معرفی و بررسی

انواع تست کابل شبکه

نوع کابل شبکه ای که در زیرساخت های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد، با معرفی فناوری های جدید و نیاز به سرعت های بالاتر به یکی از مهم ترین اجزای یک شبکه تبدیل شده است. برای داشتن یک شبکه پایدار و بدون عیب در ابتدا لازم است که زیرساخت ها به درستی اجرا شوند تا بقیه تجهیزات در شبکه بتوانند به خوبی عمل کنند.

برای خرید کابل شبکه گزینه های زیادی پیش روی مشتریان است که این مورد به دلیل تنوع گسترده محصولات و حضور برندهای بزرگ در این حوزه است. وجود طیف وسیع محصولات باعث می شود تا برای خرید کابل شبکه نیاز به تست کابل توسط دستگاه تستر باشد.

به صورت کلی دو نوع تست کابل شبکه وجود دارد:

1- Permenant Test ( تست پرمننت )

در این تست، ابتدا کابل را کیستون زده و به وسیله ماژول های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک می باشد کابل را به دستگاه متصل کرده و تست را انجام می دهیم. با توجه به اینکه در این تست از ماژول های پرمننت استفاده می شود بنابراین تست سخت تر و در صورت تأیید کابل در این تست، به تست های دیگر نیازی نیست. اگر شبکه ی بزرگی دارید که در آن اطلاعات زیادی جابجا می شود حتماً از کابل های تست پرمننت استفاده کنید تا از عملکرد زیرساخت شبکه خود مطمئن شوید.

ساختار تست پرمننت

2- Channel Test ( تست چنل )

تست چنل نمونه ساده تری از آزمایش کابل شبکه می باشد که ابتدا دو سر کابل شبکه را کیستون زده، سپس با استفاده از پچ کورد کابل ها را به دستگاه متصل کرده و اقدام به گرفتن تست از کابل شبکه می کنیم. با توجه به اینکه تست چنل، ساده تر از تست پرمننت است، در صورتی که کابل شبکه ای قادر به پاس کردن تست چنل باشد در این صورت حتماً تست پرمننت را هم پاس می کند اما برعکس این قضیه ممکن است درست نباشد.

ساختار تست چنل

 

توضیح مختصر برخی پارامترهای تستر

Nominal Velocity of Propagation (NVP)

NVP به سرعت انتشار نور در خلا گفته می شود و به دو صورت 0.72c یا 72% نمایش داده می شود . تمام کابل های شبکه استاندارد دارای NVP  بین 0.6c و 0.9c هستند.

Propagation Delay

تاخیر در انتشار به مدت زمانی گفته می شود که یک سیگنال نیاز دارد تا از یک سر سیم به انتهای آن منتقل شود و واحد آن نانوثانیه (ns) می باشد.

Wire Map

این تست یکی از مهم ترین تست های کابل شبکه به شمار می آید و نمایش دهنده سالم بودن زوج سیم ها و تجهیزات پسیو مانند سوکت ، پچ پنل و کیستون ها است.

Dc Loop Resistance

این پارامتر میزان مقاومت کابل را نشان می دهد که با طول کابل رابطه مستقیم دارد. هدف از انجام این تست این است که مطمئن شویم در اثر اتصالات اشتباه، مقاومت بیش از حد در کابل ایجاد نشود. هر چه مقدار مس کابل بیشتر شود عدد نمایش داده شده کمتر و هر چه خلوص مس در کابل کمتر باشد، مقاومت نیز افزایش پیدا می کند.

Delay Skew

پارامتری که نمایش دهنده میزان اختلاف زمان انتشار سیگنال در سریع ترین زوج سیم با کندترین زوج سیم است. با توجه به اینکه ممکن است خلوص در زوج سیم ها یکسان نباشد و یا شرکت سازنده کابل شبکه از موارد مختلفی در ساخت زوج سیم ها استفاده کند، انجام این تست ضرورت می یابد. این تست در شبکه هایی که می خواهند استاندارد گیگابیت اترنت را اجرا کنند از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در این شبکه ها از هر 4 زوج سیم برای ارسال دیتا استفاده می شود. به طور کلی میزانDelay Skew  نباید از 50 نانو ثانیه در یک کابل شبکه 100 متری بیشتر باشد.

Insertion Loos

سیگنالی که در کابل ارسال می شود دارای یک انرژی می‌باشد و هرچه در طول کابل پیش می رود از میزان انرژی آن کاسته می شود. این گزینه میزان کاهش انرژی سیگنال در سمت گیرنده را بررسی می کند.

Return loss

این پارامتر نمایش دهنده میزان سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد که از اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور به وجود می آید و در صورت کشیدگی بیش از حد کابل یا مشکل در کانکتور، این تست پاس نمی شود.

NEXT (Near-End Crosstalk)

هر چه میزان به هم پیچیدگی زوج سیم ها بیشتر باشد این مقدار بیشتر می‌شود و کابل پهنای باند بیشتری را از خود عبور می دهد. در صورتی که این تست پاس نشود به معنای پیچیدگی کم زوج سیم ها است.

در تصویر زیر نمونه ای از گزارش مربوط به تست یک کابل شبکه را مشاهده می کنید :

نمونه گزارش تست کابل شبکه

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی

سلام
لطفا افعال و کم و زیاد هایی که داخل متن نوشتید رو تصحیح کنین.
در مورد نکست باید گفته بشه که اگه به هم تنیدگی زوج ها زیاد بشه باید پارامتر نکست هم زیاد بشه .

امید اتحادمحکم

مرسی از دقت شما، اشتباهات تایپی برطرف شد. در مورد نکست هم حرف شما درسته و تصحیح شد، در جمله بعدی به حرف شما اشاره شده بود اما در این جمله به اشتباه “کمتر” ذکر شده بود. با تشکر!

دکمه بازگشت به بالا