شبکه

مقایسه اترنت و وای فای: اترنت بهتر است یا وای فای (Wi-Fi)

خرید کابل شبکه

بیاید باهم روراست باشیم، وای فای (Wi-Fi) عالی است. هرقدر هم که طرفدار اترنت (Ethernet) و شبکه های سیمی باشید، عالی بودن وای فای را نمی توانید انکار کنید. هر جایی درون نقطه دسترسی (Access Point) وای فای باشید می توانید استریم کنید، چت کنید و یا با لپتاپ ایمیل خود را چک کنید. با این وجود، وای فای برای غلبه بر شبکه های اترنت، باید بیشتر  بجنگد.

مزایای کابل های شبکه Cat5e و Cat6 محسوس هستند. در مورد این سیم های اعصاب خوردکن هرچه می خواهید بگویید، اما به لطف پیشرفت های اخیر، اترنت سیمی جاهایی می رود که وایفای فقط خواب آنها را می بیند.

یک دهه پیش اوضاع این گونه نبود، آن زمان بسیاری فکر می کردند اترنت مسیر موبایل های کتابی (flip phone) را در پیش گرفته است، که زود منقرض شدند.

وای فای تا تحویل درست و حسابی داده و توان الکتریکی فاصله دارد اما اترنت می تواند (با قابلیت PoE) هر دو را هم اکنون به شما تحویل دهد، و نه فقط برای دستگاه های رایانش، بلکه سیستم های دوربین مدار بسته، نورپردازی کم مصرف، سیستم های تلفنی و سنسورهای صنعتی تنها برخی از فناوری هایی هستند که اغلب به اتصال اترنت متکی هستند.

اترنت کابلی همچنین با بهره گیری از تکنولوژی جذاب PoE در هزینه های نصب صرفه جویی می کند، زیرا نیاز است که تنها یک کابل برای راه اندازی مصرف کنید. نیازی به کمک گرفتن از یک برقکار برای نصب یک پریز اضافه در مکانی دور نیست.

اما اجازه دهید نگاهی دقیق تر بیندازیم بر این که اترنت دقیقاً چگونه می تواند توانایی های بی نظیر وای فای را شکست دهد. روی چهار زمینه کلیدی تمرکز می کنیم:

 • سرعت دیتا
 • کیفیت سیگنال
 • قابلیت ارتقای آسان شبکه
 • سازگاری دستگاه

 

مقایسه تحویل داده در اترنت و وای فای: اترنت سریع تر است

استانداردهای فعلی IEEE 802.3bz برای اترنت عبارت اند از 2.5 گیگابیت برثانیه برای 2.5GBASE-T و 5 گیگابیت بر ثانیه برای 5GBASE-T. طولی نمی کشد که سرعت استاندارد اترنت به 10Gbps روی کابل شبکه Cat6 و Cat6a برسد. در حال حاضر کابل شبکه Cat5e متداول ترین نوع کابل است که می تواند سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه را تحویل دهد.

کابل شبکه و وایفای چارت

اگر منصف باشیم، باید بگوییم وای فای هم نسبت به گذشته سریع شده است. بیشنیه سرعت استاندارد وای فای IEEE 802.11ac در حدود 866 مگابیت بر ثانیه است؛ استاندارد IEEE 802.11n سرعت بسیار کمتر 150 مگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. قطعاً این سرعت کمی محسوب نمی شود و پاسخگوی نیاز بسیاری از افراد است، اما برای انتقال پیوسته داده با سرعت و کیفیت بالا روی چندین دستگاه – در شرکت یا منزل – اترنت عملکرد بسیار بهتری ارائه می دهد.

یکی از کاربردهایی که سرعت های بالاتر به کاربران ارائه می دهد، بازی های ویدیویی است. از هر خوره بازی رقابت طلبی بپرسید که آیا مایل است با اتصال وایفای بازی کند، یقینا جواب قاطعانه ای که می شنوید “هرگز” است.

مثال دیگری که در آن تفاوت تشدید می شود، دانلود فایل های بزرگ است. هر دو مورد می توانند با سرعت اتصال کند، آزار دهنده باشند.

 

مقایسه کیفیت سیگنال در اترنت و وای فای

بدیهی است که تداخل و نویز می تواند وصل شدن و وصل ماندن روی شبکه وایرلس (wireless) را دشوار کند. از آنجا که دستگاه های بیشتری به واسطه انفجار اینترنت اشیاء ( IoT ) آنلاین می شوند، این مورد در آینده نزدیک حتی به چالش بزرگتری نیز تبدیل شود.

اما با اترنت این مشکل وجود ندارد؛ ارتباط های کابلی پایدار تر هستند. اگر از کابل مناسب استفاده کنید – کابل Cat6 یا بالاتر – آنگاه از محافظ کافی جهت جلوگیری از تداخل کراس تاک ( crosstalk ) با سایر سیگنال ها برخوردار هستید. این نوع کابل ها معمولاً شیلد دار ( SFTP یا FTP ) هستند و می توانند درصد زیادی از نویز و تداخل را حذف کنند.

 

کابل شبکه و وایفای سگنال

تداخل چگونه عمل می کند؟

هر موج الکترومغناطیسی در کابل شبکه یا امواج وایرلس که سیگنال واقعی (سیگنال داده) نیست، نویز است. این امواج می توانند سیگنال های شما را از کار بیندازند یا تغییر دهند. نویز می تواند از درون یا خارج کابل یا پهنای فرکانسی خاصی بوجود آید. کنترل نویز حائز اهمیت است زیرا نویز کنترل نشده می تواند سیگنال داده را تحت تاثیر قرار دهد.

کابل های زوج تابیده شده ( Twisted Pair ) سیگنال را متعادل می کنند. سیگنال ها در هر دو جهت الزاماً یک مسیر را طی می کنند که منجر به تولید یک میدان الکتریکی متعادل می شود. عدم تعادل الکتریکی یعنی نویز. این می تواند دلایل بیشماری داشته باشد، از سیم های ناهمجور گرفته تا نشت سیگنال از کابل های هم جوار. در مورد وایفای عدم تعادل همچنین می تواند توسط اشیاء بیرونی مثل مایکروویو نیز ایجاد شود.

 

مقایسه ارتقاپذیری اترنت و Wi-Fi

اگر تازه با اترنت آشنا شده باشید، چیزی که آن را بسیار جذاب می کند راحتی و ارزانی نصب است. فرض کنیم یک دوربین مدار بسته یا دستگاه نور LED دارید که می خواهید در مکانی دور نصب کنید. اترنت به شما امکان می دهد بدون استفاده از پریز و کابل های برق، نصب را انجام دهید.

اگر یک پریز داشته باشید، می توانید آن را برای مصارف دیگر نگه دارید زیرا وقتی که دستگاهی با قابلیت PoE را به شبکه متصل می کنید، هم برق و هم داده را از یک مسیر منتقل می کنید.

البته، می توانید برای گسترش شبکه، اکسس پوینت های وایرلس بیشتری به شبکه های وای فای اضافه کنید. اما طعنه آمیز این است که بنا به دلایل فوق، بهتر است همان ها را نیز به وسیله کابل شبکه متصل کنید.

تجهیزات شبکه PoE به شما امکان تقویت سیگنال ها را فراتر از حد 100 متری کابل استاندارد می دهند. کیت های توسعه دهنده شبکه امکان اضافه کردن سایر شبکه ها را با همین سادگی فراهم می کنند. مودم های VDSL2 SFP توانایی اتصال بی درنگ اترنت و کابل کواکسیال (Coaxial) را فراهم می کنند، لذا صرف نظر از نوع شبکه هایی که می خواهید متصل کنید، می توانید همه دستگاه ها را ظرف چند دقیقه روی شبکه های اترنت کابلی راه بیندازید.

دیاگرام دستگاه

وای فای هم قطعاً گزینه هایی برای ارتقای شبکه دارد، اما دستگاه هایی که در حال حاضر تحت پوشش دارد، طیف کمتری دارند. در زمان حاضر، بیشتر توجهات معطوف به دستگاه های موبایل در مکان های عمومی است تا شبکه های LAN وایرلس.

 

سازگاری دستگاه

Wi-Fi برای تلفن های همراه، تبلت ها و حتی برخی کامپیوترهای رومیزی عالی است و نمی توان عامل محبوبیت آن را انکار کرد. اما همچنان با اترنت است که بسیاری از نیازهای سازمان ها و اشخاص تامین می شود. شبکه های PoE می توانند موارد زیر را تغذیه (الکتریکی) و کنترل کنند:

تطابق دستگاه ها اترنت و وای فای

 1. کامپیوترهای رومیزی
 2. اکسس پوینت ها
 3. نورپردازی LED
 4. سیستم های نظارتی
 5. دوربین های مداربسته
 6. سیستم های تلفنی VoIP
 7. راه اندازی VDSL و DSLAM

این راه اندازی را می توان در منزل، اردوگاه یا مرکز داده و یا حتی در تاسیسات تولیدی انجام داد. دوربین های مداربسته حتی راه خود را به بالای پل های معلق و بزرگراه ها هم پیدا کرده اند.

ترکیب توان الکتریکی و تامین داده، کاربرد وسیع و انعطاف پذیر فناوری اترنت را فراهم می سازد و نصب را ساده، و هزینه ها را کم می کند.

 

هوشیار بمانید

بنا به دلایل فوق، و شاید دلایلی دیگر، کابل شبکه همچنان مسیر اصلی برای پایداری و انعطاف پذیری شبکه  است. خبر خوب برای عاشقان وای فای این است که هم اکنون، یک رنسانس در زمینه تامین توان وایرلس در حال وقوع است. منتظر ظهور این اتفاق در دستگاه های مصرفی و خانگی باشید. هنگامی که مهندسین سایر مشکلات را حل کنند، شرایط بازی عوض می شود.

حقیقت این است که اترنت و فناوری وای فای یک رابطه همزیستی دارند. اما رقابت آنها در آینده نزدیک، جالب تر خواهد شد.

به این نوشته امتیاز دهید
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
tc

زیبا ترین و دقیق ترین مقاله در این مورد بود …ممنون از نویسنده عزیز آقای اصفهانی

دکمه بازگشت به بالا