تجهیزات شبکه

راهنمای خرید رک برای دیتاسنترها

خرید کابل شبکه

در این مقاله قصد داریم به طور اختصاصی در مورد راهنمای خرید رک برای دیتاسنترها صحبت کنیم. قبلا در مورد راهنمای خرید رک در حالت کلی صحبت کردیم اما نقش این عضو از تجهیزات پسیو شبکه در مراکز داده‌ای بزرگ اهمیتی دو چندان پیدا می‌کنه و انتخاب درست اون برای حفظ امنیت سایر تجهیزات شبکه، عملکرد کلی شبکه و همینطور ایجاد زیرساخت مناسب برای توسعه شبکه بسیار تاثیرگذارتره. به همین دلیل خرید تجهیزات پسیو شبکه هم در کنار تجهیزات اکتیو به خصوص برای دیتاسنترها موضوع قابل توجهی هست که در این مقاله بهش پرداخته میشه. با ما همراه باشید.

معرفی رک شبکه

در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها و برای انتخاب بهترین رک شبکه برای مرکز داده، در درجه اول باید به صورت کامل بدونیم رک شبکه چیست و انواع رک شبکه کدامند و هرکدام چه کاربردی دارن. پس اجازه بدین کمی در مورد این موارد یعنی ماهیت رک شبکه صحبت کنیم. رک شبکه محفظه‌ای از جنس فلز هست که در دو نوع رک دیواری و رک ایستاده برای اسکان تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره. رک باعث میشه تمام تجهیزات حساس و کابل شبکه در یک محیط مشخص جمع شده و نگهداری و محافظت و امنیت اون‌ها به شکلی راحت‌تر و مطمئن‌تر تامین بشه و مزیت‌هایی بدین صورت داشته باشه:

  • امکان توسعه شبکه
  • افزایش امنیت شبکه
  • بهبود عملکرد شبکه
  • بهبود مدیریت و نگهداری از شبکه

اجزای کامل یک رک در تصویر زیر نمایش داده شده که در حالت استاندارد رک شبکه باید تمام این موارد رعایت بشه. در مورد هر کدوم از انواع رک شبکه و تفاوت‌ها و کاربردهای اون‌ها در مقاله‌های “رک دیواری چیست” و “رک ایستاده چیست” به صورت کامل توضیح داده شده اما برای راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها به صورت کلی میشه گفت به عنوان یک تفاوت بارز کلی خرید رک ایستاده در شبکه‌های بزرگ و خرید رک دیواری در شبکه‌های کوچک‌تر اتفاق میافته. بنابراین درست حدس زدین که موضوع این مقاله که برای مراکز داده‌ای بزرگ هست، بیشتر به این می‌پردازه که رک ایستاده چیست و چطور باید انتخاب بشه.

معرفی رک شبکه برای دیتاسنتر

فاکتورهای انتخاب رک شبکه برای دیتاسنترها

حال که در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها با ماهیت این ابزار آشنا شدیم و مزیت استفاده از اون در شبکه رو متوجه شدیم و تصمیم داریم بهترین رک برای دیتاسنتر خودمون رو انتخاب کنیم، چه فاکتورها و معیارهایی رو باید در نظر بگیریم؟ در جواب باید گفت فاکتورها اغلب به اجزا و مشخصات رک بستگی داره به عنوان مثل اندازه و نوع پچ پنل شبکه، انواع فن شبکه، اندازه خود شبکه و… که در ادامه قصد داریم مهم‌ترین اون‌ها رو با توضیحات بیش‌تری مطرح کنیم.

ابعاد رک شبکه برای دیتاسنتر

در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتا سنترها به رک مورد استفاده، رک سرور هم گفته میشه که حتما باید در فضای مخصوصی به اسم اتاق رک تعبیه بشه تا اولا امنیت و دوما مدیریت تجهیزات در داخل اتاق رک فراهم بشه. حتما می‌دونید که اندازه و ابعاد رک شبکه با واحد اندازه‌گیری یونیت (معادل 4.44 سانتی متر) مشخص میشه و تمام تولیدکنندگان رک مثل رک HPA انواع رک سرور رو در ابعاد 6 یونیت تا 47 یونیت تولید و عرضه می‌کنن. اما موضوع ما در این مقاله انتخاب رک سرور برای مراکز داده‌ای بزرگه به این معنی که در چنین شبکه‌هایی تعداد تجهیزات بیش‌تره، ابعاد و وزن تجهیزات هم بیش‌تره پس باید رک سرور در ابعادی باشه که قابلیت جاسازی تمام این تجهیزات رو داشته باشه به نحوی که هیچ کدوم از تجهیزات تحت فشار نبوده و قابل مدیریت باشن. معمولا در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها، از رک ایستاده سی و هفت یونیت به بالا استفاده میشه.

علاوه بر ارتفاع رک، در خرید رک شبکه برای دیتا سنتر باید به عمق اون هم توجه کرد. انواع رک ایستاده برای دیتاسنتر معمولا در عمق‌های 60 و 80 و 100 سانتی‌متر عرضه می‌شن که باز هم باید بسته به اندازه شبکه و تجهیزات، عمق مناسب رو انتخاب کرد. نه در حدی بزرگ که قیمت رک شبکه باعث افزایش بی‌مورد هزینه‌ها و افزایش فضای اشغال شده بلااستفاده بشه و نه در حدی کوچک که تجهیزات در داخل اون جا نشن یا تحت فشار باشن.

ابعاد مناسب رک شبکه برای دیتاسنترها بین 12 تا 47 یونیت در در عمق 60 تا 100 سانتی متر هست

در دیتاسنترها از انواع رک ایستاده بین 12 یونیت تا 47 یونیت استفاده میشه

متعلقات رک شبکه برای دیتاسنتر

در ادامه مقاله راهنمای خرید رک سرور برای دیتا سنترها، باید بگیم که یک رک از قسمت‌های مختلفی ساخته شده و اجزا و متعلقات متعددی این محفظه ایمن رو می‌سازن. از اصلی‌ترین متعلقات رک شبکه پاور ماژول، سینی رک، لایت پنل و قفل رک و… هستن که هر کدوم نقش کلیدی این سیستم رو ایفا می‌کنن. شما می‌تونین در زمان انتخاب رک شبکه برای دیتا سنتر، هر کدوم از این متعلقات رو هم به صورت جداگانه خریداری کرده و در رک سرور نصب کنین. اما نحوه انتخاب اجزای رک شبکه هم مثل خود رک در شبکه‌های کوچک و بزرگ متفاوته. در ادامه برخی از مهم‌ترین این موارد رو مرور می‌کنیم:

فن‌ها

یکی از مشکلات اصلی دیتاسنترهای بزرگ، تعداد بالای تجهیزات و سرورها و گرمای تولید شده ناشی از فعالیت اون‌هاست. گرما برای تجهیزات شبکه بسیار مخرب بوده و علاوه بر ایجاد اختلال در عملکرد، طول عمر تجهیزات رو هم کاهش میده. هرچه تعداد تجهیزات به خصوص سرورها در اتاق شبکه بیشتر باشه، گرمای تولید شده هم بیش‌تره بنابراین راهنمای خرید رک شبکه برای دیتا سنترها باید به سیستم خنک سازی شبکه هم توجه ویژه داشته باشه. روش‌های مختلفی برای خنک سازی شبکه وجود داره که استفاده از فن رک یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین این روش‌هاست. توجه کنید که برای خرید رک شبکه برای دیتا سنتر باید از انواع فن شبکه هم غافل نشید که در دیواره‌های داخلی رک نصب شده و با جریان ac گرمای درون رک رو به بیرون منتقل می‌کنن. البته استفاده از رک اوتدور هم در برخی موارد پیشنهاد میشه که در این مورد در مقاله رک outdoor چیست به صورت کامل توضیح داده شده.

رک شبکه برای دیتاسنتر باید فن مناسب هم داشته باشد

ریل‌ها و پنل‌ها

تقریبا به آخرین نکات مهم در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنتر رسیدیم و آن در مورد نوع رک شبکه و ریل‌های داخل چارچوب رک هست. به طور کلی سازندگان رک مثل رک HPI انواع رک شبکه رو در سه نوع رک Wall-mount، رک open frame و رک enclosure طراحی و عرضه می‌کنن که هر کدوم موارد مصرف خودش رو داره و نکته‌ای که در خرید رک برای دیتاسنتر باید بهش توجه کرد اینه که رک انتخابی باید از نوع enclosure باشه. چرا؟ به چند دلیل مختلف. این نوع از رک سرور ریل‌های اضافی برای نصب تجهیزات بیشتر داره، تحمل وزن بالایی داره و برای تجهیزات سنگین مناسبه، درب دار هست و برای حفظ امنیت تجهیزات قابل اعتماده و همینطور تهویه مناسبی برای گرمای تولید شده توسط تجهیزات هم دارن.

جمع بندی

خب! تمام موارد لازم در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها رو بررسی کردیم. چکیده مطالب رو میشه به این صورت بیان کرد که اگر قصد دارین برای مرکز داده رک شبکه تهیه کنین، در درجه اول باید نوع اون و بعد اندازه، برند و انواع متعلقات رک رو مدنظر داشته باشین و با توجه به معیارهایی مثل فضای اتاق رک، تعداد و وزن تجهیزات شبکه، مناسب‌ترین رک رو طوری انتخاب کنید که آرایش رک شبکه به درستی انجام شده و قابلیت جاسازی تمام تجهیزات شبکه رو داشته باشه. در ادامه به سوالات رایج در راهنمای خرید رک برای دیتا سنترها پاسخ می‌دیم اگر همچنان سوالی در این مورد براتون باقی مونده، در قسمت نظرات همین مقاله مطرح کنید در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما هستیم.

سوالات متداول

برای دیتاسنتر رک شبکه ایستاده بخریم یا رک شبکه دیواری؟

از اونجا که مراکز داده‌ای بزرگ، تعداد زیادی از انواع تجهیزات شبکه رو دارن لازمه از رک ایستاده برای جا دادن اون‌ها استفاده بشه. چون ابعاد و تحمل وزن رک دیواری معمولا کمتره.

بهترین برندهای رک شبکه برای دیتاسنتر کدام برندها هستن؟

در حال حاضر در بازار ایران، سه برند پایا سیستم و hpa و hpi از بهترین برندهای رک شبکه برای دیتاسنترها هستن.

ابعاد رک شبکه برای مرکز داده بزرگ باید چقدر باشه؟

ابعاد رک شبکه برای دیتاسنتر با توجه به فضای اتاق رک و تعداد و اندازه و وزن تجهیزات شبکه انتخاب میشه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا