آموزشسیستم عامل

رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10

رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 یکی از بزرگ‌ترین سوالات کاربران بوده که ممکنه شما هم به این مشکل برخورد کرده باشین. به‌طور کلی، این ویندوز به‌سادگی با خیلی از دستگاه‌های ضبط کار نمی کنه و این موضوع ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه، دلایل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری. ابتدا از سالم بودن میکروفون مطمئن شین … اما چه‌طور؟ با وصل کردن میکروفون به یک سیستم دیگه. در صورت سالم بودن میکروفون می‌شه گفت مشکل از سیستم شماست. خبر خوب اینه که شما تنها نیستین، تو این مقاله قصد داریم، تک به تک روش‌های حل این دردسر بزرگ رو بررسی کنیم، پس با نت‌ران همراه باشین.

بررسی سخت‌افزاری رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 و راه‌حل‌های آن

میکروفون‌هایی که بوسیله کابل وصل می‌شوند

اگر میکروفون رو با کابل به سیستم وصل کردید، باید مطمئن بشید که این اتصال به درستی انجام شده باشه. شاید به نظرتون این اتفاق کمی ساده به‌نظر بیاد اما اگر حتی کابل شل باشه، ممکنه به‌چشم نیاد ولی همین موضوع می‌تونه باعث کار نکردن میکروفون شما باشه. لازمه یک بار میکروفون رو از درگاه مخصوص بیرون بکشین و دوباره امتحان کنین. اگر سیستم‌تون دو جک داره، باید به‌خاطر داشته باشین که جک دارای رنگ سبز برای خروجی صدا و جک صورتی برای ورودی صداست و این دو تا رو با هم اشتباه نگیرین. البته که در اکثر سیستم‌ها این دو جک علاوه‌بر رنگ‌شون، علامت میکروفون یا هدفون هم دارن. بعضی میکروفون‌ها دارای سوییچ روشن و خاموش هستن که باید به اون هم توجه کرد. گاهی ممکنه دقت در همین نکته‌های کوچیک، باعث رفع مشکل میکروفون شما در ویندوز 10 به صورت خیلی ساده‌تر از چیزی که فکر می‌کنین باشه.

میکروفون‌هایی که از طریق بلوتوث وصل می‌شوند

اگر هم میکروفون شما به وسیله‌ی بلوتوث به سیستم وصل شده، چند مسیر رو باید چک کنید که اولین و آسون‌ترین اون‌ها خاموش روشن کردن بلوتوث سیستم و وصل شدن دوباره‌ست. راه بعدی برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 اینه که بعضی وقت‌ها با روشن بودن بلوتوث میکروفون یا هدست و سیستم، این اتصال خود‌به‌خود اتفاق میفته. شما می‌تونید این اتصال رو قطع و وصل کنید. اول به بخش کنترل پنل برید.

جستجو در کنترل پنل
تصویر – 1

روی “Hardwar and Sound” کلیک کنید.

صفحه‌ی کنترل پنل برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 2

قسمت “Sound” رو انتخاب کنید و هدست خودتون رو در قسمت “Recording Device” پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با این قسمت، مقاله “تنظیم صدا در ویندوز 10” رو هم می‌تونید مطالعه کنید.

انتخاب دستگاه‌های ضبط صدا
تصویر – 3

هدست خودتون رو در قسمت “Recording Device” پیدا کنید.

تنظیمات صدا در ویندوز 10
تصویر – 4

حالا روی اون کلیک‌ راست کنید و اتصال رو قطع و دوباره وصل کنید.

قطع و وصل برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 5

بررسی نرم‌افزاری رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 و راه‌حل‌های آن

عیب‌یاب خودکار ویندوز 10 (Troubleshooter)

ویندوز 10 یه نرم‌افزار داره که وظیفه‌ی پیدا کردن و برطرف کردن مشکلات ویندوز رو برعهده داره و از این طریق می‌تونین مشکلات به‌وجود اومده با ضبط صدا رو به‌طور خودکار پیدا و رفع کنید. برای دسترسی به اون لازمه دوباره به بخش “Setting” برید.

انتخاب تنظیمات برای عیب یابی میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 6

و گزینه‌ی Update & Security رو انتخاب کنید.

مرحله دوم عیب یابی برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 7

در قسمت چپ صفحه، گزینه‌ی “Troubleshooter” رو می‌بینین که با انتخاب اون، گزینه‌های جدیدی براتون به نمایش گذاشته میشه.

عیب یابی برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 8

روی Additional troubleshooter کلیک کنید.

صفحه Troubleshooter
تصویر – 9

و با باز شدن صفحه‌ی جدید، روی “Recording Audio” کلیک کنید و “Run the Troubleshooter” به‌راحتی مراحل طی می‌شه و میکروفون شما می‌تونه شروع به‌کار کنه.

انتخاب میکروفون برای عیب یابی
تصویر – 10
شروع عملیات عیب یابی برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 11

آیا مجوز دسترسی به میکروفون را تنظیم کردید؟

نباید فراموش کرد که برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10، لازمه‌ میکروفون شما حتما مجوز دسترسی رو از سیستم دریافت کرده باشه. چون اگر این مجوز تنظیم نباشه، سخت‌افزار مربوطه که همون میکروفون ماست، نمی‌تونه با سیستم و برنامه موردنظر به‌صورت نرم‌افزاری ارتباط برقرار کنه. برای حل این مشکل، اول باید از منوی “Start” بخش “Setting” رو انتخاب کنید.

تنظیمات
تصویر – 12

یه نگاه به سمت چپ صفحه‌تون بندازین. گزینه‌ی میکروفون رو می‌بینین، اون رو انتخاب کنید تا اطلاعات و تنظیمات مربوطه رو بهتون نشون بده. اولین بخش “Allow access to the microphone on this device” هست که باید از حالت خاموش یا Off به حالت روشن یا On با کلیک روی قسمت Change تغییر بدین. بخش بعدی ” Allow app to access your microphone” هست که باید چک کنید گزینه‌ی on روشن باشه.

دسترسی میکروفون برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 13

تو این بخش شما می‌تونید انواع برنامه‌هایی که دسترسی میکروفون فعال یا غیر فعاله رو بررسی کنید.

برنامه‌های قابل دسترسی
تصویر – 14
دسترسی برنامه ‌ها
تصویر – 15
فراموش نکنید که برای این بخش، لیست برنامه‌ها رو حتما بررسی کنید تا برنامه‌های مورد نظرتون امکان دسترسی رو داشته باشن.

تنظیم دستگاه ضبط پیش‌فرض در ویندوز 10

این که اگر سیستم شما لپ‌تاپی باشه که خودش میکروفون داخلی داره، شما باید انتخاب کنید کدام میکروفون به‌صورت پیش‌فرض وظیفه‌ی دریافت صدای شما رو داشته باشه. به بخش کنترل پنل برید و “Hardware and Sound” رو انتخاب ‌کنید و در ادامه روی “Sound” کلیک ‌کنید.

دسترسی برنامه ‌ها
تصویر – 16
انتخاب دستگاه‌های ضبط پیش فرض برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 17
انتخاب دستگاه پیش فرض
تصویر – 18

یه صفحه‌ی کوچیک براتون باز می‌شه که از تب بالا به بخش “Recording” ‌برید و روی قسمت خالی کلیک راست کرده و موردهای نشان دادن دستگاه‌های غیرفعال و نمایش دستگاه‌های جدا شده رو چک کنید تا تیک خورده باشن.

لیست دستگاه‌های وصل به سیستم
تصویر – 19
بررسی تمامی دستگاه‌های ضبط
تصویر – 20

حالا که مطمئن شدیم همه‌ی ابزار‌ها و دستگاه‌ها رو نشون داده، باید روی اون‌ها کلیک راست کرده و فعال کنیم. وقتشه که با میکروفون خودتون صحبت کنید اما قبل از اون دقت کنید که از سایر میکروفون‌ها دور باشین. یه ستون کنار شکل دستگاه‌ها وجود داره که با صحبت کردن شما، صدا بوسیله میکروفونتون دریافت می‌شه و ستون به رنگ سبز تغییر رنگ می‌ده و این‌طوری شما متوجه می‌شید که میکروفون‌تون کدومه.

پیدا کردن میکروفون مورد نظر برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 21

با کلیک راست دوباره و انتخاب گزینه‌ی Set as Default از این مرحله هم می‌گذرید.

انتخاب دستگاه پیش فرض در رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 22

نصب و به‌روز رسانی درایور صوتی برای میکروفون

ویندوز 10 معمولا به‌صورت خودکار برنامه‌ها و درایورهای خودش رو به‌روز رسانی می‌کنه و در اکثر مواقع این به‌روز رسانی باعث عملکرد بهتر و بالا بردن کارایی دستگاه می‌شه، اما گاهی هم ممکنه باعث به‌وجود اومدن مشکلاتی در عملکرد قطعات بشه. به همین دلیل ممکنه کار نکردن میکروفون شما هم به دلیل نبود درایور صدای مناسب باشه.

برای این‌که بتونید به صورت دستی این به‌روز رسانی رو انجام بدین باید به وب سایت سازنده‌ی دستگاهتون برید و آخرین نسخه درایور کارت صدا موجود برای لپ‌تاپ یا رایانه‌ی رومیزی خودتون رو نصب کنید و اگر هم سیستم‌تون رو خودتون اسمبل یا جمع کردید، بهتره به سایت مادربورد برید و درایور مخصوص رو دانلود و نصب کنین و در نهایت با راه‌اندازی دوباره‌ی سیستم امیدوارم مشکل‌تون حل شده باشه.

حالا اگر بخوام دقیق‌تر براتون بگم، می‌تونید این مراحل رو قدم به قدم با من پیش برید. تمامی دستگاه‌ها به‌غیر از هدست‌تون رو از سیستم جدا کنید. روی دکمه‌ی “Start” کلیک‌راست کنید و یه ستون براتون باز میشه که باید “Device Manger” رو انتخاب کنید.

آپدیت درایور برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 23

مرحله‌ی بعدی اینه که تو قسمت “Sound, Video and game controllers” دستگاه مورد نظرتون رو پیدا کنید و روی اون کلیک کنید.

مرحله‌ی دوم آپدیت درایور
تصویر – 24
انتخاب دستگاه مورد نظر در آپدیت درایور
تصویر – 25

با کلیک، پنجره‌ای باز میشه که گزینه‌ی Driver رو انتخاب می‌کنیم.

به روز رسانی درایور میکروفون
تصویر – 26

و در نهایت Update Driver.

مرحله‌ی آخر آپدیت درایور برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 27

حالا وقت این شد که سیستم‌تون رو دوباره راه‌اندازی کنید و با ریستارت کردن ببینید بالاخره رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10 برای شما به نتیجه رسید یا نه.

به‌روز رسانی ویندوز 10 مایکروسافت

بعد از گذر از تمامی این مسیرها و وصل نشدن میکروفون، تنها یه کار می‌مونه که باید انجام بدین و اون هم به‌روز رسانی یا آپدیت ویندوزه. ویندوز 10 در هر نسخه‌ی به‌روزرسانیش سعی کرده مشکلات رو برطرف کنه و به‌سمتی پیش بره که کاربرها راضی‌تر باشند. به‌همین خاطر، باید هر چند وقت یک بار، این ویندوز روی سیستم آپدیت شه. اما این کار اصلا سخت نیست: از منوی “Start” به بخش “Setting” برید.

تنظیمات در ویندوز 10
تصویر – 28

در قسمت “Update & Security” روی دکمه‌ی “Check for update” کلیک کنید. با دانلود و نصب آخرین نسخه‌ی ارائه شده، سیستم شما با جدیدترین نسخه ویندوز 10 مایکروسافت شروع به کار می‌کنه.

آپدیت ویندوز برای رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10
تصویر – 29
به روز رسانی ویندوز
تصویر – 30
مرحله آخر آپدیت ویندوز
تصویر – 31

دانلود فایل PDF این مقاله:

فایل PDF مقاله

حرف آخر

اگر هنوز میکروفون شما کار نمی‌کنه، دیگه وقتشه جک صوتی کامپیوتر یا لپ‌تاپتون رو بررسی کنید یا از یک ورودی جداگانه استفاده کنید. فکر می‌کنم تا اینجای کار با راه‌حل‌هایی که براتون مرور کردیم، با خیالی راحت مشغول به کار با میکروفون‌تون شدین. سوالی هم داشتید، من و همکارانم در بخش نظرات در خدمت شما هستیم.

سوالات متداول

برای آپدیت درایور لازم به خرید نرم‌افزار خاصی هست؟

خیر، شما برای آپدیت درایور کافیه به سایت سازنده‌ی دستگاه و یا سایت مادربورد برید و از اونجا درایور مخصوص رو پیدا کنید و آپدیت کنید.

تفاوت جک ورودی صدا و جک خروجی صدا در چیست؟

جک ورودی صدا معمولا به رنگ صورتیه و شکل میکروفون داره و جک خروجی صدا به رنگ سبزه و شکل هدفون داره.

ممکنه با بررسی تمام راه‌حل‌های رفع مشکل میکروفون در ویندوز 10، باز هم میکروفون کار نکنه؟

بله، ممکنه مشکل از دستگاه شما و جک صوتی اون باشه که در این صورت بعد گذروندن مراحل گفته شده باید سیستم رو به متخصص فنی نشون بدین.

یگانه بهمنی

یگانه دانش آموخته‌ی کارشناسی طراحی منظره از دانشگاه تهرانه و دانشجوی مقطع ارشد معماری داخلیه، علاقه‌ی زیادی به هنر و عکاسی داره و به خاطر علاقه‌ش به تولید محتوا وارد نت‌ران شده...
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا