تجهیزات شبکه

تست کابل شبکه و انواع اون

خرید کابل شبکه

در این مقاله قصد داریم انواع تست کابل شبکه رو بررسی کنیم. نوع کابل شبکه‌‌ای که در زیرساخت‌های شبکه استفاده میشه، با معرفی فناوری‌های جدید و نیاز به سرعت‌های بالاتر به یکی از مهم‌ترین اجزای یک شبکه تبدیل شده. برای داشتن یک شبکه پایدار و بدون عیب در ابتدا لازمه که زیرساخت‌ها به درستی اجرا بشن تا بقیه‌ تجهیزات شبکه هم بتونن به‌خوبی عمل کنن. برای انتخاب کابل شبکه، گزینه‌های زیادی پیش روی مشتریان هست که دلیل اون هم تنوع گسترده‌ محصولات و حضور برندهای بزرگ در این حوزه است. وجود طیف وسیع محصولات باعث میشه تا برای خرید کابل شبکه به انواع تست کابل شبکه با دستگاه تستر نیاز باشه.

چون که اکثر تسترهای کابل شبکه به برند فلوک تعلق دارن، اغلب به تست کابل شبکه، تست فلوک هم میگن.

»به صورت کلی دو نوع تست کابل شبکه یا تست فلوک وجود داره: تست پرمننت و تست چنل«

1- تست پرمننت چیست ؟ ( Permanent Test)

در تست فلوک پرمننت، ابتدا دو سر کابل رو کیستون زده و به‌وسیله‌ ماژول‌های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک هست کابل رو به دستگاه متصل کرده و تست کابل لن رو انجام میدیم. با توجه به اینکه در این تست از ماژول‌های پرمننت استفاده میشه، تست سخت‌تره. در صورت تأیید کابل در این تست، به تست‌های دیگه نیازی نیست. اگر شبکه‌ بزرگی دارید که در اون اطلاعات زیادی جابه‌جا میشه، حتماً از کابل‌های تست پرمننت استفاده کنید تا از عملکرد زیرساخت شبکه خودتون مطمئن بشید.در مقاله کابل شبکه چیست به طور مفصل در مورد این نوع از کابل و پچ کورد شبکه توضیح داده شده.

ساختار تست کابل شبکه پرمننت

2- تست چنل چیست ؟ ( Channel Test )

تست چنل نمونه‌ ساده‌تری از تست کابل LAN است. اول دو سر کابل شبکه رو کیستون زده، بعد با استفاده از پچ کورد کابل‌ها رو به دستگاه متصل کرده و از کابل شبکه تست می‌گیریم. حتما می‌دونین که یکی از تفاوت‌های کابل شبکه و پچ کورد به سوکت اتصالی در دو سر اون‌ها مربوط میشه. تست چنل از تست پرمننت ساده‌تره. طبق ادعای وبسایت نتران، اگر که کابل شبکه‌ای تست پرمننت رو پاس بشه، در این صورت حتماً تست چنل رو هم پاس می‌کنه. اما برعکس این قضیه ممکنه درست نباشه.

ساختار تست کابل شبکه چنل

پارامترهای تست کابل شبکه

خب حال که با انواع تست کابل شبکه و ضرورت استفاده از اونها در سیستم شبکه مطلع شدیم، در این بخش از مقاله قصد داریم به فاکتورها و پارامترهای این کار بپردازیم. منظور از پارامترهای تست کابل شبکه، در واقع ویژگی‌هایی از کابل شبکه هستن که باید در میزان استاندارد مشخص شده باشن تا عملکرد کابل شبکه در بهینه‌ترین حالت ممکن قرار بگیره. در جدول نتیجه تست کابل عمدتا به دو عنوان هدروم کابل شبکه و نکست برخورد می‌کنین. خارج شدن هر کدوم از این پارامترها از میزان استاندارد، نشون دهنده عدم پاس شدن اون کابل از تست کابل شبکه هست. بنابراین در فرایند تست کابل این پارامترها سنجیده میشن:

Nominal Velocity of Propagation (NVP)

به سرعت انتشار نور در خلا NVP میگن و به دو صورت 0.72c یا 72% نمایش داده میشه . تمام کابل‌های شبکه استاندارد NVP بین 0.6c و 0.9c دارن.

Propagation Delay

تاخیر در انتشار به مدت زمانی گفته میشه که یک سیگنال نیاز داره تا از یک سر سیم به انتهای اون منتقل بشه و واحد اون نانوثانیه (ns) هست.

Wire Map

این تست یکی از مهم ترین تست های کابل شبکه به شمار میاد و نشون‌دهنده‌ سالم بودن زوج سیم‌هاست که علاوه بر اون نشون دهنده سایر تجهیزات پسیو شبکه مثل سوکت، پچ پنل و کیستون‌‌‌ها هم هست. توجه کنید که منظور از کابل شبکه در تمام موضوعات توضیحی در مورد انواع پچ کوردها از برندهای مختلف مثل پچ کورد لگراند یا نگزنس و در تمام مدل‌های اون‌ها هم صدق می‌کنه.

Dc Loop Resistance

این پارامتر مقدار مقاومت کابل رو نشون میده که با طول کابل رابطه‌ مستقیم داره. هدف از انجام این تست کابل lan اینه که مطمئن بشیم در اثر اتصالات اشتباه، مقاومت بیش از حد در کابل ایجاد نشه. هر چی مقدار مس کابل بیشتر بشه، عدد نمایش داده شده کمتر میشه. همچنین هر چه خلوص مس در کابل کمتر باشه، مقاومت هم زیاد میشه.

Delay Skew

این پارامتر نشون‌دهنده‌ میزان اختلاف زمان انتشار سیگنال در سریع‌ترین زوج سیم با کندترین زوج سیم هست. با توجه به اینکه ممکنه خلوص در زوج سیم‌ها یکی نباشه یا شرکت سازنده‌ کابل شبکه مثل کابل شبکه نگزنس یا لگراند، از موارد مختلفی در ساخت زوج سیم‌ها استفاده کنن، انجام این تست ضروری میشه. این نوع از تست کابل در شبکه‌هایی که میخوان استاندارد گیگابیت اترنت رو اجرا کنن اهمیت زیادی داره. چون در این شبکه‌ها از هر 4 زوج سیم برای ارسال دیتا استفاده میشه. به‌طور کلی مقدار Delay Skew در یک کابل شبکه 100 متری، نباید از 50 نانو ثانیه بیشتر باشه.

Insertion Loos

سیگنالی که در کابل ارسال میشه، انرژی داره و هرچه در طول کابل پیش میره، میزان انرژی اون کم میشه. این گزینه، میزان کاهش انرژی سیگنال در سمت گیرنده رو بررسی می‌کنه.

Return loss

این پارامتر نمایش‌دهنده‌ مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده است و از اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور به‌وجود میاد. در صورت کشیدگی بیش از حد کابل یا مشکل در کانکتور، این تست پاس نمیشه.

NEXT (Near-End Crosstalk)

هر چی میزان به‌هم پیچیدگی زوج سیم‌ها بیش‌تر باشه، این مقدار بیشتر میشه. همچنین کابل، پهنای باند بیشتری رو از خودش عبور میده. پاس نشدن این تست به معنی پیچیدگی کم زوج سیم‌هاست. در تصویر زیر نمونه‌ای از گزارش مربوط به تست کابل شبکه رو مشاهده می‌کنید.

نمونه گزارش تست کابل شبکه

تست کابل شبکه با دستگاه

انواع تست کابل شبکه وجود داره و هرکدوم با توجه به نوع کارکرد، اطلاعاتی رو در اختیار ما قرار میدن. در حالت کلی دو نوع تستر داریم: یکی تستر معمولی و دیگری تستر دیجیتال که نتایج رو روی ال سی دی نشون میده. برای شروع کار اول باید مشخص کنید که کابل شیلد داره یا بدون شیلد که در این جهت توصیه میکنیم از راهنمای خرید پچ کورد شبکه استفاده کنید. علاوه بر این باید دسته‌بندی یا کتگوری کابل رو هم مشخص کنید و بعد ابتدا و انتهای کابل رو به دو قسمت تستر وصل کنید و تستر رو روشن کنید.

دستگاه 9 چراغ برای هر سر کابل داره. 8 تای اول هرکدوم برای سیم‌های کابل شبکه هستن. نهمین چراغ هم وضعیت اتصال به زمین رو نشون میده. اگر به ترتیب هر 18 چراغ با هم روشن روشن شدن یعنی مشکلی وجود نداره و کابل سالمه. یعنی عدد 1 با عدد 1 روشن بشه و در ثانیه‌ بعد عدد 2 با 2 و همین‌طور به ترتیب ادامه پیدا کنه. انواع تست‌ کابل لن درباره پچ کورد هم صادقه. چون ویژگی‌هایی این دو تجهیز کاملا با هم یکسانه و تنها تفاوت‌های جزیی داره که میتونین این تفاوت رو در مقاله اختصاصی “پچ کورد شبکه چیست” بخونید اما به طور کلی میشه گفت خرید کابل شبکه cat6 در شرایطی که تمایل دارین خودتون سوکت دو سر کابل رو نصب کنین یا متراژ بالایی از این ابزار رو نیاز دارین، میتونه جایگزین پچ کورد cat6 بشه.

تستر

نحوه تست کابل شبکه بدون تستر

  • یک سر کابل رو به ورودی TX و سر دیگه‌ اون رو به پورت RX وصل کنید.
  • کابل رو از لحاظ ظاهر بررسی کنید و مطمئن بشید که بهش آسیبی مثل پارگی یا پیچ خوردگی نرسیده.
  • محل اتصال کابل به تجهیزات اکتیو رو بررسی کنید و مطمئن بشید که به‌صورت کامل وصل شده.
  • سیگنال اتصال رو بررسی کنید. اگر در تلوزیون با پیام عدم دریافت سیگنال مواجه شدید یعنی کابل یا اتصالش مشکل داره. در کامپیوتر هم وضعیت اتصال رو در سمت راست نوار وظیفه پیدا و بررسی کنید.

حرف آخر

بعد از مطالعه راهنمای خرید کابل شبکه و خرید کابل لن مدنظر، برای عیب‌یابی در کابل کشی‌های شبکه یا برای اطمینان از سالم بودن کابل‌های جدید برای کابل کشی، تست گرفتن از اون‌ها اهمیت زیادی داره. در این مقاله تلاش کردیم تا شما رو با انواع تست کابل شبکه و نحوه‌ کارکردشون آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله براتون مفید بوده باشه. اگر سوالی داشتید با ما در میون بذارید.

سوالات متداول:

انواع تست کابل شبکه با دستگاه؟

تست پرمننت ( Permanent Test) – تست چنل ( Channel Test )

کدوم تست کابل شبشکه سخت‌تره؟

تست پرمننت ( Permanent Test)

برای تست کابل بدون دستگاه چه چیزهایی رو بررسی کنیم؟

سلامت فیزیکی کابل، اتصال و سیگنال کابل

4/5 - (8 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
مهدی

سلام
لطفا افعال و کم و زیاد هایی که داخل متن نوشتید رو تصحیح کنین.
در مورد نکست باید گفته بشه که اگه به هم تنیدگی زوج ها زیاد بشه باید پارامتر نکست هم زیاد بشه .

امید اتحادمحکم

مرسی از دقت شما، اشتباهات تایپی برطرف شد. در مورد نکست هم حرف شما درسته و تصحیح شد، در جمله بعدی به حرف شما اشاره شده بود اما در این جمله به اشتباه “کمتر” ذکر شده بود. با تشکر!

دکمه بازگشت به بالا