تجهیزات شبکه

انتخاب کابل شبکه مناسب برای استفاده از تکنولوژی PoE

خرید کابل شبکه

PoE یا به صورت کامل Power over Ethernet یک فناوری جدید است که به کابل های شبکه اجازه می دهد تا علاوه بر داده جریان الکتریکی را نیز حمل کنند. PoE سال هاست که در جهان به صورت گسترده استفاده می شود زیرا هزینه های شبکه را کاهش می دهد و قابلیت اطمینان آن را بالا می برد. اما کدام کابل های شبکه برای بکارگیری این تکنولوژی مناسب هستند؟ در این مقاله نکاتی را برای انتخاب کابل شبکه مناسب بیان می کنیم، با ما همراه باشید.

چگونه کابل PoE انتخاب کنم؟

استانداردهای PoE:

تکنولوژی PoE به ما اجازه می هد تا از طریق کابل های شبکه زوج تابیده شده یا Twisted Pair چهار زوجه به برق و داده دسترسی داشته باشیم و بتوانیم تا 100 وات توان الکتریکی را دریافت کنیم. استانداردهای IEEE 802.3af و IEEE 802.3at نسل های اول و دوم (Type 1 و Type 2) هستند که با نام های PoE و +PoE به آن ها اشاره می شود. یک دستگاه منبع توان (PSE) دارای این تکنولوژی می تواند 15 و 30 وات توان را تولید کند.

معمولاً دستگاه هایی با توان پایین مانند تلفن های IP، اکسس پوینت های وایرلس و برخی دوربین های مدار بسته را می توان با استفاده از نسل اول و دوم PoE تغذیه کرد. استاندارد IEEE 802.3bt استاندارد جدیدتری است که نسل های سوم و چهارم یا Type 3 و Type 4 این تکنولوژی دارای این استاندارد هستند. این دو نسل می توانند به ترتیب 60 و 100 وات توان الکتریکی را به PD ها (دستگاه های مصرف کننده دارای قابلیت PoE) تحویل دهند.

دو تکنولوژی PoE جدید به دلیل توان بیشتر الکتریکی، گرمای بیشتری نسبت به دو نسل اول در کابل ایجاد می کنند. اگر این گرما به درستی مدیریت نشود می تواند به کل شبکه آسیب بزند. باید دقت داشت که همه کابل های شبکه قادر به تحمل توان بالای الکتریکی نیستند؛ بنابراین باید چند فاکتور را هنگام انتخاب کابل شبکه برای PoE در نظر داشت.

فاکتورهایی برای انتخاب کابل شبکه PoE:

به دلیل توان الکتریکی بالا به خصوص در نسل های جدید PoE باید در خرید کابل شبکه PoE مناسب اهمیت ویژه ای داد زیرا در ایمنی، کیفیت و قابلیت اطمینان شبکه نقش مهمی دارد. اما چه فاکتورهایی را باید در نظر داشته باشیم؟

سایز و نوع رسانا (مغزی کابل شبکه):

مقاومت الکتریکی رسانا در کابل های شبکه باعث ایجاد حرارت در آن ها می شود. به طور معمول، رساناها در کابل های شبکه Cat6 و Cat7 قطر بیشتری از کابل های Cat5e دارند. هر چه قطر مغزی کابل (رسانا) بیشتر باشد، مقاومت آن ها کاهش می یابد و به همان نسبت گرمای تولید شده نیز کاهش می یابد. در واقع یک کابل شبکه Cat6 نسب به یک کابل شبکه Cat5e به میزان 20 درصد گرمای کمتری تولید می کند.

عامل دیگر جنس مغزی کابل شبکه است. مغزی های CCC یا تمام مس مقاومت بسیار کمتری از مغزی های CCA یا آلومینیوم با روکش مس دارند و به همین دلیل گرمای بسیار کمتری تولید می کنند. بنابراین استفاده از کابل های شبکه CCA برای استفاده از فناوری PoE به هیچ عنوان منطقی نیست، حتی در نسل های اول و دوم PoE.

ساختار کابل شبکه:

ساختار کابل یکی از فاکتورهایی است که در افزایش دمای آن تأثیر دارد. همان طور که می دانید کابل های شبکه به کابل های شیلد دار (STP) یا بدون شیلد (UTP) تقسیم می شوند.

معمولاً کابل های شبکه شیلد دار (مانند SFTP و FTP) به دلیل داشتن شیلد های بافته شده و فویل فلزی می توانند گرمای تولید شده را پراکنده و حذف کنند که به معنی خنک تر شدن کابل است. یک کابل شبکه Cat6 FTP نسبت به یک کابل شبکه Cat6 UTP در شرایط مشابه 40 درصد خنک تر باشد. اگر از یک کابل شبکه Cat6 S/FTP استفاده کنیم، به دلیل وجود یک فویل به دور هز زوج، دما از این هم پایین تر می آید.

مکان و شیوه نصب کابل ها:

اگر کابل های شبکه نصب شده به هم نزدیک باشند و یا در فضای کوچک تری قرار گیرند، توانایی آن ها در پراکنده کردن گرما کاهش پیدا می کند. هر چه چگالی کابل ها بیشتر باشد، گرمای بیشتری تولید می شود. هر نوع کابلی که استفاده کنیم باز هم در این شرایط گرما افزایش پیدا می کند اما استفاده از کابل های شیلد دار می تواند به کنترل گرما کمک کند.

دمای قابل تحمل کابل:

هر کابل شبکه می تواند در محدود دمایی مشخصی کار کند که معمولاً توسط تولید کنندگان اعلام می شود، حداکثر این دما می تواند تا 60، 75 با 90 درجه باشد. هر چه این دما بیشتر باشد به این معنی است که کابل شبکه توانایی بیشتری در پراکنده کردن گرما دارد.

نتیجه گیری:

PoE کاربرد گسترده ای در شبکه های وایرلس، شبکه های سیمی و سیستم های دوربین مدار بسته تحت شبکه دارد. دستگاه های دارای این قابلیت به وسیله کابل شبکه به یکدیگر متصل می شوند بنابراین حتی اگر تمام دستگاه های شما PoE باشند اما کابل شبکه مناسبی به این منظور استفاده نکنید، تنها پول خود را هدر داده اید.

بنابراین انتخاب کابل شبکه برای استفاده از PoE ضروری است. در این مقاله 4 فاکتور مهم برای این انتخاب را معرفی کرده ایم تا شاید بتوانیم به شما را در خرید کابل شبکه PoE کمکی کرده باشیم.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا