تجهیزات شبکه

انواع روکش کابل شبکه ( PVC ، LSZH و PE )

خرید کابل شبکه

همون‌طور که می‌دونین کابل شبکه از اصلی‌ترین زیرساخت‌های یک شبکه محسوب میشه که ارزش خیلی بالایی هم داره. اگه با زیرساخت‌های یک شبکه کار کرده باشین احتمال زیاد اسم PVC و LSZH به گوشتون خورده. این اسم‌ها انواع روکش کابل شبکه رو در بر می‌گیرن که هرکدوم خاصیت‌های خودشون رو دارن. روکش کابل شبکه بر خلاف انتظار، یکی از ویژگی‌های خیلی مهم در زمان خرید کابل شبکه‌ است که انتخاب درست اون، از ضررهای مالی و از اون مهم‌تر از تلفات جانی جلوگیری می‌کنه. با ما همراه باشین تا انواع روکش کابل شبکه رو در این مقاله بررسی کنیم.

روکش کابل شبکه و مزایا و انواع اون

خب همون‌طور که گفتیم کابل شبکه مهم‌ترین عضو از تجهیزات شبکه ‌است که هم با ارزشه و هم کار خیلی اساسی یعنی انتقال داده‌های مهم رو انجام میده. پس محافظت از اون امر مهمیه. به همین دلیل کابل‌های شبکه رو با روکش‌های مخصوصی تولید می‌کنن تا مقاومت بهتری در برابر عوامل محیطی و مخرب داشته باشن. انواع روکش مختلف طراحی و تولید شده که کابل شبکه رو هم در برابر بارون و برف، هم در برابر ولتاژ بالا و آتش‌سوزی مقاوم کنن.

انواع روکش کابل
روکش کابل شبکه در کنار همه‌ مزایایی که داره، یکسری مشکلاتی هم به همراه داره. یکی از مهم‌ترین مشکلات روکش کابل شبکه دودیه که موقع سوختن تولید می‌کنه. البته این موضوع فقط در مورد بعضی از روکش‌های ناامن صدق می‌کنه.

روکش کابل PVC

PVC یا Polyvinyl Chloride ماده‌ایه که به عنوان روکش همه منظوره در انواع کابل‌های شبکه و برق استفاده میشه. این روکش قیمت پایین و انعطاف‌پذیری بالایی داره و میشه از اون در مصارف سبک و ولتاژ پایین به خوبی استفاده کرد. البته مقاومت اون خیلی بالا نیست و در برابر گرما، نور خورشید و خوردگی آسیب‌پذیره و نمیشه از اون در محیط‌های بیرونی استفاده کرد. این روکش قابل اشتعاله و در صورت سوختن گاز سمی تولید می‌کنه که همراه با دود هستش.

کابل‌های PVC انواع استانداردهای CMR، CMG، CM و CMP دارن که توسط سازمان NEC یا National Electrical Code تعریف شدن. تفاوت روکش های کابل شبکه CMR ،CM و CMP در مطلبی اختصاصی به صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته.

آتش‌سوزی کابل PVC
اشتعال‌پذیری روکش PVC میتونه خطرساز باشه و آتش رو به سراسر نقطه‌های ساختمون منتقل کنه. برای همین موضوع استفاده از روکش کابل شبکه PVC در مصارف سنگین و ولتاژ بالا که ممکنه باعث آتش‌سوزی بشه، پیشنهاد نمیشه.

روکش کابل شبکه LSZH

LSZH مخفف Low Smoke Zero Halogen هستش که به معنی بدون هالوژن و با دود کمه. LSZH یک نوع روکش کابل ایمنه که در تولید اون از عناصر هالوژن استفاده نشده. این به این معنیه که در صورت سوختن، گازهای سمی تولید نمی‌کنه و خطر کمتری داره. در کل بهتره برای کابل‌های SFTP از روکش LSZH استفاده کنین چون امنیت بیشتری داره. اگه می‌خواین راجع به کابل‌های شیلد دار و تفاوتشون با کابل شبکه UTP بیشتر بدونین مقاله‌ تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP چیست؟ رو مطالعه کنین.

روکش کابل شبکه LSZH مثل روکش PVC در برابر عوامل محیطی مثل خوردگی، بارون و برف مقاومت خیلی بالایی نداره. انواع مختلف روکش‌های LSZH عبارت‌اند از: LSHF، LSOH و LSNH.

کابل شبکه LSZH بدون دود و بدون هالوژن
عبارت Low Smoke به این معنیه که دودی که از سوختن این نوع روکش ایجاد میشه، 90 درصد کمتر از مقدار دودیه که از سوختن PVC تولید میشه. همچنین اشتعال‌پذیری خیلی کمی نسبت به روکش کابل PVC داره و آتش رو به جاهای مختلف ساختمون منتقل نمی‌کنه.

روکش کابل شبکه PE

روکش کابل شبکه پلی اتیلن یا PE نسبت به روکش‌های قبلی مقاومت بالاتری نسبت به مخرب‌های محیطی دارن. البته با این وجود، خیلی کم دیده میشه که روکش PE در کابل شبکه به‌صورت تنها از کابل‌ها محافظت کنه. معمولا از روکش کابل شبکه Outdoor یا PE روی روکش معمولی مثل PVC یا LSZH استفاده میشه و کابل‌های Outdoor به کمک همین موضوع روکش دولایه دارن و مقاومت خیلی خوبی در برابر آب، نور و گرما نشون میدن. قیمت کابل‌های با روکش PE نسبتا بالاتره.

روکش کابل شبکه Outdoor

تفاوت روکش کابل شبکه LSZH و PVC

کابل‌های شبکه PVC و LSZH از لحاظ ظاهری تفاوت خاصی ندارن اما به‌طور کلی چند فرق عمده با هم دارن:

قیمت: قیمت کابل‌های شبکه LSZH نسبت به کابل‌های شبکه PVC بالاتره که این تفاوت قیمت به ساختار ایمن روکش LSZH برمی‌گرده.

انعطاف‌پذیری: کابل‌های شبکه LSZH در مقابل خم شدن مقاومت بیشتری نسبت به روکش‌های PVC نشون میدن. اگه کابل‌های شبکه شما باید جابه‌جا بشه یا به خم شدن نیاز داره PVC گزینه بهتریه.

ایمنی: در زمان آتش‌سوزی کابل‌های شبکه PVC می‌تونن کشنده و خطرناک باشن چون دودهای سمی زیادی تولید می‌کنن و این دودها از خود آتش خطرناک‌ترن. اما در مقابل کابل شبکه LSZH هالوژن نداره و اگه بسوزه، دود خیلی کمی تولید می‌کنه. همچنین اشتعال‌پذیری روکش LSZH خیلی پایین‌تره.

کابل در زمان آتش‌سوزی
روکش‌هایی که برای کابل شبکه و پچ کورد استفاده می‌شود یکسانند چون این دو ماهیت یکسانی دارند و تنها تفاوت‌های جزیی دارند. تفاوت پچ کورد و کابل شبکه در مجله نت ران به صورت کلی شرح داده شده.

کدوم روکش برای کابل شبکه رو انتخاب کنیم؟

این انتخاب بستگی به شرایط محیطی و کاربرد کابل شبکه در اون محیط داره. معمولا در مکان‌های زیر از کابل شبکه LSZH استفاده کنین بهتره:

  • مکان‌هایی که تعداد و حجم کابل‌ها بالاست مثل کارخونه‌ها، دیتاسنترها و ارگان‌های بزرگ
  • مکان‌هایی که تعداد افراد بیشتری در نزدیکی کابل‌ها قرار دارن مثل دانشگاه‌ها و مدرسه‌ها
  • مکان‌هایی که شرایط کاری اون خشنه و ممکنه آتش‌سوزی ایجاد بشه مثل کارخونه‌ها و کارگاه‌ها

به غیر از مکان‌های بالا اگه به انعطاف بالایی از کابل شبکه نیاز داریم استفاده از کابل شبکه PVC توصیه میشه چون قیمت پایینی هم داره.

تفاوت انواع روکش کابل شبکه PVC و LSZH
برای مکان‌های روباز و محیط‌های بیرونی که در معرض برف و بارون قرار دارن و نور خورشید به‌طور مستقیم به کابل برخورد می‌کنه، کابل شبکه PE گزینه خوبیه چون در برابر عوامل مخرب محیطی مقاومت بالاتری نسبت به روکش‌های LSZH و PVC داره.

روکش کابل شبکه در برندهای معروف

هرکدوم از برندهای معروف کابل شبکه ساختار روکش مخصوصی دارن. البته روکش پچ کورد مثل روکش در کابل شبکه‌ است.

کابل شبکه لگراند، کابل شبکه نگزنس و کابل شبکه بلدن با روکش PVC تولید میشن. اما لگراند و نگزنس کابل‌های شبکه با روکش‌های LSZH و PVC+PE هم تولید می‌کنن. نگزنس کابل شبکه PE هم داره.

اما در تولید پچ کورد از روکش PE یا Outdoor استفاده نمیشه و فقط برای محیط‌های سربسته مناسبه. لگراند، نگزنس، بلدن و امپ پچ کوردهای PVC تولید می‌کنن. اما پچ کورد با روکش LSZH فقط با برندهای لگراند و نگزنس دیده میشه.

انواع برند روکش کابل شبکه

آنچه در معرفی انواع روکش کابل شبکه گفتیم

خیلی‌ها فکر می‌کنن روکش کابل شبکه و برق خیلی اهمیتی نداره؛ اما باید بگیم که نوع روکشی که در کابل شبکه استفاده می‌کنین میتونه امنیت جانی شما رو تضمین کنه. همچنین این روکش هر چی کیفیت بالاتری داشته باشه، آسیب به کابل شبکه شما کمتره و این خودش یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌ کابل شبکه که معمولا گرون‌قیمته. مرسی که تا اینجا همراه ما بودین. اگه سوالی راجع به انواع روکش کابل شبکه دارین در قسمت نظرات برامون کامنت بذارین تا در اسرع وقت بهتون پاسخ بدیم.

دانلود فایل PDF این مقاله

فایل PDF این مقاله

سوالات متداول

LSZH مخفف چیست؟

LSZH مخفف Low Smoke Zero Halogen هستش که به معنی دود کم و بدون هالوژنه.

تفاوت بین روکش PVC و روکش LSZH در چیست؟

این دو روکش از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی ندارن ولی انعطاف کابل شبکه PVC نسبت به LSZH بالاتره و قیمت پایین‌تری داره. در مقابل کابل شبکه با روکش LSZH ایمن‌تره و در صورت اشتعال گاز سمی تولید نمی‌کنه.

ساختار کابل شبکه PE چیست؟

یک روکش PVC یا LSZH جفت سیم‌های کابل رو پوشونده و یک روکش پلی اتیلن یا PE روی روکش زیرین کشیده میشه تا مقاومت رو بالا ببره.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا