شبکه

اترنت یا وای فای: مزایا و معایب اترنت و وای فای چیست؟

خرید کابل شبکه

این مقاله رو به بررسی تفاوت کابل شبکه و وای فای اختصاص دادیم تا به این سوال پاسخ بدیم که با وجود نظرات مختلف، بالاخره کابل شبکه بهتره یا وای فای؟ بیاید باهم روراست باشیم، وای فای (Wi-Fi) عالیه. مطمئناً استفاده از اینترنت وای فای راحت تر از کابل های اترنت یا Ethernet هست؛ با این حال اترنت هم مزایای قابل توجهی داره. در این مطلب قصد داریم نگاهی به مزایا و معایب اترنت و وای فای بیندازیم. احتمالاً شما به این زودی ها نمی‌تونین یک کابل اترنت رو به گوشی خودتون متصل کنین، اما استفاده از این کابل‌ها در برخی دستگاه‌ها ارزشش رو داره از جمله این دستگاه‌ها سرورها و PCها و حتی کنسول‌های بازی هستن.

بعد از اینکه متوجه شدیم کابل شبکه یا کابل لن چیست و از طرفی با مودم برای اتصال وایرلس آشنا شدیم و یاد گرفتیم انواع مودم ها از نظر نوع اتصال کدامند، در پاسخ به این سوال که بالاخره برای استفاده از اینترنت، کابل شبکه بهتر است یا وای فای نیاز داریم که این دو مورد رو از چند جهت باهم مقایسه کنیم. سرعت، کیفیت، قابلیت ارتقا و سازگاری دستگاه از مهم‌ترین معیارهای مقایسه برای ما هستن که می‌تونن در انتخاب نهایی تاثیرگذار باشن. پس در ادامه فرق کابل شبکه و وای فای رو با توجه به این معیارها بررسی می‌کنیم.

اترنت و وای فای را از سه جهت مقایسه میکنیم

برای مقایسه وای فای و کابل شبکه بهتره اول بدونیم:

مودم چیست؟

پچ کورد چیست؟

اترنت چقدر سریع‌تر هست؟ مقایسه سرعت کابل اترنت و وای فای

اولین فاکتور تاثیرگذار در بیان تفاوت کابل شبکه و wifi، سرعت انتقال داده‌ست. البته توجه کنید که در این مقایسه بهترین برندهای کابل شبکه و بهترین نوع کابل‌های شبکه رو در نظر می‌گیریم. استانداردهای فعلی IEEE 802.3bz برای اترنت عبارت هستن از 2.5 گیگابیت برثانیه برای 2.5GBASE-T و 5 گیگابیت بر ثانیه برای 5GBASE-T. طولی نمیکشه که سرعت استاندارد اترنت به 10Gbps روی کابل شبکه Cat6 و Cat6a برسه. در حال حاضر خرید کابل شبکه Cat6 متداول ترین خرید کاربران از کابل هست که میتونه سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه رو تحویل بده.

برای بررسی تفاوت کابل لن و وای فای اگر منصف باشیم، باید بگیم که وای فای هم نسبت به گذشته سریع شده و خرید مودم رو به گزینه‌های محبوب کاربران تبدیل کرده. بیشنیه سرعت استاندارد وای فای IEEE 802.11ac در حدود 866 مگابیت بر ثانیه هست؛ استاندارد IEEE 802.11n سرعت بسیار کمتر 150 مگابیت بر ثانیه رو ارائه میده. قطعاً این سرعت کمی نبوده و پاسخگوی انتظار بسیاری از افراد از تجهیزات اکتیو شبکه هست، اما برای انتقال پیوسته داده با سرعت و کیفیت بالا روی چندین دستگاه – در شرکت یا منزل – اترنت عملکرد بسیار بهتری ارائه میده. باید توجه کنیم که اگر سرعت اینترنت ما پایین باشد، از هر نوع اتصالی-اترنت و وای فای- هم که استفاده کنیم تأثیری بر سرعت اینترنت ما ندارد. به طور مثال در ایران سرعت اینترنت پایین است، و واقعاً فرقی نمی کند که از وای فای استفاده کنیم یا اترنت، چون به هر حال حداکثر سرعت اترنت و وای فای از سرعت اینترنت در ایران بسیار بیشتر است.

با این حال سرعت اترنت، در سرعت انتقال داده‌ها در دستگاه‌های یک شبکه تأثیر بسزایی داره. به طور مثال اگر بخواییم فایل هایی رو بین دو کامپیوتر انتقال بدیم، اترنت بسیار سریع تر از وای فای عمل می‌کنه. سرعت اینترنت شما در این انتقال تأثیری نداره و تنها بستگی به سرعت شبکه محلی شما داره.

کابل شبکه و وایفای چارت

یکی از کاربردهایی که سرعت‌های بالاتر به کاربران ارائه میده، بازی های ویدیوییه و این یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های کابل لن و wifi هست. از هر خوره بازی رقابت طلبی بپرسید که آیا مایل هست با اتصال وایفای بازی کنه، یقینا جواب قاطعانه ای که میشنوین “هرگز” هست. البته برای استفاده از حداکثر سرعت کابل شبکه باید از راهنمای خرید کابل شبکه گیمینگ هم استفاده کنین. مثال دیگه‌ای که در اون تفاوت وای فای و کابل لن تشدید میشه، دانلود فایل های بزرگ هست. هر دو مورد با سرعت اتصال کند، آزار دهنده هستن. اگر میخوایین تفاوت وای فای و اترنت رو بصورت عملی ببینید، سعی کنید یک فایل با حجم بالا رو یک بار از طریق اترنت و یک بار از طریق WiFi به کامپیوتر دیگه‌ای انتقال بدین. به طور قطع خودتون تفاوت رو درک می‌کنین. در اینجا دو مثال می‌زنیم که نشون میده سرعت شبکه محلی شما چقدر دارای اهمیته:

 • اگر شما در یک NAS، سرور پشتیبان و یا هارددیسک فایل‌های بک آپ یا پشتیبانی داشته باشید، از طریق اترنت با سرعت بشتری میتونید اونها رو انتقال بدین.
 • اگر شما دستگاهی دارید که به سرور شبکه شما متصله، از طریق اترنت سرعت بیشتری برای انتقال داده دارین
سرعت اترنت و وای فای

 

کیفیت سیگنال در کابل شبکه و وای فای

در ادامه پاسخ به سوال وای فای بهتر است یا کابل شبکه باید به موضوع “نویز” هم توجه کنیم. بدیهیه که تداخل و نویز می تونن وصل شدن و وصل موندن روی شبکه وایرلس (wireless) رو دشوار کنه. از آنجا که دستگاه های بیشتری به واسطه انفجار اینترنت اشیاء ( IoT ) آنلاین میشن، این مورد در آینده نزدیک حتی به چالش بزرگتری هم تبدیل میشه.

اما با خرید پچ کورد شبکه و کابل اترنت این مشکل حل میشه؛ ارتباط های کابلی فارغ از نوع و قیمت کابل لن انتخاب شده، پایدارتر هستن. اگر از کابل مناسب استفاده کنید – کابل Cat6 یا بالاتر – از محافظ کافی جهت جلوگیری از تداخل کراس تاک ( crosstalk ) با سایر سیگنال ها برخوردار هستین. این نوع کابل ها معمولاً شیلد دار ( SFTP یا FTP ) بوده و می تونن درصد زیادی از نویز و تداخل رو حذف کنن. البته هر کابل لنی هم این مزیت رو نداره و توصیه می‌کنیم برای انتخاب یک کابل با کیفیت از راهنمای خرید کابل لن کمک بگیرین.

تاثیر نویز روی کابل شبکه و وای فای

تأخیر اترنت و وای فای

هر موج الکترومغناطیسی در کابل شبکه یا امواج وایرلس که سیگنال واقعی (سیگنال داده) نیست، نویز به حساب میاد. این امواج می تونن سیگنال های شما رو از کار بیندازن یا تغییر بدن. نویز میتونه از درون یا خارج کابل یا پهنای فرکانسی خاصی بوجود بیاد و کنترل نویز بسیار حائز اهمیته چون نویز کنترل نشده میتونه سیگنال داده رو تحت تاثیر قرار بده. ویژگی‌های خاصی هم در تولید انواع رده‌های کابل شبکه برای جلوگیری از تداخل و نویز طراحی شده که باعث ارتقا قیمت و به دنبال اون افزایش قیمت کابل‌ها شده. به عنوان مثال قیمت پچ کورد شبکه cat6 که در جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی موفق عمل میکنه بیشتر از یک پچ کورد شبکه ساده از همین کتگوری هست.

کابل های زوج تابیده شده ( Twisted Pair ) از اعضای تجهیزات پسیو شبکه هستن که سیگنال رو متعادل میکنن. سیگنال ها در هر دو جهت الزاماً یک مسیر رو طی میکنن که منجر به تولید یک میدان الکتریکی متعادل می شود. عدم تعادل الکتریکی یعنی نویز. این می تواند دلایل بیشماری داشته باشد، از سیم های ناهمجور گرفته تا نشت سیگنال از کابل های هم جوار. انواع روکش کابل شبکه هم در کیفیت و عملکرد کابل‌ها تاثیر دارن. در مورد وایفای عدم تعادل همچنین می تواند توسط اشیاء بیرونی مثل مایکروویو نیز ایجاد شود. سرعت و کیفیت اتصال تنها مربوط به پهنای باند نیست. تأخیر نیز فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. تأخیر در اینجا به معنی زمانی است که طول می کشد تا داده ها از یک دستگاه به مقصد خود برسند. در دنیای شبکه و بازی های آنلاین به تأخیر پینگ یا ping گفته می شود.

اگر میخوایین تأخیر رو تا جای ممکن کاهش بدین- به طور مثال در بازی های آنلاین که داده ها باید سریع منتقل بشن- بهتره از اتصال Ethernet استفاده کنید ولی اگر بخوایین به موسیقی گوش بدین، ویدیویی رو استریم کنید و یا در اینترنت جست و جو کنید، موضوع تأخیر اهمیت زیادی نخواهد داشت. برای تست کردن تأخیر در Command Prompt دستور ping رو اجرا کنید. آدرس IP روتر خود رو در هنگام اتصال به اترنت و وای فای ping کنید. نتیجه رو مقایسه کنید و ببینید در WiFi چقدر تأخیر زیاد است.

پینگ اترنت و وای فای

 

تداخل وای فای و قابلیت اطمینان اتصال

اترنت اتصال قابل اطمینان تری از وای فای ارائه میده و وای فای بسیار بیشتر از اترنت در معرض تداخل قرار می‌گیره. دیوارهای خانه شما، اشیایی که مانع از عبور سیگنال میشن، تداخل دستگاه‌های الکتریکی یا WiFi همسایه شما، همه اینها باعث میشن که وای فای از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار باشه. اندازه‌گیری تداخل امری بسیار دشوار هست مخصوصاً اگر شما در حال جابجایی باشید. با این حال راه هایی برای کاهش تداخل وجود دارد که در مقاله ای جداگانه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تداخل میتونه باعث چنین مشکلاتب بشه:

 • قطع سیگنال: به طور معمول اتصال وای فای قطع میشه و نیازه که دوباره متصل بشیم. هنگام جست و جو در اینترنت یا استریم ویدیو شاید این امر مهم نباشه، چون می‌تونیم دوباره به سرعت وصل شویم. اما زمانی که در حال بازی آنلاین هستیم این امر بسیار آزاردهنده خواهد بود.
 • زیاد شدن تأخیر: تداخل زیاد میتونه به معنی تأخیر زیاد باشه، که باعث مشکلاتی هم بشه که در بخش قبل توضیح داده شد.
 • کاهش سرعت: تداخل بیشتر همچنین کیفیت سیگنال رو کاهش میده که خود باعث کاهش سرعت میشه.

 ارتقاپذیری کابل شبکه و WIFI

اگر تازه با اترنت آشنا شدین، چیزی که اونو در بررسی فرق wifi و کابل شبکه بسیار جذاب میکنه راحتی و ارزانی نصب هست. فرض کنیم یک دوربین مدار بسته یا دستگاه نور LED دارید که می خواهید در مکانی دور نصب کنید. اترنت به شما امکان می دهد بدون نیاز به مراجعه‌های متعدد به فروشگاه آنلاین تجهیزات شبکه و خرید پریز و کابل های برق، نصب را انجام دهید. اگر یک روتر یا پریز داشته باشید، می توانید آن را برای مصارف دیگر نگه دارید زیرا وقتی که دستگاهی با قابلیت PoE را به شبکه متصل می کنید، هم برق و هم داده را از یک مسیر منتقل می کنید. البته، می توانید برای گسترش شبکه، اکسس پوینت‌های وایرلس بیشتری به شبکه های وای فای اضافه کنید. اما طعنه آمیز این است که بنا به دلایل فوق، بهتر است همان ها را نیز به وسیله کابل شبکه متصل کنید.

تجهیزات شبکه PoE به شما امکان تقویت سیگنال ها رو فراتر از حد 100 متری میدن. کیت های توسعه دهنده شبکه امکان اضافه کردن سایر شبکه ها رو با همین سادگی فراهم می کنن. مودم های VDSL2 SFP توانایی اتصال بی درنگ اترنت و کابل کواکسیال (Coaxial) را فراهم می کنن، لذا صرف نظر از نوع شبکه هایی که می خواهید متصل کنید، می توانید همه دستگاه ها رو ظرف چند دقیقه روی شبکه های اترنت کابلی راه بندازین. وای فای هم قطعاً گزینه هایی برای ارتقای شبکه دارد، اما دستگاه هایی که در حال حاضر تحت پوشش دارد، طیف کمتری دارن. در این مورد لازمه تفاوت مودم و روتر رو هم بدونیم. اما به طور کلی در زمان حاضر، بیشتر توجهات معطوف به دستگاه های موبایل در مکان های عمومی است تا شبکه های LAN وایرلس.

دیاگرام دستگاه

سازگاری دستگاه با کابل شبکه و وای فای

آخرین فرق کابل لن و Wi-Fi اینه که وای فای برای تلفن های همراه، تبلت ها و حتی برخی کامپیوترهای رومیزی عالی است و نمی توان عامل محبوبیت آن را انکار کرد. اما همچنان با اترنت و کابل‌های شبکه با کیفیت مثل کابل شبکه لگراند یا نگزنس هست که بسیاری از نیازهای سازمان ها و اشخاص تامین می شود. شبکه های PoE می توانند موارد زیر را تغذیه (الکتریکی) و کنترل کنند. این راه اندازی را می توان در منزل، اردوگاه یا مرکز داده و یا حتی در تاسیسات تولیدی انجام داد. دوربین های مداربسته حتی راه خود را به بالای پل های معلق و بزرگراه ها هم پیدا کرده اند. ترکیب توان الکتریکی و تامین داده، کاربرد وسیع و انعطاف پذیر فناوری اترنت را فراهم می سازد و نصب را ساده، و هزینه ها را کم می کند.

 1. کامپیوترهای رومیزی
 2. اکسس پوینت ها
 3. نورپردازی LED
 4. سیستم های نظارتی
 5. دوربین های مداربسته
 6. سیستم های تلفنی VoIP
 7. راه اندازی VDSL و DSLAM
دستگاه ها با کابل شبکه سازگارتر هستن یا با وای فای؟

چه وقت‌هایی استفاده از اترنت بهتر است؟

قصد ما از این مقاله در بیان مزایا و معایب اترنت و وای فای، ناامید کردن شما نسبت به وای فای نیست. وای فای سرعت خوبی داره، استفاده از وای فای بسیار راحته و به خوبی در شبکه‌ها قابل استفاده هست. در یک مورد استفاده از WiFi ضروری است؛ هنگامی که از دستگاه های قابل حمل استفاده می کنیم. برخی اوقات شما امکان استفاده از اترنت رو ندارید. همراه کردن یک کابل با خود هنگام جابجایی بیشتر خنده دار است تا عملی. مهم ترین دلیل استفاده از وای فای یک چیز است: راحتی در استفاده. هنگامی که در حال جابجایی هستید و نمی توانید یک کابل رو با خودتون جابجا کنید، زمان استفاده از وای فای فرا می‌رسه. اگر از یک کامپیوتر دسکتاپ یا یک سرور استفاده می کنید، اترنت گزینه مناسبیه و در شرایطی که می خوایین فایلی رو با سرعت بالا استریم کنید، یا هنگامی که دارید بصورت شبکه‌ای بازی می کنید استفاده از اترنت معقول تره.

جمع بندی

در پایان، با بررسی تفاوت کابل شبکه و وای فای، باید اعتراف کرد که کابل شبکه و برندهای برتر پچ کورد مثل پچ کورد نگزنس و لگراند، همچنان مسیر اصلی برای پایداری و انعطاف پذیری شبکه هستن. اترنت مزایایی چون سرعت بیشتر، تأخیر کمتر و قابلیت اطمینان بیشتر داره. وای فای هم دارای مزایایی چون راحتی و برطرف کردن نیازهای روزانه هست. خبر خوب برای عاشقان وای فای هم اینه که هم اکنون، یک رنسانس در زمینه تامین توان وایرلس در حال وقوع هست که میتونه پاسخ سوال وای فای بهتر است یا کابل شبکه رو تغییر بده. منتظر ظهور این اتفاق در دستگاه های مصرفی و خانگی باشید. هنگامی که مهندسین سایر مشکلات رو حل کنن، شرایط بازی عوض میشه. حقیقت اینه که اترنت و فناوری وای فای یک رابطه همزیستی دارن. اما رقابت آنها در آینده نزدیک، جالب تر خواهد شد.

سوالات متداول

سرعت اینترنت وای فای بیشتره یا کابل شبکه؟

خب پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی داره اما به طور کلی میشه گفت سرعت اترنت از وای فای بیشتره

آیا طول کابل شبکه تو سرعت اینترنت تاثیر داره؟

در مصارف شخصی که طول کابل شبکه از ده متر تجاوز نمیکنه میشه گفت طول کابل در سرعت اینترنت تاثیری نداره و در مصارف صنعتی و طول های 20 متری کابل شبکه هم تاثیر بسیار جزئی در سرعت آپلود یا دانلود اینترنت رو شاهد هستیم

کابل اترنت چه مزیتی نسب به شبکه وای فای داره؟

نصب کابل اترنت راحت تره، سرعت و کیفیت انتقال داده هم با کابل لن بیشتره چراکه با ساختار ویژه‌ای که داره از ایجاد و تداخل‌های الکترومغناطیسی شبکه جلوگیری میکنه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا