شبکه

تفاوت سوکت و کانکتور

خرید کابل شبکه

اطلاع از تفاوت سوکت و کانکتور، به خصوص برای کسانی که تجربه زیادی از دنیای شبکه ندارن مساله‌ای مهم و جالب توجه هست. ضمن اینکه تسلط به کاربردهای سوکت شبکه و تفاوت‌های اون با انواع کانکتور برای استفاده و به کارگیری اصولی از این ابزارها تاثیرگذاره. بنابراین لازمه که هم تازه واردها و هم متخصصین شبکه فرق سوکت شبکه و کانکتور رو به صورت کامل بدونن. به همین دلیل تو این مقاله از نتران، تصمیم گرفتیم به طور اختصاصی در این مورد صحبت کنیم. در این راستا بعد از معرفی کامل سوکت شبکه و انواع کانکتور به بیان تفاوت کانکتور و سوکت شبکه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی سوکت

قبل از توضیح تفاوت سوکت و کانکتور، در پاسخ به سوال سوکت شبکه چیست و معرفی کامل اون باید بگیم که سوکت یکی از تجهیزات پسیو شبکه هست که برای اتصال انواع کابل شبکه به پورت‌های سایر دستگاه‌ها و تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره. به عبارتی کابل‌ها از طریق سوکت به دستگاه‌ها وصل میشن تا جریان انتقال داده در شبکه صورت بگیره. به عبارتی تخصصی‌تر میشه گفت سوکت‌ها از طریق آدرس IP و شماره پورت، داده‌ها رو به مسیر موردنظر هدایت می‌کنن.

انواع سوکت شبکه رو میشه بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی کرد که در ادامه این دسته‌ها و نحوه تقسیم‌بندی سوکت شبکه رو توضیح می‌دیم تا فرق سوکت و کانکتور شبکه رو بهتر متوجه بشیم. نکته قابل توجه در انتخاب سوکت اینه که باید در سازگاری کامل با سایر تجهیزات شبکه باشه. به عنوان مثال اگر استاندارد کابل‌کشی با خرید کابل شبکه CAT6 تعریف شده باید سوکت انتخابی هم از رده CAT6 باشه. برای مطالعه توضیحات بیشتر در این مورد توصیه می‌کنیم به راهنمای خرید سوکت شبکه سر بزنید.

معرفی سوکت در توضیح تفاوت سوکت و کانکتور

انواع سوکت شبکه

انواع سوکت شبکه رو میشه بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد. چراکه سوکت‌ها علاوه بر ساختار و ویژگی‌های متفاوت کاربردهای مختلفی هم دارن و هر کدام برای نیاز مشخصی طراحی شدن. سه دسته کلی از انواع سوکت شبکه، سوکت‌های بهم تابیده، کواکسیال و فیبرنوری هستن که هر کدام از این دسته‌ها هم خود انواع مختلفی دارن. به عنوان مثال دو نوع سوکت شبکه RJ11 و سوکت شبکه RJ45 دو نوع از پرکاربردترین و مشهورترین سوکت‌های بازار هستن. اما به طور کلی دسته‌بندی‌های انواع سوکت بدین ترتیب هست:

  • سوکت بهم تابیده
  • سوکت کواکسیال
  • سوکت فیبر نوری

معرفی کانکتور

در این قسمت از مقاله تفاوت سوکت و کانکتور به تعریف کانکتور رسیدیم. ترجمه کانکتور connector در لغت به معنی متصل کننده هست و در عمل این وسیله فیزیکی برای ایجاد اتصالات بین دستگاه‌های مختلف به کار برده میشه. بنابراین میشه گفت کانکتور یک رابط فیزیکی برای ایجاد ارتباط بین قسمت‌های مختلف مدار در شبکه هست که اغلب در محل اتصال برد مدار با سایر قطعات و تجهیزات شبکه تعبیه میشه.

معرفی کانکتور در توضیح تفاوت سوکت و کانکتور

انواع کانکتور شبکه

طبق توضیحاتی که تا اینجا دادیم، میشه گفت کانکتور مفهومی کلی‌تر هست که سوکت شبکه رو هم شامل میشه. یعنی مثلا کیستون شبکه و سوکت‌ هم نوعی کانکتور هستن اما در مفهوم فنی و تخصصی‌ وجه تمایزهای قابل توجهی باهم دارن که لازمه این تفاوت‌های سوکت شبکه و کانکتور برای کاربران مشخص بشه. انواع کانکتورهارو میشه در کل به دو دسته تقسیم کرد:

کانکتور BNC

این نوع از کانکتورها در اتصالات انواع دوربین‌های مداربسته به DVR، دستگاه‌های ویدئویی و رادیویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی کاربرد داره. در این اتصالات کابل شبکه به کار رفته هم از نوع BNC انتخاب میشه. انواع کانکتور بی ان سی بر اساس نحوه اتصال به کابل‌های بی ان سی به سه گروه پیچی و لحیمی و پرسی تقسیم میشن.

اگه نمی‌دونید DVR چیه، مقاله دستگاه DVR چیست رو مطالعه کنید.

کانکتور سوکت

این نوع از کانکتور در واقع همان کانکتورهای معمول در اتصال کابل‌های شبکه بهم تابیده به دستگاه‌های مختلف هستن. کانکتور سوکت معمولا نسبت به سایر کانکتورها مصرف بیشتری داره و برای اتصال انواع کابل شبکه CAT5E تا کابل شبکه CAT8 کاربرد داره. در جدول زیر مشخصات و کاربردهای هر کدام از انواع کانتکتورهای پرمصرف این حوزه رو نشون دادیم:

ردیفنوع کانکتورکاربردتعداد پین
1کانکتور RJ-11برای اتصال به کابل‌های تلفن اغلب در خانه‌ها و دفاتر کوچک به‌منظور اتصال تلفن‌های ثابت استفاده میشه.6 پین (اغلب دو پین استفاده میشه)
2کانکتور RJ-12همانند RJ-11 برای اتصال به کابل‌های تلفن و دستگاه‌های دیگر استفاده میشه.6 پین (قابلیت اضافه کردن پین‌های بیشتر)
3کانکتور RJ-45برای اتصال کابل‌های شبکه اغلب CAT5 و CAT6 در شبکه‌های اترنت استفاده میشه.8 پین
4کانکتور RJ-48برای اتصال تجهیزات ارتباطی از جمله تجهیزات شبکه و در شبکه‌های ارتباطی T1/E1 استفاده میشه.8 پین
5کانکتور RJ-50برای اتصال تجهیزات ارتباطی و ارتباطات داده RS-232 استفاده میشه.10 پین

تفاوت سوکت و connector

خب حال که با سوکت شبکه و کانکتور آشنا شدیم و انواع هرکدوم رو همراه با کاربردهاشون یاد گرفتیم، احتمالا تفاوت بین کانکتور و سوکت تا حد زیادی مشخص شده و به راحتی می‌تونیم بگیم فرق سوکت و کانکتور چیه. اما برای اینکه مطالب کاملا شفاف و واضح بیان بشه، ما این تفاوت‌ها رو در دو عنوان مجزا مطرح می‌کنیم. یعنی می‌گیم که سوکت و کانکتور هم از نظر ساختار و کاربرد و هم از نظر نوع اتصال باهم متفاوت هستن. اجازه بدین این دو عنوان رو با جزئیات بیشتری توضیح بدیم:

تفاوت در کاربرد

منظور از تفاوت در کاربرد سوکت شبکه و کانکتور این هست که از سوکت شبکه در تجهیزات شبکه و برای اتصال کانکتورهای شبکه و به عنوان یک نقطه اتصال فیزیکی استفاده میشود. اما از کانکتور شبکه برای اتصال کابل‌ها به دستگاه‌های موجود در شبکه استفاده میشه.

تفاوت در ساختار و نوع اتصال

فرق بین سوکت و کانکتور از نظر ساختاری و نوع اتصال چیه؟ همان‌طور که در تعریف این دو ابزار هم گفتیم نحوه قرارگیری این دو ابزار در داخل دستگاه‌ها باهم متفاوته. به عبارتی کانکتور شبکه در ساختار خودش برجستگی‌هایی داره و از طریق اون بیرون زدگی‌ها در داخل دستگاه چفت میشه. اما سوکت در واقع ساختار فرو رفته داره و کابل در اون قسمت‌های درون رفت به کابل متصل میشه.

تفاوت ساختار سوکت و کانکتور

در همین راستا بخوانید: کیستون شبکه چیست و چه تفاوتی با سوکت و کانکتو دارد.

آنچه در تفاوت سوکت و کانکتور خواندید

در این مقاله به بررسی تفاوت کانکتور و سوکت شبکه پرداختیم. به این منظور ابتدا تعریف مختصری از سوکت داشته و انواع سوکت و کاربردهای اون رو توضیح دادیم. همچنین گفتیم منظور از کانکتور چیست و انواع اون کدامند. در مرحله بعدی این دو عضو از تجهیزات شبکه رو باهم مقایسه کرده و تفاوت‌های سوکت و کانکتور رو توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله براتون مفید باشه. در ادامه به رایج‌ترین سوالات شما پاسخ میدیم. اگر همچنان از فرق کانکتور و سوکت سوالی دارین در قسمت نظرات مطرح کنین در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالاتتون هستیم.

سوالات متداول

آیا سوکت همان کانکتوره؟

میشه گفت سوکت شبکه یکی از انواع کانکتورهاست.

انواع کانکتورها کدامند؟

در حالت کلی انواع کانکتورها به دسته کابل به کابل، برد به برد و کابل به برد تقسیم میشن.

تفاوت سوکت و کانکتور چیست؟

با وجود تفاوت‌های ریز و جزئی بین این دو عنوان، در یک جمع‌بندی خلاصه باید گفت به اتصالات دارای برجستگی رو کانکتور و اتصالات دارای فرورفتگی رو سوکت میگن.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا