سخت افزار

فرکانس رم یا سرعت رم چیست؟

سلام دوستان عزیز! من «فرزانه دارقیاسی» هستم و می‌خواهم در این مقاله، به موضوع فرکانس رم به‌طور کامل بپردازم.

فرکانس رم یعنی در یک ثانیه چقدر اطلاعات بین رم و پردازنده جابجا می‌شود. سرعت رم به معیارهای زیادی بستگی دارد، اما بیشتر در زمانی که از این کلمه استفاده می‌شود منظور فرکانس رم است.

برای درک واقعی سرعت RAM، باید فرکانس رم، تأخیر CAS و سرعت کلاک را هم در نظر بگیریم. در ادامه ضمن توضیح خود رم به نحوه کار رم، فرکانس رم و تاثیر آن بر عملکرد سیستم پرداخته‌ایم.

فرکانس رم

 رم چیست؟

رم (RAM) یا حافظه با دسترسی تصادفی مخفف Random Access Memory می‌باشد که برای ذخیره‌سازی موقت داده‌ها توسط پردازنده (CPU) استفاده می‌شود. رم، به دلیل سرعت بالا، به پردازنده این اجازه را می‌دهد تا به داده‌های ذخیره‌شده در هارد دیسک دسترسی سریع‌تری داشته باشد؛ همچنین عملکرد سیستم شما را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که شما برنامه‌ای را باز می‌کنید، هارد دیسک، داده‌های متناسب با آن برنامه را به رم می‌فرستد تا با سرعت بالایی پردازش شوند.

رم چگونه کار می‌کند؟

تراشه‌ی رم از میلیون‌ها ترانزیستور و خازن ساخته شده است. هر جفت ترانزیستور و خازن، یک سلول را تشکیل می‌دهند. این سلول‌ها، محل ذخیره داده‌ها هستند.

سلول‌ها، بارهای الکتریکی را برای نوشتن، بازنویسی و پاک کردن داده‌ها نگه داشته و آزاد می‌کنند. وجود این سلول‌ها به جای بازوی محرک در درایو مکانیکی سنتی (HDD) باعث افزایش سرعت رم می‌شوند. حتی SSD‌ها نیز نمی‌توانند با سرعتی که RAM ارائه می‌دهد، رقابت کنند.

RAM فرّار است

 این‌که می‌گوییم رم فرّار است، به این معنی است که هر داده‌ای که در سلول‌های آن نگهداری می‌شود، با قطع برق از بین می‌رود. به همین دلیل است که داده‌هایی که دائم قرار است حفظ شوند، در ماژول رم ذخیره نمی‌شوند.

دسترسی تصادفی رم

منظور از این عبارت این است که رم بر خلاف هارد دیسک که داده‌ها را در مکان‌های متوالی ذخیره می‌کند، داده‌ها را به صورت تصادفی در سلول‌های مختلف ذخیره می‌کند. پس، مکان فیزیکی سلول در رم حائز اهمیت است.

رم چیست

فرکانس رم (MHz) چیست؟

اغلب مردم فرکانس رم و سرعت رم را معادل هم می‌دانند، در حالی که فرکانس رم یکی از معیارهای سرعت رم است.

هر خواندن و نوشتن بر روی یک سیکل انجام می‌شود. فرکانس رم با تعداد سیکل در ثانیه اندازه گرفته می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر رم 3200 مگاهرتز باشد، 3.2 میلیارد سیکل در ثانیه دارد.

هر چه حافظه تعداد سیکل‌های بیشتری در هر ثانیه انجام دهد، یعنی داده‌های بیشتری از آن خوانده می‌شود.

سرعت یا فرکانس رم‌ها با واحد مگاهرتز (MHz) بیان می‌شود که این اعداد، اعداد مشخص و ثابتی هستند. به طور مثال، بین 2133 مگاهرتز تا 2400 مگاهرتز، فرکانس دیگری وجود ندارد و باید دقت داشته باشید که رم شما یکی از فرکانس‌های معتبر را داشته باشد. دو روش برای نمایش فرکانس رم‌ها وجود دارد که البته معادل یکدیگر هستند. این فرکانس‌ها با دو عبارت PC و DDR نمایش داده می‌شوند؛ به‌طور مثال، ممکن است گاهی با عبارت DDR3-1600 و یا گاهی با عبارت PC3-12800 مواجه شوید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

هرچه رم بتواند سیکل‌های بیشتری را در یک ثانیه انجام دهد، به این معناست که داده‌های بیشتری را بارگذاری کرده یا خوانده است و تجربه‌ی سریع‌تر و بهتری را به کاربران می‌دهد.

سرعت رم چقدر مهم است؟

معمولا پاسخ به این سوال که سرعت رم چقدر باید باشد؛ این است که هر چه بالاتر، بهتر. اما برای اینکه بدانید دقیقا سرعت رم چیست و چقدر مهم است، با من همراه باشید.

سرعت رم چیست؟

ابتدا باید گفت که سرعت رم یک کلمه خیلی کلی است. این معیار به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله فرکانس، پهنای باند، تعداد کانال‌ها، ظرفیت، نرخ دوگانه (DDR)، تاخیر و حتی جنس پردازنده.

اما زمانی‌که کلمه‌ی سرعت رم را استفاده می‌کنیم، منظور ما بیش‌تر فرکانس رم است. فرکانس رم، به زبان ساده یعنی تعداد دستورات و داده‌هایی که در هر ثانیه انتقال داده می‌شود.

فرکانس رم بر حسب مگاهرتز اندازه‌گیری می‌شود. بعد از کلمه DDR، بلافاصله فرکانس آورده می‌شود. برای مثال، یک رم با مشخصات RAM 8GB DDR4-2400 یعنی فرکانس 2400 مگاهرتزی دارد.

فرکانس RAM معمولاً از 800 مگاهرتز در ماژول‌های قدیمی DDR2 تا 4200 مگاهرتز در DDR4 متغیر است. ماژول‌های فعلی DDR4 از 2133 مگاهرتز شروع می‌شوند.

در واقع عددی که پس از DDR و PC می‌آید، نشان‌دهنده‌ی نوع ماژول حافظه است و عدد انتهایی، فرکانس رم را نمایش می‌دهد. باید توجه داشته باشید که در عبارت DDR، عدد انتهایی نشان‌دهنده‌ی فرکانس آن بر حسب مگاهرتز می‌باشد و عدد انتهایی در عبارت PC، نشان دهنده حداکثر سرعت انتقال داده بر حسب مگابایت بر ثانیه است. اگر ماژول رم، فرکانس را با عبارت PC درج کرده بود، باید آن عدد را تقسیم بر هشت کنید تا به فرکانس اصلی برسید. هر خواندن و نوشتن بر روی رم، بر روی یک سیکل انجام می‌شود. رم‌ها را بر اساس تعداد انجام این سیکل‌ها در ثانیه می‌سنجند. به‌طور مثال، یک رم با فرکانس 3200 مگاهرتز، می‌تواند در هر ثانیه 3.2 میلیارد از این سیکل‌ها را انجام دهد.

آنچه در این‌جا باید به خاطر بسپاریم این است که RAM سیستم مانند پردازنده، پردازش فرمان را انجام نمی‌دهد. از این جمله نتیجه می‌گیریم که هر چه فرکانس CPU بالاتر باشد، عملکرد سیستم بهتر است؛ اما بالاتر بودن فرکانس رم به خودی خود مبنی بر عملکرد بهتر سیستم نیست.

منظور از سرعت رم همان فرکانس رم است.

سرعت واقعی رم خود را پیدا کنید

پی‌بردن به سرعت واقعی RAM، به چند عامل بر می‌گردد. من با این معیارها یک فرمول ایجاد کردم. قبل از اینکه فرمول را به شما نشان بدهم، بیایید عوامل مختلفی را که باید هنگام یافتن سرعت RAM خود در نظر می‌گیرید، مورد بررسی قرار بدهیم.

اولین عامل، سرعت کلاک RAM است. یک رم 3200 مگاهرتزی را برای مثال در نظر بگیرید.

عامل بعدی، به نوع رم شما برمی‌گردد. به عنوان مثال، DDR داده‌ها را در دو طرف سیکل کلاک انتقال می‌دهد. یعنی نسبت به رم‌های دیگر دو برابر داده را در هر سیکل انتقال می‌دهد.

و در آخر، RAM CL Timing مهم است؛ که اولین چهار عددی است که زمان RAM شما را تشکیل می‌دهند.

می توانید از این فرمول برای تعیین سرعت هر کیت RAM استفاده کنید.

روش‌های بررسی فرکانس رم یا سرعت رم بر روی ویندوز

بررسی کردن فرکانس رم بر روی ویندوز، به دو روش امکان پذیر است، البته لازم به ذکر است که نتیجه هر دو روش یکسان می‌باشد. اولین روش استفاده از Task manager و دومین روش استفاده از command prompt است که از هر دو آ‌ن‌ها می‌توانید در تمامی ورژن‌های ویندوز شامل 7، 8 و 10 استفاده کنید.

دستور سرعت رم در ویندوز

آیا به رم سریع‌تر احتیاج دارید؟

غالباً پاسخ این سوال منفی است. توجه داشته باشید که رم سریع، همه چیز نیست، شما به پردازنده قوی هم نیاز دارید.

کیت‌های RAM با زمان‌بندی دقیق‌تر می‌توانند سرعت FPS را در برخی از بازی‌ها بهبود بخشند و اگرچه این پیشرفت به اندازه ارتقا GP پردازنده گرافیکی نیست، اما هنوز مهم است. صرف‌نظر از این، اگر سراغ AMD یا Intel بروید، کیت‌های RAM در 3200 مگاهرتز تا 3600 مگاهرتز به شما کمک می‌کنند.

در رابطه با پردازنده‌های سری Ryzen 5000، به نظر می‌رسد که RAM 4000 مگاهرتز ارزش خرید دارد.

رم بیش‌تر یا رم سریع‌تر؟

اگر در موقعیتی هستید که نمی‌دانید 8 گیگابایت رم سریعتر یا 16 گیگابایت حافظه RAM را انتخاب کنید؛  16 گیگابایت را انتخاب کنید. به خصوص اگر قیمت برای شما مهم است.

مطمئناً، اگر هزینه برای شما مهم نیست، خرید یک کیت 16 گیگابایتی با سرعت سریع مزیت بیشتری دارد. اما در زمان انتخاب بین سرعت و ظرفیت، به ظرفیت توجه کنید.

واقعیت این است که، برای اکثر گیمرها، 16 گیگابایت رم، در طولانی مدت تجربه‌ی بازی بسیار بهتری را  به ارمغان می‌آورد.

آیا می‌توانیم رم‌ها را با هم ترکیب کنیم؟

پاسخ این است بله، گاهی اوقات می‌شود.

هر رم می‌تواند خود را با زمان‌‌بندی و سرعت‌های مختلف سازگار کند. اما باید توجه کنید که اگر فاصله بین زمان‌بندی و سرعت 2 رم زیاد باشد، مادربورد فشار بیشتری را متحمل می‌شود.

به عنوان مثال، ترکیب دو ماژول RAM با سرعت یکسان (بگذارید بگوییم 2400 مگاهرتز) و زمان بندی CAS کمی متفاوت احتمالا مشکل چندانی نداشته باشد. مادربرد شما کمترین سرعت را انتخاب می‌کند و هر دو را با آن سرعت اجرا می‌کند.

در استفاده از رم سریعتر چه نکات منفی وجود دارد؟

فرکانس زیاد رم برای سیستم نوعی تجمل حساب می‌شود، چرا که بر عملکرد اکثر برنامه‌ها تاثیری ندارد. اما آیا فرکانس زیاد رم ضرری دارد؟ آیا برای سیستم شما یک نکته منفی محسوب می‌شود؟

حقیقت‌اش این است که چون RAM با فرکانس بالاتر اغلب برای رسیدن به حد فرکانس خود اورکلاک می‌شود، در واقع ممکن است منجر به بی ثباتی RAM و در نتیجه خرابی شود.

اگرچه همیشه این‌طور نیست، اما پیوسته عقیده‌ی من این بوده است که افزایش ناپایداری سیستم به امید کسب عملکرد بیشتر، کار خوبی نیست.

به همین دلیل است که ما در حال حاضر در بیشتر سیستم‌ها از DDR4-2400 ECC و DDR4-2666 RAM غیر ECC استفاده می‌کنیم.

فرکانس رم بازی

فرکانس رم برای بازی چقدر مهم است؟

تا اینجای کار فهمیدیم که فرکانس بالاتر به معنی عملکرد بهتر سیستم نیست. اما بیایید ببینیم که آیا فرکانس بالاتر بر معیارهای بازی یا نرخ فریم تاثیر دارد یا نه؟

یکی از دغدغه‌های اصلی گیمرها، دریافت فریم ریت بالا در بازی‌های مختلف است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که کدام قطعه از کامپیوترها تاثیر بیشتری بر روی فریم ریت بازی دارد؟ در اینجا باید بگوییم قطعات زیادی از کامپیوتر بر روی فریم ریت بازی‌ها تاثیر دارند که یکی از این قطعات رم است. برای خرید این قطعه، اغلب گیمرها به سراغ رم‌ها با ظرفیت‌ بالاتر می‌روند، به‌‌طور مثال، رم 16 گیگابایتی، به‌طور واضحی عملکرد بسیار بهتری نسبت به رم 8 گیگابایتی دارد. تاثیر این قطعه با فرکانس رم بالا، خیلی بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. عملا استفاده از رم با فرکانس بالاتر، از لحاظ تاثیر بر روی فریم ریت بازی‌ها، مانند این است که از کارت گرافیک قوی‌تری استفاده کرده‌اید. اگر به دنبال خرید رم مناسب هستید مقاله راهنمای خرید رم گمینگ می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

نمودار فرکانس رم

بهترین رم‌ها برای بازی در سال 2020

مطمئنا انتخاب بهترین رم برای بازی، به اندازه‌ی انتخاب بهترین کارت گرافیک لذت بخش نیست. اما برای رسیدن به یک سیستم عالی، از انتخاب کارت حافظه مناسب غافل نشوید.

اگر بخواهیم یک راهنمایی ساده به شما بکنیم این است که: بر اساس سرعت و ظرفیت انتخاب کنید. در کنار پردازنده‌ی اینتل و AMD، یک رم 16 یا 32 گیگابایتی با 3200 مگاهرتز عملکرد قابل توجهی برای شما فراهم می‌کند. هنگام انتخاب بهترین RAM DDR4 برای بازی، موارد مختلفی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. ابتدا ظرفیت کل حافظه را بسنجید.

برای اکثر رایانه‌های گیمینگ، حداقل 16 گیگابایت توصیه می‌کنیم. اما به لطف کاهش قیمت رم‌ها، ارتقای رم به 32 گیگابایت چندان هزینه‌بر نیست. اگر تمایل به برنامه‌های چند کارکردی، خلاقانه، فشرده، و یا استفاده زیاد از برگه‌ی Chrome دارید، این ظرفیت، بافر سنگینی را به شما تحمیل می‌کند.

دومین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، سرعت حافظه‌ی شماست. به طور کلی، بهتر است به دو ماژول DDR4، که هر کدام حداقل دارای سرعت 3000 مگاهرتز هستند، پایبند باشید. باید اطمینان حاصل کنید که شما از بهترین پردازنده‌های مرکزی برای بازی، بیشترین بهره را می‌برید.

با پردازنده‌ی اینتل، شما اساسا می‌توانید به بهترین کیتی که می‌خواهید برسید، در حالی‌که مشتریان AMD Ryzen باید کانفیگ متفاوت و کمی سخت‌تر را استفاده کنند.

اساسا شما می‌خواهید برای تراشه‌های Ryzen 3000 حافظه 3،733 مگاهرتز را هدف قرار دهید. برای پردازنده‌های Ryzen 5000، پیشنهاد شده است که کیت‌های 4000 مگاهرتز بهترین گزینه برای شما هستند.

امروزه حتی گزینه‌های ارزان‌تر با تأخیر کم نیز وجود دارد که بسیار مناسب رایانه‌های شخصی AMD Ryzen هستند.

در آخر اینکه

سرعت کامپیوترها برای کسانی که می‌خواهند فقط در صفحات وب جست و جو کنند، اهمیت زیادی ندارد؛ اما اگر شما یک گیمر یا یک طراح حرفه‌ای هستید، استفاده از رم با فرکانس بالا، مطمئنا برای شما اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت و می‌تواند در عملکرد سیستم شما تأثیر مستقیم داشته باشد. انواع مختلف رم کامپیوتر وجود دارد و باید دقت داشت که حتما رمی برای سیستم انتخاب شود که کاملا با آن سازگار باشد. در این صورت، سیستم شما عملکرد بهتری نیز خواهد داشت. پردازنده یا CPU می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت کامپیوتر شما داشته باشد؛ اما باید دقت داشته باشید که استفاده از یک رم مناسب به همراه پردازنده می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را ارتقا دهد.

اگر علاقه‌مند به آشنایی با انواع مختلف رم کامپیوتر هستید، حتما مقاله انواع مختلف رم و ارزان‌ترین رم‌های بازار را بخوانید.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا