اکسس پوینت و اکستندر

اکستندر چیست و چه کاربردی دارد؟

اکستندر چیست و چه کاربردی دارد؟

Range Extender یا توسعه دهنده محدوده ابزاری مفید و سودمند برای افزایش محدوده شبکه وایرلس است که در منازل و ادارات در سطح متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. اکستندر ها بر اساس برند و نوع کاربرد، داده های تحت شبکه را به صورت سیمی یا وایرلس دریافت و پس از تقویت سیگنال به سمت دستگاه های کلاینت منتقل می کنند. ساختار کلی رنج اکستندر، ساده و به دور از پیچیدگی است، به گونه ای که بسیاری از محصولات بدون نیاز به پیکربندی توسط کاربر، آماده به کار هستند. با وجود بهره گیری از مودم روتر مناسب، باز هم برخی از نقاط منزل یا محل کار به عنوان Dead Zone شناخته می شود. منظور از Dead Zone نقاطی در محیط عملیاتی است که آنتن دهی تجهیزات شبکه به آن قسمت امکان پذیر نیست و در دسترس مودم و روتر قرار ندارند.

 

اکستندر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در چنین شرایطی برای پوشش دهی شبکه وایرلس دو راهکار دارید:

  1. خریداری یک مودم روتر قدرتمند و حرفه ای که پرداخت هزینه بسیار زیادی را می طلبد.
  2. به کارگیری یک Range Extender پیش از رسیدن به Dead Zone یا محدوده مرده

با در نظر گرفتن قیمت مودم روتر های حرفه ای و قدرتمند، به طور حتم انتخاب یک توسعه دهنده محدوده گزینه ای منطقی است و پیچیدگی های نصب و پیکربندی مودم روتر را از مجموعه شما حذف می کند. Rang Extender عملکردی مشابه با تکرار کننده یا Repeater دارد، به این ترتیب پس از دریافت امواج و تقویت آنها، سیگنال های قوی تری به سمت کلاینت یا ابزار شبکه بعدی ارسال می کند.

 

اکستندر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اکستندر به وسیله دو شاخه به پریز برق متصل می شود و شرکت های تولید کننده از ساختار سَری مجزا در استاندارد های متفاوت برای کشور های مختلف استفاده می کنند تا کاربران بر اساس زیر ساخت برق منطقه خود، دو شاخه یا سه شاخه مورد نیاز را روی اکستندر نصب کنند.

اکستندر ها قابلیت یکپارچه سازی به صورت گروهی را دارند و به این ترتیب می توانید چند توسعه دهنده محدوده را در کنار یکدیگر استفاده کنید تا محدوده بیشتری تحت پوشش قرار گیرد. به طور معمول شرکت های تولید کننده Range Extender محدودیت یکپارچه سازی حداکثر 8 محصول را لحاظ می کنند. دلیل اعمال این محدودیت نیز ضعیف شدن نسبی قدرت سیگنال به ازای هر اکستندر اضافی است. با وجود اضافه شدن اکستندر در شبکه داخلی منزل یا محل کار، چند درصد از قدرت سیگنال نهایی کم می شود و در نهایت قدرت کافی برای پوشش دهی برخی از Dead Zone ها باقی نمی ماند.

 

اکستندر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در صورتی که قصد توسعه شبکه بی سیم در ابعاد کوچک و متوسط دارید، محصولی مانند Range Extender کارایی قابل قبولی دارد، اما در محیط های بزرگ نمی توانید روی آنها حساب کنید.

در سلسله مقالات مرتبط با Range Extender یا توسعه دهنده محدوده به تشریح سر فصل های زیر می پردازیم:

  • WPS چیست و چه کاربردی دارد؟
  • کدام پروتکل امنیتی شبکه وایرلس ایمن تر است؟
  • تفاوت های آنتن داخلی و آنتن خارجی در شبکه وایرلس
  • WMM چیست و چه کاربردی دارد؟

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا