه هستن. پچ کورد شبکه نگزنس Cat6 یکی از پرفروش‌ترین محصولات فروشگاه نت ران هست.

قبل از اقدام به خرید، از توضیحات راهنمای خرید پچ کورد شبکه کمک بگیرید

رنگبندی patchcord

حرف آخر

در این مقاله به سوال پچ کورد چیست؟ جواب دادیم، انواع مختلف اون رو بررسی کردیم و فهمیدیم که پچ کورد همون کابل شبکه‌ است فقط کوتاه شده و روی دو سر اون سوکت قرار گرفته. پچ کورد کاربرد‌های خیلی زیادی داره مثل وصل کردن مودم به روتر یا کامپیوتر، پس احتمال زیاد حداقل یکبار با اون سر و کار داشتین. پچ کورد در رنگ‌ها و شیلدهای مختلف تولید میشه و ممکنه با اختلاف قیمت دو پچ کورد مواجه بشین پس قبل خرید مطمئن بشین چه نوع پچ کوردی مناسب شماست. مرسی که این مقاله رو مطالعه کردین. اگه سوالی داشتین در قسمت نظرات برامون کامنت بذارین.

سوالات متداول

پچ کورد شبکه چیست؟

پچ کورد شبکه یک کابل شبکه‌ایه که کوتاه شده و روی دو سر اون سوکت قرار گرفته.

آخرین دسته بندی پچ کورد کدومه؟

Cat8 که سرعت 40 گیگابیتی داره

آیا میتونیم پچ کورد درست کنیم؟

بله برای اینکار شما باید طولی از کابل شبکه رو انتخاب کنین و روی هر دو سر اون یک سوکت پانچ کنین.

پچ کورد SFTP بهتره یا UTP

بستگی به نیازتون داره. اگه می‌خواین از پچ کورد در خونه برای مودم و کامپیوتر UTP گزینه بهتریه چون ارزون‌تره ولی برای شبکه‌ها و سرور‌های بزرگ که ممکنه تراکم کابل‌ها نویز ایجاد کنه حتما باید از SFTP یا یک پچ کورد شیلد دار استفاده کنین.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

    1. سلام
      کابل‌هایی که سوکت خورده باشن، همون پچ کورد هستن. درصورتی که سوکت زدن کابل شبکه برای شما مقدور باشه و بدون خطا این کاررو انجام بدید، می‌تونید از همین کار در شبکه‌تون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا