فناوری

قابلیت PoE چیست و چه مزیت هایی دارد؟ – قسمت اول

خرید کابل شبکه

قابلیت PoE چیست؟

قابلیت PoE یا Power over Ethernet یک فناوری جدید است که به کابل شبکه اجازه می دهد تا علاوه بر انتقال داده، انرژی الکتریکی را نیز انتقال دهد. برای مثال یک دوربین مدار بسته را در نظر بگیرید که قصد داریم آن را در فضای بیرونی ساختمان نصب کنبم. دوربین مداربسته برای عملکرد صحیح به دو اتصال (کابل) نیاز دارد:

  • اتصال شبکه: برای ارتباط برقرار کردن با NVR یا مانیتور
  • اتصال برق: برای تأمین نیروی الکتریکی لازم

با این وچود اگر دوربین دارای قابلیت PoE باشد، برای این دو نوع اتصال اتها به یک کابل شبکه نیاز خواهد داشت که هم داده ها را انتقال دهد و هم انرژی برق لازم را تأمین کند.

پی او ای چیست

چرا باید از تکنولوژی PoE استفاده کنیم؟

استفاده از قابلیت PoE چند مزیت مهم دارد:

  • صرفه جویی در زمان و هزینه: با بکارگیری فناوری PoE نیازی به کابل های برق و همچنین نیروی تکنسین برای نصب این کابل ها نخواهیم داشت. علاوه بر این لزومی ندارد که زمانی را صرف نصب کابل های برق کنیم.
  • انعطاف پذیری: عدم نیاز به نصب پریز برق و مسیرهای عبور کابل برق، دستگاه هایی مانند دوربین تحت شبکه، اکسس پوینت و … را می توان در هر جایی نصب کرد و یا به راحتی جای آن ها را تغییر داد.
  • ایمنی: تکنولوژی PoE هوشمند است و طوری طراحی شده است که از تجهیزات شبکه در مقابل نوسانات برق، افت ولتاژ و نصب نادرست جلوگیری می کند.
  • قابلیت گسترش: تأمین انرژی برق از طریق شبکه به این معنی است که نصب تجهیزات و گسترش شبکه ساده و ارزان خواهد بود.

قابلیت PoE / فناوری PoE

چه دستگاه هایی از PoE استفاده می کنند؟

قابلیت PoE در موارد زیر کاربرد دارد:

  • تلفن های VOIP: در واقع این کاربرد دلیل توسعه PoE بود. با استفاده از فناوری PoE تلفن ها تنها یک اتصال به پریزهای شبکه نیاز دارند و به راحتی می توان آن ها را از راه دور خاموش/روشن کرد.
  • دربین های تحت شبکه: قابلیت PoE در دوربین های مدار بسته و امنیتی نیز استفاده گسترده ای دارند که مزیت نصب سریع و جابجایی آسان را در پی دارد.
  • تجهیزات وایرلس: تجهیزات مخابرات و شبکه وایرلس مانند اکسس پوینت، رادیو وایرلس و RFID که با پریزها و خروچی های برق فاصله دارند به راحتی می توانند از PoE استفاده کنند.
  • سوییچ های شبکه: سوییچ ها نقشی اساسی در شبکه های بزرگ دارند و تعداد زیادی از تجهیزات به آن متصل می شوند، در صورت استفاده از PoE هیچ کدام از این تجهیزات نیاز به آداپتور برق نخواهند داشت. تصور کنید که یک سوییچ 48 پورت PoE چقدر می تواند در کاهش هزینه به ما کمک کند.

چگونه باید از PoE استفاده کنیم؟

استفاده از PoE بسیار آسان است، کافی است تجهیزات شما با این ویژگی سازگار باشند. اگر سوییچ و دوربین IP شما هر دو PoE باشند به راحتی دوربین را با یک کابل شبکه به سوییچ متصل کنید و دوربین فعال خواهد شد.

تکنولوژی PoE

اگر تنها دوربین تحت شبکه شما PoE است باز هم می توانید از این قابلیت استفاده کنید. در این صورت باید از یک آداپتور PoE استفاده کنید. آداپتور PoE دارای دو ورودی داده (RJ-45) و برق است. سوییچ به ورودی داده و یک آداپتور برق به وردی برق وصل می شود. سپس با استفاده از کابل شبکه، خروجی آداپتور PoE که یک پورت شبکه RJ-45 است به دوربین وصل می شود و آن را فعال می کند.

آداپتور PoE

در قسمت اول این مقاله با قابلیت PoE آشنا شدیم و به صورت مقدماتی اطلاعاتی در مورد آن کسب کردیم. در مقاله PoE چیست – قسمت دوم نگاهی دقیق تر به این تکنولوژی و استانداردهای IEEE مربوط به آن خواهیم انداخت؛ نسل های جدید PoE را بررسی و نسل های مختلف را با یکدیگر مقایسه می کنیم. همچنین مروری بر نحوه عملکرد آن خواهیم داشت.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا