آموزشنرم افزار

آموزش کامل نرم‌افزار Winrar و روش زیپ کردن فایل‌ها

اغلب برای ارسال فایل‌ها، صرف‌نظر از نوع‌شان که تصویر، موزیک، فیلم، برنامه و … است، پیشنهاد می‌شود آن‌ها را فشرده‌سازی کنید. در فشرده‌سازی، معمولا حدود 10 درصد از حجم کلی فایل کم می‌شود. برای فشرده‌سازی، نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد که به‌جرات می‌شود بهترین آن‌ها را Winrar دانست. با توجه به اهمیت فشرده‌سازی فایل‌ها که هم صرفه‌جویی در حجم است و هم راهی برای بستن درِ خانه‌ی فایل‌های شما به روی ویروس‌ها، من «نوشین خنجری» با آموزش نرم افزار Winrar و نحوه‌ی زیپ (فشرده) کردن فایل‌ها در خدمت شما هستم.

نصب Winrar

آموزش نصب Winrar

نرم افزار Winrar یکی از نرم‌افزارهایی است که بعد از نصب ویندوز به آن نیاز پیدا می‌کنید. Winrar نه تنها کار را برای ارسال فایل راحت می‌کند، که به افزایش امنیت سیستم‌های کامپیوتری و فایل ارسالی کمک می‌کند.

برای استفاده از Winrar، لازم است بدانید که ویندوز شما 64 بیتی یا 32 بیتی باشد. فایل نصبی مربوط به سیستم خود را خریداری یا دانلود کنید. معتبرترین و جدیدترین نسخه را می‌توانید از وب‌سایت رسمی Winrar تهیه کنید. با کلیک روی فایل نصب نرم‌افزار، در صفحه‌ی پیش‌ رو، مسیر نصب نرم‌افزار را انتخاب کرده و بر روی دکمه Install کلیک کنید.

با کلیک کردن گزینه‌ی Install، فرآیند نصب شروع می‌شود. بعد از پایان مرحله‌ی اصلی نصب، صفحه‌ای باز می‌شود تا از میان فرمت‌های مختلف ذخیره‌سازی فایل که Winrar قابلیت پشتیبانی از آن‌ها را دارد، فرمت‌های موردنظر خود را برای نصب، انتخاب کنید. بعد از انتخاب، بر روی Ok کلیک کنید.

نصب وینرار

تصویری که در زیر این پاراگراف می‌بینید، صفحه‌ی پایانی نصب Winrar است. گزینه Done را بزنید تا کار تمام شود. کار بعدی شما این است که فایل Keygen را در پوشه نصب نرم‌افزار پیدا و اجرا کنید و با کلیک روی دکمه Generate کد فعال‌سازی نرم‌افزار به صورت دائمی را وارد کنید.

زیپ کردن فایل

حالا برویم به سراغ اصل مطلب که آموزش کامل نرم افزار Winrar و نحوه زیپ کردن فایل‌هاست.

آموزش کامل نرم‌افزار Winrar

خب، اولین بحث، ایجاد تغییرات در پنجره‌های برنامه است. اگر در هنگام نصب نرم‌افزار، فرمت‌هایی که می‌خواهید هم‌پیوند باشند را انتخاب نکردید و یا قصد ایجاد تغییرات در آن‌ها را دارید، می‌توانید نرم افزار Winrar را باز کرده، از نوار ابزار بالای صفحه، به تب Options رفته و با انتخاب گزینه Setting، آخرین تب که Integration است را باز کنید. سمت چپ همان هم‌پیوندی است: یعنی می‌توانید مشخص کنید که کدام فرمت‌ها را اگر از داخل درایوها کلیک کنید، با Winrar باز شوند. دکمه Toggle All هم که در پایین‌تر به چشم می‌خورد، امکان انتخاب تمام گزینه‌ها به‌صورت یک‌جا را به شما می‌دهد.

بخش Interface در سمت راست، گزینه‌هایی دارد که با فعال کردن گزینه‌ی اول می‌توانید یک میانبر برای Winrar بر روی صفحه Desktop ایجاد کنید. با فعال کردن گزینه دوم، می‌توانید این نرم افزار را به Start Menu ویندوز خود اضافه کنید.

تغییر تنظیمات Winrar

در تصویر بالا، گزینه‌ی Shell Integration که در قسمت پایین سمت راست قرار گرفته است، این امکان را به شما می‌دهد تا نرم‌افزار Winrar را به لیستی که با کلیک راست بر روی فایل‌ها نشان داده می‌شود، اضافه کنید (تصویر زیر).

اضافه کردن Winrar به منو

روش زیپ کردن فایل‌ها

در آموزش کامل نرم‌افزار Winrar باید بگوییم این فشرده ساز، یکی از بهترین برنامه‌ها برای زیپ کردن فایل ها است که ضمن زیپ کردن به فرمت دلخواه، حجم فایل را هم تاحدودی کم می‌کند. بهتر است بدانید برای زیپ کردن فایل ها به صورت عادی، معمولاً از فرمت Rar استفاده می‌شود.

Winrar به‌عنوان بهترین فشرده‌ساز کنونی، اجازه‌ی این را به شما می‌دهد که غیر از فشرده‌سازی با فرمت Rar، فایل فشرده‌ی خود را با فرمت دیگر هم ایجاد کنید. در فرایند فشرده‌سازی، حجم فایل‌تان تا حدی کم می‌شود که البته در فرمت‌های مختلف چندان تفاوتی با هم ندارد.

اگر می‌خواهید فایل یا فولدری را فشرده کنید، بر روی آن راست کلیک می‌کنیم و از لیست باز شده، گزینه Add To Archive را بزنید.

فشرده کردن فایل ها

در زیپ کردن فایل‌ها با Winrar این امکان را دارید که در بخش سمت راست، با تیک زدن گزینه‌ها از امکانات درنظر گرفته شده این نرم افزار استفاده کنید.

  • پاک کردن فایل‌ها از کامپیوتر، بعد از زیپ کردن فایل ها
  • ایجاد یک آرشیو SFX (جهت ایجاد فایل Exe از برنامه‌هایی که خودتان نوشته‌اید.)
  • اضافه کردن یک فایل ریکاوری از آرشیو موردنظر
  • قفل‌کردن آرشیو

تنظیمات زیپ کردن فایل ها

در بخش Archive Format در سمت چپ، می‌توانید فرمت فشرده‌سازی را انتخاب کنید و در بخش پایینی سمت چپ یعنی گزینه‌ی Split To Volumes, Size این امکان وجود دارد که فایل‌های موردنظر را به چند فایل با اندازه‌های معین تقسیم کنید. در این قسمت، می‌توانید سایز دلخواه را هم انتخاب کنید.

تنظیمات زیپ کردن فایل ها

در بخش Compression Method که زیر گزینه‌ی Archive Format قرا دارد، می‌توانید از میان گزینه‌های موجود، شدت ذخیره‌سازی را تعیین ‌کنید؛ به عنوان مثال با انتخاب The Best مشخص می‌کنیم که فایل تا بیشترین حد ممکن فشرده یا زیپ شود.

اگر نیاز است توضیحاتی را در مورد این فایل به اشتراک بگذارید، می‌توانید با استفاده از آخرین زبانه و تب Comment نکته‌ها و یادداشت‌هایی را به فایل اضافه کنید.تنظیمات زیپ کردن فایل ها

و اگر امنیت فایل‌ فشرده‌تان برایتان مهم است و دوست ندارید کسی به محتوای آن پی ببرد، می‌توانید با فشردن گزینه Set Password در بخش پایین سمت راست، بر روی فایل زیپ شده رمز بگذارید. تنها کافیست کلمه عبور انتخابی و تکرار آن را وارد کنید و در آخر Ok را بزنید.

آموزش کامل رمز گذاشتن در زیپ کردن فایل ها

خارج کردن فایل از حالت فشرده

معمولاً فایل‌ها به منظور کاهش حجم، راحتی ارسال و بسیاری موارد دیگر به‌صورت فشرده ارسال می‌شوند. برای خارج کردن یک فایل از حالت فشرده، باید روی فایل موردنظر کلیک راست کنید. بعد از باز شدن لیست، چند گزینه پیش رو دارید:

Open with Winrar: با نرم افزار Winrar فایل فشرده را باز می‌کنیم؛ محتویات پوشه را کپی کرده و درون پوشه موردنظر Paste می‌کنیم. در صورتی که فایل زیپ‌شده دارای رمز باشد، معمولاً رمز را در سمت راست مشاهده خواهید کرد.

اکسترکت کردن

Extract Files: فایل فشرده را در داخل یک پوشه با نام فایل فشرده در مسیر موردنظر شما Extract می‌کند. (در صورتی که مسیری مشخص نکنید، به صورت پیش‌فرض پوشه از حالت فشرده خارج شده، در داخل پوشه‌ای که فایل فشرده قرار دارد، اکسترکت می‌شود.)

آموزش برنامه Winrar

Extract Here: فایل فشرده را در مسیری که مشخص می‌کنید، بدون ایجاد پوشه‌ای اضافه از حالت فشرده خارج می‌کند. (در صورتی که مسیری مشخص نکنید، به صورت پیش‌فرض پوشه از حالت فشرده خارج شده  و در داخل پوشه‌ای که فایل فشرده قرار دارد، اکسترکت می‌شود.)

بهترین روش خارج کردن فایل از حالت فشرده، Extract File است؛ به این دلیل که فایل را در داخل پوشه‌ای جدا اکسترکت می‌کند.

خطاهای رایج در Winrar

در آموزش کامل نرم افزار Winrar و نحوه زیپ کردن فایل ها باید به مواردی مانند خطاهای احتمالی توجه داشته باشید. گاهی پیش می‌آید که در کار کردن با نرم افزار Winrar با خطاهایی مواجه می‌شوید که چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

خطای خراب بودن فایل

زیپ کردن تصاویر

اگر بعد از دانلود فایل با چنین پیغامی مواجه شدید، به عنوان اولین کاری که انجام می‌دهید باید از کامل دانلود شدن فایل موردنظر اطمینان حاصل کنید (پیشنهاد می‌کنیم برای دانلود، از برنامه IDM که همان Internet Download Manager استفاده کنید).

در صورتی‌که فایل دانلود شده مشکلی نداشته باشد، احتمالاً با خطاهای خراب بودن سایت یا رمز اشتباه مواجه می‌شوید. این پیغام می‌تواند نشانه‌ای از به‌روز نبودن نسخه نرم‌افزار Winrar باشد؛ در چنین مواردی برنامه Winrar را از کامپیوتر خود حذف و Uninstall کرده و جدیدترین نسخه را نصب کنید. سپس دوباره امتحان کنید؛ مشکل برطرف می‌شود.

درخواست رمز

بعضی از وب‌سایت‌ها برای برنامه‌ها و فایل‌هایی که به اشتراک می‌گذارند، رمز قرار می‌دهند. در خارج کردن این فایل‌ها از حالت فشرده، با پیغام وارد کردن رمز مواجه می‌شوید. در ادامه، تنها کافیست رمز فایل را وارد کنید. تمامی ‌وبسایت‌ها، آدرس وب خود را به‌عنوان رمز عبور تعیین می‌کنند.

فایل ناقص دانلود شده

آموزش زیپ فایل

ممکن است به‌دلایل مختلفی مانند قطع شدن اینترنت، فایل موردنظر ناقص دانلود شود. معمولا سایت‌هایی که فایل زیپ‌شده به اشتراک می‌گذارند، از خاصیت ریکاوری برای آن‌ها استفاده کرده‌اند. اما چطور می‌توان از این قابلیت استفاده کرد؟

زمانی که در اکسترکت کردن فایل با خطای ناقص دانلود شدن فایل روبرو شدید، باید وارد نرم افزار Winrar شوید، به پوشه‌ای که فایل های Zip موردنظر در آنجا دانلود شده بروید، همه را انتخاب کنید و از بخش بالایی نرم افزار، روی گزینه Repair کلیک کنید.

در این بخش باید پوشه‌ای را برای ذخیره‌سازی فایل ریکاوری انتخاب کنید. این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد. بعد از انجام ریکاوری، فایل های فشرده جدید را از آدرس انتخاب شده Extract یا Unzip کنید.

سخن پایانی

دوستان عزیز! ممنون از این‌که تا پایان این مطلب همراه من بودید. امیدوارم که ‌به‌طور کامل و شفاف با آموزش نرم‌افزار Winrar آشنا شده باشید. اگر باز در هر بخشی برایتان سوال پیش آمد، بخش نظرات متعلق به شماست: من و همکاران‌ام در سریع‌ترین زمان در خدمت شما هستیم.

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
مصطفی

ممنون🙏

فراز رستمی

خواهش میکنم

مصطفی

ببخشید این بخش time در winrar لطفا کاملا برای من توضیح بدید چون من این بخش بلد نیستم لطفا🙏🙏🙏

فراز رستمی

سلام مصطفی
بخش Time چند قسمت مختلف داره:
High Precision time format: اگر این گزینه خاموش باشه زمان اصلاح فایل‌ها با دقت ۲ ثانیه‌ای ثبت میشه، این موضوع باعث میشه نتونی فایل‌هات رو با سیستم NTFS آرشیو کنی، ولی با فعال کردنش زمان اصلاح فایل‌ها با دقت ۰.۰۰۰۰۰۰۱ ثانیه‌ای ثبت میشه ولی حجم فایل‌ها یکم بیشتر میشه.
بقیه بخش‌های قسمت File Time اگر فعال باشن، Backup گرفتن از فایل‌ها رو راحت‌تر می‌کنن.
بخش Files to Process بهت این قابلیت رو میده که مثلاً بگی فقط فایل‌هایی که بعد از (یه تاریخ و زمان مشخص) ثبت شدن آرشیو شن.
بخش Set Archive Time to هم که باید روی Current System Time قرار داده بشه و چیزه مهمی نیست.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا