فناوری

Bard هوش مصنوعی گوگل – Bard باهوش تر از chatGPT؟

خرید کابل شبکه

آلفابت کمپانی مادر گوگل، با عرضه هوش مصنوعی Bard، قدم به میدان مسابقه‌ی بهترین هوش مصنوعی برای چت‌بات‌ها و حکومت بر فضای اینترنت گذاشته. با عرضه شدن هوش مصنوعی گوگل، این کمپانی قصد رقابت با ربات هوش مصنوعی پرسروصدای این روزها یعنی ChatGPT رو داره. هر دو شرکت هدفشون از ارائه‌ی این ربات‌ها، بهبود خدمات جستجو هست که منابع درآمدی قابل توجهی برای شرکت‌ها به ارمغان میارن.

درسته‌ که Bard و OpenAI’s ChatGPT خدمات مشابهی ارائه میدن و به کاربران کمک می‌کنند تا بتونن جواب‌های انسانی از یک کامپیوتر دریافت کنند؛ اما، در عمل تفاوت‌های اساسی با هم دیگه دارن. در ادامه هوش مصنوعی گوگل یعنی Bard رو با هم می‌شناسیم و می‌بینیم که این ربات چطور میخواد با ChatGPT رقابت کنه.

Bard، غوغای جدید گوگل

گوگل از دو سال قبل یعنی سال 2021، از یک مدل زبانی برای برنامه‌های چت رونمایی کرد تحت عنوان LaMDA. این پروژه حاصل تحقیقات عمیقی روی الگوهای زبانی با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق بود. اکنون گوگل روی یک سرویس آزمایشی هوش مصنوعی مکالمه‌ای کار می‌کنه که توسط LaMDA پشتیبانی میشه و Bard نام داره. این سرویس بعد از پذیرش در تست‌های متخصصان داخلی، حالا قراره در دسترس عموم قرار بگیره. بارد قراره روند جستجوی گوگل رو بهبود بده. یعنی شما می‌تونید به جای اینکه از موتور جستجوی گوگل بخواید که جواب سوال‌هاتون رو از سایت‌های مختلف براتون پیدا کنه، خودش به سوالاتتون پاسخ بده. این باعث میشه که نه تنها کیفیت جواب‌ها بهتر بشه؛ بلکه زمان کمتری از شما میگیره و پاسخ‌های دقیق‌تری به دست میارید. البته این در صورتی هست که بارد کارش رو به درستی برای شما انجام بده.

البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید که این تنها هدف بارد نیست. مسلما گوگل اهداف بزرگی از ساخت این ربات هوشمند در سر می‌پرورونه و باید شاهد یک انقلاب اساسی در گوگل آینده باشیم.

هنوز کسی نمیدونه که بارد تا چه حد می‌تونه مثل ChatGPT در تولید متن شبیه انسان خوب عمل کنه و پاسخ‌گویی اون به سوالات کاربران تا چه حد دقیق خواهد بود. اگر مایلید درباره‌ی ChatGPT بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی ChatGPT چیست؟ رو مطالعه کنید تا با این تکنولوژی به طور کامل آشنا بشید.

bard-گوگل-چیست

Bard چطور کار می‌‌کنه؟

ساندرا پیچای مدیر عامل گوگل اخیرا در مقاله‌ای عنوان کرده که چیزی که بارد دنبالش هست، ترکیب گسترده‌ی دانش جهانی با قدرت، هوش و خلاقیت مدل زبانی گوگل یعنی LaMDA است. این ربات از اطلاعات وب استفاده می‌کنه تا جواب‌هایی به‌روز و باکیفیت در اختیار کاربران قرار بده. پیچای معتقده که این هوش مصنوعی گوگل (bard) با کمک ترکیب اطلاعات پیچیده‌ی خودش و دیدگاه‌های متعدد، می‌تونه راه‌حل‌های ساده‌ای ارائه بده. به عنوان مثال بارد می‌تونه اطلاعات و اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا رو به زبانی خیلی ساده برای یک کودک 9 ساله توضیح بده!

نسخه‌ای از بارد که قراره در دسترس کاربران قرار بگیره، یک نسخه‌ی سبک از مدل لادما هست که قدرت محاسباتی محدودی داره؛ ولی در عوض به گوگل کمک می‌کنه بازخوردهای بیشتری از کاربران بگیره. این بازخوردها در ادامه با آزمایش‌های داخلی گوگل ترکیب میشن تا مطابقت پاسخ‌های بارد از نظر کیفیت و ایمنی با اطلاعات دنیای واقعی ارزیابی بشه و در نتیجه بهبود اساسی در کار این ربات رو به ارمغان میاره.

مدل زبانی LaMDA رو بهتر بشناسید

LaMDA مخفف ” مدل زبانی برای کاربردهای گفتگو” در سال 2021، توسط گوگل معرفی شد. در هسته LaMDA یک چت بات مبتنی بر یادگیری ماشین قرار گرفته که برای صحبت در مورد موضوعات مختلف طراحی شده. چیزی شبیه واتسون IBM که با مجموعه گسترده‌ای از حقایق بارگذاری شده بود. با این تفاوت که این مدل قدرت یادگیری و درک بهتر زبان رو داره. لامدا صرفا روی متن آموزش دیده و نمی‌تونه چیزهایی مثل تصویر، صدا یا ویدیو تولید کنه؛ اگرچه گوگل در تلاش برای گسترش این قابلیت‌هاست. لامدا یک زبان open domain است. یعنی محدود به موضوعات خاصی نیست و می‌تونه هر نوع مکالمه در هر موضوعی رو درک کنه. این امتیاز باعث میشه که لامدا نیاز به آموزش مجدد برای مکالمات مختلف نداره.

مدل-زبان-لادما

کمپانی گوگل فناوری زیربنایی LaMDA رو در اختیار توسعه دهندگان، تولیدکنندگان و کسب و کارها قرار میده تا بتونند برنامه‌هایی با استفاده از فناوری هوش مصنوعی گوگل بسازند. پیچای در سال 2021، عنوان کرد که لامدا هنوز یک نسخه‌ی اولیه‌ هست و باید به صورت فعال توسعه پیدا کنه. اما گوگل از اون به صورت داخلی برای کاوش در تعاملات جدید و همین‌طور بهبود مهارت‌های پردازش زبان توسط ابزارهای صوتی مثل دستیار گوگل یا جستجوی صوتی استفاده کرده است.

آینده‌ی Bard از نگاه گوگل

گوگل برای معرفی بارد از دو اصطلاح سکوی پرتاب کنجکاوی و روزنه‌ای برای خلاقیت استفاده کرده. چیزی که به شما امکان میده اکتشافات یک تلسکوپ فضایی رو خیلی ساده برای یک کودک توضیح بدید یا بهترین فوتبالیست‌های مهاجم رو بشناسید و بتونید مهارت‌هاتون رو بهبود بدید. گوگل قول داده که این هوش مصنوعی بتونه خیلی جامع‌تر و دقیق‌تر از یک جستجوی معمولی گوگل، پاسخ سوالات کاربران رو با استفاده از اطلاعات مبتنی بر وب ارائه بده. مثلا به جای جواب دادن به سوالاتی مثل پیانو چند کلید داره، برای شما توضیحات دقیقی درباره این موضوع که یادگیری پیانو راحت‌تره یا گیتار شرح بده. در واقع هدف بارد صرفا یک پاسخ ساده به یک سوال ساده نیست. بارد میخواد اطلاعاتی که داره رو ترکیب کنه و پاسخ‌های جامعی برای سوالات ما خواهد داشت. مثل مقایسه دو فیلم اسکار یا هر نوع غذایی که بشه با محتویات داخل یخچال درست کرد.

آینده-بارد

چالش‌های پیش‌روی بارد

طبق گزارش Wired، هم گوگل و هم OpenAI در حال ساخت ربات‌های خود با استفاده از نرم افزار تولید متن هستند که علیرغم دقت و شیوایی پاسخ‌هاشون، مستعد جعل اطلاعات هستند و می‌تونند اشکال نادرست و ناپسندی از گفتمان آنلاین رو بازتولید و منتشر کنند. ضرورت کاهش این ضعف‌ها و همین‌طور این واقعیت که این نوع نرم افزارها نمی‌تونند به سرعت با داده‌های تازه به‌روزرسانی بشن، یک مانع بزرگ برای توسعه‌ی محصولات جدید پر سود بر مبنای این ربات‌ها هستند. بنابراین بارد و ChatGPT هر دو راه درازی تا رسیدن به نقطه‌ی کمال دارند و تا زمانی که قابل بهره‌برداری بشن، باید چالش‌های زیادی رو حل کنند.

نظرات افراد برجسته درباره‌ی بارد

از زمانی‌ که گوگل ربات جدید خودش یعنی بارد رو معرفی کرد، افراد مختلفی در توئیتر به این خبر واکنش نشون دادند. گوگل توئیتی با این عنوان منتشر کرد:

” بارد یک سرویس مکالمه هوش مصنوعی است که توسط LaDMA پشتیبانی می‌شود. مدل زبانی گسترده‌ی ما که اطلاعاتش رو از وب دریافت می‌کند. این ابزار برای کاوش عرضه شده و می‌تواند به ساده‌تر کردن مسائل کمک کند.”

توییت-های-افراد-درباره-بارد

ساعاتی قبل از آن نیز ساندرا پیچای توئیتی برای معرفی بارد و لامدا زد و وعده داد که به زودی از این ربات هوشمند مکالمه رونمایی خواهد شد. اما واکنش کاربران به این موضوع نیز جالب بود. کاربران زیادی به این خبر واکنش نشان دادند. برخی از افراد در اولین نگاه این سوال رو مطرح کردند که بارد بهتر است یا ChatGPT؟ برخی نیز آن رو رقیب قدرتمندی برای ChatGPT دانستند. شاید تا زمانی که بارد برای تست در اختیار عموم قرار بگیره، نتونیم مقایسه‌ی درستی بین این ابزار و ChatGPT داشته باشیم. اما میشه یک مقایسه‌ی کلی از این دو ابزار داشت.

توییت-افراد-درباره-بارد

Bard یا ChatGPT، کدام پیروز میدان هستند؟

Bard درست زمانی معرفی شد که مایکروسافت در حال آماده شدن برای اعلام ادغام ChatGPT در موتور جستجوی bing خود بود. جالب است که این رویداد غافلگیرکننده‌ی مایکروسافت تنها یک روز قبل از رویداد هوش مصنوعی گوگل اعلام شده بود. مایکروسافت تاکنون 10 میلیارد دلار در سال جاری در OpenAI برای پروژه‌ی ChatGPT سرمایه‌گذاری کرده. این مسئله یعنی ادغام موتور جستجوی بینگ با ChatGPT، می‌تونه یک دردسر جدید برای گوگل و تجارت اصلی اون در جستجو ایجاد کنه. برخی از کارشناسان معتقدند که ChatGPT می‌تونه پایان فرمانروایی جستجوی گوگل باشه.

نیویورک تایمز این زنگ خطر برای گوگل رو یک کد قرمز برای اون دونست و اعلام کرده که مدیران گوگل از بنیانگذاران این شرکت یعنی لری پیج و سرگئی برین دعوت کردند تا برنامه‌های هوش مصنوعی شرکت رو بررسی کنند. این مسئله نشون میده که زنگ خطر گوگل برای عقب ماندن از رقابت به صدا دراومده. گوگل حالا باید ثابت کنه که لامدا و Bard واقعا جلوتر هستند و بهتر می‌تونند عمل کنند. اما خب با تمام این تفاسیر Bard نسبت به ChatGPT، مزیت‌هایی داره که میشه خوشبین بود در این رقابت می‌تونه پیروز میدان باشه.

bard-در-برابر-chatgpt

از اونجایی که Bard فعلا در حد یک وعده هست و هنوز کسی با اون کار نکرده نمیشه جواب درستی به این سوال داد. به طور کلی خدماتی که بارد و ChatGPT ارائه میدن مشابه هم هست. کاربران باید یک سوال یا درخواست رو طرح کنند تا این ربات‌ها جواب‌هایی شبیه به انسان به اونا بدند. با این تفاوت که جواب شخص کاملا مبنای علمی و دقیق داره. از طرف دیگر، هر دو فناوری می‌تونند اطلاعات پیچیده و دیدگاه‌های مختلف رو در قالب پاسخ‌هایی قابل درک و ساده، به کاربر ارائه بدند. اما یکی از آشکارترین تفاوت‌های Bard اینه که رویدادهای اخیر رو هم در پاسخ‌های خودش لحاظ می‌کنه. یعنی میشه گفت که Bard اطلاعات به‌روزتر و تازه‌تری خواهد داشت. در حالی که ChatGPT طبق گزارش Jagran Josh دانشش محدود به رویدادها تا سال 2021 هست.

به طور کلی نمیشه الان مشخص کرد که این دو سرویس چگونه متفاوت عمل می‌کنند؛ اما، مسلمه که Bard به داده‌های بیشتری دسترسی داره. چرا که Bard اطلاعاتش رو از سطح وب جمع‌آوری می‌کنه. در واقع Bard علاوه بر همراه شدن با موتور جستجوی گوگل، به داده‌های فراوانی دسترسی داره که یک مزیت بزرگ نسبت به ChatGPT محسوب میشه. ضمن اینکه این داده‌ها عمیق‌تر و از دامنه‌ی اطلاعاتی وسیع‌تری هستند که می‌تونه پاسخ‌های بارد رو جامع‌تر و وسیع‌تر ارائه بده.

اغلب افراد معتقدند که Bard گوگل می‌تونه اطلاعات دقیق‌تری نسبت به ChatGPT ارائه بده و امکان جعل و بی‌دقتی در اونا کمتره. چرا که مجموعه عظیم داده‌های گوگل برای Bard، یک برتری بزرگ نسبت به سایر سیستم‌های هوش مصنوعی از جمله ChatGPT محسوب میشه. این اطلاعات وسیع باعث میشن که هم پاسخ‌های گوگل دقیق‌تر و مبنای علمی درست‌تری داشته باشه و هم امکان جعلی بودن جواب‌ها به حداقل برسه. از طرف دیگه بارد قادر خواهد بود که موضوعات سخت و پیچیده رو به بخش‌های قابل درک تجزیه کنه تا دانش به شکل واضح و گویایی به مخاطب انتقال داده بشه. در نتیجه یک کودک هم می‌تونه جواب قابل درکی از بارد در زمینه‌های مختلف دریافت کنه.

حرف آخر

مایکروسافت و گوگل قصد دارند ابزارهای هوش مصنوعی‌شون رو برای تقویت سرویس‌های جستجوی بینگ و گوگل استفاده کنند. ظاهرا گوگل با معرفی بارد در زمان کوتاهی بعد از ChatGPT، قصد داره کماکان حاکمیت اینترنت رو در دستان خودش نگه داره و قرار نیست که به این زودی میدان رو خالی کنه. ربات هوش مصنوعی Bard از مدل زبانی لامدا استفاده می‌کنه که در سال 2021، معرفی شد. ساندرا پیچای شش سال قبل یعنی سال 2017، اعلام کرده بود که گوگل قصد داره هوش مصنوعی رو برای ابزارهای خودش توسعه بده و به زودی تحولاتی در فناوری‌های گوگل ایجاد میشه.

اما معرفی Bard همزمان با ادغام بینگ مایکروسافت و ChatGPT نشون میده که این بار هدف گوگل یک رقابت بزرگ خواهد بود. این حرکت گوگل در حالی صورت گرفت که ChatGPT جایگزین تحت حمایت مایکروسافت اخیرا رشد سریعی داشته و محبوبیت زیادی پیدا کرده است. تصور میشه که گوگل در آینده برنامه‌های جالبی برای رقابت با ChatGPT داشته باشه. اما چیزی که مسلمه اینه که آینده گوگل به عنوان برجسته‌ترین منبع جهانی برای یافتن اطلاعات به موفقیت اون در این نبرد بستگی خواهد داشت.

سوالات متداول

آیا Bard می‌تونه اطلاعات در قالب تصویر یا صدا هم تولید کنه؟

خیر بارد از مدل زبانی لادما استفاده می‌کنه که صرفا برای متن طراحی شده و قابلیت پشتیبانی از صدا یا تصویر یا چندرسانه‌ای رو نداره.

ربات‌های ChatGPT و Bard برای چه کاربردهایی می‌تونند استفاده بشن؟

ربات‌های هوش مصنوعی مکالمه در درجه‌ی اول برای بهبود قابلیت‌ جستجو در سطح وب کاربرد دارند و می‌تونند کیفیت پاسخ‌های کاربران رو تا حد زیادی بهبود بدند. علاوه بر این این فناوری‌ها برای صنایع مختلفی مثل مراقبت‌های بهداشتی، مالی، خرده‌ فروشی یا حمل و نقل استفاده میشن و می‌تونند اونا رو ارتقا بدند. ضمن اینکه با این تکنولوژی‌ها میشه خودکارسازی وظایف، جریان  تصمیم‌گیری و روند تجربه مشتریان رو بهبود داد. به عنوان مثال چت ربات‌ها یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تعامل کسب و کارها با مشتریان محسوب میشن.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا