تجهیزات شبکه

رک ایستاده چیست ؟ معرفی و بررسی انواع رک شبکه ایستاده

خرید کابل شبکه

اگر شما می‌دونید رک ایستاده چیست، به احتمال زیاد به دنبال انواع رک ایستاده هستین تا بتونین با دقیق‌ترین و کامل‌ترین بررسی رک ایستاده، انتخاب درستی در این راستا داشته باشین. هدف این مقاله دقیقا همینه، یعنی: معرفی و بررسی انواع رک شبکه ایستاده. پس توصیه می‌کنیم حتما مقاله رو به صورت کامل مطالعه کنین. اما اگر نمی‌دونین رک شبکه چیه در یک توضیح مختصر و مفید میشه گفت رک (rack) محفظه‌ای برای چیدمان و محافظت از انواع تجهیزات شبکه هست که در دو نوع رک دیواری و رک ایستاده و در ابعاد و عمق‌های مختلف تولید شده و خود متعلقاتی مثل درب، ریل، فن، سینی، قفل و… داره.

رک شبکه ایستاده چیست

رک ایستاده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در معرفی رک ایستاده باید گفت همان‌طور که از نامش پیداست و برخلاف رک دیواری که به دیوار نصب میشه، به صورت ایستاده و عمودی روی زمین (به صورت ثابت یا چرخ دار) قرار می‌گیره و برای جا دادن تجهیزات بیشتری استفاده میشه. به عبارتی دیگه میشه گفت رک های شبکه ایستاده معمولا اندازه‌های بزرگتری دارن و برای استفاده از این ابزار باید از قبل به فکر جای تعبیه آن در اتاق سرور باشید. با بررسی رک ایستاده متوجه می‌شیم که این ابزار می‌تونه ابعاد و تعداد یونیت‌های مختلفی داشته باشه. ممکنه سوال “یونیت چیست” برای شما پیش بیاد:

به صورت کلی رک شبکه برای چیدمان منظم تجهیزات شبکه، ایجاد بستر مناسب برای خنک سازی و افزایش طول عمر و امنیت تجهیزات، مدیریت و کابل کشی مرتب‌تر تجهیزات استفاده میشه. اما کاربردی که با بررسی رک ایستاده قابل توجه هست، اندازه بزرگتر و جا دادن تجهیزات و تعداد فن‌های بیشتر داخل رک هست. رک ایستاده، معمولا در دیتاسنترها و مراکزی که تعداد تجهیزات بیشتری دارن، مورد استفاده قرار می‌گیره.

یونیت، واحد اندازه گیری ارتفاع در رک شبکه ست. هر یونیت معادل 4.44 سانتیمتر و یا سه سوراخ در آداپتور کناری رک شبکه است.
یونیت رک شبکه ایستاده

انواع رک شبکه ایستاده

در معرفی رک ایستاده، میشه این محصول رو از بعدهای مختلفی تقسیم بندی کرد، از نظر ارتفاع (یونیت)، از نظر عمق، از نظر نوع درب، از نظر ظرفیت وزنی رک ایستاده، چرخ دار بودن یا نبودن، تعداد فن‌های قابل نصب و بسیاری از فاکتورهای دیگر می‌توان انواع رک ایستاده رو تقسیم بندی کرد.

از نظر یونیت

گفتیم یونیت به معنی اندازه ارتفاع رک شبکه‌ست که در مورد رک ایستاده اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کنه، چون ما در مواقعی که به دنبال رک سایز بزرگتری هستیم بررسی رک ایستاده رو انتخاب می‌کنیم. پس مهمه که اندازه ارتفاع رو درست انتخاب کنیم تا تمام تجهیزاتمون رو چیدمان و محافظت کنیم. در معرفی رک ایستاده باید گفت این نوع رک از نظر اندازه و یونیت انواع مختلفی داره:

رک ایستاده 12 یونیت

رک ایستاده 18 یونیت

رک ایستاده 22 یونیت

رک ایستاده 27 یونیت

رک ایستاده 32 یونیت

رک ایستاده 37 یونیت

رک ایستاده 42 یونیت

رک ایستاده 12 یونیت، 22 یونیت و 42 یونیت

اما از بین تمام این ابعاد سه مورد محبوبیت بیشتری دارن که معمولا به اسم رک ایستاده کوچک، متوسط و بزرگ شناخته میشن و موارد استفاده بیشتری هم دارن، پس توضیحات بیشتری در مورد این سه رک ایستاده پرفروش داشته باشیم:

  1. رک ایستاده 12 یونیت: این اندازه از رک شبکه ایستاده در واقع کوچکترین مدل رک ایستاده از نظر ارتفاع هست که در مواردی که تجهیزات زیادی برای جا دادن وجود نداره اما فضای کافی برای استفاده از رک دیواری هم نداریم، مورد استفاده قرار می‌گیره.
  2. رک ایستاده 22 یونیت: سایز متوسط رک ایستاده همین اندازه بیست و دو یونیت هست که در واقع حدودا یک متر ارتفاع داره و می‌تونه برای جا دادن سرور و فن و تجهیزات امنیتی و… مورد استفاده باشه.
  3. رک ایستاده 42 یونیت: استاندارد رک شبکه برای بزرگ‌ترین اندازه رک شبکه، رک ایستاده چهل و دو یونیت هست که بیشترین ارتفاع رو داره و در سازمان‌ها و دیتا سنترهایی مورد استفاده قرار می‌گیره که تجهیزات بیشتری دارن و می‌بایست فضای کافی برای جا دادن همه تجهیزات در داخل رک در نظر گرفته بشه.

از نظر عمق

در ادامه معرفی و بررسی انواع رک ایستاده ، عمق رک هم یکی از معیارهای اصلی تقسیم بندی انواع رک ایستاده است که به معنی فاصله درب جلویی رک تا دیواره پشتی اون هست. عمق رک شبکه ایستاده معمولا بیشتر از سایر انواع رک‌هاست تا قابلیت جاسازی تجهیزات بیشتری داشته باشه. البته توجه داشته باشین که منظور از عمق رک، فضای داخلی رک هست و برای جا دادن رک ایستاده باید فاصله بین دیوار و ابزار را هم در نظر بگیرید. در ادامه پرکاربردترین عمق از انواع عمق رک‌ ایستاده را معرفی می‌کنیم:

  1. رک ایستاده عمق 60
  2. رک ایستاده عمق 80
  3. رک ایستاده عمق 100
از رک ایستاده عمق 60 معمولا برای نگهداری تجهیزات مخابراتی استفاده میشه اما رک‌های عمق 80 و 100 به صورت عمومی و برای جا دادن انواع تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرن
عمق رک شبکه ایستاده

از نظر نوع درب

انواع رک ایستاده از نظر درب‌های تعبیه شده معمولا هم از قسمت پشت و هم در دو ناحیه بغل قابلیت باز و بسته شدن دارن که هر کدام کاربردهای ویژه‌ای دارن. به عنوان مثال درب های بغلی رک ایستاده بیشتر به منظور تهویه تجهیزات تعبیه شدن. جنس درب رک ایستاده بر اساس اینکه رک outdoor هست یا نه هم تحت تاثیر قرار می‌گیره. سه جنس محبوب درب در انواع رک ایستاده به این صورت هستند:

  1. رک ایستاده درب شیشه‌ای: این نوع از درب رک، خود در چند دسته‌بندی مختلف وجود داره، درب تمام شیشه‌ای، درب شیشه‌ای با زوار فلزی و درب شیشه‌ای با قاب فلزی که در مکان‌های مختلف با توجه به شرایط محیط و نیاز هر محیط یکی از این درها انتخاب میشه.
  2. رک ایستاده درب فلزی: درب فلزی، به صورت کامل تجهیزات داخل رک رو پوشش میده و قابلیت دیدن تجهیزات داخل رک و یا امکان تهویه هوای داخلی رک ایستاده در این مدل وجود نداره.
  3. رک ایستاده درب توری: درب‌های توری رک ایستاده شبکه معمولا برای تهویه مناسب هستن و در شرایطی که به تهویه بیشتر تجهیزات نیاز داشته باشیم از این جنس برای انتخاب رک ایستاده استفاده می‌کنیم.

بهترین برندهای رک شبکه ایستاده

بهترین برند رک شبکه چیست؟ بررسی رک ایستاده نشون میده برندهای مختلفی در حال حاضر مشغول به فعالیت در عرصه تولید و عرضه انواع رک شبکه ایستاده هستند که هر کدام بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های مهندسی خودشون اقدام به طراحی و اعمال تغییرات در ویژگی‌های کلی این ابزار می‌کنن. برندهایی مثل رک الگونت، رک پایا سیستم و… جزء برندهای معروف هستن که در ادامه معرفی رک ایستاده قصد داریم بهترین این برندها که اعتبار بالا و محبوبیت قابل توجهی در بازار دارن رو معرفی کنیم.

بهترین برندهای رک شبکه ایستاده

رک ایستاده آماد سیستم

این برند، فعالیت رسمی خودش رو از سال 1396 در حوزه تولید رک شبکه آغاز کرده و علاوه بر رک، انواع متعلقات رک از جمله چرخ، فن، سینی و… رو هم در خط تولیدات خودش داره. انواع رک ایستاده با کیفیت بالا و در اندازه‌های 12 یونیت تا 42 یونیت توسط این برند تولید میشه که شما بر اساس نیاز، می‌تونین یکی از انواع سایزهای موجود رک آماد سیستم رو انتخاب کنین.

رک ایستاده پایا سیستم

پایا سیستم و رک شبکه دو نام گره خورده در هم هستن چراکه این برند یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان رک شبکه و در واقع یکی از باکیفیت‌ترین و محبوب‌ترین اون هاست که از سال 1370 در این زمینه فعالیت می‌کنه. پایا سیستم انواع رک شبکه ایستاده رو در اندازه‌های 16یونیت تا 44 یونیت و در سه عمق مختلف می‌سازه که همگی قابلیت نصب چرخ داشته و در از جنس‌های مقاوم در برابر انواع آسیب‌ها و زلزله‌ها هستن.

رک ایستاده اچ پی آسیا

این برند رو میشه یکی از برندهای شاخه‌ای برند پایا سیستم دونست که از اعتبار و تجربه این برند بزرگ برای تولیدات خودش استفاده کرده. hpa رک شبکه ایستاده رو از اولین سال فعالیتش (1390) در سیاست‌های تولیدی خودش قرار داده و انواع رک HPA شبکه ایستاده رو در سایزهای 12 تا 47 یونیت و در چهار عمق 45، 60، 80 و 100 تولید می‌کنه. بهتره بدونید که این برند یکی از صادرکنندگان انواع رک ایستاده به کشورهای همسایه هم هست.

رک ایستاده اچ پی ایران

رک اچ پی آی یکی از برندهای معروف رک شبکه ایستاده ست که علاوه بر کیفیت بالا، قیمت مقرون به صرفه‌ای هم داره. رک ایستاده برند hpi رو می‌تونید در سایزهای 14 تا 42 یونیت و در سه عمق 60، 80 و 100 خریداری کنید که معمولا همگی از نوع درب شیشه‌ای با فریم فلزی و استحکام بالا برخوردار هستن.

سخن پایانی

توی این مقاله به معرفی و بررسی انواع رک ایستاده پرداختیم. گفتیم رک شبکه چیست و چه کاربردی دارد. گفتیم رک شبکه ایستاده میتونه ارتفاعی بین 12 تا 42 یونیت، عمقی بین 60 تا 120 سانتی متر و انواع جنس شیشه‌ای و فلزی و توری برای درهای جلویی، پشتی و طرفین داشته باشه. گفتیم رک شبکه ایستاده قابلیت نصب چرخ داره تا به راحتی قابل جابجایی باشه و یا میتونه به صورت ثابت و عمودی در جایی قرار بگیره. در ادامه، بهترین برندهای تولیدکننده رک ایستاده مثل رک آماد سیستم، رک پایا سیستم، رک ایستاده HPI و رک ایستاده HPA رو معرفی و بررسی کردیم. اگر همچنان سوالی در مورد این ابزار کاربردی باقی مونده، می‌تونین در قسمت نظرات همین مقاله بپرسین. ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوال شما رو میدیم.

سوالات متداول

محبوب‌ترین برند رک شبکه ایستاده کدومه؟

برندهای آماد سیستم، پایا سیستم و اچ پی ایران و اچ پی آسیا همگی برندهای باکیفیت رک ایستاده هستن که اچ پی ایران نسبت به مابقی قیمت مناسب‌تری هم داره

رک ایستاده درب شیشه‌ای بهتره یا درب توری؟

جنس انواع رک‌های ایستاده بر اساس نیاز و کاربرد خاص خودشون طراحی میشن. مثلا اگر به تهویه بالایی نیاز دارین بهتره به جای درب شیشه‌ای از درب توری استفاده کنین.

بزرگترین سایز رک شبکه چه ابعادی داره؟

ابعاد و ارتفاع رک شبکه ایستاده بر اساس واحد یونیت بیان میشه که بزرگترین رک ایستاده 44 یونیت یا به عبارتی حدودا دو متر ارتفاع داره. لازم به ذکره که کوچکترین رک ایستاده هم رک 12 یونیت هست.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا