تجهیزات شبکه

طول استاندارد کابل شبکه

خرید کابل شبکه

برای راه‌اندازی سیستم شبکه در خانه‌های بزرگ، ادارات و مراکز داده‌ای بزرگ استفاده از کابل شبکه یا کابل لن امری انکارناپذیره. انواع کابل شبکه و انواع پچ کورد در سایزها، رده‌ها و برندهای مختلف وجود دارن که هر شبکه‌ای بر اساس نیاز محیط بهترین گزینه ممکن رو انتخاب می‌کنه. اما سوالی که معمولا در این مورد مطرح میشه اینه که طول استاندارد کابل شبکه چقدره؟ به عبارتی حداکثر طول استاندارد کابل لن برای اینکه افت کیفیت نداشته باشیم چقدره؟ تو این مقاله به بررسی حداکثر طول استاندارد پچ کورد و حداکثر طول استاندارد کابل شبکه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی کابل شبکه و پچ کورد

قبل از اینکه به بررسی طول استاندارد کابل شبکه و طول استاندارد پچ کورد بپردازیم، اجازه بدین به طور مختصر در مورد اینکه کابل شبکه چیست و چه کاربردی دارد، صحبت کنیم. کابل شبکه ابزاری برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های مختلف شبکه هست که در انواع سایزها، برندها و کتگوری‌های مختلف عرضه میشه. در یک شبکه، کابل‌ها معمولا در داخل انواع داکت برق تعبیه شده و پس از اتصال به پچ پنل شبکه، خودشون رو به دستگاه‌های مدنظر می‌رسونن.

پچ کورد شبکه هم ماهیتی مشابه با کابل شبکه داره و برای انتقال داده استفاده میشه، با این تفاوت که پچ کوردها در دو سر خودشون سوکت نصب شده دارن و معمولا در متراژهای کوتاه‌تر تولید میشن تا احتمال خطای سوکت زدن کاهش یافته و راه‌اندازی شبکه با سرعت و نظم بیش‌تری انجام بشه.

اهمیت طول کابل لن در شبکه

حداکثر طول کابل شبکه، کابل لن تا چند متر جواب میده؟

در درجه اول لازم به ذکره که طول کابل شبکه رو با روش‌های مختلفی می‌تونین اندازه‌گیری کنین به عنوان مثال استفاده از علامت‌گذاری روی خود کابل، یکی از همین روش‌هاست. اما در مورد اینکه حداکثر طول استاندارد کابل شبکه چقدر است، باید بگیم که معمولا در حالت کلی توصیه و پیشنهاد سازندگان کابل شبکه عدد 100 متره. به عبارتی کابل شبکه در متراژ بالای 100 متر هم می‌تونه همچنان عملکرد خودش رو داشته باشه اما شروع به افت کیفیت می‌کنه و با افزایش هرچه بیش‌تر طول کابل، افت کیفیت هم بیش‌تر میشه.

در بررسی ارتباط کیفیت انتقال داده و طول استاندارد کابل لن، باید به نوع کابل هم توجه کنیم. به عنوان مثال شما با خرید پچ کورد لگراند از نوع cat5 فارغ از طول پچ کورد حداکثر سرعت صد مگابیت بر ثانیه دارین و انتظار سرعت بالاتر از این رده پچ کورد در متراژهای پائین عملا بیهوده‌ست. بنابراین در حالت کلی توصیه میشه اگر قصد دارین از حداکثر طول کابل لن استفاده کنین، رده‌های بالای این ابزار مثل رده‌های cat5e، cat6، cat6a یا cat7 رو انتخاب کنین.

معایب کابل‌های بیش از حد طولانی

طبق توضیحات ارائه شده در مورد حداکثر طول استاندارد کابل شبکه، گفتیم که هر کدام از انواع کابل لن و پچ کورد طول استاندارد مشخصی دارن به عنوان مثال کابل شبکه cat6 برای اینکه حداکثر عملکرد خودشون رو ارائه بدن نباید طولانی‌تر از 55 متر باشن. در مورد پچ کورد شبکه cat6 و سایر مدل‌های کابل شبکه و پچ کورد هم به همین صورت طول استاندارد تعریف شده‌ای وجود داره که در صورت تجاوز از طول استاندارد کابل و پچ کورد شاهد ایجاد اختلال در شبکه و چه به بسا قطعی شبکه بشیم. در ادامه مهم‌ترین مشکلات استفاده از کابل‌های غیر استاندارد رو مرور می‌کنیم:

تضعیف سیگنال

اولین تاثیر منفی در دور زدن طول استاندارد کابل شبکه، تضعیف سیگنال شبکه‌ست. به عبارتی حتی اگر با توجه به راهنمای خرید کابل شبکه، بهترین کابل شبکه بازار رو هم تهیه کنین اما طول مناسبی از این کابل رو استفاده نکنین، شبکه دچار تضعیف سیگنال میشه. چراکه هرچه طول سیم بیش‌تر باشه، مقاومت الکتریکی هم بیش‌تر شده و دامنه موج سیگنال داده را کاهش داده و در نتیجه کیفیت سیگنال رو کاهش میده که این فرایند در دنیای شبکه تضعیف سیگنال اسم گرفته. به عنوان مثال در هر 100 متر از کابل شبکه cat5e، مقاومت الکتریکی به اندازه 10 اُهم بیش‌تر میشه.

نویز و تاخیر

کابل‌های طولانی‌تر از حداکثر طول استاندارد کابل لن کاملا برای پذیرش نویز مستعد هستن و با وجود نویز در انتقال داده، موجب اختلال در سیستم شبکه میشن. تاخیر در شبکه هم با عنوان latency شناخته میشه که در کابل‌های طولانی اتفاق میافته و موجب کندی کل سیستم میشه. در این قسمت از مقاله توجه کنید که مطالب ذکر شده در مورد تمام برندهای کابل شبکه صادقه و فرقی نمی‌کنه شما کابل شبکه لگراند را تهیه کنید یا کابل شبکه نگزنس یا هر برند دیگری رو، تاثیر طول کابل شبکه در کیفیت انتقال داده در تمام برندهای موجود در بازار ثابته.

سرعت تبادل داده

پر واضحه که طول کابل شبکه و سرعت انتقال داده، رابطه معکوس دارن. طول استاندارد کابل لن و طول استاندارد پچ کورد شبکه هم در واقع بر اساس همین ظرفیت تعریف شده که تجاوز از این استاندارد موجب افت سرعت شبکه میشه. البته توجه کنین که در تعریف این استاندارد علاوه بر حداکثر طول کابل شبکه، حداقل طول هم تعریف شده که طول کوچکتر از آن هم موجب بروز اختلال میشه.

در بررسی سرعت شبکه مرتبط با کابل شبکه، فاکتور نوع کابل هم قابل چشم‌پوشی نیست. به عنوان مثال کابل شبکه cat6 حداکثر سرعت یک گیگ در ثانیه رو ساپورت می‌کنه و تعیین طول استاندارد کابل شبکه برای کسب همین حداکثر سرعت تعریف میشه و سرعتی بیشتر از این میزان به طور کلی امکان‌پذیر نیست. بنابراین برای استفاده از کابل شبکه در طول‌های بیشتر دقت کنید که رده‌های بیشتر کابل شبکه مثل کابل شبکه cat7 یا کابل شبکه cat8 رو انتخاب کنید.

کاهش سرعت در کابل های طولانی

هزینه نصب و نگهداری

آخرین مورد از ایرادات تجاوز از حداکثر طول کابل شبکه، مربوط به هزینه‌هاست که در این صورت هم هزینه نصب و هم هزینه نگهداری از کابل‌ها در شبکه بیشتر میشه. زمانی که طول کابل‌ها و پچ کوردها در شبکه بیش از طول استاندارد باشن حتی با رعایت موارد لازم مثل استاندارد رک شبکه، احتمال وارد شدن صدمه و آسیب بیشتر شده و اعتمادپذیری شبکه کاهش پیدا می‌کنه (reliability) در نتیجه باید برای سالم نگه داشتن و حفاظت از شبکه هزینه بیش‌تری متحمل شد (maintainability).

محدودیت استاندارد طول کابل شبکه را چطور دور بزنیم ؟

درسته که حداکثر طول کابل شبکه با توجه به نوع اون (از نظر اینکه کابل شبکه cat6 هست یا کابل شبکه‌ای از دسته‌های دیگه) میزان مشخص و تعریف شده‌ای داره، اما گاهی بعد از خرید کابل شبکه در مرحله کابل کشی و استفاده از تجهیزات شبکه، نیاز به افزایش طول استاندارد کابل شبکه داریم. خوشبختانه روش‌هایی برای این کار وجود داره:

سوییچ شبکه

سوییچ یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه هست که می‌تونه در مورد گسترش شبکه اترنت و حداکثر طول کابل لن هم نقش موثری داشته باشه. سوییچ شبکه سیگنال داده‌ها را مجددا تولید و تقویت کرده و از این طریق کمک می‌کنه که داده‌ها مسافت بیش‌تری را طی کنن. معمولا میشه چنین ادعا کرد که با استفاده از یک سوییچ شبکه متناسب با شرایط خودتون می‌تونین طول استاندارد کابل لن رو تا دویست متر افزایش بدین.

سوییچ شبکه برای طولانی کردن کابل اترنت

مبدل اترنت

روش دیگر برای افزایش طول استاندارد پچ کورد شبکه یا کابل شبکه، استفاده از یک تبدیل کننده اترنت به فیبرنوریه. اگر هنوز نمی‌دونین پچ کورد شبکه چیست و چه کاربردی در شبکه داره قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله مربوط به پچ کورد رو مطالعه کنید. حالا چرا فیبر نوری برای افزایش طول اترنت مناسبه؟ چون کابل فیبر نوری از شیشه و نور برای انتقال داده استفاده می‌کنه که نسبت به کابل‌های مسی سرعت خیلی بیشتری داره و می‌تونه در افزایش حداکثر طول کابل لن تاثیر مثبتی داشته باشه.

در همین راستا بخوانید: راهنمای خرید پچ کورد شبکه

جمع بندی

کابل‌‌ها همانند رگ‌های خونی در بدن انسان نقش حیاتی و مهمی در سیستم یک شبکه و در داخل ترانکینگ‌ و داکت‌ برق ایفا می‌کنن. برای کسب بهترین نتیجه از این ابزار، باید ضمن انتخاب کابل شبکه متناسب، به طول استاندارد کابل لن در شبکه هم توجه کرد. حداکثر طول استاندارد کابل شبکه و حداکثر طول استاندارد پچ کورد شبکه با توجه به رده آن برای کسب بیش‌ترین سرعت و کیفیت از آن در شبکه تعریف میشه. به عنوان مثال طول استاندارد کابل شبکه cat6 نباید از 55 متر تجاوز کند.

سوالات متداول

آیا طول کابل در سرعت انتقال داده تاثیر داره؟

طول کابل لن تا حد مشخصی بر سرعت انتقال داده ناچیز و قابل اغماضه ولی اگر طول کابل بیشتر از حد مشخص باشه بر سرعت اینترنت تاثیر منفی محسوسی داره

استاندارد طول کابل شبکه چند متره؟

در حالت کلی میشه گفت که یک کابل اترنت برای عملکرد بی نقص در طول صد متر طراحی شده. البته این عبارت توضیحات بیش‌تری هم داره که تو این مقاله بهش پرداخته شده.

آیا میشه کابل اترنت رو بدون افت کیفیت به بیش از صد متر گسترش داد؟

بله روش‌هایی برای گسترش اترنت بدون افت کیفیت وجود داره; استفاده از سوییچ شبکه یکی از این روش‌هاست.

حداکثر طول کابل برای دوربین مدار بسته چند متره؟

به صورت کلی برای سیستم‌های مدار بسته آنالوگ، طول کابل حداکثر تا 270 متر می‌تونه باشه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا