آموزش شبکهمودم و روتر

7 روش طلایی تقویت سیگنال وای فای و افزایش سرعت مودم و روتر

یک سیگنال ضعیف وای فای، سبک زندگی آنلاین شما را پیچیده می کند، اما راه های متعددی برای تقویت سیگنال وای فای جهت بهبود بهره وری و لذت از اینترنت وجود دارد.

بسیاری از مردم، برای مثال، دوست دارند برد وایفای را در ماه های گرم به محیط های بیرونی گسترش دهند تا از آن در محیط بیرون منزل لذت ببرند. برای برخی دیگر از افراد ممکن است سرعت اینترنت داخل منزل کلافه کننده باشد، ممکن است یک اتاق به خصوص در نقطه کور وایرلس باشد. اگر این موارد برای شما آشنا است، ترکیبی از پیشنهادات این مقاله را امتحان کنید تا قدرت سیگنال وای فای را بهبود دهید و برد وای فای را گسترش دهید و ببینید که اتصال شما چقدر می تواند بهتر شود.

تقویت سیگنال وایرلس

1- روتر یا مودم را جابه جا کنید

برد یک شبکه معمولی وای فای معمولاً خانه را بطور کامل پوشش نمی دهد. فاصله از روتر و موانع فیزیکی میان دستگاه ها و روتر شما، قدرت سیگنال را تحت تاثیر قرار می دهد. جابه جایی روتر پهن باند وای فای یا یک دستگاه مودم ، مستقیماً برد سیگنال آن را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث تقویت سیگنال وای فای شود.

چه باید کرد: قرار دادن روتر در مکان های مختلفی که عاری از موانع فیزیکی و تداخل رادیویی هستند را آزمایش کنید. این دو مورد، متداول ترین محدودیت های تجهیزات وای فای هستند. موانع متداول سیگنال وای فای در مکان های مسکونی، شامل دیوارهای آجری و قطعات فلزی بزرگ، مایکروفرها یا تلفن های بیسیم روشن هستند. برخی اوقات، تنها بالابردن ارتفاع روتر، برد را بهبود می دهد زیرا بسیاری از موانع در کف اتاق یا تا ارتفاع کمر قرار دارند.

2- فرکانس و شماره کانال وای فای را تغییر دهید

تداخل وایرلس همچنین ممکن است توسط شبکه های وای فای همسایه ایجاد شود که از همان کانال رادیویی وای فای استفاده می کنند. تغییر کانال وای فای روی دستگاه شما می تواند این تداخل را از میان ببرد و توان کلی سیگنال را بهبود دهد.

تغییر کانال

تمام روترها دارای باند 2.4 گیگاهرتز هستند، اما اگر یک روتر دوبانده داشته باشید که هم باند 2.4 و هم 5 گیگاهرتز را پشتیبانی کند، احتمالاً تداخل کمتری را در باند 5 GHz تجربه می کنید زیرا افراد کمتری دارای مودم ها دوبانده هستند و از این فرکانس استفاده می کنند. تعویض باند روتر، بسیار ساده و کافی است به قسمت تنظیمات وایرلس بروید.

چه باید کرد: وبسایت تولیدکننده روتر یا دفترچه راهنمای آن را ملاحظه کنید.

3- به روزرسانی Firmware روتر

تولیدکنندگان روتر، نرم افزار خود را بهبود می دهند و آپدیت های Firmware را جهت پیشرفت محصولات خود ارائه می دهند. باید فیرم ور روتر را به جهت امنیت و بهبودهای دیگر، مرتب آپدیت کنید حتی اگر مشکلی با روتر خود ندارید.

چه باید کرد: برخی روترها فرایند به روزرسانی خودکار دارند، اما بیشتر مدل های قدیمی از شما می خواهند تا آپدیت جدید را پیدا و از سایت تولیدکننده دانلود کنید.

آنتن

تعوض آنتن های جداشونده روتر/مودم:

آنتن های وای فای موجود در بیشتر تجهیزات شبکه خانگی، سیگنال های رادیویی را به خوبی آنتن های موجود در بازار دریافت نمی کنند. به همین جهت بیشتر روترهای مدرن دارای آنتن های جداشدنی هستند.

چه باید کرد: به روزرسانی آنتن های روتر خود را به آنتن های قوی تر مد نظر قرار دهید. برخی تولید کنندگان روتر، آنتن های با بهره بالا را در محصولات خود تبلیغ می کنند، اما این آنتن ها اکثراً روی مدل های گران عرضه می شوند لذا حتی آنها نیز می توانند از به روز رسانی آنتن بهره ببرند. همچنین آنتن Directional یا جهتی را نیز در نظر بگیرید، که وقتی که روتر شما در انتهای منزل قرار دارد، سیگنال ها را به یک جهت خاص و نه همه جهت ها، ارسال می کند که منجر به تقویت سیگنال وای فای در آن جهت خاص می شود.

4- اضافه کردن یک تقویت کننده سیگنال

تقویت کننده های دو جهتی، سیگنال وایرلس را هم در جهت انتقال و هم در جهت دریافت، تقویت می کنند که نکته ای مهم است زیرا  اتصال وای فای، یک اتصال رادیویی دو طرفه است.

چه باید کرد: یک تقویت کننده سیگنال وای فای (که برخی اوقات سیگنال بوستر نامیده می شود) را در مکانی که آنتن معمولاً متصل می شود، به روتر، اکسس پوینت یا مودم اضافه کنید.

5- یک اکسس پوینت وایرلس را امتحان کنید

شرکت های تجاری گاهی اوقات اکسس پوینت های وایرلس (AP) متعددی را برای پوشش ساختمان های اداری بزرگ استفاده می کنند. بیشتر منازل از داشتن یک AP بهره نمی برند، اما در یک مجتمع مسکونی بزرگ می توان از این دستگاه استفاده کرد. اکسس پوینت به پوشش اتاق های گوشه خانه که دور از روتر قرار دارند یا قسمت های بیرونی کمک می کند.

چه باید کرد: اضافه کردن یک اکسس پوینت به شبکه خانگی نیازمند اتصال آن به روتر یا مودم اصلی است. یک روتر پهن باند ثانویه را نیز می توان اغلب به جای اکسس پوینت های معمولی استفاده کرد زیرا بسیاری از روترهای خانگی یک حالت “اکسس پوینت” مختص این هدف ارائه می کنند.

اکستندر

استفاده از اِکستندر (توسعه دهنده) وای فای

یک اکستندر وایرلس، Range Extender یا توسعه دهنده ابزاری مفید و سودمند برای افزایش محدوده پوشش شبکه وایرلس و تقویت سیگنال وای فای است که در منازل و ادارات متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. اکستندر ها بر اساس برند و نوع کاربرد، داده های تحت شبکه را به صورت سیمی یا وایرلس دریافت و پس از تقویت سیگنال به سمت دستگاه های کلاینت منتقل می کنند. مشتریانی که از روتر یا AP اصلی خیلی دور هستند می توانند به واسطه توسعه دهنده به آن شبکه وایرلس محلی متصل شوند. گزینه دیگر به جای توسعه دهنده وای فای، شبکه مش است که از دستگاه های شبیه روتر در هر اتاق برای ارائه وایفای در همان اتاق استفاده می کند.

چه باید کرد: یک توسعه دهنده وای فای خریداری کنید و طبق دستورالعمل آن را نصب کنید.

6- ابزار QoS یا کیفیت سرویس را امتحان کنید

هنگامی که افراد متعددی از یک اتصال وای فای استفاده کنند، فناوری QoS یا Quality of Service وارد بازی می شود. ابزار QoS میزان پهنای باند مصرفی اپلیکیشن ها را محدود می کند. می توانید مشخص کنید کدام نرم افزارها و سرویس ها اولیت داشته باشند و حتی اولویت های محتلفی را برای زمان های مختلف روز تعیین کنید. QoS از افت کیفیت استریم ویدیوی شما هنگامی که همه افراد منزل فایل دانلود می کنند یا همزمان بازی ویدیویی انجام می دهند، جلوگیری می کند. آن ها همچنان می توانند به دانلود فایل یا بازی مورد نظر بپردازند اما فقط با سرعتی کمتر، تا شما از فیلم خود لذت ببرید.

QoS - افزایش سرعت مودم

 

چه باید کرد: تنظیمات QoS را تغییر دهید، که معمولاً در تنظیمات پیشرفته روتر قرار دارد. ممکن است که حتی تنظیمات بازی یا چندرسانه ای را در آن مشاهده کنید که پهنای باند را برای این اپلیکیشن هایی خاص، اولویت بندی می کنند.

توجه: انتظار نداشته باشید که این ابزار مفید را در مودم یا روترهای قدیمی پیدا کنید. اگر نمی توانید این تنظیمات را پیدا کنید، روتر شما احتمالاً به آپدیت نیاز دارد.

7- روتر کهنه را کنار بگذارید

درست مثل هر زمینه دیگر تکنولوژی، تولیدکنندگان تجهیزات، محصولات خود را بهبود می دهند. اگر از یک روتر برای چندین سال استفاده کرده اید، تنها با خرید یک روتر نسل جدید پیشرفت های چشمگیری مشاهده می کنید. استاندارد فعلی برای روترها 802.11ac است و 802.11ax در حال جا افتادن است. اگر یک روتر با استاندارد 802.11g یا 802.11b دارید، نمی توانید انتظار زیادی از آن داشته باشید. حتی روترهای سریع تر 802.11n نیز نمی توانند با استاندارد جدید ac رقابت کنند.

چه باید کرد: یک روتر جدید خریداری کنید که با استانداردهای فعلی کار کند.

مهستا حسین زاده

دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه علوم و تحقیقات تهرانه و علاقمند به نوشتن مقالات علمی و دنیای تکنولوژیه برای همین وارد خانواده‌ی بزرگ نت‌ران شده...
خبرنامه
Notify of
guest
45 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

سلام وقت بخیر . برای استفاده از اینترنت از وای فای استفاده می کنم چطور میشه وای فای رو به دیش ماهواره وصل کرد که سرعت نت زیاد بشه . ممنون بابت پاسخگویی

امید اتحادمحکم

سلام رضا جان این امکان وجود نداره چون شما اینترنت رو از شبکه های داخلی میگیرید نه ماهواره!

ارشیا

سلام من وای فای دارم که قدرت سیگنال کنده تک انتن هست اسم برند tp linkهست۲۰۱۴هست چطور بروزرسانیش کنم و اگه بخوام مودم دو انتن بخرم چه برندی خوبه tp linkاین برند خوبه؟ و چطور بدونم این مودم مشکل نداره.و ایا دست دوم بخرم مشکل نداره

امید اتحادمحکم

سلام ارشیا جان، از مقاله آپدیت فرمور مودم می تونی نحوه آپدیت رو ببینی. در مورد برند هم باید بگم که اوکیه. منظورتون از قدرت سیگنال آنتن دهی مودم هست یا سرعت اینترنت؟
در مورد دست دوم هم اگر مدل مودم قدیمی نباشه اوکیه

ارشیا

هر دو

نت ران

ارشیا جان اگر فریمور مودم رو آپدیت کردین و باز مشکل داشتین، می‌تونین برای چک کردن وضعیت افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند، با شرکتی که از اون اینترنت گرفتین تماس بگیرین.
چک کنین اگر مودم‌تون قابلیت اضافه کردن آنتن داشته باشه، می‌تونین یک آنتن خارجی به مودم اضافه کنین.
مدل دقیق مودم‌تون چی هستش؟
در مورد خرید مودم، باید به بودجه‌ای که دارین توجه کنین و این‌که بیشتر براتون سرعت اینترنت مهمه یا محدوده پوشش دهی؟مودم چند آنتن باشه و…
برای اطمینان از سالم بودن مودم می‌تونین به یک تعمیرکار نشون بدین تا چک بشه.

ابوالفضل

سلام خسته نباشید
از وقتی که مدرسه ها باز شده تو شاد سیگنال وای فای ما انقدر ضعیف شده
اگر وای فای رو جلوی پنجره بزارم به نظرتون سیگنال وای فای خوب میشه

امید اتحادمحکم

سلام ممنون ابوالفضل جان، اینترنت شما ADSL هست یا ۴G-LTE؟

Ali

سلام وای فای ما سرعتش جدیدا بسیار ضعیف شده و هیچ فایلی رو باز نمیکنه باید چیکار کنم لطفا جواب بدید ممنون

امید اتحادمحکم

سلام دوست عزیز ممکنه اشکال از خطوط شما باشه و احتمالش کمه برای مودم شما مشکلی پیش اومده باشه. کارهایی که توی این مقاله گفته شده رو انجام بدید به خصوص جای مودم رو تغییر بدید و اگر تغییری نکرد مودم شما مشکلی نداره.

abolfzl

سلام وای فای من مدل دی لینک هست سرعتش خیلی خیلی ضعیفه علتش چیه

امید اتحادمحکم

سلام، دوست عزیز ممکنه از سرعت اینترنت شما باشه شما اول یک تست سرعت بگیرید. از سایت speedtest.net و یا نرم افزار ookla استفاده کنید. این کار رو در نزدیکی مودم و جایی که سیگنال وای فای پر هست انجام بدید.

Alireza

سلام خسته نباشین کنار وای فا ام یک علامت تعجب میاد و نت قطع میشه چکار باید بکنم ممنون میشم جواب بدین

Kevin

سلام ادمین جان تروخدا جواب بده . من مودم tp link سفید دو انتن مدل ۲۰۱۴ رو دارم . از اون موقع تا حالا گیم انلاین میزنم پینگ تایم مشکلی ایجاد نمی کنه . Snr دانلود و اپلود هم نسبت به چندتا مودم دیگه ای که تست کردم زمین تا آسمان بهتر نشون میده . حالا سوالم اینه که با اپگرید کردن فریمور به نسخه های جدیدتر مشکلی در رابطه با پینگ تایمم و snr دانلود و اپلودم ایجاد نمی کنه ؟ یه وقت خراب نشه ؟ تروخدا دقیق جواب بدین منتظرم 🙏

عرفان

سلام ما از های وب نت گرفتیم نوشته بود سرعت هشت مگابایت ولی یک مگابایته چیکار باید کنیم تند سه

ایزانلو بجنوردی

سلام فایل اپگریتد فیرم وار مودم ای دی اس ال رو از کجا باید بیارم و اپگرید کنم

حامد امینی

سلام دوست عزیز
ببینید مدل مودم شما چیه و از سایت برندش آپدیت رو دانلود کنید

مرادی

سلام من وای فای خانگی مارک بیلون دارم سرعتش خیلی کنده با مخابرات تماس گرفتم میگه از اینجا سرعتش درست ولی خیلی ضعیفه
آیا اپدیت هم رو سرعت تاثیر داره

ahmad

سلام اقای نعنایی مودم del 1312 -zyxel خوبه؟ مصارف خانگی؟

فاطمه

سلام من یه مودم سیمکارتی تندا مدل FD-M40 ‘ گرفتم آنتنش بسیار ضعیفه فقط تا ۲ ستونش پر میشه، خودش خاموش روشن میشه، کلاس مجازی دارم همش قطع میشه اعصابم خرابه .یک اینترنت پرسرعت به من معرفی کنید. سیمکارت رایتل روش گذاشتم.از فروشگاه همراه اول گرفتم ضمانتنامه هم بهم نداد گفتن باید بری از سایتش پیگیر بشی. بنظرتون مشکلش چیه. ممنونم

مهدی

سلام وقت بخیر. در مورد تقویت آنتن مودم زیاد مطب بود و خیلی کاربردی اما لطفا درمورد تقویت آنتن مودم سیم کارت خور هم مقداری بفرمائید. منظورم تقویت آنتن وای فای نیست تقویت آنتن خود مودم رو میگم یعنی تقویت ارتباط مودم با دکل های مخابراتی. ممنونم.

نرگس

سلام
الان حدود یه هفتس که سرعت اینترنت ما به شدت اومده پایین و با توجه به اینکه بسته ای که ما میخریم سرعتش ۲ مگ برثانیس ولی اصلا سرعت نداره (حدود یه هفتس) و یه پبام کوچیک توی واتساپ رو دیر میفرسته دیگه بقیش که بماند

محمدامین

سلام . مودم من netis هست
من وقتی با استفاده از کابل به مودم وصل میشم سرعت دانلود درسته و همونی که باید باشه هست.
اما وقتی با wifi به مودم وصل میشم سرعتم خیلی کم میشه
با پشتیبانی تماس گرفتم گفتن مودمتون خرابه باید عوضش کنید . الان کلی پول دادم مودم جدید گرفتم ولی بازم همون مشکل رو دارم
مشکل چیه؟

احسان نعنایی

سلام محمد امین عزیز ، شما با لب تاپ با وای فای به مودم وصل میشین یا کامپیوتر ؟ اگر هر کدوم از این سخت افزار ها هستند لطفا مدلشون رو بگین ، ۳ دلیل بیشتر نمیتونه داشته باشه ، یا اینکه با استفاده از نرم افزار های هک مودم کسی از اینترنت شما استفاده میکنه که قطعا در این صورت هم با کابل هم شما باید سرعتتون همونجوری باشه ، یا اینکه تنظیمات خاصی در مودمتون برای کاهش و کنترل سرعت در نظر گرفتین و مورد آخر دلیلش میتونه ضعیف بودن کارت شبکه وایرلس دستگاه شما باشه ، در ادامه برای شما ۳ تا آموزش میزارم میتونه کمکتون کنه .

آموزش ۱ :روش‌های جلوگیری از هک شدن مودم
آموزش ۲ :تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link (دی لینک)
آموزش ۳ :تنظیمات QoS در مودم روتر های D-link

بهرام

سلام سرعت وای فای من خیلی ضعیف چجوری میشه mb یا مگابایتش رو از یه اپلیکیشن افزایش داد بدون اینکه با سرویس دهنده تماس گرفت

احسان نعنایی

سلام بهرام عزیز !! سرعت شما وقتی از طرف شرکت خدمات رهنده اینترنت شما روی یک عددی بسته بشه امکان افزایش نداره !!۱

Reza

سلام خسته نباشه دو نوع وفای استفاده میکنم یکی M2هست که بالای پشت بوم نصب کردم واسه مسافت دور و یکی هم ارچر c20هست دو بانده داخل خانه ۳ انته فقط خواستم بپرسم انتن ها دو چطوری و به چه شکلی قرار بدم خوبه

احسان نعنایی

سلام رضا عزیز ، عذرخواهی مارو پذیرا باش ، ما متوجه منظور سوالتون نشدیم لطفا واضح تر توضیح بدین ممنون .

4alihossaini4

چجوری سیگنال مودم وای فایم رو از تنظیمات مودم وای فای تغییر بدم و سرعت وای فای رو زیاد کنم

احسان نعنایی

سلام علی عزیز در مقاله نکاتی در این باره گفته شده ، اما اگر دنبال راهی برای افزیش قدرت سیگنال وای فای مودمتون هستین لطفا مدل دقیق مودم رو لطف کنید .

4alihossaini4

D_link

احسان نعنایی

علی عزیز مدل دقیق مودم رو لطف کنید این فقط برند مودم شما هستش

4alihossaini4

کجا باید برم تا مدل دقیق مودم رو پیداکنم

احسان نعنایی

علی عزیز در پشت مودم یا روی جعبه مودم ویا در صفحه تنظیمات مودم پارت نامبر یا مدل مودم رو مینویسه

4alihossaini4

Dsl_2730u
مدل مودم☝

احسان نعنایی

سلام علی عزیز مودم شما تک آنتن هست و قابلیت افزایش قدرت سیگنال رو نداره ، قطعا مورد کندی سرعت اینترنتتون رو از شرکت سرویس دهنده اینترنتتون پیگیری کنید .

mahdiyeh

سلام من سرعت وای فایم خوبه ولی گاها خیلی کند میشه جوری که یه سایتو بخواد باز کنه کلی طول میکشه میشه بگین دلیلش چیه؟!

احسان نعنایی

سلام مهدیه عزیز ، دلایل مختلفی میتونه باعث کندی سرعت اینترنت شما بشه ، اما بهترین کاری که شما میتونید بکنید اینه که در مرحله اول با شرکت سرویس دهنده اینترنتتون تماس بگیرین و این مسئله رو با اون شرکت در جریان بزارین در صورتی که مشکل کندی سرعت از اون سمت نبود تیم نت ران رو در جریان بزارین تا راه حل هایی رو به شما پیشنهاد بده . با تشکر

آرمین

سلام مهدیه جان عزیز به محض کند شدنمودمرو خاموش و ۳ثانیه بعد روشن کنید این علتش به نظر من البته جسارت به احسان جان نباشه علتش کموزیاد کردن سرعت نت کشور هستش دستگاه ها سا لم هستند

امید اتحادمحکم

سلام آرمین عزیز، ممنون از پاشخ شما!

..

سلام
وای فای ما tp link هست ، چند ماه اول ک خریدیم خیلی خوب بود و قطع نمیشد ولی الان روشن میکنیم ۵دقیقه قطعه و دو ثانیه میاد و هی قطع و وصل میشه دیگه اعصاب نزاشته این قطعی ک میگم نه اینکه خودمون خاموش کنیم مثلا روشنه یهو چراغاش خاموش میکن دوباره میاد و سیگنالش پُره ولی بقل علامت وای فای تو گوشی یه علامت تعجب میاد
خواهشن جواب بدین

احسان نعنایی

سلام دوست عزیز ، اگر مودم شما خاموش و روشن میشه دلیل تنظیمات نادرست اینترنت و یا ایراد سرویس دهنده اینترنت شما نیست ! اگر مودم دارای گارانتی هست با شرکت گارانتی کننده تماس بگیرین و مشکل رو باهاشون در جریان بزارین .

همون .. هستم😊

سلام
زدم اینترنت درمورد معنی چراغ ها دیدم مشکل اصلی چراغ اتصال به شبکه جهانی هست چراغ سومی که شبیه eهست آیا با آپدیت مودم tplink قطعی درست میشع؟؟

احسان نعنایی

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه شما با ۲ تا ایمیل مختلف نظرات رو ثبت کردین بنده دسترسی به سوال قبلی شما ندارم ، ولی در کل آپدیت شدن فریم ور در بیشتر مواقع حلال مشکلات هست مخصوصا در مودم های قدیمی که نسخه های قدیمی فریم ور رو دارن با استفاره از آموزشی که در زیر براتون میزارم میتونید این کا رو خیلی آسون انجام بدین .

آموزش آپدیت فریم ور : راهنمای کامل آپدیت Framware مودم با برندهای مختلف

آرمین خضرایی

داداش من همین مشکل داشتم آداپتور مودم راعوض کن سعی کن دقیقأ از مون میزان وات و میلی امپر کهپشت مودم نوشته استفاده کنی من دقیقأ مشکلم اینبود بهلطف خداوند و فضای مجازی حل شد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا