بیوگرافی و معرفی برندها

بهترین برندهای کارت گرافیک کدام اند؟

امروزه تعداد شرکت‌های تولید کارت گرافیک افزایش یافته است و در بازار می‌توانید مارک‌های کارت گرافیک بسیار زیادی را پیدا کنید. توجه داشته باشید منظور ما از شرکت‌های تولید کارت گرافیک برندهای Nvidia و AMD نیستند. این 2 برند کارت گرافیک ، چیپست‌های گرافیکی تولید می‌کنند. اما تولیدکنندگان کارت گرافیک یک کارت گرافیک کامل می‌سازند. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین برندهای کارت گرافیک و بهترین مارک‌های کارت گرافیک گیمینگ آشنا کنیم.

معرفی بهترین مارک‌های کارت گرافیک

همانطور که گفتیم برندهای کارت گرافیک به تولید یک کارت گرافیک کامل می‌پردازند. این شرکت‌های تولید کارت گرافیک از چیپست‌های Nvidia و AMD در کارت‌های خود استفاده می‌کنند. البته 2 کمپانی انویدیا و ای‌ام‌دی نیز با معرفی هر چیپست، یک کارت گرافیک را که با آن چیپست ساخته شده است معرفی می‌کنند. این کارت گرافیک‌ها به عنوان کارت گرافیک مرجع شناخته‌ می‌شوند و بقیه شرکت‌های تولیدی از این کارت‌ها الگو برداری می‌کنند. اما کارت‌های گرافیکی تولید شده توسط این شرکت‌ها دارای تفاوت‌هایی با کارت گرافیک مرجع هستند. این تفاوت‌ها شامل تفاوت در سیستم خنک‌کنندگی،پورت‌های خروجی و … می‌شوند که در ادامه به طور مفصل تفاوت‌های کارت‌های گرافیکی با برند‌های متفاوت را بیان نموده ایم.

شرکت‌های تولید کارت گرافیک

 

بهترین برندهای کارت گرافیک شرکت‌های ایسوس (Asus)، گیگابایت، MSI، زوتاک، EVGA و … هستند. این شرکت‌ها با استفاده از تراشه‌های Nvidia و AMD محصولات گرافیکی‌ خود را تولید می‌کنند. آن‌ها از تجربه‌های خود در زمینه ساخت کارت گرافیک استفاده کرده و سعی دارند بهترین کارت ممکن را با آن تراشه گرافیکی تولید کنند. این برندهای کارت گرافیک ممکن است گاهی یک امکان جدید را نیز به کارت گرافیک مرجع اضافه کنند تا کارایی آن‌را افزایش دهند و مشتریان را به سمت محصولات خود جذب کنند.

تفاوت شرکت‌های تولید کارت گرافیک در چیست؟

قبل از معرفی بهترین برندهای کارت گرافیک لازم است بدانید تفاوت این برندها در چیست. سپس با توجه این تفاوت‌ها به بررسی بهترین برندها در زمینه‌های مختلف می‌پردازیم.

تفاوت برندهای کارت گرافیک

 

تفاوت‌های شرکت‌های تولید کارت گرافیت به شرح زیر است :

کیفیت ساخت قطعات

اولین تفاوت در میان بهترین برند‌های کارت گرافیک کیفیت ساخت کارت‌ گرافیک‌های آن‌هاست. این کیفیت ساخت به کیفیت خازن‌ها، ترانزیستورها، مقاومت‌ها و … بستگی دارد. این قطعات الکترونیکی می‌توانند ساخت ژاپن و یا ساخت چین باشند. هر شرکت تولید کارت گرافیک در محصولات خود باید از قطعات با کیفیت‌تری استفاده کند تا آن کارت ارزش بالاتری پیدا کند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

از دیگر عواملی که میان شرکت‌های تولید کارت گرافیک تمایز ایجاد می‌کند گارانتی‌هایی است که این شرکت‌ها بر روی کارت‌های خود ارائه می‌دهند. نوع گارانتی و مدت زمان گارانتی برای یک محصول سخت افزاری بسیار مهم است و مشتریان توجه ویژه‌ای به آن می‌کنند. برای مثال شرکت EVGA از بهترین مارک‌های کارت گرافیک در زمینه گارانتی و خدمات است. گاهی تولید کنندگان کارت گرافیک گیمینگ به منظور جذب مشتری بیشتر همراه محصولات خود یک بازی اورجینال هم به مشتری  می‌دهند. البته گارانتی‌ها در ایران کاملاً متفاوت است. در ایران گارانتی توسط فروشنده تعیین می‌شود و ربطی به تفاوت میان برندها ندارد.

خروجی‌ ها و پورت ها

کارت گرافیک‌ها دارای انواع پورت‌های خروجی هستند. مثلا یک کارت گرافیک دارای پورت VGA و یکی دیگر دارای پورت HDMI است. این قضیه نیز میان مارک‌های کارت گرافیک تفاوت ایحاد می‌کند.

سیستم خننک کننده و فن ها

از پارامترهای بسیار مهم در تفاوت میان شرکت‌های تولید کارت گرافیک سیستم خنک کننده‌ای است که این برندها در کارت‌های گرافیک خود به کار می‌گیرند. اینکه فن‌های کارت گرافیک از چه نوعی هستند و جنس خنک کننده از چیست بسیار در خنک کردن کارت گرافیک موثر است. سر و صدا و توان مصرفی سیستم خنک کننده نیز دارای اهمیت بالایی است. اینکه یک برند کارت گرافیک یک سیستم خنک کننده قوی‌تر با صدا و مصرف کمتر تولید کند، می‌تواند آن شرکت را نسبت به رقیبان خود جلو بیاندازد. کارت گرافیک گیمینگ از کارت گرافیک‌هایی است که نیاز به سیستم خنک کننده بسیار قوی دارد.

مارک‌های کارت گرافیک

 

اورکلاک کارت گرافیک (Over Clock)

اورکلاک پردازنده گرافیکی کارت‌های گرافیک، از دیگر آپشن‌هایی است که توسط شرکت‌های تولید کارت گرافیک تعیین می‌گردد. اینکه سرعت پالس و کلاک کارت گرافیک چقدر باشد و تا چه اندازه افزایش یابد نیز در بین مارک‌های کارت گرافیک مختلف تفاوت ایجاد می‌کند.

پهنای باند

پهنای باندی که در میان کارت گرافیک‌ها وجود دارد نیز توسط برند‌های کارت گرافیک تعیین می‌شود. مهم ترین عاملی که در پهنای باند تاثیر می‌گذارد نوع تراشه به کار رفته در آن‌هاست.

پورت برق

کارت گرافیک‌های امروزی مخصوصاً کارت گرافیک‌ گیمینگ به دلیل مصرف زیاد برق، نیازمند پورت جداگانه برای برق رسانی هستند. کیفیت این پورت نیز در کارایی کارت گرافیک دارای اهمیت است. برخی از شرکت‌های تولید کارت گرافیک به این موضوع توجه ندارند.

نتیجه‌ای که در مقایسه بین شرکت‌های تولید کارت گرافیک بدست آمده، این است که برندهای EVGA، ایسوس، MSI، گیگابایت و sapphier از بهترین مارک‌های تولید کارت گرافیک هستند. اما رتبه‌بندی آن‌ها ممکن است سالانه تغییر کند. رتبه‌بندی برندها را در بنچ‌مارک‌ها می‌توانید مشاهده کنید.

بهترین برندهای کارت گرافیک گیمینگ

در حال حاضر تعداد شرکت‌هایی که در تولید لوازم مخصوص بازی یا کارت گرافیک گیمینگ فعالیت دارند، محدود هستند. در بین مارک‌های کارت گرافیک متنوع، 2 برند ایسوس (Asus) و MSI در زمینه تولید کارت گرافیک‌ گیمینگ از دیگر رقبای خود بسیار جلوتر می‌باشند. این برندهای کارت گرافیک با توجه به تجربه بالا در تولید تجهیزات بازی، کارت گرافیک‌های گیمینگ بهتری را می‌سازند. زیرا آن‌ها با سیستم خنک کننده مخصوص بازی، کیفیت خازن‌ها و ترانزیستورهای مخصوص بازی، پورت‌های خروجی مخصوص بازی و … به خوبی آشنایی دارند. پس اگر قصد خرید یک کارت گرافیک گیمینگ را دارید، می‌توانید به یکی از مارک‌های کارت گرافیک ایسوس یا MSI اعتماد کنید.

کارت گرافیک گیمینگ

 

اکنون که با پارامترهای مهم در انتخاب بهترین برندهای کارت گرافیک آشنا شدید می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر پارامترهای موثر در کارایی و انتخاب یک کارت گرافیک، مقاله چه پارامتر هایی در انتخاب کارت گرافیک مهم هستند؟ را مطاله فرمایید. در صورت بروز هرگونه سوال، آن را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
قلی

الان دقیقا گیگابایت این غول بزرگ کارت گرافیک گیمینگ دنیا با اون همه طراحی و زیبایی و کیفیت ! که خیلی از ام اس ای بالاتره ! کجاست !!!!؟ ایسوس و ام اس ای !!؟ عجب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا