شبکهمعرفی و بررسی

TD-LTEچیست؟ تفاوت آن با فیبرنوری، 4G، Adsl و 5G

دیگر تصور نبود اینترنت در زندگی روزمره دشوار است. انتقال پول، انجام کارهای اداری، استفاده از انواع اپلیکیشن‌ها، مسیریابی همه و همه با استفاده از اینترنت انجام می‌شود. دیگر دغدغه داشتن اینترنت نیست، بلکه داشتن اینترنت پرسرعت است. TD-LTE یکی از جدیدترین فناوری‌های ارائه دهنده اینترنت پر سرعت است. بیایید بیشتر با آن آشنا شویم.

اینترنت TD-LTE

LTE چیست و مخفف چیست؟

LTE مخفف Long Term Evolution به معنی سیر تکامل بلندمدت است. LTE یک استاندارد ارتباطات سیار است. در شبکه تلفن همراه، داده‌های تلفن همراه می‌توانند از طریق هوا با حجم بیشتر و با سرعت بالاتر از آنچه در استانداردهای ارتباطات بی‌سیم قبلی امکان پذیر بود، منتقل شوند. همانطور که از نام آن پیداست، این استاندارد برای مدت طولانی معتبر خواهد بود. ورود  5G  نیز تغییری در اعتبار LTE ایجاد نخواهد کرد.

بنابراین وقتی کسی می گوید 4G LTE، در واقع در مورد چیزی ضعیف تر از 4G، اما بهتر از 3G  صحبت می‌کند. در این مرحله، استاندارد بین المللی LTE تعریف قابل استنادی ندارد.

در کل می‌توان گفت، LTE از 3G بهتر، اما از 4G بدتر است.

LTE از 3G بهتر، اما از 4G واقعی بدتر است.

 

LTE چقدر سریع است؟

از آنجا که استاندارد واقعی برای LTE وجود ندارد، کل دامنه سرعت بارگیری از 20Mbps 3G  تا 100Mbps 4G است که دامنه گسترده‌ای از سرعت بالقوه را می‌دهد.

LTE دو نوع دارد: FD-LTE و TD-LTE

LTE به گونه‌ای تعریف شده است که هم از تقسیم فرکانس (FDD) یعنی روش full Duplxing هم از تقسیم زمانی فرکانس  (TDD) یعنی hulf duplexing پشتیبانی می‌کند.

FD-LTE

FDD که مخفف Frequency Division Duplexing است از دو باند فرکانسی برای آپلود (Uplink) و دانلود (Downlink)  استفاده می‌کند.

TD-LTE

اما TDD که مخفف Time Division Duplexing است از یک باند فرکانس واحد استفاده می‌کند که در طی زمان، بر حسب ضرورت به آپلود یا دانلود داده‌ها تخصیص داده می‌شود.

تفاوت TD-LTE و FD-LTE؟

TD-LTE امکان مدیریت پویای اختصاص ظرفیت برای انتقال اطلاعات را در هر جریان فراهم می‌کند. استفاده از یک طیف فرکانسی واحد و تخصیص ظرفیت به شکلی پویا، TD-LTE را به گزینه‌ای فوق‌العاده مقرون به‌صرفه برای پاسخ به افزایش تقاضای پهنای باند و ترافیک بیشتر تبدیل کرده است.

TD-LTE ارزان‌تر از FD-LTE است. زیرا در TD-LTE به دیپلکسر برای جدا کردن آپلود و دانلود نیاز نیست.

در TD-LTE، می توان نسبت ظرفیت آپلود و دانلود را با توجه به نیاز تغییر داد. در FD-LTE، ظرفیت با تخصیص فرکانس توسط ناظر تعیین می‌شود و ایجاد تغییر پویا دشوار است.

تجهیزات لازم برای TD-LTE

مودم‌های TD-LTE با مودم‌های 4G-LTE فرق دارد.  مودم‌های 4G LTE تی پی لینک و مودم‌های 4G LTE دی لینک در بازار وجود دارند.

اما در ایران هر شرکت ارائه دهنده خدمات TD-LTE مودم‌های مخصوص به خود را به بازار عرضه کرده است. این مودم‌ها به اصطلاح قفل شده‌اند؛ منظور این است که از مودم یک شرکت نمی‌توان برای گرفتن خدمات از شرکت دیگر استفاده کرد. همچنین مودم‌های آنلاک و غیرقفل برای استفاده از خدمات این شرکت‌ها نیز کاربردی ندارند.

مودم‌های TD-LTE نیز به یک سیم کارت مخصوص نیاز دارند. این سیم‌ کارت‌ها تنها در مودم‌ها فعال می‌شوند و برای گوشی‌های همراه قابل استفاده نیستند.

مودم‌های TD-LTE

بد نیست تا حرف از تجهیزات شد؛ کمی هم به مودم‌های TD-LTE که امروزه استفاده از آن‌ها رونق گرفته است، نگاهی بی‌اندازیم.

سرعت دانلود مودم‌های TD-LTE به 326.4 مگابیت در ثانیه؛ و سرعت بارگذاری آن‌ها تا 172.8 مگابیت در ثانیه می‌رسد. البته این اعداد به سیگنال، ازدحام شبکه، محدودیت‌های برنامه تعرفه و غیره بستگی دارد.

مودم‌های TD-LTE بسیار پرسرعت هستند که می‌توانید خیلی راحت به صورت آنلاین فیلم نگاه کنید، در وبینارها و کنفرانس‌های آنلاین شرکت کنید.

هم به صورت با سیم از طریق LAN هم به صورت بی‌سیم به این مودم‌ها می‌توان وصل شد. این روترها نصب بسیار ساده‌ای دارند.

و اما …. بیایید دیگر روش‌های ارائه خدمات اینترنت را بررسی کنیم و آن‌ها را با Td-LTE مقایسه کنیم

اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبرنوری

تکنولوژی فیبرنوری خیلی وقت است که پا به عرصه فناوری گذاشته است؛ اما نیاز به زیرساخت؛ پذیرش و استفاده از آن را سخت کرده است. اینترنت فیبر نوری از کابل‌های فیبر نوری که در خانه شما نصب شده استفاده می‌کند. آن‌ها با انتشار و دریافت سیگنال نوری از طریق کابل‌هایی که کد دودویی را نشان می‌دهد کار می کنند. نور = 1 ، بدون نور = 0.

با وجودی که فیبرنوری در حال رشد و فراگیر شدن است، اما فناوری TD-LTE به دلایلی که در زیر بررسی خواهیم کرد از آن پیشی گرفته است. فیبر سریعترین و مطمئن ترین راه دسترسی به اینترنت است.

ارائه اینترنت از طریق فیبر نوری، ارائه دهندگان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. با اینترنت فیبر نوری می‌توانید به سرعت 200 مگابیت بر ثانیه برسید. فیبرنوری از TD-LTE قدرتمندتر است؛ اما TD-LTE ساده تر از فیبرنوری نصب می‌شود.

TD-LTE می‌تواند تا 50 مگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشد. سرعت TD-LTE به اندازه فیبر نوری نیست، ضمن اینکه آب و هوای بد و دیگر امواج در سرعت آن اختلال ایجاد می‌کنند.

چیزی که باعث محبوبیت TD-LTE شده است متحرک بودن آن است. شما می‌توانید با انتقال محل زندگی خود اینترنت خود را منتقل کنید. یا در تعطیلات هر جایی که هستید از اینترنت بهره‌مند شوید. همچنین اگر صاحبخانه شما به راه اندازی فیبرنوری تمایلی ندارد، LTE بهترین گزینه برای شما است. LTE را به مشتریانی که منتظر رسیدن فیبر به محل زندگی خود هستند یا توصیه می کنیم.

ADSL

ADSL در برابر اینترنت TD_LTE

ADSL سریعترین و قابل اعتمادترین نیست، اما تقریباً در همه جا در دسترس است. از طرفی TD-LTE از ADSL سریع‌تر است. با ورود فناوری‌های جدیدتر که بیشتر مربوط به بخش زیرساختی هستند، ممکن است به زودی زیر ساخت ADSL بهبود یابد.

با این حال! اگر در منطقه ای دور افتاده باشید که برای مدتی فیبر به آنجا نمی‌رسد و LTE در  دسترس نیست، ADSL گزینه مناسبی است.

اینترنت 4G 

اینترنت 4G

4G، مخفف “نسل چهارم”، توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور (ITU) در سال 2008 معرفی شد. از آنجا که شکاف زیادی بین استاندارد 3G قدیمی و 4G  جدید وجود داشت، شرکت‌ها می‌خواستند اطمینان حاصل کنند که مشتریان می‌دانند خدمات بهتری نسبت به همان 3G  قدیمی دریافت می‌کنند؛  بنابراین به یک راه حل رسیدند. این راه حل LTE بود، که تکامل بلند مدتی نسبت به استاندارد 4G است.

اینترنت 4G روی گوشی‌های تلفن همراه با سیم کارت‌های 4G قابل ارائه است. همچنین با استفاده از مودم‌های 4G LTE می‌توان از این اینترنت‌ها بهره‌مند شد.  اما TD-LTE به نوعی اینترنت ثابت محسوب می‌شود که بیشتر برای کسب و کارها و خانه‌ها مناسب است. در ضمن در نظر داشته باشید که پوشش 4G از TD-LTE بیشتر است.

سرعت 4G چقدر است؟

استاندارد ITU حداقل مشخصات سرعت دانلود 100 مگابیت بر ثانیه را برای 4G تعیین می کرد که در آن زمان بسیار دور از ذهن بود. در حقیقت، شبکه‌های مخابراتی امروزه فقط به دنبال رسیدن به این سرعت هستند.

بنابراین ، برای اینکه شبکه شما واجد شرایط 4G باشد، شرکت مخابراتی شما باید بتواند حداقل 100 مگابیت بر ثانیه آپلود و دانلود کند.

5G پیشرفت بعد از LTE

5G نسل بعدی استانداردهایی است که توسط ITU وضع شده است و به نظر می‌رسد سیر مشابه آنچه را 4G انجام داده دنبال می‌کند. تولیدکنندگان تلفن در حال حاضر با تلفن‌های سازگار با اینترنت 5G  عرضه می‌شوند.

سرعت 5G  چقدر است؟

5G به نظر می رسد انقلابی در سرعت بارگیری ایجاد می‌کند و ممکن است نحوه اتصال دستگاه‌ها را کاملاً تغییر دهد. سرعت واقعی 5G  مشخص نیست، زیرا این فناوری هنوز تا حدودی هنوز به مرحله عمل نرسیده است، اما باید بتواند یک فیلم  HD را در چند ثانیه بارگیری کند – بنابراین ، تقریباً 1 گیگابایت در ثانیه سرعت دارد.

با این حال، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، 5G جایگزین 4G نخواهد شد. مزایای 4G بیش از آن چیزی است که ما در اینجا بررسی کردیم.

سخن آخر

همانطور که می‌دانیم زندگی امروزه بدون اینترنت غیر قابل تصور است. روش‌های دریافت خدمات اینترنتی متفاوتی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در این مطلب به اینترنت TD-LTE پرداختیم. TD-LTE اگر چه به قدرتمندی فیبر نوری نیست؛ اما سهولت استفاده از آن باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. البته باید گفت که هنوز همه مناطق تحت پوشش TD-LTE نیستند.

اگر یک اینترنت ثابت و قابل حمل پرسرعت می‌خواهید، TD-TLE مناسب‌ترین گزینه برای شماست. در ایران شرکت‌هایی مانند شرکت آسیاتک، ایرانسل و همراه اول خدمات TD-LTE ارائه می‌دهند. در مقاله بررسی سرویس‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این شرکت‌ها کسب کنید.

نت ران

این مقاله حاصل تلاش و دانش گروهی از متخصصان نتران شامل نویسنده، کارشناس ارشد فنی، ویراستار، کارشناس سئو و مدیر تولید محتواست. نت ران مانند هر مجموعه‌ی موفق دیگه، کار گروهی و هماندیشی رو سرلوحه‌ی کار خودش قرار داده و منحصرا به ارائه‌ی محتوای درجه یک و رضایت شما عزیزان فکر میکنه.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا