آموزش شبکهمودم و روتر

شبکه مهمان یا Guest Wi-Fi Network چیست؟ راه اندازی در 9 قدم

شبکه مهمان چیست؟ شبکه مهمان قابلیتی است که در آن شما به جای اشتراک گذاری مستقیم اینترنت روتر خود، یک شبکه وایفای مهمان روی آن ایجاد می کنید و مهمانان از طریق روتر شما  اما به صورت غیر مستقیم به اینترنت متصل می شوید.

قابلیت شبکه مهمان یکی از قابلیت هایی است که اغلب به درد شبکه کاران و اهالی شبکه می خورد تا افراد عادی. مطمئنا بار ها شده است که در مهمانی های مختلفی که در منزل خود یا حتی جلساتی که در محل کارتان برگذار می شود، افراد حاضر برای اتصال به اینترنت، از شما رمز عبور وای فای را بخواهند.

این قابلیت یک راه حل برای این مواقع است. اگر با مفاهیم شبکه و کمی هم امنیت، آشنایی نداشته باشید احتمالا در متن بالا، مشکلی نمی بینید که بخواهید به دنبال راه حل آن باشید. برای همین منظور بهتر است در ابتدا به طرح مشکل بپردازیم و پس از آن راه حل را مطرح کنیم.

شبکه مهمان راه حل چه مشکلی است؟

شبکه مهمان و مشکلات

اولین مشکل در زمانی که مهمانان شما به صورت مستقیم به مودم یا روتر شما متصل می شوند، بدافزار ها و ویروس ها هستند. زمانی که میهمان به وایفای شما متصل می شوند، در اصل جزئی از شبکه اینترنت شما می شوند و در این حالت اتصالی میان دستگاه های شما و دستگاه آنان، به واسطه روتر اتفاق می افتد.

در این زمان کافی است تا یک بدافزار از طریق تلفن یکی از دوستان شما، به دستگاه های شما نفوذ کند. این بدافزار می تواند به صورت نامحسوس روی یکی از دستگاه ها وجود داشته باشد و یا از طریق دانلود یک فایل از دنیای اینترنت، به صورت آنی وارد شبکه شما شود. زمانی که این بدافزار وارد شبکه شما شود، نه تنها دستگاه های شما بلکه تمامی افراد متصل به شبکه در خطر هستند. در این زمان است که شبکه مهمان وایفای یا (Guest Wi-Fi Network) به کمک شما می آید.

مزایای شبکه مهمان

مشکل دوم زمانی است که شما بر روی رایانه متصل به این شبکه اینترنتی، فایل های خصوصی و مهمی دارید و از امنیت آنها نگرانید. در این حالت ممکن است افراد متصل به شبکه، بتوانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. مطمئنا افراد حاضر در مهمانی ها و جلسات شما انسان های قابل اطمینانی هستند اما اگر امنیت فایل های شما برایتان اهمیت زیادی داشته باشد، حتی احتمال هک شدن آنها نیز برایتان ترسناک است. این جا نیز شبکه میهمان ناجی شما و اطلاعاتتان است.

از دیگر مزایای شبکه میهمان می توان به موارد پایین اشاره کرد:

 • امنیت رمز وایفای شما در مقابل افراد دیگر
 • قابلیت فعال و غیرفعال شدن بدون نیاز به خاموش و روشن کردن روتر
 • قابلیت زمان بندی
 • قابلیت محدود سازی دستگاه های دلخواه برای اتصال به شبکه مهمان
 • قابلیت تعریف اتصال دستگاه های خاص به شبکه مهمان
 • قابلیت ایجاد شبکه بین دستگاه ها با استفاده از شبکه مهمان (بدون اینترنت)

چگونه شبکه مهمان را فعال کنیم؟

ایجاد شبکه مهمان

برای فعال سازی شبکه میهمان در روتر خود، ابتدا باید مطمئن شوید که دستگاه شما این قابلیت را دارد. برای این کار کافی است به صفحه توضیحات محصول روتر در سایت سازنده آن بروید. شاید هم بتوانید این موضوع را در توضیحات محصول در سایت های فروشنده این کالا پیدا کنید. شاید هم بهتر باشد که به پنل مدیریت دستگاه وارد شوید و در آنجا به دنبال گزینه ای با عنوان Guest Network باشید.

 1. پس از اینکه مطمئن شدید قابلیت شبکه مهمان در روتر شما وجود دارد، باید برای فعالسازی آن اقدام کنید.
 2. وارد مرورگر رایانه خود شوید (ترجیحا کروم یا فایرفاکس)
 3. پس از آن IP روتر خود را در آدرس بار وارد کنید.
 4. راه های زیادی برای پیدا کردن IP وجود دارد اما IP اغلب روتر ها برابر با 192.168.1.1 و یا 192.168.0.1 است.
 5. پس از آن به پنل ورود به تنظیمات روتر وارد می شوید که در این قسمت باید با نام کاربری و رمز عبور خود وارد تنظیمات شوید (اگر قبلا آن را تغییر نداده باشید به حالت پیش فرض، هر نام و رمز عبور شما کلمه ADMIN است)
 6. نکته: در راهنمای دستگاهتان، احتمالا هم آدرس IP شما موجود است و هم نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به پنل
 7. پس از ورود به پنل، گزینه Allow guest access یا Guest network را انتخاب کنید.
 8. پس از انتخاب گزینه گفته شده، نام شبکه مهمان خود را انتخاب کنید. این همان نامی است که مهمانان شما، در قسمت اتصالات Wi-Fi خود مشاهده می کنند.
 9. در انتها نیز یک رمز برای روتر خود انتخاب کنید و فناوری رمز آن را هم انتخاب کنید ( WPA2 و… )

چند نکته بسیار مهم:

 • اگر با گزینه ای با نام Allow guests to access local network resources  روبرو شدید حتما این چک باکس را غیرفعال کنید.
 • ممکن است متن گفته شده موجود نباشد و به جای آن عبارت Isolate باشد. بر عکس حالت بالا، این چک باکس را فعال کنید.

موارد گفته شده، باعث کاهش دسترسی کاربران به فایل های درون دستگاه های شما و همین طور تنظیمات روتر شما می شود. شبکه مهمان شما در دسترس است.

در این مقاله سعی شد تا به صورت ساده به تعریف شبکه مهمان یا Guest Wi-Fi Network بپردازیم و پس از معرفی مزایای آن، به آموزش ایجاد شبکه مهمان بپردازیم. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
عبدالله

عالی بود

فراز محمودی

خواهش میکنم. امیدوارم کمک کرده باشه.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا