آموزششبکه

کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده

شاید تاخیر 5 میلی‌ثانیه تا 10 میلی‌ثانیه‌ای اینترنت برای افراد عادی مهم نباشه. اما برای گیمرهای حرفه‌ای این زمان به‌خوبی قابل لمسه و خیلی وقتا هم توی بردشون تاثیر داره. گیمرها اعتقاد دارن اگه پینگ بالا داشته باشن، نمی‌تونن در بعضی از بازی‌ها عملکرد خوبی داشته باشن. بالا بودن پینگ یعنی ارتباط با سرور ضعیفه و ممکنه تصاویر و نتیجه‌ی هر عملی رو دیرتر از سرور بازی دریافت کنن. در این مواقع، راهکار، کاهش پینگ اینترنته.

اگه بخواین توی یک بازی آنلاین، بهترین نتیجه رو بگیرین، اتصالی که به اینترنت دارین، باید در بهترین و قوی‌ترین حالت‌ش باشه؛ ولی خب چطوری؟ با این اوضاع اینترنت، خیلی وقتا ممکنه نشه در بهترین شرایط به اینترنت وصل شد. این‌جاست که باید از کاهش پینگ اینترنت استفاده کرد. با ما همراه باشین تا چند راهکار برای کاهش پینگ اینترنت بهتون معرفی کنم. اگه اون‌ها رو درست انجام بدین می‌تـونین تا حد زیادی سرعت اینترنت‌تون رو زیاد کنین.

پینگ چیست؟

زمان پینگ گرفتن

 اگه بخوایم دقیق‌تر بگیم پینگ چیه، تاخیر بهترین جوابه. پینگ مدت زمانیه که طول می‌کشه تا یک‌سری داده از کامپیوتر شما به کامپیوتری دیگر یا یک سرور در اینترنت فرستاده بشه و جواب اون به کامپیوتر شما برگرده. پینگ بر حسب میلی‌ثانیه اندازه گرفته میشه.

در واقع میشه گفت عدد پینگ، نشون‌دهنده‌ی سرعت ارسال اطلاعات و دریافت اون‌ها بین دو دستگاه در اینترنت هستش. هر چی این زمان کوتاه‌تر باشه، یعنی زمان پینگ کمتر بوده و در نتیجه سرعت اینترنت‌تون بیشتره. این مسئله، یکی از موارد مهم توی بازی‌های آنلاین هستش و نشون‌دهنده‌ی کیفیت خوب سرویس اینترنت شماست.

از طرفی هم اگه زمان پینگ زیاد باشه، یعنی ارتباط بین دو دستگاه ضعیفه و سرعت اینترنت پایینه. البته خب طولانی بودن مسیری که قراره اون اطلاعات طی کنن تا درخواست شما رو بفرستن و جواب رو برگردونن، توی مدت‌زمان پینگ تاثیر داره. اگه فاصله‌ی کامپیوترتون تا سرور زیاد باشه (مثلاً شما در ایران باشین و سرور در کانادا)، زمان پینگ زیاد میشه. حالا یه سوال؟ چطور از سیستم خودمون پینگ بگیریم؟

زمان پینگ وقتی که از سرویس‌های اینترنت پرسرعت مث فیبر نوری استفاده می‌کنین، شاید از 2 میلی‌ثانیه هم کم‌تر باشه. گیمرها می‌دونن که بازی کردن با این پینگ چه لذتی داره!

کاهش پینگ اینترنت یعنی چی؟

پینگ گرفتن

وقتی نوبت به رقابت در بازی‌های آنلاین میرسه، گیمرها سعی می‌کنن در کنار جدیدترین کنترلرها، عالی‌ترین کنسول‌ها و گرون‌ترین کامپیوترهایی که می‌تونن جمع کنن، با خریدن مانیتورهایی که نرخ به‌روزرسانی خیلی بالایی دارن و بیشترین تجهیزاتی که می‌تونن جمع کنن، توی بهترین شرایط بازی کنن.

این وسط شاید یکی از مولفه‌هایی که توی بیشتر موارد هم ندیده گرفته بشه و شاید بیشترین تاثیر رو توی عملکردشون هم داشته باشه، زمان پینگ هستش. هر چقدر هم که سرعت کنترلرها، کنسول‌ها و کامپیوترها بالا باشه، در شرایطی که پینگ بالا باشه، به اون نتیجه‌ای که می‌خواین نمی‌رسین. فک کنین مثلا با بهترین تجهیزات می‌خواین بازی کنین و کلی پول سیستم دادین؛ یهو وسط بازی اینترنت‌تون قطع بشه یا مثلا سرعتش کند باشه.

زمان پینگ بالا که به معنی ضعیف بودن ارتباط با سرور هستش، مشکل مشترک تقریبا تمام گیمرهاییه که آنلاین بازی می‌کنن. با توجه به اینکه کاهش پینگ اینترنت تاثیر مطلوبی در عملکرد بازی اون‌ها داره، عموما به دنبال راهکارهایی هستن که بتونن کاهش پینگ اینترنت رو انجام بدن.

بازی با سیستمی پرقدرت که پینگ پایینی داره، می‌تونه باعث بشه چند میلی‌ثانیه زودتر از بقیه کاربرا، محیط بازی رو ببینین؛ دیگه خودتون می‌تونین تصور کنین چقدر می‌تونه بهتون کمک کنه. پس، عکس‌العمل‌های درست رو انتخاب کنین و نتیجه‌ی بهتری بگیرین.

چطور پینگ بگیریم؟

پینگ گرفتن

برای پینگ گرفتن می‌تونین از دستورهای کاربردی CMD در شبکه و اینترنت استفاده کنین. برای این کار دکمه‌های Windows و R از روی کیبورد رو به‌صورت هم‌زمان فشار بدین. در پنجره‌ی جدیدی که از Run باز میشه، عبارت Cmd رو تایپ کنین و بعدش Ok رو بزنین.

راهکارهای کاهش پینگ اینترنت

دستور Ping رو توی پنجره‌ی جدید بنویسید و بعد از اون URL موردنظرتون یا آدرس IP اون رو تایپ کنین و در نهایت Enter بزنین. به همین راحتی شما الان از سایت www.google.com پینگ گرفتین. حالا باید منتظر بمونین نتیجه‌ی درخواست براتون ارسال بشه.

متوسط زمان پینگ برای سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ها 100 میلی‌ثانیه‌ست؛ ولی متوسط زمان پینگ برای بازی‌های آنلاین حداقل باید 20 میلی‌ثانیه باشه. اگه پینگ سیستمی که می‌خواین باهاش بازی آنلاین انجام بدین، بیشتر از این مقدار هستش، نیاز دارین با چند حرکت ساده، کار کاهش پینگ اینترنت‌تون رو انجام بدین.

15 راهکار کاهش پینگ اینترنت

اهمیت زمان پینگ رو می‌تونین توی بازی‌های آنلاین به چشم ببینین. هر چقدر این زمان کوتاه‌تر باشه، حرکاتی که توی بازی انجام میدین، سریع‌تر توی سرور بازی ثبت میشه و در نهایت سریع‌تر اجرا میشه. دقیق‌ترش میشه اینکه اگه زمان پینگ سیستم شما 20 میلی‌ثانیه باشه، توی یک بازی آنلاین، حرکاتی که انجام میدین، تقریبا به‌صورت هم‌زمان توی سرور بازی ثبت و اجرا میشن.

در صورتی که پینگ کامپیوترتون از این مقدار بیشتر باشه، می‌تونین با اجرای راهکارهایی ساده، تا حد زیادی موجب کاهش پینگ اینترنت و افزایش سرعت اون بشین.

انتخاب نزدیک‌ترین سرور

راهکارهای کم کردن پینگ

یکی از عواملی که توی کاهش پینگ اینترنت تاثیر مستقیم داره، کم کردن فاصله‌ی کامپیوترتون تا سرور هستش. در بازی‌های آنلاین میتونین سرور بازی رو خودتون انتخاب کنین؛ پس یکی از ساده‌ترین کارهایی که برای کم کردن زمان پینگ می‌تونین بکنین اینه که سروری رو انتخاب کنین که با شما فاصله‌ی فیزیکی کم‌تری داره.

کم کردن تعداد کاربران متصل به اینترنت

پهنای باند تاثیر زیادی توی سرعت اینترنت داره. سعی کنید زمانی که می‌خواین بازی آنلاین انجام بدین، تعداد کسانی که به شبکه Wifi و مودم‌تون وصل هستن رو به حداقل برسونین. با این کار، پهنای باند بیشتری در اختیار بازی آنلاین قرار میدین که تاحدودی پینگ اینترنت رو کم می‌کنه.

تمیز کردن سیستم

یکی از اقداماتی که برای کاهش پینگ اینترنت می‌تونین انجام بدین، تمیز کردن محفظه‌ی داخلی کیس کامپیوترتون هستش. وجود گرد و غبار زیاد می‌تونه باعث بشه گرمای بیش از حدی تولید بشه. گرمای زیاد روند کار سیستم‌تون رو کند می‌کنه. از طرفی هم ممکنه اگه گرما خیلی زیاد بشه، برای آداپتور شبکه مشکل پیش بیاره.

بستن بقیه برنامه‌ها

افزایش سرعت اینترنت

برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی که در پس‌زمینه کامپیوتر دارن اجرا میشن، بار زیادی رو روی دوش سیستم‌تون میذارن. هرکدوم این برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها ممکنه جداگانه در حال آپدیت نسخه‌ای که دارن باشن یا اینکه برای اتصال عادی‌شون از حجم اینترنت استفاده کنن. بستن این برنامه‌ها، پهنای باند بیشتری رو به بازی آنلاینی که انجام می‌دین اختصاص می‌ده که خودش تا حد زیادی باعث می‌شه سرعت اینترنت بالاتر بره.

خاموش و روشن کردن مودم

یکی از راهکارهای کاهش پینگ اینترنت در زمان انجام بازی آنلاین، خاموش و روشن کردن مودم هستش. زمانی که مودم یا روتر برای مدت طولانی روشن باشه، ممکنه حافظه‌ی پنهانش (حافظه‌ی کش) دچار مشکل بشه. اون رو خاموش کنین. بعد از چند دقیقه روشن و ازش استفاده کنین.

کم کردن فاصله تا مودم

در صورتی که از مودم Wifi استفاده می‌کنین، تا جایی که می‌تونین فاصله سیستم‌تون رو از مودم یا روتر کم کنین. این کار می‌تونه تا حدی سرعت اینترنت شما رو افزایش بده.

تغییر DNS

راهکار دیگه‌ای که برای کاهش پینگ اینترنت می‌تونین از اون استفاده کنین، اینه که از DNS سرورهای گوگل استفاده کنین. DNS‌های گوگل یکی از سریع‌ترین DNS‌های سرورها هستن. برای این کار 8.8.8.8 رو به‌جای preferred DNS server و 8.8.4.4 رو به‌جای alternate DNS server قرار بدین.

استفاده از کابل شبکه برای اتصال به مودم (Ethernet)

افزایش قدرت اتصال اینترنت

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای حل مسئله و کاهش پینگ اینترنت، استفاده از اتصال سیمی و از طریق کابل شبکه LAN هستش. بازی آنلاین اگه از طریق اتصال به اینترنت کابلی انجام بشه، در مقایسه با اتصالی که از طریق Wi-fi انجام میشه، پایدارتر و بهینه‌تره و احتمال ضعیف شدن اینترنت از این طریق هم کم‌تر هستش. اگه کابل فعلی‌تون مشکلی داشته باشه، خرید کابل شبکه بهترین راه برای حل این مشکله.

تغییر نوع سرویس اینترنت از طریق ISP

بعضی ار ISP ها و شرکت‌هایی که خدمات اینترنت ارائه میدن، سرویس‌های مخصوصی رو برای افرادی که بازی آنلاین انجام میدن، در نظر گرفتن. برای کاهش پینگ اینترنت‌تون می‌تونین در این خصوص با اون‌ها صحبت کنین و اگه لازم بود، نوع سرویس دریافتی اینترنت‌تون رو تغییر بدین.

تعویض مودم و روتر

اگه مودم و روتری که استفاده می‌کنین خیلی قدیمی باشه، احتمالا برای پشتیبانی از پینگ موردنظرتون لازمه که مودم رو عوض کنین و یه مدل جدیدتر بخرین. کاری که باید انجام بدین اینه که نیازهاتون رو شناسایی کنین. خرید مودم مخصوص گیمینگ که زمان پینگ رو دائما پایین نگه می‌داره، بهترین گزینه‌ است.

بروزرسانی Frameware مودم

بروزرسانی و آپدیت Frameware مودم و روتر خودتون رو فراموش نکنین. بعضی مواقع ویژگی‌های مهم و تاثیرگذاری توی آپدیت‌های مودم‌ها از طرف شرکت سازنده‌شون ارائه میشه که بروزرسانی اون‌ها می‌تونه تا حد زیادی پینگ اینترنت رو کم کنه.

تنظیمات بهینه برای مودم

نام و مدل مودم خودتون رو توی مرورگر گوگل سرچ کنین و آموزش تنظیم مودم ADSL در حالت ایدئالی که برای اون وجود داره رو پیدا کنین. با انجام تنظیمات ایدئال مودم‌تون می‌تونین کاهش پینگ اینترنت و افزایش سرعت رو تا حد چشمگیری احساس کنین.

غیرفعال کردن Updateها

افزایش سرعت از طریق پهنای باند

انجام Updateهای ویندوز بخش زیادی از پهنای باند رو به خودش اختصاص میده. زمانی که می‌خواین بازی آنلاین انجام بدین، تمام به‌روزرسانی‌های سیستم‌تون -حتی مواردی که ضروری هستن- رو غیرفعال کنین. مهم‌تر از غیرفعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز، غیرفعال کردن به‌روزرسانی آنتی‌ویروس در زمان بازی هستش.

بهینه کردن سیستم

در صورتی که با کامپیوتر شخصی‌تون بازی آنلاین انجام میدین، ممکنه سیستم‌تون به اندازه‌ی کافی بهینه نشده باشه. راهکاری که بیش‌تر در این زمینه ارائه میشه، هک کردن رجیستری هستش.

حذف دستگاه‌های اضافی

بهتره هر دستگاه‌ اضافه‌‌ای رو که به سیستم‌تون وصله و از اینترنت و پهنای باند استفاده می‌کنه از اون جدا کنین. این‌طوری پهنای باند بیشتری در اختیار دارین که بازی آنلاین از اون استفاده کنه.

حرف آخر

تا اینجا با راهکارهایی که برای کاهش پینگ اینترنت بهتون معرفی کردیم، تا حد زیادی می‌تونین برای انجام بازی‌های آنلاین سرعت اینترنت رو افزایش بدین.

برای اینکه این مدت‌زمان رو کاهش بدین، می‌تونین از نرم‌افزارها و سرویس‌های کاهش پینگ که برای بازی‌های آنلاین وجود دارن، استفاده کنین. این سرویس‌ها در ازای دریافت مبلغی به‌صورت ماهانه، مسیری مخصوص برای کامپیوتر شما تا سرور بازی ایجاد می‌کنند که خیلی کوتاه هست و زمان پینگ کمی داره.

اگر شما راهکار دیگه‌ای برای کاهش پینگ اینترنت بلدین، به ما معرفی کنین.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا