آموزش شبکهامنیت شبکه

استاندارد وای فای و تنظیم قدرت آنتن

هک وای فای یکی از مشکلاتی است که گریبان گیر کاربران می‌شود و امکان دسترسی غیر مجاز به مودم‌ها و استفاده از سرویس اینترنت آن‌ها را می‌دهد. امروزه هر مکان عمومی دارای وای فای است و در خطر هک شدن قرار دارد. راهکار‌های متعددی برای کاهش احتمال هک وای فای وجود دارد. مانند انتخاب رمز ورود پیچیده با استفاده از سیستم رمز گذاری WPA2 و پنهان کردن نام وای فای (SSID)، اما همه این راهکار‌ها شکننده هستند. این مقاله را دنبال کنید تا راهکار امنیتی کاهش احتمال هک وای فای را بررسی کنیم. این راهکار امنیتی تا حد زیادی باعث کاهش احتمال هک وای فای می‌شود. با ما همراه شوید تا با کاوش در انواع استاندارد وای فای و تنظیم قدرت آنتن، احتمال هک وای فای در مودم های D-link را کاهش دهیم.

ابتدا باید با انواع استاندارد وای فای آشنا شویم. استاندارد‌های وای فای با عبارت 802.11 آغاز می‌شوند. تمامی استاندارد‌های مربوط به شبکه‌های محلی در سازمان IEEE با 802. شروع می‌شوند. استاندارد 802.11 با حروفی که در ادامه آن نوشته شده تعریف می‌شود.

انواع استاندارد 802.11 (wifi): 

استاندارد وای فای و تنظیم قدرت آنتن

استاندارد 802.11 در سال ۱۹۹۱ ثبت شد و در همان سال با نام تجاری WaveLAN به بازار عرضه شد. این استاندارد سرعت انتقالی معادل ۱ تا ۲ مگابیت در ثانیه را پشتیبانی می‌کرد. رایج ترین استاندارد‌ های وای فای به شرح زیر است:

استاندارد وای فای 802.11b:

در سال ۱۹۹۹ این استاندارد معرفی شد که روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌کند. بیشترین سرعت انتقالی اطلاعات در این استاندارد ۱۱ مگابیت در ثانیه می‌باشد. در فضای داخل تا ۳۵ متر و در فضای بیرون تا ۱۴۰ متر برد دارد.

استاندارد وای فای 802.11a:

در همان سال ۱۹۹۹ استاندارد 802.11a معرفی شد. این استاندارد روی فرکانس ۵ گیگاهرتز کار می‌کند. بیشینه سرعت انتقال اطلاعات در این استاندارد ۵۴ مگابیت در ثانیه است و برد عملکرد آن در فضای داخل ۳۵ متر و در فضای بیرونی ۱۲۰ متر را پشتیبانی می‌کند.

استاندارد وای فای 802.11g:

استاندارد 802.11g در سال ۲۰۰۳ معرفی شد. فرکانس کاری این استاندارد ۲.۴ گیگاهرتز است و سرعت انتقال اطلاعات در این استاندارد ۵۴ مگابیت در ثانیه است. محصولاتی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند در فضای داخلی ۳۸ متر و در فضای بیرونی تا ۱۴۰ متر را پوشش می‌دهند.

استاندارد وای فای 802.11n:

استاندارد 802.11n در سال ۲۰۰۹ پا به عرصه تکنولوژی ارتباط وای فای گذاشت و توان فعالیت روی هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز را دارد. این استاندارد روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز تا ۲۸۸ مگابیت در ثانیه و روی فرکانس ۵ گیگاهرتز تا ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه سرعت انتقال اطلاعات پشتیبانی می‌کند. میزان برد این استاندارد در فضای داخلی ۷۰ متر و در فضای بیرونی تا۲۵۰ متر می‌باشد.

استاندارد وای فای 802.11ac:

استاندارد 802.11ac در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و روی فرکانس ۵ گیگاهرتز فعالیت می‌کند. این استاندارد سرعت انتقال تا ۱ گیگابیت در ثانیه ارائه می‌کند. برد مفید محصولاتی که با این استاندارد تولید می‌شوند در فضای داخلی ۳۵ متر و در فضای بیرون تا ۲۵۰ متر می‌باشد.

تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات شبکه ای که از وای فای بهره می‌برند از یکی از این استاندارد‌ها استفاده می‌کنند.

در برخی مودم‌ها می‌توان برد کارکرد وای فای را با نصب آنتن خارجی افزایش داد، که میزان آن به توان آنتن نصب شده بستگی دارد.

برای محدود کردن دسترسی در فواصل دور‌تر از محلی که مد نظر شماست، باید ابتدا به استاندارد وای فای دستگاه مورد استفاده دقت کنید. اگر برد استاندارد وای فای دستگاه مورد استفاده شما تمامی محل شما را پوشش می‌دهد و پوشش اضافه‌ای ندارد؛ مشکل هک وای فای بیرون از محل شما وجود ندارد. اما اگر از استاندارد بالاتری با برد بالاتر استفاده می‌کنید و محدوده بیرون از منزل یا محل کار شما را پوشش می‌دهد، به راحتی می‌توانید در تنظیمات مودم قدرت سیگنال را کاهش داده و از پوشش مکان‌های بیرونی محل مورد نظر خود جلوگیری کنید.

مودم های D-Link از اکثر استاندارد‌های وای فای پشتیبانی می‌کنند. در ادامه به تنظیم قدرت آنتن وای فای در مودم های D-Link می‌پردازیم.

 نحوه کاهش محدوده تحت پوشش وای فای روی مودم D-Link:

ابتدا در نوار آدرس مرورگر ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد می‌کنیم. سپس شناسه کاربری و رمز عبور را admin وارد می‌کنیم.

تنظیمات مودم D-Link

روی تب Advanced کلیک کرده و از نوار سمت چپ وارد Advanced Wireless می‌شویم.

تنظیمات وای فای مودم D-Link |استاندارد وای فای

گزینه Transmit Power را کلیک کرده و بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد یکی را انتخاب می‌کنیم.

تنظیم قدرت آنتن در مودم D-Link و کاهش احتمال هک وای‌فای

پس از انتخاب کردن پایین صفحه Apply را کلیک می‌کنیم تا تنظیمات ذخیره و اعمال شود.

تنظیمات وای فای مودم D-link و کاهش احتمال هک وای فای

پس از انجام این تنظیمات می‌توانید با یک تلفن همراه از میزان پوشش آنتن وای فای مطلع شوید. اگر مکانی در منزل یا محل کار شما وجود دارد که تحت پوشش نیست، دوباره با روش بالا وارد تنظیمات شده و Transmit Power را روی درصد بالا‌تری قرار دهید.

با این روش می‌توانید میزان دسترسی غیرمجاز به وای فای خود را کاهش داده و احتمال هک وای فای خود را کاهش دهید. در این مقاله انواع استاندارد‌ وای فای و تنظیم قدرت آنتن برای کم کردن مساحت عملکرد در مودم‌های D-Link را بررسی کردیم.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا