شبکهفناوری

تست سرعت اینترنت استارلینک : SpaceX پیشتار اینترنت ماهواره ای

خرید کابل شبکه

تستی که اخیرا انجام شده ثابت می‌کنه سرعت اینترنت استارلینک از رقیب های اصلیش یعنی HughesNet و Visasat بسیار بالاتره. بنابراین باید شرکت SpaceX، یعنی ایلان ماسک رو ارائه‌دهنده سریع‌ترین اینترنت ماهواره ای بدونیم!

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است ؟

شرکت Speedtest ارائه‌دهنده معروف‌ترین سرویس تست سرعت اینترنت در تازه‌ترین مطلبی که منتشر کرده به بررسی اینترنت Starlink در سه ماهه دوم سال 2021 پرداخته و اون رو با سرویس های شرکت های بزرگ اینترنت ماهواره ای مقایسه کرده. بنابر آزمایش‌های اسپید تست ، سرعت اینترنت استارلینک که به‌وسیله‌ی پرتوافکنی 1650 ماهواره شناور در مدار ارائه میشه، رکورد خیلی خوبی رو به ثبت رسونده و میانگین سرعت دانلود اون 97.23 مگابیت بر ثانیه (Mbps) برآورد شده. این رکورد رو مقایسه کنید با سرعت 19.73 مگابیتی هیوزنت و سرعت 18.13 مگابیتی ویزاست تا به قدرت پروژه ی بزرگ ایلان ماسک پی ببرید. حتی اگه سرعت کنونی اینترنت استارلینک رو با سه ماهه اول سال 2021 همین شرکت مقایسه کنید، پیشرفت عجیبی رو از میانگین 65.72 Mbps تا سرعتی نزدیک به صد مگابیت بر ثانیه امروز مشاهده می‌کنید.

با سرعت تقریبا 100 مگابیت بر ثانیه ای اینترنت استارلینک، میشه یک فیلم باکیفیت رو ظرف یک دقیقه دانلود کرد!

اینترنت ماهواره ای Starlink رفته‌رفته داره جایگاه شرکت های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت در آمریکا رو هم به خطر میندازه. میانگین سرعت این دسته از خدمات اینترنت در سه ماهه دوم سال 2021، 115.22 مگابیت بر ثانیه بود که با توجه به پیشرفت های جدی SpaceX رسیدن به این عدد کار چندان سختی به‌نظر نمیرسه. میانگین تاخیر (زمان لازم برای شروع اتصال) اینترنت ثابت در آمریکا 14 میلی ثانیه است که این مقدار برای اینترنت استارلینک به 45 میلی ثانیه میرسه. میانگین تاخیر اینترنت ماهواره ای هیوزنت و ویزاست به‌ترتیب 724 و 630 میلی ثانیه ثبت شده که فاصله‌ی زیادی با خدمات بی‌نظیر SpaceX داره.

حرف آخر

این روزها همه‌جا صحبت از اینترنت ماهواره ای هست و سرعت اینترنت استارلینک به دغدغه‌ی خیلی از کاربرها تبدیل شده. طبق گفته های مقامات این شرکت، کاربرهای Starlink در اکتبر 2021 باید توقع سرعت اینترنت 50 تا 150 مگابیتی و تاخیر 20 تا 40 میلی ثانیه‌ای رو داشته باشن. در هر صورت در همین ابتدای کار SpaceX تمامی شرکت های اینترنت ماهواره ای رو کنار زده و حالا قصد داره با ارائه دهنده های اینترنت ثابت رقابت کنه تا به برند اول سرویس اینترنت جهان تبدیل بشه.

دانلود فایل PDF این مقاله:

دانلود PDF مقاله

سوالات متداول:

اینترنت استارلینک چه ارتباطی با ایلان ماسک داره؟

استارلینک یکی از خدمات کمپانی SpaceX هست که بنیان‌گذار این شرکت ایلان ماسک هست.

سرعت اینترنت استارلینک چقدره؟

در حال حاضر نزدیک به 100 مگابیت بر ثانیه؛ ولی کاربرهای خوشبین امیدوارن تا سال 2022 به 200 مگابیت هم برسه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا