شبکه

اترنت یا وای فای: مزایا و معایب اترنت و وای فای چیست؟

خرید کابل شبکه

مطمئناً استفاده از اینترنت وای فای راحت تر از کابل های اترنت یا Ethernet است؛ با این حال اترنت مزایای قابل توجهی دارد. در این مطلب قصد داریم نگاهی به مزایا و معایب اترنت و وای فای بیندازیم.

احتمالاً شما نخواهید توانست به این زودی ها یک کابل اترنت به گوشی خود متصل کنید. اما استفاده از این کابل ها در برخی دستگاه ها ارزشش را دارد از جمله این دستگاه ها سرورها و PCها و حتی کنسول های بازی هستند.

برای این که راحت تر بتوانید از بین اترنت و وای فای انتخاب کنید، ما نگاهی به سه برتری اترنت نسبت به WiFi (سرعت بیشتر،تأخیر کمتر و قابلیت اطمینان بیشتر) خواهیم داشت.

 

وای فای یا اترنت

اترنت چقدر سریع تر است؟

کاملاً واضح است که اترنت سریع تر از وای فای است، هیچ شکی در این مورد وجود ندارد. اما وای فای هم در سال های اخیر به طور قابل توجهی سریع تر از گذشته شده است. سرعت WiFi 802.11ac و WiFi 802.11n به ترتیب به 866.7 و 150 مگابیت بر ثانیه می رسد. با این که این اعداد نهایت سرعت وای فای را نشان می دهند و در دنیای واقعی این سرعت کمتر است، اینترنت وای فای به اندازه ای پیشرفت کرده است که بتواند نیازهای روزمره ما را برطرف کند.

باید توجه کنیم که اگر سرعت اینترنت ما پایین باشد، از هر نوع اتصالی-اترنت و وای فای- هم که استفاده کنیم تأثیری بر سرعت اینترنت ما ندارد. به طور مثال در ایران سرعت اینترنت پایین است، و واقعاً فرقی نمی کند که از وای فای استفاده کنیم یا اترنت، چون به هر حال حداکثر سرعت اترنت و وای فای از سرعت اینترنت در ایران بسیار بیشتر است.

با این حال سرعت اترنت، در سرعت انتقال داده ها در دستگاه های یک شبکه تأثیر بسزایی دارد. به طور مثال اگر بخواهید فایل هایی را بین دو کامپیوتر انتقال دهیم، اترنت بسیار سریع تر از وای فای خواهد بود. سرعت اینترنت شما در این انتقال تأثیری ندارد، و تنها بستگی به سرعت شبکه محلی شما دارد.

در اینجا دو مثال می زنیم که نشان می دهد سرعت شبکه محلی شما دارای اهمیت است:

  • اگر شمادر یک NAS، سرور پشتیبان و یا هارددیسک فایل های بک آپ یا پشتیبانی داشته باشید، از طریق اترنت با سرعت بشتری می توانید آن ها را انتقال دهید.
  • اگر شما دستگاهی دارید که به سرور شبکه شما متصل است، از طریق اترنت سرعت بیشتری برای انتقال داده خواهید داشت.

اگر می خواهید تفاوت وای فای و اترنت را بصورت عملی ببینید، سعی کنید یک فایل با حجم بالا را یک بار از طریق اترنت و یک بار از طریق WiFi به کامپیوتر دیگری انتقال بدهید. به طور قطع خودتان تفاوت آن ها را درک خواهید کرد.

 

سرعت اترنت و وای فای

 

تأخیر اترنت و وای فای

سرعت و کیفیت اتصال تنها مربوط به پهنای باند نیست. تأخیر نیز فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. تأخیر در اینجا به معنی زمانی است که طول می کشد تا داده ها از یک دستگاه به مقصد خود برسند. در دنیای شبکه و بازی های آنلاین به تأخیر پینگ یا ping گفته می شود.

اگر می خواهید تأخیر را تا آن جا که ممکن است کاهش دهید- به طور مثال در بازی های آنلاین که داده ها باید سریع منتقل شوند- بهتر است از اتصال Ethernet استفاده کنید. اگر بخواهید به موسیقی گوش دهید، ویدیویی را استریم کنید و یا در اینترنت جست و جو کنید تأخیر اهمیت زیادی نخواهد داشت.

برای تست کردن تأخیر در Command Prompt دستور ping را اجرا کنید. آدرس IP روتر خود را در هنگام اتصال به اترنت و وای فای ping کنید. نتیجه را مقایسه کنید و ببینید در WiFi چقدر تأخیر زیاد است.

 

پینگ اترنت و وای فای

 

تداخل وای فای و قابلیت اطمینان اتصال

اترنت اتصال قابل اطمینان تری از وای فای ارائه می دهد. وای فای بسیار بیشتر از اترنت در معرض تداخل قرار می گیرد. دیوارهای خانه شما، اشیایی که مانع از عبور سیگنال می شوند، تداخل دستگاه های الکتریکی یا WiFi همسایه شما، همه اینها باعث می شوند که وای فای از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار باشد.

تداخل می تواند باعث مشکلات زیر شود:

  • قطع سیگنال: به طور معمول اتصال وای فای قطع می شود و نیاز است تا دوباره متصل شویم. هنگام جست و جو در اینترنت یا استریم ویدیو شاید این امر مهم نباشد، زیرا می توانیم دوباره به سرعت وصل شویم. اما زمانی که در حال بازی آنلاین هستیم این امر بسیار آزاردهنده خواهد بود.
  • زیاد شدن تأخیر: تداخل زیاد می تواند به معنی تأخیر زیاد باشد، که می تواند باعث مشکلاتی شود که در بخش قبل توضیح داده شد.
  • کاهش سرعت: تداخل بیشتر همچنین کیفیت سیگنال را کاهش می دهد که خود باعث کاهش سرعت خواهد شد.

اندازه گیری تداخل امری بسیار دشوار است مخصوصاً اگر شما در حال جابجایی باشید. با این حال راه هایی برای کاهش تداخل وجود دارد که در مقاله ای جداگانه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

 

چه وقت‌هایی استفاده از اترنت بهتر است؟

قصد ما از این مقاله ناامید کردن شما نسبت به وای فای نیست. وای فای سرعت خوبی دارد، استفاده از آن بسیار راحت است و به خوبی در شبکه ها قابل استفاده است. در یک مورد استفاده از WiFi ضروری است؛ هنگامی که از دستگاه های قابل حمل استفاده می کنیم. برخی اوقات شما امکان استفاده از اترنت را ندارید. همراه کردن یک کابل با خود هنگام جابجایی بیشتر خنده دار است تا عملی.

مهم ترین دلیل استفاده از وای فای یک چیز است: راحتی در استفاده. هنگامی که در حال جابجایی هستید و نمی توانید یک کابل را با خود جابجا کنید، زمان استفاده از وای فای فرا می رسد.

اگر از یک کامپیوتر دسکتاپ یا یک سرور استفاده می کنید، اترنت گزینه مناسبی است. هنگامی که می خواهید فایلی را با سرعت بالا استریم کنید، یا هنگامی که دارید بصورت شبکه ای بازی می کنید استفاده از اترنت معقول تر است.

در پایان، اترنت مزایایی چون سرعت بیشتر، تأخیر کمتر و قابلیت اطمینان بیشتری است. وای فای دارای مزایای چون راحتی و برطرف کردن نیازهای روزانه دارد. شما ابتدا باید ببینید در صورت استفاده دستگاه شما از اترنت، آیا بهبودی ایجاد می شود؟ و بعد تصمیم گیری کنید که از میان اترنت و وای فای از کدام یک استفاده کنید.

 

منبع: HowToGeek

3.7/5 - (3 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا