کامپیوتر و لپ تاپ

آموزش کامل ساخت پاور پوینت برای ارائه – راهنمای گام به گام – قسمت چهارم

خرید کابل شبکه

در این قسمت از ساخت پاور پوینت، سراغ مباحث جالبی قراره بریم، پس همراهمون باشین. نرم‌افزار پاورپوینت، خیلی ویژگی‌های مثبتی داره که شاید کمتر بهشون پرداخته میشه. به هیچ عنوان تصور نکنین که این نرم‌افزار فقط برای کارهای ساده و غیرحرفه‌ای هست. اتفاقاً اگر کمی در موردش کنجکاو بشین و ابعاد مختلفش رو بررسی کنین، به نکات جذابی می‌رسین که توی پروژه‌های حرفه‌ای کمکتون می‌کنه. در قسمت قبل آموزش کامل ساخت پاور پوینت برای ارائه قسمت اسلایدها رو بررسی کردیم و آموزش دادیم. می‌خواییم اضافه‌کردن ویدیو، صدا، جداول، چارت‌ها و گرافیک‌های جذاب این نرم‌افزار رو با جزئیات عمیق‌تری بررسی کنیم.

اضافه‌کردن ویدیو و ویرایش به شکل دلخواه

برای ویرایش ویدیو گزینه‌های زیادی دارین تا به بهترین شکل ممکن، ذهن مخاطبتون رو درگیر کنین. موقع ساخت پاورپوینت، می‌تونین اصلاحاتی مثل بُرش قسمت‌های نامناسب ویدیو و هم‌چنین اضافه‌کردن افکت‌های جذاب مثل fade in رو امتحان کنین.

نحوه‌ی اضافه‌کردن ویدیو به دو شکل مختلف در فرآیند ساخت پاور پوینت

همون‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، به دو طریق می‌تونین ویدیو موردنظرتون رو اضافه کنین: انتخاب از فایل‌های سیستم و استفاده از ویدیوی آنلاین.

برای مورد اول، از تب insert سراغ گزینه‌ی Video برین. در نهایت گزینه‌ی Video on My PC رو بزنین تا وارد حافظه‌ی لوکال سیستم بشین.

بعد از انتخاب ویدیوی دلخواه، می‌تونین اون رو توی اسلایدتون مشاهده کنین. توی تب بازشده‌ی Video، گزینه‌ی Online Video هم به چشم می‌خوره که قبلاً در مورد عملکردش توضیح دادیم.

افزودن ویدیو در فرآیند ساخت power point

بعد از انتخاب ویدیوی موردنظر، تصویری مثل شکل زیر ظاهر میشه که دارای دکمه‌های کنترل مثل Play و Pause هست. هم‌چنین قابلیت عقب و جلو بردن فیلم هم به کمک timeline وجود داره.

در کنار این ویژگی‌ها، تغییر سایز ظاهری ویدیو به کمک دستگیره‌های تنظیم سایز که در کادر اطراف ویدیو قرار دارن، ویرایش ویدیو رو خیلی راحت‌تر می‌کنه.

آپشن‌های کنترلی ویدیو در روند ساخت پاور پوینت

ویرایش بیشتر ویدیوها به کمک تب Playback

در این تب گزینه‌های متنوعی برای ویرایش ویدیو موقع ساخت پاورپوینت دیده میشه. از قابلیت trim گرفته تا اضافه‌کردن افکت‌های fade in و fade out و حتی اضافه‌کردن bookmark که پروسه‌ی ویرایش ویدیو رو بیش از پیش لذت‌بخش می‌کنه.

جا داره بدونین که ویژگی‌های ذکرشده توی تب Playback، فقط روی ویدیوهایی قابل‌اجرا هستن که از فایل‌های سیستم اضافه شدن.

برای trim کردن، به تب Playback رفته و گزینه‌ی Trim Video رو بزنین. بعد از اون، یک باکس براتون به نمایش درمیاد که یک دستگیره‌ی سبز (زمان شروع بُرش رو مشخص می‌کنه) و یک دستگیره‌ی قرمز (زمان پایان بُرش رو مشخص می‌کنه) در قسمت timeline داره.

بُرش یا trim ویدیو

برای اضافه‌کردن افکت‌های fade in و fade out هم روندی مشابه رو باید طی کنین. یعنی از تب Playback، مقدار زمان دلخواه برای اجرای این افکت‌ها رو تنظیم کنین.

گذاشتن Bookmark در قسمت‌های دلخواه ویدیو هم کار راحتیه. با این کار، Bookmark ها روی timeline نشون داده میشن و با کلیک روی اونا به قسمت‌های انتخاب‌شده‌ی ویدیو هدایت میشین.

زیباسازی ظاهر ویدیو و تأثیرش در روند ساخت power point

جالبه بدونین که نرم‌افزار پاورپوینت، در زمینه‌ی استایل‌دهی ویدیوها هم حرفی برای گفتن داره. مثلاً می‌تونین حاشیه‌ی دلخواهتون رو استفاده کنین یا حتی قالب ظاهری ویدیو رو با shape ها و افکت‌های متنوع جذاب‌تر کنین.

برای استایل‌دادن به ویدیو مراحل زیر رو دنبال کنین:

  • اول روی ویدیوی موردنظر و بعد روی تب Format در قسمت ریبون کلیک کنین.
  • توی گروه Video Styles فِلش More رو بزنین تا استایل‌های موجود نمایش داده بشن.
  • از لیست بازشده، استایل دلخواهتون رو انتخاب کنین.
استایل‌دهی ویدیو در پروسه‌ی درست کردن پاور پوینت

نقش اضافه‌کردن Audio به اسلایدها در طریقه ساخت پاور پوینت

صداگذاری اسلایدها می‌تونه نقش مهمی رو توی گیرایی کارتون داشته باشه. می‌تونین از فایل خارجی و یا صدای خودتون برای این‌کار استفاده کنین. برای ویرایش صدا، باید مراحلی مشابه مراحل ویرایش ویدیو رو دنبال کنین.

بریدن قسمت‌های نامناسب صدا، افکت‌گذاری، Bookmark کردن و… آپشن‌هاییه که پاورپوینت در اختیارتون می‌ذاره پس نهایت بهره رو ببرین. جالبه بدونین که آیکون Audio رو می‌تونین تغییر بدین و اسلایدتون رو جذاب‌تر کنین. شاید بپرسین چطوری؟

به‌طور پیش‌فرض آیکون Audio به شکل یک اسپیکر هست اما شما می‌تونین شکل بهتری رو انتخاب کنین. برای این‌کار به تب Format برین. روی گزینه‌ی Change Picture کلیک کنین. توی باکس بازشده، گزینه‌ی Browse رو بزنین تا آیکونی که توی سیستمتون ذخیره‌شده رو استفاده کنین. به‌علاوه، در نظر داشته باشین که به‌صورت آنلاین هم امکان تغییر آیکون وجود داره.

تغییر آیکون Audio
مثالی از وبسایت bing با لیستی از آیکون‌های متنوع و جذاب
اگر در روند فعال کردن آفیس سوالی دارید، مقاله اکتیو کردن آفیس به شما کمک می‌کنه.

اضافه‌کردن جدول به اسلایدهای پرزنتیشن

موقع ساخت پاور پوینت ممکنه که بخوایین یک سری اطلاعات و یا داده‌های آماری و عددی رو نمایش بدین. برای این‌کار از جدول‌ها کمک بگیرین و مطابق سلیقه‌ی شخصی خودتون، اونا رو طراحی کنین.

ساده‌ترین راه برای اضافه‌کردن جدول اینه که به تب Insert برین و گزینه‌ی Table رو بزنین. بعد از اون، تعداد سطرها و ستون‌های دلخواهتون رو انتخاب کنین.

اضافه کردن جدول در مراحل ساخت پاور پوینت

برای تغییر تعداد سطرها و ستون‌ها راه‌های زیادی دارین. کافیه به تب Layout برین که در سمت راست Ribbon تعبیه شده. به قسمت Rows & Columns رفته و مثلاً انتخاب کنین که سطر جدید رو به بالا و یا پایین جدول اضافه کنین. برای ستون جدید هم همین حالت وجود داره و می‌تونین انتخاب کنین که ستون جدید رو به سمت چپ یا راست جدول اضافه کنین.

تغییر تعداد و جای سطر و ستون جدول

شخصی‌سازی استایل جدول‌ها در فرآیند ساخت پاورپوینت

شاید مایل باشین که ظاهر جدولتون رو تغییر بدین یا حاشیه‌ی دلخواهتون رو پیاده‌سازی کنین. برای این‌کار به تب Design برین و توی گروه Table Style Options گزینه‌های دلخواهتون رو تیک بزنین یا حتی تیک رو بردارین تا اعمال نشن.

توی گروه Table Styles هم می‌تونین به انواع استایل‌ها دسترسی داشته‌باشین.

استایل های متنوع جداول و تأثیرش در طرز ساخت پاور پوینت

برای اضافه‌کردن حاشیه هم می‌تونین قسمت‌های مختلف و یا کل جدول رو انتخاب کنین تا حاشیه‌ی دلخواهتون با استایل، رنگ و میزان ضخامت شخصی‌سازی شده اعمال بشه.

مجدداً به تب Design برین و در سمت راست می‌تونین به استایل‌دهی border بپردازین. حتی می‌تونین مدل border موردنظرتون رو هم انتخاب کنین.

ایجاد border دلخواه برای جداول پاورپوینت

استفاده از چارت‌ها برای درک بیشتر داده‌ها

گاهی توی روند ساخت پاور پوینت لازمه که برای درک آمار و ارقام و اطلاعات دیگه، به‌صورت گرافیکی اونا رو به تصویر بکشیم تا مخاطب عمق مطلب رو بهتر درک کنه.

چارت‌ها توی این زمینه می‌تونن ابزار مفیدی باشن. توی پاورپوینت میشه از چارت‌های متنوعی استفاده کرد مثل:

  • میله‌ای
  • ستونی
  • خطی و…

برای اضافه‌کردن چارت کافیه که به تب Insert برین و توی گروه Illustrations گزینه‌ی Chart رو انتخاب کنین. بعد از اون، توی کادر بازشده، از نوار سمت چپ category دلخواهتون رو انتخاب کنین که چارت مربوط به اون در سمت راست تصویر به نمایش درمیاد.

اضافه‌ کردن چارت به اسلایدها در فرآیند درست کردن پاور پوینت

بعد از این کار، یک چارت و یک باکس به شکل صفحه‌ی اکسل به نمایش در میاد. کافیه اطلاعاتتون رو توی اون جدول اکسل وارد کنین و بعد صفحه‌ی اکسل رو ببندین. به این شکل داده‌های شما با داده‌های پیش‌فرض چارت جایگزین میشن.

وارد کردن اطلاعات چارت

برای تغییر استایل چارت، به تب Design برین و از فِلش More استفاده کنین تا لیست کشویی استایل‌ها براتون نمایش داده بشه. به این شکل می‌تونین روی طراحی چارتتون کنترل بیشتری داشته باشین.

استایل‌های مختلف چارت در فرآیند ساخت power point

استفاده از قابلیت SmartArt در مراحل طراحی و ساخت پاور پوینت

یکی از قابلیت‌های مفید پاورپوینت، امکان استفاده از تصاویر گرافیکی متنوع برای رسوندن هدف پروژه هست. برای استفاده از این تصاویر گرافیکی کافیه که به تب Insert رفته و در گروه Illustrations گزینه‌ی SmartArt رو پیدا کنین.

مشابه چارت‌ها، از پنل بازشده در سمت چپ صفحه، category دلخواهتون رو انتخاب کنین تا گرافیک انتخاب‌شده، در سمت راست تصویر ظاهر بشه.

اضافه کردن تصاویر گرافیکی برای جذابیت بیشتر ساخت پاورپوینت

برای سازمان‌دهی این شکل‌های گرافیکی دو راه وجود داره:

  • روش اول اینه که از پنل text pane در سمت چپ، bullet موردنظرتون رو انتخاب کنین و دکمه‌ی Tab رو بزنین. به این صورت، شکل (shape) موردنظر یک سطح پایین میره. برای بالابردن سطح shape همین مراحل رو دنبال کنین و فقط به جای Tab، از دکمه‌ی Backspace استفاده کنین. به همین ترتیب به کمک این پنل، شکل‌های جدیدی رو می‌تونین اضافه کنین یا حذف کنین.
اضافه کردن اشکال گرافیکی در اسلایدها
  • روش دوم استفاده از ابزارهاییه که در قسمت Create Graphic و در تب Design هستن. ابزارهایی مثل Promote و Demote برای بالا و پایین بردن سطح هر شکل، Move Up و Move Down برای عوض‌کردن ترتیب اشکال و یا حذف و اضافه‌ی شکل جدید.
سازماندهی shape ها به کمک تب Design

تغییر طرح‌بندی یا Layout اشکال گرافیکی در فرآیند درست کردن پاور پوینت

اگر مدل چینش اطلاعاتتون رو توی تصاویر گرافیکی نمی‌پسندین، وقتشه که طرح‌بندیتون رو ویرایش کنین. از تب Design، فِلش More رو بزنین تا Layout های متنوع براتون نشون داده‌بشه.

طرح‌بندی متنوع تصاویر گرافیکی در روند ساخت power point

حرف آخر

همون‌طور که تا الان متوجه شدین برای اجرای خلاقیت و سلیقه در پروسه‌ی ساخت پاور پوینت، راه‌های زیادی وجود داره. جداول، چارت‌ها و تصاویر گرافیکی جذابیت بصری اسلایدها رو بیشتر می‌کنن تا مخاطب بهتر بتونه باهاشون ارتباط بگیره، پس تا حد ممکن ازشون غافل نشین.

سوالات متداول

1. چند نوع چارت در برنامه‌ی پاورپوینت پشتیبانی میشه؟

می‌تونین انواع مختلفی از چارت‌ها رو در اسلایدهاتون به کار ببرین مثل Column یا ستونی، Line یا خطی، Pie، Bar، Area، Surface.

2. چطور متن دلخواهمون رو توی تصاویر گرافیکی جایگزین کنیم؟

بعد از انتخاب گرافیک دلخواه، پنل text pane در سمت چپ باز میشه. در کنار هر bullet می‌تونین متن موردنظرتون رو وارد کنین و هم‌زمان نتیجه رو توی گرافیک سمت راست ببینین.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا