سخت افزار

پرینتر جوهرافشان چیست و چه تفاوتی با پرینتر لیزری دارد؟

اسم پرینتر جوهر افشان (Inkjet Printer) رو زیاد شنیدید. اما شاید با نحوه‌ی کار و کاربردهاش زیاد آشنا نباشید. اگر قصد خرید پرینتر دارید و به‌دنبال کسب اطلاعات در مورد پرینترهای جوهر افشان هستین، 20 دقیقه وقت بگذارید و در مقاله‌ی مفید و جذاب پرینتر جوهرافشان چیست و چه تفاوتی با پرینتر لیزری دارد با ما همراه باشید.

پرینترهای جوهرافشان شامل انواع تک‌کاره، همه‌کاره و چندکاره هستند. پیشنهاد ما به شما اینه که اول ببینید دقیقا از پرینتر خودتون چه انتظاری دارین؟ برای هر کار، یک نوع مدل پرینتر نیازه. بعضی پرینترها فقط برای منازل مناسبن؛ یه دسته دیگه‌شون برای اداره‌ها مناسبن، یه دسته هم هستن که هم برای خونه مناسبن و هم اداره. بعضی پرینترها فقط برای چاپ عکس مناسبن و یه خانواده‌ دیگه‌شون برای چاپ متن و اشکال گرافیکی.

پرینتر جوهر افشان

نحوه کار پرینتر جوهرافشان

بهتره قبل از خوندن ادامه‌ی مطلب، اول ببینید که پرینتر جوهر افشان چطوری کار می‌کنه. اگر بخوام از جایی شروع کنم، باید بگم که پرینتر جوهرافشان یک هد یک کارتریج و یک سوزن نازل داره.

چاپگرهای جوهر افشان هرکدوم دارای هد چاپی هستن که حاوی هزاران سوراخ کوچیکه. این سوراخ‌های روی هد، با سرعت، قطرات میکروسکوپی جوهر رو روی کاغذ پخش می‌کنن.

هد پرینتر جوهر افشان

کارتریج، مخزن تامین رنگ پرینتره. کارتریج یک کیت مشکی و یک کیت رنگی داره. کیت رنگی شامل سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمزه.

کارتریج پرینتر

  • سیستم، فایل آماده برای چاپ رو به پرینتر می‌فرسته.
  • فایل، به‌وسیله‌ی درایور پرینتر برای پرینتر تفسیر میشه.
  • پرینتر، فایل رو توی یه بافر ذخیره می‌کنه.
  • کارتریج با توجه به فایل، کیت مشکی و رنگی رو ترکیب می‌کنه.
  • رنگ رو به سوزن نازل می‌فرسته.
  • کاغذ از سینی به درون پرینتر کشیده میشه.
  • حالا فایل از طریق سوزن نازلی که روی هد قرار داره، روی کاغذ چاپ میشه.

دستگاه‌های جوهر افشان از جوهر مایع، یا مایعی که حاوی رنگدانه‌های جامده، استفاده می‌کنه. با حرکت هد چاپ به صورت افقی در دستگاه، کاغذ به‌صورت عمودی روی هد حرکت می‌کنه. با عبور از صفحه، سوراخ‌ها برای چاپ فعال میشن. این فرآیند با سرعت بالا و با هزاران قطره انجام میشه و در آخر یک تصویر رو به‌عنوان خروجی تحویل میده. برای چشم غیر مسلح، به نظر میرسه تصویر کلی منسجم و خوبه، چون نقاط بسیار ریز و کنار هم هستن.

بررسی پرینترهای جوهرافشان از جنبه‌های مختلف

گرافیک و کیفیت متن

برای چاپ هر کار گرافیکی -از برگه‌های پاورپوینت گرفته تا دعوت‌نامه‌ی مهمانی- می‌تونید روی پرینتر جوهرافشان حساب کنید. اگه با اطلاعات کافی، نوع و مدل پرینتر جوهرافشان رو انتخاب کنید می‌تونید خروجی رضایت بخشی رو تحویل بگیرید.

معیار کیفیت بعضی از پرینترها کیفیت متن چاپ شده اون‌هاست. جوهر معمولا روی کاغذ پخش میشه. پرینتری خوب و ایدئاله که مانع از پخش شدن جوهر روی کاغذ بشه. خب منطقیه که جوهر افشان‌هایی که برای شرکت‌ها و اداره‌ها تهیه میشن کیفیتی بهتر از پرینترهای خونگی داشته باشن.

هنوز متن چاپ شده‌ای توسط پرینتر جوهر افشان ندیدیم که متنی با کیفیت حاشیه‌ی حروف و تمیزی چاپگر لیزری داشته باشه. اگه روی نوشته‌های متن چاپ‌شده جوهر افشان هایلاتر بکشید، می‌بینید که کاغذ لکه میشه و جوهر پخش میشه.

اگه کیفیت خیلی بالایی نمی‌خواین، پرینتر جوهرافشان هم توی چاپ متن می‌تونه شما رو راضی کنه ولی اگه چاپ خیلی با کیفیت از یک متن رو می‌خواین، به‌سراغ پرینترهای لیزری برید. در عکس زیر متن سمت چپ توسط چاپگر جوهر افشان و متن سمت راست توسط چاپگر لیزری گرفته شده.

مقایسه نمونه متن چاپگر جوهر افشان و لیزری

چاپ عکس با کیفیت و پرینترهای جوهرافشان

پرینترهای جوهرافشان اختصاصی عکس، فقط به کار عکاسان حرفه‌ای و هنرمندان سطح بالا میاد. تقریبا هر چاپگر جوهر افشانی میتونه عکس چاپ کنه. عکس‌هایی که چاپگرهای جوهر افشان معمولی چاپ می‌کنن، حداقل انتظاراتو برآورده می‌کنه. اما در میان پرینترهای جوهر افشان، پرینترهایی هستن که پرینتر منتخب عکاسای حرفه‌ای هستن و تصاویر رو کاملا حرفه‌ای چاپ می‌کنن.

اگر یک چاپگر خونگی می‌خواین که روزی چندتا متن و هر از گاهی چندتا عکس چاپ کنه، می‌تونید از پرینتر جوهرافشان استفاده کنید. پرینترهای جوهر افشان تک‌کاره‌ی ارزان‌قیمت کمتر از 100 دلار یا MFPهای 150 دلاری در بازار موجودند (به پرینترهای چندکاره MFP گفته میشه). با 150 دلار می‌تونید پرینتر تک‌کاره‌ی عکس‌محور یا با 300 دلار، MFP عکس‌محور تهیه کنید.

یک دسته از چاپگرهای مناسب عکس، امکان چاپ مستقیم از کارت‌های حافظه و دوربین‌های دارای قابلیت PictBridge رو دارن.

پرینتر جوهر افشان مخصوص چاپ عکس

جوهر افشان‌های گران‌قیمت عکس‌محوری هم هستن که کیفیت چاپ خیلی خوبی دارن و در لابراتورهای عکاسی از اون‌ها زیاد استفاده میشه. اغلب این پرینترها دارای صفحه نمایش لمسی هستن.

MFP‌ها در این محدوده‌ی قیمت توانایی اسکن فیلم 35 میلی متری و چاپ عکس‌های با کیفیت بالا رو هم دارن. از ویژگی‌های کم‌تر دیده‌شده در پرینترها، امکان چاپ مستقیم برچسب‌ها روی دیسک‌های نوریه.

در راس چاپگرهای جوهرافشان عکس‌محور، پرینترهای اختصاصی عکس خودنمایی می‌کنن. این پرینترها ماشین‌های تک‌کاره ای هستن که -اگرچه می‌تونن متن و گرافیک رو چاپ کنند- برای چاپ عکس‌های با کیفیت ساخته شدن و در چاپ عکس بسیار خوب عمل می‌کنن. مدل‌های حرفه‌ای و گران‌قیمت‌تر، می‌تونن عکسهایی رو با کیفیت عکس‌های گالری چاپ کنن. این پرینترهای جوهر افشان با کیفیت نسبت به پرینترهای جوهر افشان معمولی، مخازن جوهر بزرگ‌تری دارند.

افزودن رنگ‌های اضافی می‌تونه درجه‌بندی ظریف و شفافیت چاپ‌ها رو بهتر کنه. به عنوان مثال، برخی از مدل‌ها بیشتر از یک مدل نوع جوهر سیاه و چندین سایه خاکستری دارن، که باعث می‌شه این چاپگرا در چاپ تصاویر تک رنگ مهارت بیشتری داشته باشند.

به طور کلی، یادتون باشه این مدل‌ها، با قیمت بالاتر هزینه‌ی جوهر کم‌تری در هر حجم (میلی لیتر) جوهر دارند. این چاپگرای مخصوص چاپ عکس، ماشین‌های بزرگی هستند و دستگاه‌های ویژه و تخصصی می‌تونن تا اندازه‌ی فوق‌العاده بزرگی (13 در 19 اینچ) عکس چاپ کنند.

بعضی از پرینترهای جوهر افشان حرفه‌ای می‌تونن تصاویر و متن رو روی رول ورق و رول کاغذ چاپ کنن. دسته‌ی دیگه‌ای از چاپگرها هستن که 4 در 6 اینچ، 5 در 7 اینچ هستند و غیر از این دو سایز عکس چاپ نمی‌کنن. بعضی از پرینترهای جوهر افشان هم از فناوری رنگ حرارتی استفاده می‌کنن.

در خرید هر نوع چاپگر باید یک سری معیار در نظر گرفته بشه. مثلا، اگه قصد چاپ در مکانی دارید که به پریز برق دسترسی ندارید باید یک پرینتر با باتری قابل‌شارژ تهیه کنید. یا اگه قصد وصل کردن دوربین به پرینتر رو ندارید، می‌تونید از چاپگری با پورت کارت حافظه و پورت USB برای فلش استفاده کنید.

در آخر اینکه اندازه‌ی چاپ رو در نظر بگیرید. بعضی چاپگرها فقط 4 در 6 یا 5 در 7 تولید می‌کنن و بعضی دیگه عکس‌های بزرگ‌تر چاپ میکنن.

راه‌های اتصال به پرینتر جوهرافشان

به روش‌های مختلفی میشه به چاپگرهای جوهرافشان وصل شد. چند مدل پرینتر جوهرافشان ارزان‌قیمت هستن که تنها راه اتصال به اون‌ها از طریق USB هستش. این چاپگرها برای کارهای سبک خانگی  یا شرکت‌های کوچیک مناسبن.

چاپگرهای دیگه‌ای هستن که علاوه بر پورت USB، پورت اترنت هم دارن. خبر خوب اینه که جوهرافشان‌های جدید به استاندارد 802.11 Wi-Fi مجهز شدن. شما می‌تونید با تلفن همراه خودتون به صورت بی‌سیم به چاپگر وصل شید و فایلی که می‌خواید رو برای پرینتر بفرستید.

توانایی پشتیبانی از چاپ بی‌سیم از طریق دستگاه‌های تلفن همراه، هم برای مشاغل و هم برای مصرف‌کنندگان اهمیت زیادی داره.

چند مدل پرینتر جوهرافشان وجود داره که از Wi-Fi Direct (یا معادل آن) یا ارتباط نزدیک (NFC) پشتیبانی می‌کنن، که هر دو اتصالی مستقیم بین چاپگر و دستگاه سازگار رو بدون نیاز به شبکه‌ی واسط فراهم می‌کنن. در مورد NFC، ارتباط با لمس دستگاه موبایل در نقطه خاصی از چاپگر برقرار میشه.

چرخه‌ی وظیفه و ظرفیت سینی کاغذ

پرینترهای جوهر افشان خانگی ظرفیت چاپ کمی دارن. منظور از ظرفیت چاپ، تعداد برگه‌هاییه که یک پرینتر می‌تونه در روز پرینت بگیره. میشه خیلی بیشتر از ظرفیت چاپ هم پرینت گرفت اما ظرفیت چاپ برای افزایش طول عمر پرینت، مطرح میشه.

چرخه‌ی وظیفه، تعداد صفحاتیه که یک پرینتر در یک ماه می‌تونه چاپ کنه. هر چی این عدد بیشتر باشه، یعنی طول عمر پرینتر بیش‌تره.

سینی کاغذ پرینتر

ظرفیت سینی کاغذ، تعداد برگه‌هاییه که می‌تونید برای چاپ توی سینی پرینتر بزارید. ظرفیت سینی کاغذ معمولا باید از ظرفیت چاپ در روز بیشتر باشه.

حداکثر ظرفیت سینی کاغذ در پرینتر جوهر افشان غالبا کمتر از 100 برگ و به ندرت بیشتر از 300 برگه، مگر در مورد برخی از مدل‌های بالاتر مناسب دفتر کار. اگر مقدار استفاده‌تون کمه یک مدل ارزان‌قیمت با ظرفیت کاغذ کم، شما رو راضی می‌کنه.

پرینتر جوهرافشان مناسب دفاتر اداری جایگزینی برای پرینتر لیزری

هم پرینتر چندکاره و هم پرینتر تک‌کاره‌ی جوهرافشان مناسب دفاتر اداری، در بازار موجودن. یک MFP اداری می‌تونه هم به‌عنوان یک دستگاه فکس و هم به‌عنوان یک دستگاه اسکن مستقل کار کنه.  MFP می‌تونه مستقیما یک فایل رو از روی کامپیوتر فکس کنه یا یک برگه رو برای ایمیل کردن اسکن کنه.

پرینترهای جوهر افشان اداری برای اسکن، ارسال فکس و کپی از اسناد، یک فیدر خودکار اسناد (ADF) اضافی دارن. بعضی ADF‌ها می‌تونن هر دو طرف صفحه رو اسکن کنند.

از این بین، اسکنرهای دوبلکس، که هر دو طرف صفحه رو یک‌بار اسکن می‌کنن، بسیار سریع‌تر از مدل‌هایی هستن که ADF‌های یک طرفه دارن. در ADF یک‌طرفه باید برای اسکن یا کپی گرفتن از طرف دیگه‌ی کاغذ، کاغذ رو برگردونید.

ظرفیت سینی MFP‌های اداری معمولا 200 برگ یا بیشتره. اگه بخواین اسناد رو دو طرفه چاپ کنید، مدلی با ADF دو طرفه خودکار لازم دارین. بعضی از جوهرافشان‌ها هم می‌تونن از اندازه‌ی چاپ خیلی بزرگ پشتیبانی کنن.

تفاوت چاپگر لیزری و پرینتر جوهرافشان

در حالی‌که اکثر چاپگرهای جوهر افشان برای خونه‌ها یا دفاتر خانگی مناسبن، اما چند مدل از جوهر افشان‌ها هم برای کارهای چاپ سنگین طراحی شدند. بعضی مدل‌های سطح بالا حتی می‌تونن از نظر سرعت با پرینترهای لیزری رقابت کنند. اگه بین خرید پرینتر لیزری و جوهر افشان دو دل هستین، حتما توی بخش زیر جواب خودتونو می‌گیرین:

جمع‌بندی

پرینترهای جوهر افشان در چاپ اشکال و تصاویر رنگی بهتر از لیزری‌ها عمل می‌کنن. پس اگر دنبال چاپ عکس هستید، پرینتر جوهر افشان رو بهتون پیشنهاد می‌کنم. در تصویر زیر عکس بالایی توسط پرینتر جوهرافشان و عکس پایینی توسط پرینتر لیزری، چاپ شده.

از نظر نوع اتصال هر دو نوع پرینتر انواع اتصالات رو دارن.

پرینترهای لیزری، بیش‌تر برای چاپ متن‌های سیاه و سفید و تیراژ بالا هستن. پرینترهای لیزری، متن‌ها رو واضح‌تر چاپ می‌کنن و جوهر رو بهتر به خورد کاغذ میدن. اما پرینترای جوهر افشان، توی چاپ متن زیاد خوب عمل نمی‌کنن؛ باعث پخش شدن جوهر روی کاغذ میشن و وقتی کاغذ از اون بیرون میاد، کمی خیسه.

درسته که قیمت خرید پرینتر لیزری خیلی بیش‌تر از پرینتر جوهر افشانه اما هزینه‌ی تعمیر و نگهداری جوهرافشان‌ها خیلی بیش‌تره. اگر توی استفاده از پرینتر خودتون به مشکلی برخورد کردید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا مقاله‌ی چگونه مشکل پرینتر خود را برطرف کنیم رو بخونید، بعد اگر مشکلتون حل نشد به سراغ تعمیرکار برید.

پرینتر جوهر افشان قابلیت شارژ کارتریج نداره، یعنی بعد از مدتی باید کارتریج اونو عوض کرد. هزینه‌ی کارتریج این نوع پرینترها، هم خیلی بالاست و هم ظرفیت این کارتریج‌ها نسبت به کارتریج پرینتر لیزری که بهش «تونر» گفته میشه خیلی کمه. در ضمن، فراموش نکنید که کارتریج پرینتر لیزری قابل شارژه.

چند نکته که نباید فراموش کنید

نوع کاری که از پرینتر انتظار دارید، خیلی در نوع و مدلی که می‌خواین بخرین تاثیر داره. پس دقیق در موردش فکر کنید. چون بعد از خرید تنها راه تبدیل پرینتر جوهر افشان به پرینتر لیزری، خرید یک پرینتر لیزریه و هیچ راه دیگه‌ای برای تبدیل پرینتر جوهر افشان به لیزری وجود نداره. یادتون باشه که هم هزینه‌ی خرید رو در نظر بگیرید و هم هزینه‌های جانبی بعدی رو. چرا که خرید پرینتر فقط هزینه‌ی اولیه نیست!

و اینکه اگر یک پرینتر جوهر افشان رو برای مصرف خانگی خریدید، ممکنه در صورتی‌که در طولانی مدت استفاده نشه کارتریجش خشک بشه. بهتره که هفته‌ای یه برگه پرینت بگیرید تا کارتریج خشک نشه.

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا