ویندوز

چگونه مشکلات آزاردهنده ویندوز 10 را رفع کنیم- بخش اول

خرید کابل شبکه

ویندوز 10 در آغاز معرفی خود دارای مشکلات آزارنده ای بود و اکنون نیز برخی از این مشکلات ادامه دارند. منوی استارت برخی از کاربران پر از بازی هایی مانند Candy Crush است و تبلیغاتی که در همه جا هستند واقعاً عذاب آور هستند. برخی از چیزهایی که در ویندوز 10 تغییر کرده اند آشنا نیستند و عادت کردن به آن ها سخت است. در این مقاله قصد داریم تا راه حل هایی برای رفع مشکلات آزاردهنده ویندوز 10 ارائه کنیم تا استفاده از آن آسان تر باشد.

 

موارد آزاردهنده ویندوز 10

 

1- خلاص شدن از دست بازی های Candy Crush و FarmVille و سایر نرم افزارهای مزاحم

برخی از نرم افزار ها در ویندوز 10 وجود دارند که شما تمایلی به استفاده از آن ها ندارید. هنگام نصب ویندوز به برخی از آن ها مانند Candy Crush بر خورد خواهید کرد. برای حذف این بازی ها و نرم افزار ها وارد منوی استارت شوید و از لیست نرم افزارهای نصب شده، بر روی نرم افزارهای ناخواسته راست کلیک کنید و Uninstall را انتخاب کنید. دفعه بعد که رایانه خود را روشن کردید آن نرم افزار ظاهر نخواهد شد.

 

حذف بازی های ویندوز 10

 

2- غیرفعال کردن تبلیغات (از اصلی ترین مشکلات آزاردهنده ویندوز 10)

در ویندوز 10 تبلیغاتی پیش فرض زیادی وجود دارد که از بزرگترین مشکلات آزاردهنده ویندوز 10 است. در صفحه قفل، منوی استارت و کادرهای Pup-Up نوار وظیفه (Taskbar) تبلیغاتی وجود دارند که شما را به استفاده از مایکروسافت اج و آفیس 365 ترغیب می کنند. کورتانا دستیار صوتی مایکروسافت، پیام هایی تبلیغاتی را به نمایش می گذارد و حتی File Explorer نیز شما را به استفاده از OneDrive ترغیب می کند. مایکروسافت راه هایی را برای غیرفعال کردن این تبلیغات پیش بینی کرده است که ما آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

حذف تبلیغات در ویندوز 10

 

حذف تبلیغات از صفحه قفل (Lock Screen):

به مسیر زیر بروید و در قسمت Background گزینه Picture یا Slideshow را به جای گزینه Windows Spotlight انتخاب کنید. در همین صفحه گزینه Get fun facts, tips, and more from Windows and Cortana on your lock screen را نیز غیرفعال کنید.

Settings > Personalization > Lock Screen

جلوگیری از نمایش Suggested Apps در منوی استارت:

وارد مسیر زیر شوید و گزینه Occasionally show suggestions in Start را غیرفعال کنید.

Settings > Personalization > Start

جلوگیری از نمایش کادرهای Pop-Up در نوار وظیفه:

به مسیر زیر بروید و گزینه Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows را غیرفعال کنید.

Settings > System > Notifications & Actions

جلوگیری از نمایش تبلیغات در قسمت Notification:

وارد مسیر زیر شوید و گزینه Show me the Windows welcome experience after updates and occasionally when I sign in to highlight what’s new and suggested را غیر فعال کنید.

Settings > System > Notifications

حذف تبلیغات کورتانا:

روی نوار جستجوی کورتانا کلیک کنید و بر روی آیکون تنظیمات کلیک کنید. گزینه Taskbar Tidbits را در قسمت Let Cortana pipe up from time to time with thoughts, greetings, and notifications in the Search box غیرفعال کنید.

این ها تنها بخشی از تبلیغات فراوان مایکروسافت در ویندوز 10 هستند. اما این ها تبلیغاتی هستند که بیشتر نمایان می شوند و غیرفعال کردن آن ها مهم تر هستند.

 

3- حذف موارد غیرضروری از نوار وظیفه (Taskbar)

نوار وظیفه در ابتدای نصب ویندوز 10 شلوغ و پر از موارد غیرضروری است. نوار جستجوی کورتانا، Task View و People به صورت پیش فرش در نوار وظیفه وجود دارند. برای حذف این موارد از نوار وظیفه بر روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و تیک کنار آن ها را غیرفعال کنید. برای حذف کورتانا بر روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و از قسمت Cortana گزینه Hidden انتخاب کنید.

با حذف نوار جستتجوی کورتانا شما می توانید در منوی استارت جستجو را انجام دهید.

برای حذف نرم افزار ها از نوار وظیفه روی آن ها راست کلیک کنید و گزینه Unpin From Taskbar را انتخاب کنید.

 

حذف نرم افزار از نوار وظیفه

 

4- حذف یا غیرفعال کردن OneDrive

OneDrive سرویس فضای ذخیره ابری مایکروسافت است و یکی از بهترین سرویس های ابری موجود محسوب می شود. اما اگر از این سرویس استفاده نمی کنید و از پیشنهادهای مکرر مایکروسافت برای استفاده از آن خسته شده اید، می توانید اقدام به حذف آن کنید یا از اجرای آن در بوت جلوگیری کنید.

حذف OneDrive از برنامه های استارت آپ (Start-Up):

بر روی نوار وظیفه کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید. می توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+Esc هم استفاده کنید. در پنجره Task Manager برگه Start-Up را انتخاب کنید. روی Microsoft OneDrive راست کلیک کنید و Disable را انتخاب کنید. پس از غیرفعال شدن OneDrive دیگر هنگام بالا آمدن سیستم عامل این نرم افزار ظاهر نخواهد شد.

 

غیرفعال کردن OneDrive

 

حذف کلی OneDrive:

به مسیر زیر بروید، بر روی Microsoft OneDrive کلیک کنید و Uninstall را انتخاب کنید تا این ویژگی از ویندوز 10 حذف شود.

Settings > Apps > Apps & Features

حذف OneDrive

 

5- استفاده از موتور جستجوی گوگل به جای بینگ (Bing) و مرورگر کروم به جای اج

به احتمال خیلی زیاد شما بیشتر تمایل دارید از موتور جستجوی گوگل به جای موتور جستجوی مایکروسافت یعنی Bing استفاده کنید. همچنین اکثر کاربران رایانه تمایل دارند که از مرورگر Google Chrome استفاده کنید و مرورگر Edge مایکروسافت محبوبیت بسیار کمتری دارد.

اگر Google Chrome را نصب کرده اید و می خواهید مرورگر پیش فرض شما باشد به مسیر زیر بروید. در قسمت Web Browser گزینه Google Chrome را انتخاب کنید تا تمام لینک هایی که ر روی آن کلیک می کنید و وبسایت هایی که قبلاً ذخیره کرده اید با این مرورگر باز شوند.

Settings > Apps > Default Apps

برای استفاده از موتور جستجوی گوگل در مرورگر Edge وارد این نرم افزار شوید و در مسیر زیر موتور جستجوگر پیش فرض را به Google تغییر دهید.

menu > Settings > View Advanced Settings > Change Search Engine

 

عوض کردن موتور جستجو

 

در این مقاله راه حل رفع برخی از مشکلات آزاردهنده ویندوز 10 را آموزش داده ایم. به دلیل زیاد بودن این موارد بخشی دیگر از مشکلات آزاردهنده ویندوز 10 را در مقاله ای دیگر بررسی خواهیم کرد به این امید که استفاده از ویندوز 10 به تجربه ای بهتر برای کاربران تبدیل شود.

 

منبع: HowToGeek

به این نوشته امتیاز دهید
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا