تجهیزات شبکه

پاورمتر چیست؟ کاربرد انواع پاورمتر

خرید کابل شبکه

پاورمتر چیست و چه کاربردی داره؟ در این مقاله از نتران قصد داریم به این ابزار پرکاربرد در صنعت بپردازیم. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای پاورمتر، تست قدرت سیگنال نوری در شبکه‌های فیبر نوریه چون کابل فیبرنوری یکی از انواع کابل شبکه هست که در ارتباطات شبکه‌های نوری، نقش مهمی داره و حتما باید تست بشه. علاوه بر اون، پاورمتر می‌تونه توان، انرژی، ولتاژ و جریان تجهیزات مختلف رو هم اندازه‌گیری کنه. در ادامه با این عضو از تجهیزات شبکه بیشتر آشنا میشیم. با ما همراه باشید.

پاورمتر چیست

پاورمتر، پاور آنالیزور یا همان Optical Power Meter (OPM) که در فارسی به “توان سنج” ترجمه میشه، یک ابزار کاربردی برای اندازه‌گیری هست. اندازه گیری چی؟ بسته به نوع پاورمتر میشه انواع ویژگی‌های مختلف بار مثل توان الکتریکی اکتیو، توان ری اکتیو، ولتاژ، انرژی و جریان تجهیزات رو با این ابزار سنجید. حتما می‌تونید حدس بزنید که چنین ابزاری چقدر می‌تونه در صنایع مختلف و با اهداف مختلف مورد استفاده قرار بگیره. از اندازه‌گیری برق مصرفی خانوارها گرفته تا میزان انرژی مصرفی یک دوچرخه سوار حین رکاب زدن. از پاورمتر در صنایع مختلف نفت، انتقالات برق، ماشین آلات صنعتی و غیره برای اندازه‌گیری، تست، پیش بینی و جلوگیری از اختلالات مختلف استفاده میشه. علاوه بر پاورمتر، برای اندازه‌گیری انرژی میشه لایت متر، رادیو متر، فوتو متر از انواع ابزار آلات شبکه رو هم معرفی کرد.

اما به طور کلی میشه گفت نمونه‌ای از کاربردهای پاورمتر یا توان سنج عبارت هستن از:

 • اندازه‌گیری بهره‌وری موتورهای صنعتی
 • اندازه‌گیری توان تورین برقی
 • اندازه‌گیری میزان اتلاف انرژی در تجهیزات فیبرنوری
 • توان سیگنال کابل فیبر نوری
 • تضمین کیفیت
 • و غیره

کنتور برق که توسط اداره برق در منزل شما نصب شده، یک پاورمتر برای اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی الکتریکی هست.

اجزای پاورمتر

قبل از معرفی انواع پاورمتر و کاربردهای هر کدوم، کمی بیشتر با این ابزار آشنا بشیم. لازمه بدونید که هر پاورمتر از سه قسمت کلی تشکیل شده:

 • سنسور کالیبره شده

کالیبره شدن به معنای تنظیم دقیق دستگاه در جهت کاهش خطای محاسباتی هست. سنسورهای پاورمتر که عموما از جنس نیمه هادی هستن، در واقع میزان دقت اندازه‌گیری رو مشخص می‌کنن.

 • کالیبراسیون وابسته به طول موج

میزان کالیبراسیون یک پاورمتر به طول موج بستگی داره که در صورت وجود طول موج‌های اشتباه، فاکتورهای اندازه‌گیری شده هم ارقام نادرستی رو نشون میدن. به همین دلیل مهندس شبکه باید طول موج رو متناسب با متراژ کابل تنظیم کنه.

 • صفحه نمایش

هر پاورمتری یک بخش LCD برای نمایش نتیجه اندازه‌ها داره که نمایشگر پاورمتر نامیده میشه. روی این صفحه توان نوری یا سایر فاکتورهای اندازه‌گیری شده و همینطور طول موج تنظیم شده رو می‌بینید.

اجزای پاورمتر

انواع پاورمتر POWERMETER

همان‌طور که در پاسخ به سوال پاورمتر چیست، توضیح دادیم انواع پاورمتر با کاربردهای مختلفی وجود دارن که لازمه در زمان راه‌اندازی شبکه یا صنعت، این تنوع محصول رو شناخته و بهترین پاورمتر متناسب با نیاز خودمون رو تهیه کنیم. اندازه‌گیری قدرت سیگنال در داخل یک کابل فیبرنوری و اندازه‌گیری برق مصرفی یک خانوار هر دو با استفاده از پاورمتر انجام میشه. اما آیا این دو پاور متر یک ابزار واحد هستن؟ در ادامه نمونه‌ای از انواع توان سنج های پرمصرف رو معرفی می‌کنیم:

 • پاورمتر الکتریکی

از پاورمتر الکتریکی در انواع محیط های مسکونی و تجاری برای محاسبه میزان انرژی مصرف استفاده میشه که با واحد KW/H (کیلو وات بر ساعت) در صفحه نمایش ابزار نشون داده میشه. با استفاده از این ابزار میشه میزان مصرف انرژی در ساعات مشخص رو تعیین کرده و این مساله رو مطابق با ساعات اوج مصرف مدیریت کرد.

 • پاورمتر نوری Optical power meter (OPM)

پاورمتر فیبرنوری یا پاورمیتر از پرکاربردترین و مهم‌ترین انواع پاورمترها هست که میشه به عنوان یکی از دقیق‌ترین ابزارهای تست شبکه نوری معرفیش کرد. با استفاده از این ابزار میشه قدرت سیگنال عبوری از داخل کابل فیبرنوری و همینطور میزان اتلاف انرژی رو محاسبه کرد.

پاورمتر-نوری
 • پاورمتر دوچرخه سواری

پاورمترهای دوچرخه‌سواری از شگفت انگیزترین مدل‌های پاورمتر هستن که به شکل پدال دوچرخه بوده و به راحتی در قسمت پدال دوچرخه نصب میشه. با استفاده از پاورمتر دوچرخه‌ای میشه انرژی و قدرت مصرفی، تعادل چپ و راست دوچرخه سوار و همینطور سرعت دوچرخه رو اندازه‌گیری کرد. این دستگاه اطلاعات اندازه‌گیری شده رو به سمت رایانه متصل شده به دوچرخه ارسال می‌کنه.

 • پاورمتر کلمپی

به این نوع از پاورمتر، کلمپ متر هم گفته میشه. از این ابزار برای اندازه‌گیری جریان عبوری داخل یک کابل استفاده میشه. پاورمتر کلمپی بر خلاف مولتی مترهای قدیمی برای عملکرد خودش نیاز به قطع کابل نداره و به راحتی با قرار دادن قسمتی از کابل در داخل دو فک کلمپ متر، می‌تونید جریان‌های AC و DC عبوری از کابل رو اندازه بگیرید.

پاورمتر-کلمپی
 • پاورمتر تابلویی

از پاورمتر تابلویی در کارخانجات و صنایع مختلف برق و غیره و برای تست ترانسفورماتورهای تک فاز و سه فاز استفاده میشه. این پاورمتر به راحتی نصب شده و اطلاعات جریان و کیفیت توان الکتریکی سه فاز رو با ثبت تاریخ نمایش میده.

 • پاورمتر USB دار

از پاورمتر USB دار برای اندازه‌گیری ولتاژ، جریان و ظرفیت شارژ تجهیزاتی مثل پاوربانک‌ها، شارژرهای USB و تجهیزات الکترونیکی شارژی استفاده میشه. استفاده از این ابزار بسیار راحت بوده و تنها با اتصال کابل USB به خروجی دستگاه مدنظر می‌تونین مقادیر اندازه‌گیری شده رو روی صفحه LCD مشاهده کنین. ضمن اینکه ابعاد این پاورمتر هم کوچک بوده و به راحتی قابل حمله. اما دقت کنید که بعضی از این پاورمترها فقط برای پورت‌های تایپ A یا C مناسب هستن. شما ترجیحا پاورمتری رو انتخاب کنید که برای پورت‌های ورودی و خروجی A و C قابل استفاده باشه و همینطور قابلیت پشتیبانی از پروتکل فست شارژ رو هم داشته باشه.

پاورمتر USB دار
 • پاورمتر پریزی

از این نوع پاور متر برای اندازه‌گیری توان و انرژی مصرفی دستگاه‌های برقی منازل مثل یخچال، کولر، مایکروفر و غیره استفاده میشه. با استفاده از پاورمتر پریزی حتی میشه میزان گاز دی اکسید کربن منتشر شده توسط تجهیزات متصل به این ابزار رو هم اندازه‌گیری کرد. برخی از این پاورمترها به امکان تنظیم حد آستانه مصرف مجهز هستن که اگر انرژی مصرفی از حد تعیین شده تجاوز کرد، ابزار هشدار میده.

پاورمتر پریزی

آنچه در معرفی پاورمتر گفتیم

در مقاله “پاورمتر چیست” به معرفی پاورمتر به عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه پرداختیم. گفتیم پاورمتر ابزاری برای اندازه گیری توان الکتریکی، ولتاژ، جریان و انرژی هست که در صنایع مختلف کاربردهای متنوعی داره. در جهت راهنمای خرید تجهیزات شبکه از نوع پاورمتر، گفتیم انواع پاورمتر می‌تونن به شکل توان سنج نوری، تابلویی، دیجیتالی و غیره باشن که هر مهندسی باید بر اساس نیاز خودش، پاور متر متناسب رو تهیه کنه. توجه کنید که در انتخاب پاور آنالیزور، علاوه بر نوع اون به برند و کیفیت ابزار هم توجه کنید. برندهای تایوانی و آمریکایی پاورمتر معمولا برندهای با کیفیتی هستن. اگر همچنان سوالی در مورد پاورمتر دارین، در قسمت نظرات مطرح کنید که در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما هستیم.

سوالات متداول

پاورمتر چیست؟

پاورمتر ابزاری برای اندازه‌گیری توان الکتریکی، انرژی، ولتاژ، جریان و قدرت سیگنال در صنایع مختلف هست.

انواع پاورمتر کدامند؟

با وجود انواع مختلفی از توان سنج‌ها، پاورمتر نوری، دیجیتالی و تابلویی سه مورد از رایج‌ترین و مهم‌ترین پاورمترهای صنایع هستن.

پاور آنالیزور چیست؟

پاورآنالیزور، پاورمتر، توان سنج و OPM همگی اسم‌های مختلف یک ابزار برای اندازه‌گیری فاکتورهای مختلف بار مثل توان، ولتاژ، جریان و انرژی هستن.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا