تجهیزات شبکه

تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه

خرید کابل شبکه

در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل به بیان تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه بپردازیم. چراکه افراد معمولا به دلیل شباهت ظاهری این دو ابزار، دچار اشتباه میشن و تصور می‌کنن فرق سوییچ شبکه و پچ پنل وجود نداره و می‌تونن از این دو ابزار به جای هم استفاده کنن. در صورتی که اگر تفاوت بین پچ پنل شبکه و سوئیچ، رو بدونین متوجه می‌شین که این دو، از نظر عملکردی هیچ ارتباطی باهم ندارن و فقط کمی از نظر ظاهری شبیه بهم هستن. در ادامه، ابتدا با توضیح مختصر راجع به اینکه پچ پنل چیست و سوئیچ شبکه چیست، فرق پچ پنل و سوئیچ رو به صورت کامل آموزش می‌دیم. با ما همراه باشید.

معرفی پچ پنل و سوئیچ شبکه

مرحله انتخاب و خرید رک شبکه رو طی کردین و حال برای خرید پچ پنل و سوئیچ سوال دارین: آیا پچ پنل و سوئیچ عین هم هستن یا باید هر دو رو خریداری کنیم؟ لازمه بدونید که این دو وسیله، کاربردهای متفاوتی دارن و نمیشه به جای هم خریداری بشن. اما قبل از اینکه به تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه بپردازیم، اجازه بدین به طور مختصر راجع به تعاریف، کاربردها و موارد مصرفی هر کدام از این دو ابزار صحبت کنیم تا مسلط تر و با دید بازتر تفاوت‌هاشون رو متوجه بشیم:

پچ پنل شبکه و کاربرد آن

پچ پنل یک قطعه مستطیل شکل و متشکل از تعدادی پورت هست که به عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه، وظیفه ارتباط بین تجهیزات شبکه رو به عهده داره. تعداد پورت‌های روی پچ پنل می‌تونه بین 12 تا 48 عدد متفاوت باشه، کاربران بسته به اندازه شبکه، شرایط محیط و استاندارد رک شبکه پچ پنل مناسب رو انتخاب می‌کنن.

پچ پنل‌ها اغلب در داخل انواع رک شبکه مثل رک outdoor و رک ایستاده و دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرن. یکی از کاربردهای رایج پچ پنل، در شرایطی هست که تعداد کاربران اضافه شده است و باید همه کابل‌های متصل به سوکت شبکه در مرکز قرارگیری رک، جمع شده و وارد پچ پنل شوند. در واقع پچ پنل‌ها به عنوان واسطه‌ای در نقطه انتهایی کابل‌ها برای اتصال به تجهیزات کاربرد دارن. استفاده از پچ پنل باعث میشه نظم، مدیریت و عیب‌یابی کابل‌ها به نحوی سریع‌تر و راحت‌تر برقرار بشه.

معرفی پچ پنل شبکه

سوئیچ شبکه و کاربرد آن

در پاسخ به این سوال که سوئیچ شبکه چیست، باید بگیم که سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات اکتیو در سیستم شبکه هست که ارتباط های بین شبکه و انتقال داده بین دستگاه‌های مختلف شبکه را فراهم می‌کنه. در واقع سوئیچ شبکه تشخیص میده که کدام پورت خروجی باید به وسیله کدام آدرس شبکه پشتیبانی بشه و اگر دستگاهی در شبکه قصد انتقال داده داشته باشه، سوئیچ این داده رو دریافت کرده و به پورت دستگاه گیرنده ارسال می‌کنه. سوئیچ ها انواع مختلفی دارن که توضیحات کامل آنها در این مقاله نمی‌گنجه. به عنوان مثال تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیرمدیریتی مطلبی هست که بهتره قبل از اقدام به خرید سوئیچ شبکه، از آن مطلع بشید. در تصویر زیر نحوه به کارگیری سوئیچ شبکه رو به صورت خلاصه مشاهده می‌کنید.

معرفی سوئیچ شبکه

فرق بین پچ پنل و سوئیچ شبکه

وقتی به پچ پنل و سوئیچ شبکه نگاه کنید، تعدادی پورت در قسمت جلویی هر دو می‌بینید که معمولا این شباهت باعث میشه افراد تفاوت بین پچ پنل و سوئیچ شبکه رو متوجه نشن و تصور کنن هردو یه وسیله هستن و کاربرد مشترکی دارن. مشابه این حالت در مورد پچ کورد شبکه cat6 (به عنوان مثال) و کابل شبکه cat6 هم ممکنه اتفاق بیافته. در صورتی که با وجود شباهت ظاهری، بین پچ پنل و سوئیچ شبکه تفاوت های زیادی هست. این تفاوت‌ها رو از جنبه‌های مختلفی میشه توضیح داد:

ساختار پچ پنل و سوئیچ

فرق سوییچ شبکه و پچ پنل از نظر ساختاری به این صورت تعریف میشه: پچ پنل‌ ترمینالی تشکیل شده از پورت‌های شبکه ست که در دسته تجهیزات پسیو شبکه قرار می‌گیره به عبارتی برای عملکرد خودش به جریان برق نیاز نداره. در صورتی که سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات اکتیو شبکه بوده و برای عملکرد مناسب به جریان برق وصل میشه.

کاربردهای پچ پنل و سوئیچ

پچ پنل از هر مدل و برندی که باشه، کاربرد مشخصی داره، به عنوان مثال خرید پچ پنل لگراند در مقایسه با خرید هر نوع پچ پنل دیگری، ارزش بیشتری به شبکه شما اضافه نمی‌کنه. پس به دنبال انواع مدل‌های پچ پنل با کاربردهای متفاوت نباشید. به صورت کلی پچ پنل‌ها در داخل انواع رک‌ها به خصوص رک ایستاده که در آن تعداد کابل‌ها و تجهیزات بیش‌تره، پورت‌های چندگانه شبکه رو دسته بندی کرده و در یک ردیف مرتب جمع می‌کنن تا کابل‌ها سازماندهی شده و قابل تشخیص باشن.

فرق پچ پنل و سوییچ شبکه اینجاست که هدف ما از نصب سوئیچ شبکه، ایجاد ارتباط بین انواع تجهیزات شبکه‌ست و در واقع این ابزار رو به تجهیزاتی مثل رایانه‌ها، دوربین‌ها و سرورها نصب می‌کنیم. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنین، کابل‌ها با گذر از کیستون شبکه، قبل از اینکه به سوئیچ برسن، از پچ پنل عبور می‌کنن.

فرق بین کاربرد پچ پنل و سوئیچ شبکه

الزام استفاده از پچ پنل و سوئیچ

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین سوئیچ شبکه و پچ پنل، ضرورت استفاده از این دو ابزار در سیستم شبکه‌ست. در یک شبکه، تجهیزاتی هستن که حتما باید خریداری بشن، به عنوان مثال فارغ از اینکه قیمت کابل شبکه چقدره و چه هزینه‌ای برای شبکه خواهد داشت، حتما باید جزو لیست خرید تجهیزات شبکه باشه. خرید پچ کورد و سوئیچ شبکه هم دقیقا به همین صورت جزو الزامات شبکه‌ست. اما فرق پچ پنل و سوئیچ اینجا ظاهر میشه که استفاده از پچ پنل در سیستم شبکه الزامی نیست و شما می‌تونین از خریدش صرف نظر کنین. این در حالیست که نباید فراموش کنین که پچ پنل در نظم دهی، مدیریت و عیب‌یابی کابل‌های شبکه نقش بسزایی داره. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به خرید هر نوع پچ پنلی، مقاله “راهنمای خرید پچ پنل” رو مطالعه کنین.

مراحل نصب پچ پنل و سوئیچ

یکی دیگر از جنبه‌های تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه، به نوع نصب و مراحل نصب این دو ابزار مربوط میشه. نحوه نصب پچ پنل شبکه ساده‌تر و سریع‌تر از نصب سوئیچ شبکه هست که در ادامه به طور مختصر به این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

برای نصب پچ پنل و اتصال کابل‌ها، به یک کابل شبکه به طور مثال کابل شبکه cat6 نیاز داریم و ابتدا با استفاده از ابزار روکش آن را کنده و سیم‌های داخلی و درهم تنیده کابل شبکه را از هم جدا می‌کنیم و طبق استانداردها، هر کدوم از سیم‌ها رو در جای مخصوص خودش پانچ می‌کنیم. اما فرق سوئیچ و پچ پنل شبکه در این مورد به این صورته که در نصب سوئیچ شبکه، برق شهری رو به دستگاه وصل کرده و منتظر سبز شدن چراغ چشمک زن می‌شیم. دقت کنید که اگر این چراغ روشن نشه، احتمالا دستگاه مشکلی داره و باید با مرکز خرید سوئیچ شبکه ارتباط بگیرید. در صورتی که تا اینجای مراحل رو به درستی طی کردین، باید با کابل شبکه دستگاه رو به سیستم خود وصل کرده و مابقی تنظیمات رو داخل سیستم انجام بدین.

فرق بین مراحل نصب پچ پنل و سوئیچ شبکه

قیمت پچ پنل و سوئیچ

به عنوان آخرین تفاوت بین پچ پنل و سوئیچ شبکه، باید قیمت این رو دو وسیله مطرح کنیم. همان طور که تا اینجا متوجه شدین، قیمت سوئیچ شبکه نسبت به قیمت پچ پنل بسیار بیش‌تره. به عنوان مثال اندازه مشخصی از پچ پنل شبکه نگزنس نسبت به همان ابعاد از یک سوئیچ شبکه ارزون تره.

جمع بندی

برای بیان تفاوت بین سوئیچ شبکه و پچ پنل به صورت جامع، این دو وسیله را از بعدهای مختلف مورد بررسی قرار دادیم. گفتیم ادعای فرق بین پچ پنل و سوئیچ شبکه هم از نظر کاربرد و هم از نظر قیمت و مراحل نصب قابل دفاع هست. اما به صورت کلی مهم‌ترین تفاوت سوئیچ و پچ پنل شبکه در اینه که پچ پنل شبکه یکی از تجهیزات پسیو و سوئیچ یکی از تجهیزات اکتیوه. به عبارتی داخل سوئیچ شبکه بر خلاف پچ پنل، جریان برق و تبادل دیتا وجود داره. در ادامه به رایج‌ترین سوالات کاربران در مورد فرق پچ پنل و سوئیچ شبکه پاسخ می‌دیم اما اگر همچنان سوالی در این مورد دارین در قسمت نظرات مقاله مطرح کنید.

از نظرپچ پنل شبکهسوئیچ شبکه
ساختارپسیو (passive)اکتیو (avtive)
کاربردنظم دهیانتقال داده و جریان برق
قیمتارزان‌ترگران‌تر
مراحل نصبساده‌ترپیچیده‌تر
ضرورت در شبکهندارددارد

در همین راستا توصیه می‌کنیم بخوانید:

تفاوت روتر، سوئیچ و هاب

سوالات متداول

آیا میشه به جای سوئیچ شبکه از پچ پنل استفاده کرد؟

خیر! پچ پنل یکی از تجهیزات پسیو شبکه ست که کابل‌های شبکه رو در یک ردیف جمع می‌کنه اما سوئیچ یکی از تجهیزات اکتیو شبکه ست و علاوه بر جریان برق، دیتا رو هم بین سایر تجهیزات شبکه منتقل می‌کنه.

آیا استفاده از پچ پنل و سوئیچ شبکه ضروریه؟

در یک شبکه بزرگ، استفاده از سوئیچ شبکه ضروریست اما پچ پنل نقش بهبود وضعیت شبکه رو داره و میشه ازش تو سیستم استفاده نکرد.

پچ پنل و سوئیچ شبکه، مراحل نصب متفاوتی دارن؟

بله! از اونجا که سوئیچ یک قطعه اکتیو شبکه‌ست، مراحل نصب سخت‌تری نسبت به پچ پنل داره.

قیمت پچ پنل و سوئیچ شبکه یکسان هست؟ کدوم رو بخریم؟

نه تنها قیمت پچ پنل و وسوئیچ برابر نیست، بلکه کاربرد یکسانی هم ندارن و نمیشه به جای هم استفاده بشن. قیمت سوئیچ شبکه از پچ پنل بیشتره.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا