کامپیوتر و لپ تاپویندوز

اسکرین شات در ویندوز 11

خرید کابل شبکه

حتما براتون پیش اومده که بخوایین از محتوای نمایشی روی صفحه گوشیتون عکس یا به اصطلاح اسکرین شات بگیرین. علاوه بر گوشی، هنگام کار کردن با سیستم کامپیوتری و ویندوزهای جدید هم صفحاتی هستن که تمایل داریم ازشون اسکرین شات بگیریم اما نمی‌دونیم این کار رو باید به چه صورت انجام بدیم. خبر خوب اینه که اسکرین شات در ویندوز 11 یعنی آخرین نسخه ارائه شده توسط ویندوز هم به همان اندازه اسکرین شات گرفتن در گوشی راحته. ما این مقاله رو به آموزش اسکرین شات در ویندوز 11 اختصاص دادیم و روش‌های مختلفی برای نحوه اسکرین شات در ویندوز رو همراه با تصویر لیست کردیم. توجه کنید که روش‌های اسکرین شات در ویندوز 10 و 11 اختلاف زیادی باهم ندارن و شما می‌تونین از این مقاله برای هر دو مورد استفاده کنین. با ما همراه باشین.

اگر از کاربران مک هستین، آموزش نصب ویندوز روی مک رو ببینید

7 روش برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11

با ارائه آخرین نسخه ویندوز، مطالبی مثل آموزش نصب ویندوز 11، برتری‌های ویندوز 11، تفاوت ویندوز 10 و11، نرم افزار اسکرین شات در ویندوز 11 و… مخاطبان زیادی پیدا کرد. چون تمام این موارد برای کسب بهترین نتیجه از جدیدترین نسخه ویندوز لازم و ضروری بود. در مورد تک تک این موارد در مقاله‌های مختلف توضیح دادیم اما تو این مقاله اختصاصا به اسکرین شات در ویندوز 11 یا به عبارتی همان عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر می‌پردازیم چون روش‌های مختلفی برای این کار هست و شما می‌تونین طریقه اسکرین شات در ویندوز رو از بین این روش‌ها انتخاب کنین. بنابراین بریم که باهم طریقه اسکرین شات در کامپیوتر رو مرور کنیم:

»استفاده از دکمه‌های روی کیبورد«

1. دکمه print screen

اولین و راحت‌ترین کلید اسکرین شات در ویندوز 11، دکمه پرینت اسکرین روی کیبورد هست که روی کیبوردهای مختلف اغلب با عنوان prtsc تعبیه شده. با این دکمه به راحتی و با زدن یک دکمه تصویری کامل از صفحه نمایش در حال اجرا در حافظه کامپیوتر شما ذخیره میشه در واقع یک کپی از صفحه کامپیوتر گرفته میشه که برای ذخیره اون صفحه در فرمت‌های مختلف مثل عکس، لازمه یکی از ابزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ (photoshop) یا پینت (paint) رو باز کرده و کپی رو اونجا ذخیره کنین (با استفاده از دکمه ترکیبی ctrl+v). همینطور شما می‌تونین برش‌های مختلفی از اسکرین شات رو تو این برنامه‌ها به صورت جداگانه ذخیره کنین. تغییر نوع فایل در ویندوز 10 و 11 هم در مقاله اختصاصی آموزش داده شده که می‌تونین اسکرین شات از صفحه کامپیوتر رو با فرمت‌های مختلفی داشته باشین.

با دکمه پرینت اسکرین در ویندوز 11 اسکرین شات بگیرید

2. دکمه ترکیبی windows+ print screen

روش دوم برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 استفاده از کلید ترکیبی win+prtsc هست که باید این دو دکمه رو به صورت همزمان فشار داده و یک ذخیره از کل صفحه کامپیوتر خودتون داشته باشین. با این روش یک فایل Png به صورت خودکار در سیستم شما ذخیره میشه و نیازی به باز کردن برنامه گرافیکی ندارید اما توجه کنید در برخی از لپ تاپ‌ها ممکنه این دکمه ترکیبی به صورت win+fn+prtsc فعال بشه. با زدن این دکمه‌های صفحه سیستم شما برای یک ثانیه سیاه میشه که نشون دهنده ذخیره عکس صفحه هست.

دکمه ترکیبی windows+ print screen در ویندوز11 برای اسکرین شات استفاده میشه

3. دکمه ترکیبی alt+ print screen

اگر برنامه‌ها و پنجره‌های زیادی روی سیستمتون باز کردین اما می‌خوائین فقط از پنجره فعال در لحظه اسکرین شات بگیرین از این ترکیب استفاده کنین. در این روش هم از تصویر فعال روی سیستم فقط یک کپی تو کلیپ بورد سیستم ذخیره میشه و برای استخراج اون باید یکی از ابزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ رو باز کنین. ولی اگر به صورت کامل نمیدونین فتوشاپ چیست و طرز کار با این ابزار رو بلد نیستید از ابزار ساده‌تر paint هم میتونین به عنوان محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز 11 استفاده کنین.

روش سوم برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11

4. دکمه ترکیبی windows+shift+s

یکی دیگه از روش‌های اسکرین شات در ویندوز 11، کلید ترکیبی windows+shift+s هست که بیشتر در مواقعی کاربرد داره که قصد داریم از قسمتی از صفحه اسکرین شات بگیریم نه از کل صفحه. با فشردن همزمان این کلیدها، صفحه نمایش نسبتا تاریک شده و ابزاری در قسمت بالای صفحه ظاهر میشه که چهار گزینه و در واقع چهار حالت مختلف برای اسکرین شات گرفتن در اختیار شما میذاره و بعد از انتخاب یکی از اون‌ها و تعیین عکس مورد نظر، برنامه snip and sketch برای اعمال تغییرات و در نهایت ذخیره تصویر مدنظر فعال میشه. با استفاده از این روش به جای اینکه از کل صفحه عکس بگیرین و بعد در ابزارهای گرافیکی اون عکس رو برش بدین، از ابتدا از همون قسمت مدنظرتون از صفحه نمایش عکس می‌گیرین.

دکمه ترکیبی windows+shift+s برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 به کار میره

اسکرین شات با هر کدوم از این دکمه‌ها چه فرقی باهم دارن؟

» print screen: فقط یک کپی از صفحه و تب‌های فعال روی سیستم در کلیپ بورد سیستم ذخیره میکنه و برای گرفتن خروجی باید از نرم افزار گرافیکی استفاده کرد.

» windows+print screen: به صورت خودکار یک فایل png از تب‌های فعال روی صفحه کامپیوتر در بخش pictures سیستم ذخیره میکنه و نیازی به استفاده از ابزارهای گرافیکی نیست.

» alt+print screnn: به جای اینکه از کل تب‌های روی سیستم عکس بگیره، فقط از پنجره فعال یعنی صفحه‌ای که در اون لحظه باز هست در کلیپ بورد کپی‌ می‌گیره و برای ذخیره کردن اون، به ابزار گرافیکی نیاز هست.

» windows+shift+s: برای اسکرین شات گرفتن از قسمتی از صفحه کامپیوتر به کار میره نه کل صفحه

»استفاده از نرم افزارها«

5. نرم افزار xbox

یکی از مواردی که عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر مطرح میشه، توسط گیمرها و اسکرین شات گرفتن از صحنه‌های مختلف بازی‌هاست. این افراد از برنامه x box در ویندوز 11 برای اسکرین شات گرفتن استفاده می‌کنن. اگر شما هم قصد دارین از این نرم افزار برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 استفاده کنین به این صورت عمل کنین:

  • برنامه xbox رو باز کنین (با کلیک روی لوگوی این برنامه یا کلید ترکیبی winows+g)
  • ویجت capture رو برای گرفتن اسکرین شات از صفحه لپ تاپ انتخاب کنین تا تصویری با فرمت png از تصویر فعال در صفحه داشته باشین.
  • توجه کنین اگر دکمه capture رو در نگاه اول ندیدین، گزینه widgets در نوار ابزار بالای صفحه رو انتخاب کرده و از این مسیر به گزینه capture برسین.

6. نرم افزار share x

این نرم افزار یکی از برنامه‌های پیشرفته و محبوب برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 هست که برای استفاده از اون باید ابتدا برنامه رو دانلود و نصب کنین. بعد از اینکه برنامه رو باز کردین، امکانات مختلف برای اعمال انواع تغییرات روی اسکرین شات از صفحه کامپیوتر براتون ظاهر میشه. به عنوان مثال می‌تونین از تب after capture tasks برای اعمال ادیت‌های مختلف روی عکس گرفته شده از صفحه لپ تاپ استفاده کنین. شما می‌تونین از دکمه زیر برای دانلود و نصب این برنامه به نحوی امن و مطمئن استفاده کنین:

دانلود نرم افزار share x

برنامه share x نرم افزاری برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 و 10 هست

7. نرم افزار green shot

به عنوان آخرین نرم افزار اسکرین شات در ویندوز 11، بهتره که برنامه بسیار کاربردی green shot رو معرفی کنیم که علاوه بر اسکرین شات گرفتن از صفحه کامپیوتر، امکانات زیادی برای ادیت تصاویر گرفته شده هم در اختیار کاربران میذاره که استفاده از این امکانات مثل عکس گرفتن از کل صفحه کامپیوتر، اسکرین گرفتن از بخشی از صفحه، اسکرین گرفتن از صفحه با توجه به مختصات عکس قبلی و… بسیار ساده ست و کاملا کاربر پسند طراحی شده. برای استفاده از گرین شات هم باید اول اونو دانلود و نصب کنید.

سوالی در همین راستا: آیا می‌دونید اسکرین میرورینگ چیست؟

جمع بندی

آموزش اسکرین شات در ویندوز 11 رو با استفاده از روش‌های مختلف مرور کردیم. شما می‌تونین بسته به نیاز و انتخاب خودتون یکی از این روش‌ها رو انتخاب کرده و با کمی خلاقیت و دستکاری در تنظیمات برنامه‌ها اسکرین شات حرفه‌ای از صفحه کامپیوتر و صحنه بازی‌ها بگیرید. اگر علاوه بر عکس به فیلم برداری از دسکتاپ هم نیاز داشتین، بعد از مطالعه آموزش کامل تنظیم صدا در ویندوز، باید نرم‌افزارهای مخصوص اسکرین ریکوردر رو نصب کنید که در سایر مقاله‌ها به این موضوع هم پرداخته شده. در ادامه به سوالات رایج شما در مورد نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 پاسخ می‌دیم. اگر همچنان سوالی در این مورد دارین در قسمت نظرات همین مقاله مطرح کنید.

سوالات متداول

آیا بدون کیبورد هم میشه در ویندوز 11 اسکرین شات گرفت؟

بله! برای گرفتن اسکرین شات لزوما به کیبورد و دکمه‌ها نداریم با نرم افزارهایی مثل share x و snip and sketcj و… هم میشه این کارو کرد

سریع ترین روش برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11 کدام روشه؟

راحت‌ترین و سریع‌ترین روش برای اسکرین شات گرفتن همان دکمه print screen روی کیبورد هست

نرم افزارهای اسکرین شات در ویندوز 11 کدام‌ها هستن؟

برنامه‌های متعددی مثل snip and sketch، x box، share x و … از کاربردترین برنامه‌های اسکرین شات در ویندوز 11 هستن.

آموزش اسکرین شات در ویندوز 11 را کجا ببینم؟

در این مقاله هفت روش ساده همراه با تصویر برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 آموزش داده شده.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا