شبکه

مراحل ساخت شبکه خانگی + ویدیو

خرید کابل شبکه

ویندوزهای جدید از اتصال چند رایانه و ساخت شبکه خانگی پشتیبانی می‌کنن. اتصال چندین رایانه در شبکه می‌تونه راهی مناسب برای به‌اشتراک گذاشتن پرونده‌ها در محل کوچک ما باشه. در این مقاله، دستورالعمل‌هایی رو برای تنظیم و به‌اشتراک‌گذاری پوشه‌ها و پرونده‌ها در یک شبکه‌ی خانگی بهتون نشون میدیم. شما اگه یک مودم توی خونه داشته باشید، همین مودم برای شما مثل یک سوییچ شبکه یا روتر عمل می‌کنه (دستگاه‌هایی که ما به‌عنوان مودم می‌شناسیم، در واقع مودم-روتر هستن). نوع اتصال شما به مودم، اینکه با سیم باشه یا بی‌سیم مهم نیست، مهم اینه که همه به یک اکسس پوینت، روتر، مودم یا سوییچ وصل بشید.

توی این مطلب قصد دارم ساخت شبکه خانگی در ویندوز 10 رو براتون توضیح بدم:
 

ساخت شبکه خانگی بین دو سیستم دسکتاپ

مرحله اول ساخت شبکه خانگی: صدور مجوزهای لازم برای اشتراک‌گذاری فایل در شبکه خانگی
ابتدا هر دو سیستمی رو که قصد دارید اون رو شبکه کنید به یک روتر، مودم یا اکسس پوینت وصل کنید. مهم اینه که دستگاه‌های شما در یک شبکه باشن. قبلا در ویندوز 7 و 8 شما باید وارد تنظیمات Homegroup می‌شدید. اما توی ویندوز 10 این قابلیت حذف شده و شاید بشه که گفت کارها ساده‌تر شده. حالا که هر دو دستگاه رو به یک شبکه وصل کردین، وارد Control Panel بشید.
با وارد شدن به کنترل پنل، تصویر زیر رو می‌بینید. توی این قسمت باید روی Network and internet کلیک کنید.
صفحه کنترل پنل
تصویر 1- صفحه کنترل پنل
بعد از کلیک روی Network and internet، تصویر 2 رو می‌بینید که در این صفحه باید روی Network and Sharing Center کلیک کنید.
Network & security
تصویر 2-بخش تنظیمات شبکه ویندوز

پس از کلیک روی گزینه‌ی Network and Sharing Center، تصویر 3 براتون باز میشه. در این بخش، روی Change advanced sharing settings کلیک کنید.

Network and sharing Centerter
تصویر 3- Network and Sharing Center

در این بخش از ساخت شبکه خانگی باید تنظیمات شبکه‌تون رو مشخص کنید، یعنی روی حالتی قرار بدید که اجازه‌ی اشتراک‌گذاری فایل رو به سایرین بدید. این بخش، سه قسمت داره: Private ،Guest or Public و All Networks. توی هر بخش، شما یکسری از مجوزهای اشتراک‌گذاری رو مشخص می‌کنید.

Advance Sharing Center
تصویر 4- صفحه Advance Sharing Center

اولین بخش، بخش Private هست. در قسمت اول Network discovery گفته شده. زمانی‌ که این گزینه روشن هست یا همون Turn ON Network Discovery تیک خورده، سیستم شما میتونه دیگر سیستم‌های موجود در شبکه رو اسکن کنه و همچنین سیستم‌های دیگه می‌تونن سیستم شما رو ببینن.

در قسمت دوم، در File and printer sharing، بیان شده. زمانی‌ که این گزینه روشن هست، به‌معنی اینه که فایل‌ها و پرینترهایی که شما به‌واسطه‌ی این سیستم به اشتراک گذاشتین، توسط هر کسی در شبکه قابل‌دسترسیه.

بخش‌های private
تصویر 5- بخش Private

میریم سراغ Guest or Public، توی این بخش هم، همون مجوزهای بالا رو که در مورد شبکه خصوصی صادر کردیم می‌تونیم برای شبکه‌های عمومی (مثلا شبکه شرکت‌ها) و مهمان صادر کنیم.

اینکه شبکه‌ی خصوصی، عمومی یا مهمان باشه چیزیه که شما هم می‌تونید در زمان وصل شدن به شبکه مشخص کنید. هم می‌تونید بعدها از قسمت تنظیمات شبکه، اونو تغییر بدید.
Guest or Public
تصویر 6- Guest or public

در بخش سوم، All Network، چند قسمت مجزا وجود داره. حالا با هم بخش‌های مختلف رو توضیح میدیم. هدف ما این نیست که صرفا شما این بخش‌ها رو تیک بزنید، دوست داریم بدونید که در هر مرحله چه مجوزهایی رو صادر می‌کنید.

در قسمت Public folder sharing با روشن کردن این گزینه، به افرادی که عضو شبکه‌ی خانگی شما هستن، اجازه می‌دید که به فولدرهایی که عمومی یا Public هستن، دسترسی داشته باشن.

در قسمت Media streaming با روشن کردن این گزینه، هر فرد و دستگاهی که توی شبکه باشه، می‌تونه به تصویر، موسیقی و ویدیو در کامپیوتر شما دسترسی داشته باشه.

در قسمت File sharing connection هم توضیح داده میشه که این سیستم از رمزگذاری 128 بیتی برای حفاظت از فایل‌های شما در شبکه استفاده می‌کنه. حالا در بین دو گزینه‌ی زیر اون، می‌تونید انتخاب کنید که فقط با سیستم‌هایی که از این رمزگذاری پشتیبانی می‌کنن در ارتباط باشه، یا با سیستم‌هایی که با رمزگذاری‌هایی دیگه مانند رمزگذاری 40 یا 56 بیت پشتیبانی می‌کنن هم در ارتباط باشه (شما همون 128 بیتی رو انتخاب کنید).

در قسمت Password protected sharing هم مشخص می‌کنید که آیا در زمان اتصال به سیستم شما، نام کاربری و پسورد از طرف مقابل بخواد یا نه.

پیشنهاد میشه که شما این گزینه رو روشن بذارید تا فقط افراد خاصی در شبکه به سیستم شما دسترسی داشته باشن.

در آخر هم روی Save Change کلیک کنید.

All network
تصویر 7- بخش All network تنظیمات

مرحله دوم ساخت شبکه خانگی: آماده‌سازی فولدر برای اشتراک‌گذاری

تا اینجای مطلب ساخت شبکه خانگی یاد گرفتیم که چطوری مجوزها رو صادر کنیم و بین دو تا سیستم ارتباط برقرار کنیم. حالا برای اینکه فولدری رو بین سیستم‌ها به اشتراک بذاریم، باید چی کار کنیم؟

فولدری که قصد دارید اون رو به اشتراک بذارید رو انتخاب کنید و مثل عکس روش راست کلیک کنید. روی قسمت Properties کلیک کنید.

راست کلیک روی فولدری که قصد اشتراک داریم
تصویر 8- راست کلیک روی فولدری که قصد اشتراک اونو داریم

با کلیک روی Properties، پنجره‌ی زیر براتون باز میشه. توی این پنجره، باید برید روی قسمت Sharing، تا تنظیمات مربوط به اشتراک‌گذاری فایل رو تعیین کنید.

پنجره Propertise
تصویر 9- پنجره Propertise

وقتی تب Sharing رو انتخاب کنید، تصویر 14 براتون باز میشه. توی این پنجره، به قسمت Advance Sharing برید.

تب Sharing
تصویر 10- Sharing tab

شما باید تیک گزینه‌ی Share this folder رو بزنید تا فولدر رو قابل اشتراک‌گذاری کنید.

Advance Sharing
تصویر 11- Advance Sharing

بعد از اینکه اون گزینه رو انتخاب کنید، گزینه‌های زیر اون فعال می‌شه.

قسمت Share name نامی که می‌خواین این فولدر در سیستم دوست‌ یا همکارتون نشون داده بشه رو مشخص می‌کنه.

در قسمت Permissions باید مجوزهای دسترسی رو صادر کنید که چه کسایی در شبکه به این فولدر دسترسی داشته باشن. روی گزینه‌ی Permissions کلیک کنید، پنجره‌ی زیر باز میشه. ما اینجا گزینه‌ی Everyone رو انتخاب کردیم تا هر کسی بتونه به این فولدر دسترسی داشته باشه.

توی کادر پایین، در تصویر 15 می‌بینید که سه تا گزینه هست Fulll Control ،Change و Read این سه گزینه، حالت دسترسی رو مشخص می‌کنه.

  • Full Control: کاربران دیگه‌ی شبکه، قادر به خواندن، نوشتن، تغییر خود فایل و تغییر مجوزها و مالکیت فایل هستن.
  • Change: کاربران دیگه‌ی شبکه، قادر به خواندن، اجرا، نوشتن، حذف فولدرها یا فایل‌ها در شبکه هستن.
  • Read: کاربران دیگه‌ی شبکه، تنها می‌تونن فایل رو توی شبکه‌ ببینن.
share permissions
تصویر 12-share permissions

بعد از انجام کارهای بالا، باید بریم روی تب Security، اینجا هم باید مجوزهایی رو تعیین کنیم. مجوزهایی که در این بخش تعیین می‌کنیم برای چیزهایی هست که در داخل فولدر اشتراک گذاشته شده. توی این قسمت دسترسی‌های امنیتی رو برای تک تک کاربران مشخص می‌کنید. اگر Everyone رو انتخاب کنید، دسترسی‌ها رو برای همه مشخص می‌کنید.

بنابراین، مجوزهای SHARE تعیین می‌کنه که چه کاری میشه با یک فولدر اشتراک‌گذاشته شده انجام داد و مجوزهای امنیتی تعیین می‌کنه که چه کاری با پرونده‌ها، پوشه‌ها و سایر اشیای ذخیره شده در فولدر اشتراک‌گذاری شده انجام بشه.
بخش Security
تصویر 13-بخش Security

بعد از اینکه فولدر رو آماده اشتراک‌گذاری کردیم، دیگه نوبت برقراری ارتباطه.

مرحله سوم ساخت شبکه خانگی: برقراری ارتباط

حالا که ما مجوزهای لازم برای برقراری ارتباط رو صادر کردیم، یعنی سیستم‌های دیگه، می‌تونن به سیستم ما دسترسی داشته باشن و ما فایل‌هامونو و دستگاه‌های جانبی مثل پرینتر رو باهاشون به اشتراک بذاریم. خب حالا بریم سراغ اینکه چطوری دوست‌مون به سیستم ما راه پیدا کنه.

باز هم تاکید می‌کنیم که سیستم‌هایی که می‌خوان بین خودشون یک شبکه‌ی خانگی یا محلی بسازن، باید توی یک شبکه باشن. منظور از اینکه توی یک شبکه باشن یعنی به یک هات اسپات، اکسس پوینت، روتر یا مودم وصل باشن.
  1. اولین کار اینه که شما آدرس IP خودتون رو توی شبکه پیدا کنین. برای این کار باید در قسمت سرچ ویندوز cmd رو تایپ کنید. پنجره command prompt رو باز کنید. دستور ipconfig رو بنویسید و اینتر رو بزنید. از اطلاعاتی که بهتون نمایش داده میشه، شما با IPv4 Address کار دارید. آدرس جلوی این گزینه همون آدرسیه که باید به دوست‌تون بدید تا بتونه به سیستم شما وصل بشه.
IP config
تصویر 14 – پیدا کردن IP سیستم

برید سراغ سیستم دوست‌تون. توی قسمت سرچ، RUN رو بنویسید. پنجره زیر براتون باز میشه. برای ارتباط با سیستم خودتون با آی‌پی 192.168.1.61، باید مثل تصویر زیر این آی‌پی رو بنویسید.

درج IP برای برقراری ارتباط
تصویر 15- دستور درج IP

با زدن دستور بالا در RUN؛ پنجره زیر براتون باز میشه. توی این پنجره، باید نام کاربری و کلمه‌ی عبوری که برای ورود به سیستم‌تون استفاده می‌کنید رو وارد کنید.

درخواست یوزر نیم و پسورد برای ورود به سیستم
تصویر 16- درخواست یوزر نیم و پسورد برای ورود به سیستم

این یوزرنیم و پسورد همون user name و password هست که در زمان ورود به کامپیوتر وارد می‌کنید. با راست کلیک روی mycomputer و کلیک بر روی گزینه propertise شما می‌تونید نام کامپیوترتون رو بفهمید.

بعد از ورود نام کاربری و کلمه‌ی عبور، فولدری براتون باز میشه که هر چی توی سیستم با آی‌پی 192.168.1.61 برای اشتراک انتخاب کردید، در اون نمایش داده میشه.

پنجره فولدرهای به اشتراک گذاشته شده
تصویر 17- باز شدن پنجره فولدرهای به اشتراک گذاشته شده

حرف آخر

خیلی خوبه که بتونیم بین سیستم‌هامون توی خونه یا اداره ارتباط برقرار کنیم. این‌طوری برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها دیگه نیازی نداریم فایل رو بریزیم روی فلش یا ایمیل کنیم، نداریم. ما قدم به قدم ساخت شبکه‌ی خانگی رو براتون گفتیم. همه‌ی مراحل رو خودمون هم طی کردیم تا مطمئن بشیم که این روش کار می‌کنه و عملیه. اگر جاییش مشکل داشتید، یا سوالی داشتید، من و همکارام در بخش نظرات در خدمت‌تون هستیم.

دانلود فایل PDF این آموزش:

دانلود فایل PDF

سوالات متداول

آیا شبکه‌ی خانگی یک LAN محسوب میشه؟

بله، هر چند سیستمی که در یک محدوده IP باشن و به یکدیگر متصل باشن، LAN محسوب می‌شن.

تکنولوژی‌های متداول برای ارتباط در ساخت شبکه‌ی خانگی چه مواردی هستن؟

اترنت و WiFi دو تکنولوژی متداول در ساخت شبکه خانگی هستن.

فرق سوئیچ و روتر در چیه؟

یک سوئیچ شبکه میتونه چندین دستگاه و شبکه رو برای گسترش LAN به هم متصل کنه، یک روتر به شما این امکان رو میده یک آدرس IP واحد رو در میون چندین دستگاه شبکه به اشتراک بذارید. اگر به اتصالات بیشتری احتیاج دارید، ممکنه سوئیچ اترنت گزینه‌ی بهتری باشه.

4.5/5 - (8 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا