شبکه

نقد و بررسی اینترنت ایرانسل

خرید کابل شبکه

امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت به یکی از نیاز‌های اساسی تبدیل شده.  تقریبا در هر فضا و هر مکانی احساس نیاز به اینترنت با کیفیت و پرسرعت همراهمونه. دسترسی به اینترنت پرسرعت و با کیفیت میتونه خوبی‌های خیلی زیادی رو همراه خودش داشته باشه. اگه بخوایم به چندتا از این خوبی‌ها اشاره کنیم باید بگیم: دسترسی آسان به آموزش رایگان و به‌روز، انجام دادن خیلی از کارهای روزمره به‌صورت اینترنتی و بدون حضور در جایی، خرید کالا‌ها و خدمات به شکل اینترنتی و قابلیت مقایسه خدمات و محصولات با همدیگه از نظر کارایی، قیمت و کیفیت در فروشگاه‌های مختلف و خیلی از خوبی‌های دیگه.

این نیاز روزافزون ما انسان‌ها به اینترنت رو بازاریابان و مدیران شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) به‌خوبی درک کردن. هرکدوم از این شرکت‌ها به‌نوبه‌ی خودش سعی کرده‌ تا نیاز مشتری‌هاش رو به بهترین شکل پاسخ بده و سهم بیشتری از این بازار پرسود رو به خودش اختصاص بده.

اگر قصد دارین از شرکت‌های ISP موجود در ایران، خدمات اینترنت بگیرین، خوندن مطالب زیر میتونه کمک‌ کنه راحت‌تر تصمیم بگیرین.

در ایران هم استفاده از اینترنت به‌طور شگفت‌انگیزی رشد کرده. این رشد، هم در کیفیت سرویس‌های اینترنتی شکل‌گرفته، هم در تعداد کاربر‌های اینترنت و هم در میزان استفاده‌ی کاربر‌ها از اینترنت. به دنبال این رشد، نیاز کاربر‌های اینترنت هم شکل جدیدی به خودش گرفته و توقع اون‌ها از اینترنت بالا رفته. به‌شکلی که کاربرهای ایرانی اینترنت، هر روز به‌دنبال تهیه‌ی خدمات اینترنت سریع‌تر و با کیفیت‌تر هستن. اون‌ها شرکت‌های فراهم‌کننده‌ی اینترنت رو مقایسه می‌کنن تا بهترین و ارزون‌ترین رو برای استفاده انتخاب کنن.

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تامین‌کننده‌ی خدمات اینترنت در ایران، شرکت ایرانسله. من در این نوشتار، بررسی و نقد کاملی رو از سرویس‌های اینترنت این شرکت به شما ارائه می‌کنم. پس اگه می‌‌خواید همه چیز رو درباره‌ی اینترنت ایرانسل بدونید، تا پایان این مطلب با من همراه باشید.

از اینترنت ایران چه خبر؟

قبل از اینکه بخوایم در مورد اینترنت ایرانسل صحبت کنیم، به‌نظرم بهتره کمی در مورد سرعت اینترنت ایران حرف بزنیم.

طبق آمار و اطلاعاتی وب‌سایت Speedtest در ژانویه‌ی 2021 میانگین سرعت دانلود اینترنت همراه در جهان، 45.69 مگابیت بر ثانیه است. میانگین سرعت آپلود  هم 12.60 مگابیت بر ثانیه است. این رقم‌ها برای اینترنت ثابت به این شکل ثبت شدن: میانگین سرعت دانلود 91.96 مگابیت بر ثانیه و میانگین سرعت آپلود ثبت شده 49.44 مگابیت بر ثانیه.

در این بررسی اطلاعاتی از وضعیت اینترنت همراه و ثابت در «ایران» هم منتشر شده که می‌خوایم این اطلاعات رو با هم بررسی کنیم.

 • در حوزه‌ی اینترنت همراه: میانگین سرعت دانلود 25.64 مگابیت بر ثانیه و میانگین سرعت آپلود 11.32 مگابیت بر ثانیه ثبت شده. این ارقام کشور ایران رو در رده‌بندی جهانی کشور‌ها بر اساس سرعت اینترنت همراه در رده 84 از بین 138 کشور قرار میده.
 • در حوزه‌ی اینترنت ثابت: میانگین سرعت دانلود 17.84 مگابیت بر ثانیه و میانگین سرعت آپلود، 10.21 مگابیت بر ثانیه ثبت شده‌. طبق این اعداد ایران  در رده‌بندی جهانی کشور‌ها در رده‌ی 137 از بین 174 کشور قرار می‌گیره.

در بین کشور‌های منطقه هم، ایران وضعیت مشابهی رو از نظر سرعت اینترنت همراه در مقایسه با 46 کشور هم‌منطقه‌ی خودش داره. در می ‌2020 آخرین گزارش از نتایج تست سرعت در سایت OOKLA منتشر شد. طبق این گزارش ایران در بین 46 کشور منطقه، رتبه‌ی 23 رو کسب کرده. با دیدن این آمار‌ها می‌تونیم بفهمیم که وضعیت اینترنت همراه اگرچه ایدئال نیست ولی خیلی بد هم نیست.

آشنایی با ایرانسل

ایرانسل یک شرکت خدمات ارتباطیه که بعد از برنده شدن در مزایده‌ی اپراتور دوم تلفن همراه در ایران، از سال ۱۳۸۴ کار خودش رو شروع کرد. این شرکت با سرمایه‌گذاری مشترک گروه MTN، آفریقای جنوبی و شرکت گسترش الکترونیک ایران راه‌اندازی شد. در سال مالی ۱۳۹۲ ایرانسل با درآمدی نزدیک به 4.9 هزار میلیارد تومان، در رتبه‌ی ۳۲ فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران ایستاد.

در سال ۱۳۹۹ شرکت MTN سرمایه‌گذار ایرانسل به‌صورت رسمی اعلام کرد که به‌دلیل پیدایش بحران‌ بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، این شرکت قصد داره برنامه‌ی فعالیت‌های خودش رو ساده‌تر کنه. در همین راستا منابع خودش رو از خاور‌میانه خارج می‌کنه و فعالیت‌هاش رو به آفریقا محدود می‌کنه. بر این نکته هم تاکید کرد که خروجش از خاورمیانه در میان‌مدت و با نظم و قاعده انجام میشه.

ایرانسل اولین ارائه‌کننده‌ی سرویس اینترنت همراه 4G با بیشترین سرعت باند پهن در کشوره که در حوزه‌ی اینترنت ثابت هم خدمات اینترنت نسل چهار ثابت (TD-LTE) رو راه‌اندازی کرده‌. این شرکت موفق شده عنوان بزرگ‌ترین اپراتور دیتای ایران رو به‌دست بیاره. همچنین برای شش سال پشت ‌سر ‌هم به‌ عنوان برترین عرضه‌کننده‌ی خدمات ارتباطی سال کشور دست پیدا کرد.

چشم‌اندازهای ایرانسل

آرمان‌های ایرانسل

شرکت ایرانسل چشم‌انداز و اهداف راهبردی خودش رو این‌طوری اعلام کرده:

آرمان: پیشرو در ارائه‌ی دنیایی از خدمات دیجیتالی جدید و جسورانه به مشتریان

ماموریت: روشنایی بخشیدن به افق زندگی مشتریان 

١. خلق و مدیریت ارزش‌آفرینی برای ذی‌نفعان: ارزش آفرینی پایدار برای سهامداران، کارکنان و مردم مطابق با ارزش‌ها و اصول اخلاقی ایرانسل.

٢. خلق تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان: خلق تجربه‌ای منحصر به فرد از برند ایرانسل برای مشتریان بر اساس شناخت و طبقه‌بندی مشتریان.

٣. مدیریت رشد پایدار: رشد خدمات صدا در عین توسعه‌ی فرصت‌های جدید در فضای دیتا، شرکت‌ها و سایر بخش‌های جذاب همسو با بلوغ بازارها.

۴. تحول مدل عملیاتی: بهبود مشتری مداری بخش‌های مقدم خدمات‌رسان به مشتریان از طریق ارتقای پاسخگویی، دلسوزی و کارایی بخش‌های پشتیبانی‌کننده‌ی آن‌ها.

۵. نوآوری و تجارب موفق: فعالیت بر اساس اصول نوآوری در همه‌ی امور و سعی در یافتن فرصت‌های مناسب برای تسهیم و به کارگیری تجارب موفق دیگران.

با خوندن سند چشم‌انداز و اهداف راهبردی شرکت ایرانسل و مقایسه‌ی این سند با عملکرد شرکت می‌فهمیم که این شرکت در راستای اهداف خودش به‌درستی پیش میره. با کمی ارفاق میشه ایرانسل رو در رسیدن به اهدافش موفق دونست.

مناطق پوشش دهی اینترنت ایرانسل

ایرانسل در سال‌های اخیر تلاش کرده تا منطقه‌های پوشش‌دهی خودش رو برای ارائه‌ی سرویس‌های اینترنت گسترش بده. این شرکت تلاش کرده خدماتش رو برای افراد بیشتری در منطقه‌های مختلف ارائه کنه. این تلاش‌ها، نتیجه‌ی قابل‌قبولی رو هم به‌دنبال داشته و منطقه‌های پوشش‌دهی اینترنت این شرکت به‌خوبی گسترش پیدا کردن.

به‌عنوان مثال، اگه شهر تهران رو در نظر بگیریم، تصویر‌های زیر نشان‌دهنده‌ی منطقه‌های پوشش‌دهی این شهر برای سرویس‌های مختلف اینترنت ایرانسل هستند.

پوشش‌دهی شبکه 4.5G در شهر تهران

منطق پوشش دهی اینترنت ایرانسل نسل 4.5

پوشش‌دهی شبکه 4G در شهر تهران

پوشش‌دهی شبکه 3G در شهر تهران

پوشش مناطق 3g اینترنت ایرانسل

پوشش‌دهی شبکه 2G در شهر تهران

وضعیت پوشش اینترنت ایرانسل

پوشش‌دهی شبکه اینترنت ثابت داخل ساختمان نسل 4 و 4.5 (TD-LTE) در شهر تهران

اینترنت ایرانسل و مناطق تحت پوشش

پوشش‌دهی شبکه اینترنت ثابت داخل ساختمان نسل 4 و 4.5 (TD-LTE) در شهر تهران

همون‌طور که در تصویر‌های بالا مشخصه، ایرانسل در پوشش‌دهی جغرافیایی خدمات خود به نتایج قابل‌قبولی رسیده. این شرکت نه تنها برای ارائه‌ی خدمات اینترنت همراه که در ارائه‌ی خدمات اینترنت ثابت هم پوشش گسترده‌ای رو ایجاد کرده. البته این نکته رو هم باید یادآوری کنم که پوشش‌دهی در این تصویر‌ها با دقت نسبی محاسبه ‌شده. یعنی ممکنه در بعضی از مناطق، پوشش‌دهی با چیزی که در تصویر می‌بینیم اختلافی جزئی داشته باشه.

اگه شما در جایی به‌جز شهر تهران می‌خواید از اینترنت ایرانسل استفاده کنید  بهتره که قبل از خرید خدمات به وب‌سایت ایرانسل سر بزنید و به بخش «مناطق تحت پوشش» برید. بعد در نقشه‌، منطقه و سرویس مورد‌نظر خودتون رو انتخاب کنید تا بدونید که میشه از این خدمات استفاده کنید یا نه.

چطور از اینترنت ایرانسل استفاده کنم؟

برای استفاده از اینترنت ایرانسل شما می‌تونید بین دو گزینه‌ی اینترنت همراه و اینترنت ثابت یکی رو انتخاب کنید. در هر دو گزینه، شما باید یک سیم‌کارت ایرانسل تهیه کنید. برای اینترنت همراه همون سیم‌کارت معمولی ایرانسل رو نیاز دارید. با این سیم‌کارت که میتونه هم اعتباری باشه و هم دائمی شما می‌تونید تماس بگیرید، پیامک بفرستید یا از اینترنت همراه ایرانسل استفاده کنید. ولی اگه می‌خواید از اینترنت ثابت ایرانسل استفاده کنید هم باید سیم‌کارت TD-LTE ایرانسل رو تهیه کنید و هم مودم TD-LTE رو داشته باشید.

خرید اینترنت از ایرانسل من

برای خرید بسته‌های اینترنتی، راه‌های مختلفی در نظر گرفته شده. هر مشتری میتونه با توجه به شرایط خودش از هر روشی که راحت‌تره خرید کنه. از این روش‌ها میشه به اپلیکیشن «ایرانسل‌ من» و فروشگاه اینترنتی ایرانسل اشاره کرد.

برای استفاده از ایرانسل من باید بعد از وارد شدن، شماره‌ی موبایل خودتون رو وارد کنین، رمزی که براتون فرستاده میشه رو بزنین تا بتونین وارد ایرانسل من بشین.

تصویر 1- انتخاب بسته اینترنت موردنظر

سپس مدت زمان و حجم اینترنت‌تون رو مشخص کنین و بسته موردنظرتون رو بخرین.

می‌تونید به وب‌سایت ایرانسل برید و با دیدن لیست مراکز مجاز فروش و خدمات این شرکت، به یکی از این مراکز مراجعه کنید و به‌راحتی خرید کنید. اگه می‌خواید اینترنتی خرید کنید، باید به وب‌سایت ایرانسل برید و با انتخاب خرید و انتخاب نوع اینترنت، اینترنت خدمات مورنظر خودتون رو بخرید.

بعد از خرید سیم‌کارت باید بسته‌های اینترنت رو هم برحسب نیاز خودتون تهیه کنید. چند نکته وجود داره که قبل از خرید بسته‌های اینترنت باید به اون‌ها توجه کنید:

 • با خرید بسته‌هایی که شامل حجم اینترنت بین‌الملل و حجم اینترنت داخلی میشن، شما می‌تونید با استفاده از اینترنت داخلی تا سقف ۶۶ درصد تخفیف بگیرید. یعنی برای شما دو برابر حجم اینترنت بین‌الملل، حجم اینترنت داخلی در نظر گرفته شده (البته باید بدونید که سرویس‌های روبیکا، فیلیمو و نماوا شامل این تخفیف‌ها نمیشن. اگه شما بدون تهیه‌ی اشتراک از این سرویس‌ها استفاده کنید، تعرفه‌ی اینترنت مصرفی شما به‌شکل تمام‌بها محاسبه میشه).
 • اگه شما مشترک سیم‌کارت‌های دائمی ایرانسل باشید، بعد از تموم شدن بسته‌ی اینترنت می‌تونید تا حجم ۱۰۰ مگابایت در یک ماه مصرف آزاد داشته باشید.
 • تعرفه‌ی مصرف آزاد و بسته‌ی اینترنت همراه برای پیام‌رسان داخلی، به یک‌سوم کاهش پیدا کرده.
 • اگه شما بسته‌ی خودتون رو از اپلیکیشن ایرانسل‌ من خریدید، توجه کنید که بعضی از این بسته‌ها قابلیت تمدید خودکار دارن. یعنی می‌تونید تعیین کنید که بعد از اتمام بسته، به‌صورت خودکار، بسته‌ی دیگه‌ای مشابه بسته‌ی قبلی برای شما فعال بشه.
 • بسته‌هایی با حجم کمتر از ۵۰۰ مگابایت، بعد از تموم‌ شدن بسته، به‌صورت خودکار تمدید میشن.
 • در صورتی که بیشتر از یک بسته رو هم‌زمان بخرید، تمدید خودکار برای آخرین بسته‌ی خریداری‌شده اتفاق میفته.

چند نکته‌ی دیگه هم هست که برای اطلاع از اون‌ها می‌تونید به سایت ایرانسل مراجعه کنید.

خرید بسته‌های اینترنت همراه ایرانسل

اگه مشترک سرویس خدمات همراه اینترنت ایرانسل باشید، برای استفاده از این خدمات اینترنت باید بسته‌ی اینترنت تهیه کنید. یا از اینترنت آزاد استفاده کنید. البته خرید بسته‌های اینترنت همراه برای شما به‌صرفه‌تره. به همین دلیل هم اینجا درباره‌ی خرید بسته‌ها بیشتر توضیح میدیم.

برای خرید بسته‌ها، شما می‌تونید به‌راحتی به سایت ایرانسل و قسمت خرید بسته‌های اینترنت همراه وارد بشید. از بین بسته‌هایی که به شما پیشنهاد شده، یک یا چند بسته رو انتخاب کنید و بخرید. 

برای انتخاب راحت‌تر بسته‌ها می‌تونید از فیلتر‌ها کمک بگیرید. برای استفاده از این فیلتر‌ها شما چند گزینه دارید: گزینه‌ی اول، انتخاب بازه‌ی قیمت بسته‌هاست. گزینه‌ی دوم، انتخاب بین بسته‌های مناسب برای سیم‌کارت‌های اعتباری و سیم‌کارت‌های دائمیه. گزینه‌ی سوم، انتخاب بسته‌ها بر اساس مدت‌زمانیه که می‌خواید از بسته‌ها استفاده کنید: از ساعتی تا ۳۶۵ روزه.

در آخر، انتخاب بسته‌ها بر اساس حجم مورد نیاز شماست که از بازه‌ی کمتر از 100 مگابایت شروع میشه و به بسته‌هایی با حجم نامحدود میرسه. این فیلتر‌ها به شما کمک می‌کنن که تعداد گزینه‌های انتخاب رو محدود‌ کنید و راحت‌تر انتخاب کنید.

خرید بسته‌های اینترنت ثابت ایرانسل

خرید بسته اینترنت ایرانسل

اگه مشترک اینترنت ثابت ایرانسل هستید، می‌تونید بسته‌های اینترنت‌ رو با مراجعه به وب‌سایت ایرانسل به‌شکل آنلاین بخرید. البته در این مورد شما نمی‌تونید برای مشترک دیگه‌ای بسته اینترنت تهیه کنید. برای انتخاب این بسته‌ها هم می‌تونید از همون فیلتر‌ها استفاده کنید تا راحت‌تر انتخاب کنید.

نکته‌ی مهم خرید بسته‌های نامحدود اینترنت ثابت در اینه که این بسته‌ها اگرچه نامحدود هستن اما طبق «خط‌‌‌ مشی استفاده‌ی منصفانه» اگه بیش از «سقف استفاده‌ی منصفانه» از حجم اینترنت این بسته‌ها استفاده بشه، حد‌اکثر سرعت اینترنت به ۲۵۶ کیلو‌بایت کاهش پیدا می‌کنه. با توجه به شکل نیاز امروز ما به سرعت بالای اینترنت، عملا دیگه نمیشه از این اینترنت استفاده‌ی چندانی کرد.

سقف استفاده‌ی منصفانه برای بسته‌های نامحدود با سرعت‌های متفاوت به‌شکل زیره :

– بسته تا ۲ مگابیت بر ثانیه آغازین ۲۰ گیگابایت

– بسته تا ۴ مگابیت بر ثانیه آغازین ۳۰ گیگابایت

– بسته تا ۲ مگابیت بر ثانیه ماهانه ۴۰ گیگابایت

– بسته تا ۴ مگابیت بر ثانیه ماهانه ۶۰ گیگابایت

– بسته تا ۸ مگابیت بر ثانیه ماهانه ۸۰ گیگابایت

یعنی اگه شما بسته‌ی اینترنت نامحدود با سرعت ۸ مگابیت بخرید، ولی قبل از مدت زمان یک ماهه حجم استفاده‌ی شما از ۸۰ گیگابایت بیشتر بشه، سرعت اینترنت شما تا ۲۵۶ کیلوبایت پایین میا.؛ یعنی سرعت اینترنت شما به نسبت یک به ۳۲ کم میشه.

بهتره به این نکته هم توجه داشته باشید که امکان خرید هم‌زمان بیشتر از یک بسته‌ی نا‌محدود هم وجود نداره. یعنی اگه مصرف شما از این سقف بالاتر باشه و سرعت اینترنت شما به ۲۵۶ کیلو‌بایت کاهش پیدا کنه، تا پایان مدت‌زمان بسته نمی‌تونید همون بسته‌ی قبلی رو تمدید کنید. جتی نمی‌تونید بسته‌ی نا‌محدود دیگه‌ای بخرید. فقط می‌تونید از بسته‌هایی که حجم محدود دارن استفاده کنید تا از محدودیت سرعت ۲۵۶ کیلوبایت آزاد بشید.

مقایسه اینترنت ایرانسل با سایر رقبا

تا اینجا، به شرح خدمات و بسته‌های اینترنت ایرانسل پرداختم. در ادامه می‌خوام با مقایسه‌ی سرعت، قیمت، پوشش‌دهی و کیفیت اینترنت به شما کمک کنم تا بهترین سرویس رو برای استفاده انتخاب کنید.

تا سال ۹۸، متر و معیار دقیقی برای مقایسه‌ی کیفیت اینترنت شرکت‌های مختلف در دست نبود. اما در بهمن‌ ۱۳۹۸ وزارت ارتباطات از سامانه‌ای به‌نام «نت ‌سنج پلاس» رونمایی کرد. هدف از ایجاد این سامانه آزمایش کیفیت اینترنت و مقایسه‌ی وضعیت سرویس‌دهی اپراتور‌ها با همدیگه است. به این طریق کاربران اینترنت می‌تونن با دید بهتر و اطلاعات بیشتر تصمیم بگیرن.

راه‌اندازی این سامانه به کاربران اینترنت این فرصت رو داده تا وضعیت سرویس‌دهی اینترنت شرکت‌های مختلف رو با هم مقایسه کنن و انتخاب بهتری داشته باشن.

این سامانه، کاربران اینترنت رو به پنج دسته تقسیم کرده و کیفیت اینترنت رو از دید این پنج دسته بر اساس نیاز اون‌ها می‌سنجه. پنج دسته کاربران اینترنت که بر اساس پنج نوع استفاده زیر دسته‌بندی شدن عبارت‌اند از:

 • کاربران تجاری
 • بازی
 • تماس اینترنتی
 • دانلود حجیم
 • وب‌گردی

اگه بخوام شهر تهران رو مثال بزنم، می‌تونم با استفاده از اطلاعات سامانه‌ی نت سنج پلاس وضعیت سرویس‌دهی اپراتور‌های اینترنت همراه رو به‌صورت زیر مقایسه کنم.

مقایسه وضعیت پوشش‌دهی اپراتور‌های اینترنت همراه

سامانه‌ی نت سنج پلاس در بررسی وضعیت اپراتور‌های اینترنت همراه، پوشش‌دهی رو یک شاخص کیفی مد‌نظر قرار داده، در یک نقشه‌ی واکنش‌گرا در این سامانه، میشه وضعیت آنتن‌دهی و پوشش رو در همه‌ی نقاط شهر بررسی و آزمایش کرد.

ایرانسل در مقایسه با دو رقیب خودش، یعنی «همراه اول» و «رایتل» در رده‌ی دوم قرار می‌گیره.

در شهر تهران، ایرانسل تونسته ۸۳ درصد از سطح شهر رو پوشش بده. ۱۱ درصد مناطق شهر پوشش ضعیفی دارن و فقط ۳ درصد از سطح شهر بدون پوشش هستن.

همراه اول تونسته ۸۵ درصد از سطح شهر تهران رو به‌خوبی پوشش بده. ۱۰ درصد از سطح شهر پوشش متوسطی دارن و فقط ۲ درصد از مناطق پوشش ضعیفی دارن.

رایتل در مقایسه با رقیب‌های خودش نتونسته پوشش خوبی رو ایجاد کنه و ۷ درصد از مناطق شهر تهران رو پوشش نمیده.

بهترین اینترنت موبایل از نگاه کاربران

 برای هر پنج گروه کاربری تعیین‌شده در سامانه‌ی نت سنج پلاس، ایرانسل با کیفیت خوب در رتبه اول و بعد از اون همراه اول با کیفیت متوسط در رتبه‌ی دوم و رایتل با کیفیت ضعیف در رتبه‌ی سوم قرار‌ می‌گیرن. معنی این مقایسه اینه که شما در هر‌کدوم از ۵ دسته قرار بگیرید، ایرانسل بهترین انتخاب شماست.

بیشترین شکایت از اینترنت همراه

شاخص دیگه‌ای که این سامانه اون رو مد نظر قرار میده، تعداد شکایت‌هاییه که کاربران از اپراتور‌ها ثبت می‌کنن. این شاخص هم از نظر تعداد شکایت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیره و هم از نظر تعداد شکایت‌ها به‌ازای هر صد‌هزار مشترک.

از نظر تعداد کلی شکایت‌ها در بحث عدم آنتن‌دهی و دسترسی به اینترنت، کاربران همراه اول کمترین شکایت رو داشتن.  بعد از اون کاربران ایرانسل و در آخر کاربران رایتل بیشترین شکایت رو ثبت کردن.

از نظر تعداد شکایت‌ها او ز نظر عدم تضمین کیفیت سرویس ارائه شده، کاربران ایرانسل کمترین شکایت رو داشتن. بعد از اون کاربران همراه اول و در آخر باز هم کاربران رایتل بیشترین شکایت رو ثبت کردن.

درباره‌ی شکایت‌های ثبت‌شده از نظر مشکلات تعرفه، همراه اول باز هم کمترینکاربر شاکی رو داشته. بعد از اون کاربران ایرانسل و رایتل بیشترین شکایت رو ثبت کردن.

با این حال اگه تعداد شکایت از هر اپراتور رو به ازای هر صد‌هزار کاربر درنظر بگیریم، نتایج خیلی فرق می‌کنه.

با در نظر گرفتن این فیلتر و مقایسه‌ی دوباره، تعداد شکایت‌های ثبت‌شده‌ی کاربران اینترنت همراه، رایتل به‌ازای هر صد‌هزار مشترک، در رتبه‌ی اوله و بعد از اون با فاصله‌ی کمی از هم، ایرانسل و همراه اول ایستادن.

این موضوع نشون میده که در مقایسه با رقیب‌ها، یعنی همراه اول و رایتل، ایرانسل وضعیت قابل‌قبولی رو از نظر تعداد کاربران ناراضی به ازای هر صدهزار مشترک داره.

بهترین اینترنت TD-LTE از دید سامانه نت سنج پلاس

سامانه‌ی نت سنج پلاس دو شرکت ایرانسل و مبین‌نت رو از نظر کیفیت اینترنتی که  در هر پنج زمینه‌ی کاربری ارائه می‌کنند، بررسی کرده. نتیجه‌ی این بررسی نشون میده که ایرانسل در هر پنج زمینه عملکرد بهتری نسبت به رقیب خودش داره.

وضعیت اینترنت شرکت ایرانسل در هر پنج زمینه‌ی کاربری خوب و وضعیت شرکت مبین نت متوسط ارزیابی شده.

از نظر شکایت کاربر‌ها، بیشترین شکایت از ایرانسل و کمترین شکایت از میبن نت ثبت شده. ولی این موضوع رو هم باید در نظر بگیریم که اینجا دیگه خبری از آمار تعداد شکایت‌های ثبت شده از هر شرکت بر حسب تعداد مشخصی از کاربر‌ها در دسترس نیست. میشه گفت چون ایرانسل تعداد کاربر بیشتری داره، تعداد شکایت‌های ثبت‌شده‌ی بیشتری رو هم از طرف کاربرهای خودش داره.

مقایسه تعرفه اینترنت همراه اپراتورهای ایرانسل، همراه ‌اول و رایتل

 اتفاقاتی که ابتدای سال ۹۹ برای تعرفه‌ی اینترنت دو اپراتور ایرانسل و همراه اول افتاد  منجر به ورود وزیر ارتباطات و بعد از اون شخص رییس‌جمهور به ماجرا شد. بعد از اون ماجرا دیگه شاهد هیاهو و جنجال سر تعرفه‌ها نیستیم و می‌تونیم مقایسه‌ای رو بین تعرفه‌ی اینترنت همراه این اپراتور‌ها انجام بدیم.

به عنوان مثال، چند بسته‌ی اینترنت رو که از نظر حجم و مدت‌زمان با هم مشابه هستن از دو اپراتور ایرانسل و همراه ‌اول انتخاب می‌کنیم و تعرفه‌ی اون‌ها رو با هم مقایسه می‌کنیم.

بسته‌ی ۱ ماه ۱ گیگابایت همراه اول ۱۰۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده و ایرانسل بسته‌ای با همین مشخصات رو ۱۰۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری کرده. البته بسته همراه اول به همراه یک بسته اینترنت شبانه با حجم ۱۰۰ مگابایت عرضه میشه.

بسته‌ی ۱ ماهه ۷ گیگابایت همراه اول 20400 تومان قیمت داره و بسته‌ی مشابه ایرانسل ۲۰۵۰۰ تومان . البته بسته‌ی همراه اول رو فقط میشه از طریق مراجعه به وب‌سایت همراه اول خرید.

بسته‌ی ۳ ‌ماهه ۲۴ گیگا‌بایت ایرانسل ۵۸۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده، در حالی که بسته‌ی ۳ ماهه ۲۵ گیگا‌بایت همراه اول ۶۴۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده.

بسته‌ی ۶ ماهه ۳۵ گیگابایت همراه اول ۹۹۰۰۰ تومان قیمت داره و بسته‌ی ۳۶ گیگابایت ایرانسل ۹۵۰۰۰ تومان.

در بسته‌های ۱۲ ‌ماهه، همراه اول بسته‌ی ۷۰ گیگابایت خودش رو با قیمت ۱۵۹۰۰۰ تومان و ایرانسل بسته‌ی ۷۲ گیگابایتش رو با قیمت ۱۵۵۰۰۰ تومان عرضه می‌کنه.

با توجه به مقایسه‌ی تعرفه‌ی بسته‌ها می‌تونیم نتیجه بگیریم که تعرفه‌ی دو اپراتور ایرانسل و همراه اول تفاوت چندانی با هم ندارن.

توصیه‌ی من به شما اینه که با توجه به نوع اینترنتی که لازم دارید و خواندن مقایسه‌ی بالا، با در نظر گرفتن کیفیت و پوشش‌دهی اپراتور اینترنت رو انتخاب کنید. البته در بیش‌تر ‌موارد، ایرانسل میتونه گزینه‌ی مناسب و قابل‌قبولی در مقایسه با رقیب‌هاش باشه.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم اینترنت ایرانسل رو از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم و خوبی‌ها و بدی‌هاش رو بگیم تا اگر قصد دارین برای گوشی موبایل یا منزل‌تون اینترنت بخرین، درست انتخاب کنین. اگر سوالی در خصوص گرفتن سرویس‌های اینترنت ایرانسل داشتین، حتما در بخش نظرات اون‌ها رو مطرح کنین. ما خیلی زود بهشون پاسخ میدیم.

دانلود فایل PDF مطلب:
دانلود فایل PDF

سوالات متداول

اگر بخوایم برای خانه اینترنت ثابت ایرانسل بگیریم، از کجا بفهمیم منطقه‌مون پوشش‌دهی داره؟

باید وارد وب‌سایت ایرانسل بشید، از منوی بالای صفحه روی پشتیبانی و بعد روی مناطق تحت پوشش کلیک کنین. بعد می‌تونین با انتخاب نوع اینترنت، پوشش‌دهی منطقه‌تون رو بررسی کنین.

چطور بسته‌ی اینترنت بخریم؟

یکی از راه‌های خریدن بسته‌ی اینترنت، مراجعه به وب‌سایت ایرانسل هستش، روش دیگه خرید بسته از طریق نرم‌افزار کاربردی ایرانسل من است و روش دیگه هم از طریق کدهای دستوری هستش.

چطور باید speedtest بگیریم و سرعت اینترنت رو بفهمیم؟

از طریق وب‌سایت‌هایی مثل speedtest.net می‌تونین سرعت دانلود و آپلود اینترنت‌تون رو بررسی کنین.

بسته‌های اینترنت ایرانسل گرون‌تره یا همراه اول؟

بر اساس نقد و بررسی‌ای که برای مقایسه‌ی قیمت‌های این دو شرکت انجام دادیم، محدوده‌ی قیمتی بسته‌های اینترنت تقریبا شبیه به هم است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا