شبکه

استاندارد وای فای و تنظیم قدرت آنتن

خرید کابل شبکه

استاندارد وای فای از ویژگی‌های مهم مودم روتریه که می‌خواین بخرین ولی یکی از مشکلاتی که ممکنه برای کاربر‌ها پیش بیاد هک شدن پسورد وای فای مودمشون هست که دسترسی غیرمجاز به اینترنت رو به فرد هک کننده میده. امروزه همه‌ی مکان‌های عمومی وای فای دارن و در معرض هک شدن قرار می‌گیرن. راه حل‌های زیادی برای کاهش احتمال هک شدن وای فای وجود داره، مثل انتخاب رمز ورود پیچیده WPA2، پنهان کردن SSID یا اسم وای فای، اما با این موارد باز هم ممکنه وای فای شما هک بشه. یک راه دیگه هم وجو داره که با استفاده از اون میتونین قدرت آنتن وای فای رو تنظیم کنین. با این کار برد وای فای کم میشه و میتونین مودمتون رو به محیط خونه محدود بکنین. در این مقاله با ما همراه باشین تا احتمال هک شدن وای فایتون رو با استفاده از تنظیم برد وای فای پایین بیاریم.

استاندارد وای فای - جلوگیری از هک وای فای
عکس 1

انواع استاندارد وایرلس (WiFi) 802.11

استاندارد وای فای - شبکه بی سیم
عکس 2

اول از همه راجع به استانداردهای وای فای صحبت می‌کنیم. این استانداردها با کد 802.11 شناخته میشن. همه‌ی استانداردهای مربوط به شبکه‌های محلی در سازمان IEEE با 802 شروع میشن. استاندارد 802.11 طی سال‌ها تغییر کرده و بهتر شده و هر نسل از این استاندارد پسوند مخصوصی داره.

استاندارد وای فای 802.11

802.11 اولین استاندارد وایرلسه که در سال 1991 بدون پسوند معرفی شد. عنوان تجاری اون WaveLAN هستش و سرعت انتقال اطلاعات در اون 1 تا 2 مگابیته. شاید براتون سوال باشه که برد وای فای چقدره؟ در جواب اون باید بگم که هر استاندارد یک محدوده برد داره که مودم وای فای ممکنه یکی از این استانداردها یا ترکیبی از اون‌ها رو داشته باشه.

جدول استاندارد های وای فای
عکس 3

استاندارد وای فای 802.11a (WiFi 1)

این استاندارد که به نسل 1 وای فای هم معروفه، در سال 1991 معرفی شد. 802.11a روی فرکانس 5 گیگاهرتز کار می‌کرد و سرعت انتقال اون به 54 مگابیت در ثانیه می‌رسید. بردی که این استاندارد پوشش میده در فضای بیرون 140 متره ولی در فضای بسته تا حداکثر 35 متر هستش.

استاندارد وای فای (WiFi 2) 802.11b

802.11b در همون سال 1991 ولی با فرکانس 2.4 گیگاهرتز عرضه شد. این استاندارد برد بیشتری رو پوشش میده ولی سرعت اون حداکثر به 11 مگابیت در ثانیه میرسه. این استاندارد هزینه‌ی کمتری به جا میذاره ولی با مشکل سرعت مواجهه.

فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز تفاوت‌هایی با هم دارن، در مقاله‌ی تفاوت باند های فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز در وای فای راجع به این موضوع صحبت کردیم.
سیر تکاملی استاندارد های وای فای
عکس 4

استاندارد وای فای 802.11g (WiFi 3)

WiFi 3 در سال 2003 معرفی شد و پیشرفت چشم‌گیری نسبت به مدل قبل داشت. فرکانسی که در این استاندارد استفاده میشه 2.4 گیگاهرتزه و پهنای باند اون به حداکثر سرعت 54 مگابیت در ثانیه هم میرسه. برد عملکرد 802.11g در محیط بسته 38 متره ولی در محیط‌های باز تا 140 متر رو هم پوشش میده.

استاندارد وای فای 802.11n (WiFi 4)

استاندارد 802.11n که با نام WiFi 4 هم شناخته میشه در سال 2009 پایه‌ریزی شد. این نسل با استاندارد‌های قبلی متفاوته چون هم از فرکانس 2.4 گیگاهرتز و هم از فرکانس 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنه. پهنای باند در این سری خیلی بیشتر شده به‌طوری که برای فرکانس 2.4 سرعت 288 مگابیت درثانیه و در فرکانس 5 سرعت 600 مگابیت در ثانیه رو می‌بینیم. میزان پوشش‌دهی این استاندارد در فضای بسته 70 متر و در فضای آزاد 250 متره.

استاندارد وای فای 802.11ac (WiFi 5)

802.11ac در سال 2013 معرفی شده و تا الان پیشرفت‌هایی داشته. این استاندارد روی فرکانس 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کنه و پهنای باند خیلی پر سرعتی داره. این سرعت انتقال داده‌ها مرز گیگابیت رو رد کرده و به 7 گیگابیت در ثانیه هم میرسه. این نسل آخرین نسل وای فای محسوب میشه و تا 35 متر فضای داخل و تا 250 متر فضای بیرون رو پوشش میده.

وای فای 6 با سرعت خیلی بالا در حال راه‌اندازیه. مقاله‌ی وای فای 6 چیست؟ همه‌ چیز در مورد Wi-Fi 6 راجع به این موضوع صحبت می‌کنه.

اکثر تجهیزات شبکه و دستگاه‌هایی که از اون‌ها استفاده می‌کنیم از وای فای بهره میبرن. در بعضی از مودم‌ها با استفاده از نصب آنتن خارجی میتونن برد و کارکرد وای فای رو زیاد کنن.
استاندارد وای فای
عکس 5

تنظیم قدرت آنتن (برد پوشش‌دهی)

قدرت آنتن وای فای
عکس 6

برای محدود کردن دسترسی برای فاصله‌های دورتر از محدوده‌ای که مدنظر شماست، باید به استاندارد وای فای دستگاه شبکه‌تون دقت کنین. اگه برد استاندارد وای فای دستگاهتون فقط محدوده‌ی موردنظرتون رو پوشش میده کسی بیرون از این محدوده نمیتونه به وای فای شما دسترسی پیدا کنه. اما اگه برد دستگاهتون بیشتره و به بیرون از خونه یا محل کارتون هم سرویس‌دهی داره امکان هک شدن اون وجود داره.

بعضی وقت‌ها ممکنه این مشکل برعکس باشه و با کم بودن برد وای فای در خونه مواجه بشین، برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی آموزش 0 تا 100 افزایش برد وای فای ( تقویت سیگنال وای فای ) و افزایش سرعت مودم و روتر رو مطالعه کنین.

این مشکل رو به‌راحتی با کم کردن برد وای فای در تنظیمات مودم حل کنین.

کم یا زیاد کردن قدرت سیگنال رو در مودم‌های زیر آموزش میدیم.

استاندارد وای فای
عکس 7
  • D-Link
  • TP-Link
  • ZYXEL
استاندارد وای فای
عکس 8

اگه می‌خواین برد وای فای رو کم کنین یا اگه قبلا کم کردین برای افزایش برد وای فای مودم D Link اول از همه باید وارد صفحه‌ی تنظیمات مودم بشین.

آدرس صفحه‌ی وب تنظیمات مودم‌ها اکثرا 192.168.1.1 هستش. مشخصات ورود به تنظیمات هم در اکثر مودم‌ها به‌صورت پیش‌فرض به شکل پایینه:

Username : Admin

Password : Admin

wireless setup دی لینک
عکس 9

بعد از ورود، صفحه‌ی شما باید یک چیزی شبیه تصویر 9 باشه. طبق تصویر موس رو به سمت Wireless Setup ببرین.

تنظیم قدرت آنتن - wireless basics دی لینک
عکس 10

مثل تصویر 10 روی گزینه‌ی Wireless Basics کلیک کنین.

تنظیم قدرت آنتن دی لینک
عکس 11

در تصویر 11 صفحه‌ی جدید باز شده رو نشون دادیم، در این صفحه روبه‌روی Radio Power (Percent) یک لیست هستش که با کلیک روی اون، لیست باز میشه و میتونین قدرت آنتنتون رو کم کنین.

Apply دی لینک
عکس 12

در آخر هم مثل عکس شماره‌ی 12 روی Apply Changes کلیک کنین و قدرت وای فای مودمتون رو تست کنین.

لوگو تی پی لینک
عکس 13
تنظیم قدرت آنتن - interface setup تی پی لینک
عکس 14

برای کاهش برد وای فای مودم TP Link بعد از ورود به تنظیمات مودم TP-Link مثل فلشی که در تصویر 14 نشون داده شده، روی گزینه‌ی Interface Setup کلیک کنین.

Wireless تی پی لینک
عکس 15

تصویر شماره‌ی 15 صفحه‌ی جدیدی رو نشون میده که برای تنظیم قدرت آنتن باید روی گزینه Wireless کلیک کنین.

تنظیم قدرت آنتن تی پی لینک
عکس 16

عکس 16 صفحه‌ی مورد نظر رو نشون میده که میتونین مثل باکسی که در عکس مشخص شده روبه‌روی Transmit Power، قدرت آنتن مودمتون رو کم و زیاد کنین (High به معنی زیاد و Low به معنی کم).

Apply تی پی لینک
عکس 17

آخر سر هم صفحه رو بیارین پایین و گزینه‌ی SAVE رو بزنین.

تنظیم برد WiFi در مودم ZyXel

لوگوی زایکسل
عکس 18
تنظیم قدرت آنتن - Wireless زایکسل
عکس 19

موس رو مثل عکس 19 روی Network Settings نگه‌دارین و در لیست باز شده Wireless رو انتخاب کنین.

تنظیم قدرت آنتن - Advanced زایکسل
عکس 20

طبق عکس شماره‌ی 20 روی گزینه Advanced که بالای صفحه قرار گرفته کلیک کنین.

تنظیم قدرت آنتن zyxel
عکس 21

تصویر 21 صفحه‌ی باز شده رو نشون میده که میتونین از این صفحه قدرت آنتن رو کم و زیاد کنین. Output Power همون قدرت آنتن وایرلس مودمه.

apply زایکسل
عکس 22

بعد از اینکه قدرت موردنظرتون رو انتخاب کردین روی باکس Apply که در عکس 22 نشون داده شده، کلیک کنین و قدرت آنتنتون رو چک کنین.

حرف آخر

خب در این مقاله با انواع استاندارد وای فای آشنا شدیم و فهمیدیم که هر مودم با هر استانداردی یک برد و یک سرعت مشخصی داره. اینکه وای فای مودمتون هک بشه اتفاق جالبی نیست و احتمالا حجم زیادی از اینترنتتون دزدیده میشه و باید هزینه‌ی زیادی واسش بپردازین. راه‌های زیادی برای مقابله و جلوگیری با این اتفاق هستش که تنظیم کردن قدرت آنتن مودم یکی از کارآمدهای اون‌هاست. فقط حواستون باشه، ممکنه صفحه‌ی تنظیمات مودمتون مثل عکس‌های این مقاله نباشه ولی معمولا با همین اسم‌ها پیدا میشه؛ مثل Transmit Power و Radio power. مرسی که این مقاله رو تا آخر مطالعه کردین. امیدواریم که کمکتون کرده باشه. اگه سوالی راجع به این موضوع دارین در قسمت نظرات برامون کامنت بذارین.

دانلود فایل PDF این مقاله

فایل PDF این مقاله

سوالات متداول

آیا میشه برد وای فای رو کم و زیاد کرد؟

بله میشه. برای این کار باید به تنظیمات مودمتون برین و در قسمت Transmit Power یا Radio Power یا Output Power برد رو کم یا زیاد کنین.

آخرین استاندارد وای فای کدومه؟

802.11ac یا WiFi 5 آخرین استاندارده ولی به‌زودی WiFi 6 یا 802.11ax عرضه میشه.

آیا تنظیم برد وایرلس اون رو در برابر هک شدن مقاوم می‌کنه؟

هم آره هم نه چون کم کردن برد وایرلس فقط دسترسی به وای فای رو برای خارج از محدوده‌ی خونه کم می‌کنه و اگه کسی وارد این محدوده بشه باز میتونه وای فای رو هک کنه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

    1. سلام حسین عزیز
      وای فای بی سیم یا همون TD-LTE مثل سیم کارت‌های معمولی باید به دکل اینترنت وصل شن و اینکه دکل‌هاشون هم با سیم‌کارت‌ها فرق میکنه بخاطر همین قبل از هر اقدامی با شرکت ارائه دهنده اینترنتی که مد نظر داری تماس بگیر و ازشون امکان سنجی بخواه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا