فناوری

فناوری VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

خرید کابل شبکه

با اخباری که در فروردین 1399 از سوی وزیر محترم ارتباطات راجع به فناوری VDSL در توییتر به اشتراک گذاشته شد و بیانیه‌ای که شرکت مخابرات در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد؛ به‌زودی مودم‌ها و اینترنت VDSL وارد بازار شده و جایگزین مودم ADSL میشن. آقای جهرمی در توییتی، از ارتقای خطوط ADSL به VDSL خبر داد:

سرعت اینترنت خانگی را حداقل ۴برابر می‌کنیم. امروز عملیات اجرایی ارتقای اینترنت خانگی از ADSL به VDSL در استان تهران و قم آغاز شد. در هفته‌ی آینده، سایت ثبت‌نام آغار به‌کار خواهد کرد. اولویت توسعه با مناطقی است که سرعت نسل۴ موبایل در آن‌ها از متوسط کشوری پایین‌تر است.

فناوری VDSL نسبت به ADSL از تکنولوژی جدیدتری برخورداره. اگر تصمیم دارین تفاوت مودم VDSL با ADSL رو بهتر و دقیق‌تر بدونید و از نحوه‌ی راه اندازی اینترنت VDSL مطلع بشید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله رو از دست ندید.

وقتی میگن با VDSL سرعت اینترنت 4 برابر میشه، منظور این نیست که سرعت بسته‌ها ۴ برابر میشه، شما حداکثر سرعتتون همون سرعت بسته است. منظور از ۴ برابر شدن اینه که میتونه تا ۴ برابر سرعت ADSL رو پشتیبانی کنه. به عبارتی، شما می‌تونید بسته‌های پرسرعت‌تری رو انتخاب کنید در حالی که در ADSL حداکثر سرعت بسته‌ها ۱۶ مگابیته.

تکنولوژی VDSL چیست؟

تکنولوژی VDSL

فناوری VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به‌معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالاست. VDSL نسل جدیدی از فناوری‌های DSL هست که روی بستر کابل‌های مسی ارائه میشه. به‌عبارتی نسل بعدی فناوری ADSL محسوب میشه. مودم‌های VDSL می‌تونن پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه رو ارائه بدن که بیش از 6 برابر مودم‌های ADSL هست. البته این پهنای باند مودم‌های DSL در حالت استانداره و در حالت تئوری اون‌ها می‌تونن تا 300 مگابیت برثانیه رو هم ارائه بدن.

خطوط تلفن، مقدار کمی از ظرفیت خودشون رو برای انتقال صدا استفاده می‌کنن، فناوری‌های DSL از ظرفیت‌های باقی‌مونده در این خطوط برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنن. به‌طور دقیق‌تر، صدای ما در فرکانس‌های 400 تا 3400 هرتز منتقل میشه، درحالی که خطوط تلفن می‌تونن داده‌ها رو در فرکانس‌های چندین میلیون هرتزی (مگاهرتزی) هم انتقال بدن و داده‌های دیجیتال رو منتقل کنن. بنابراین با استفاده از این خطوط و با کمک فناوری DSL میشه اینترنت رو بر بستر این خطوط ارائه داد. فناوری VDSL با استفاده‌ی بهینه از ظرفیت خطوط تلفن میتونه حداکثر پهنای باند ممکن روتحویل بده.

نسل جدیدتری از مودم VDSL با نام‌های VDSL2 و +VDSL2 هم معرفی شدن که می‌تونن به‌ترتیب، سرعت‌های دانلود 200 و 300 مگابیت بر ثانیه (معادل 25 تا 37.5 مگابایت بر ثانیه) رو ارائه بدن که البته هنوز در کشور ما جا نیفتاده.

مهم‌ترین عامل تاثیر گذار در سرعت اینترنت VDSL چیه؟

تاثیر مسافت در اینترنت

نکته‌ی بسیار مهم درمورد فناوری VDSL اینه که پهنای باند اینترنت دریافتی، به فاصله تا سوییچ‌های VDSL شرکت ارائه‌‌دهنده‌ی اینترنت بستگی داره. به این معنی که با افزایش فاصله از شرکت ارائه‌دهنده، سرعت به شدت کاهش پیدا می‌کنه. به‌‌طوری که در فواصل زیاد، سرعت اینترنت در حد فناوری ADSL میشه. بنابراین ISP‌ها (ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی) سعی دارن زیرساخت‌های VDSL خودشون رو در سطح وسیعی توسعه بدن تا امکان استفاده‌ی همه‌ی شهروندان از اون فراهم بشه. به همین دلیله که VDSL در کلان شهرها (به ویژه تهران) قابل دسترسه.

کیفیت کابل و سیم‌کشی هم در سرعت اینترنت VDSL اهمیت دارن ولی مهم‌ترین عامل مسافته.

تفاوت مودم و اینترنت ADSL و VDSL

تا این جای کار، احتمالاً به بعضی از تفاوت‌های مودم ADSL و VDSL پی بردید، اما در این قسمت قصد داریم به‌طور کامل تفاوت‌های این مودم‌ها رو بررسی کنیم.

 • پهنای باند: واضح‌ترین تفاوت این دو فناوری پهنای باند دانلود و آپلود اون‌هاست که سرعت دانلود در فناوری VDSL 6 برابر بیشتر از ADSL هست. البته اگر فناوری‌های جدیدتر VDSL2 و +VDSL2 رو در نظر بگیریم این اختلاف خیلی بیشتره.
 • هزینه: مشخصه که هزینه‌ی اینترنت و راه‌اندازی سرویس VDSL کمی بیشتر از ADSL هست. هزینه‌ی زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربرها و قیمت بیشتر مودم‌ها این اختلاف قیمت رو رقم می‌زنن.
 • ارائه‌دهنده‌های اینترنت: در حال حاضر شرکت‌های ISP کمی سرویس VDSL رو ارائه میدن و استفاده از این فناوری محدوده (برخلاف ADSL که در بسیاری از خانه‌ها کاربرد داره).
 • فاصله قابل ارائه: قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می‌کنه، بنابراین ISP (ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی) میتونه تا فاصله‌ی کمی حداکثر سرعت این سرویس رو به کاربران ارائه بده. در حالی‌ که، این فاصله برای ADSL بسیار بیشتره. همون‌طور که در نمودار زیر می‌بینید در فاصله‌های کم، سرعت اینترنت VDSL خیلی از ADSL بالاتره اما با افزایش فاصله، سرعت اون‌ها به‌تدریج با هم برابر میشن، اما سرعت اینترنت ADSL با افزایش فاصله تغییر زیادی نمی‌کنه.
نمودار تفاوت بین ADSL و VDSL در مسافت

نحوه راه اندازی اینترنت VDSL :

در حالت کلی تبدیل اینترنت از ADSL به VDSL هزینه‌ای جز خرید مودمی که از VDSL پشتیبانی می‌کنه، برای کاربرها نداره و بقیه‌ی کارها با درخواست از ارائه‌دهنده‌ای که انتخاب کردید انجام میشه. هزینه‌های خرید بسته‎‌ها هم تقریبا یکسان هستن.

نیازی به سیم‌کشی هست؟

VDSL بر بستر فیبر نوریه ولی خطوط فیبر فقط تا جعبه‌ی تقسیم تلفن ثابت نزدیک شمان. از اونجا به بعد با استفاده از کابل‌های مسی و کابل تلفن معمولی به مودم شما وصل میشن! یعنی سوکت مودم VDSL هیچ تفاوتی با ADSL نداره، در نتیجه نیازی به سیم‌کشی نیست. اگر هم نیازی به کابل‌کشی خارج از خونه باشه، مخابرات اون رو رایگان انجام میده.

چه شرکت‌هایی اینترنت VDSL را ارئه می‌دن؟

شرکت‌های ارائه دهنده

در حال حاضر، شرکت‌های شاتل و مخابرات، ثبت نام، راه‌اندازی و ارتقای زیرساخت مورد نیاز اینترنت VDSL رو برای کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ کشور انجام میدن. این نوع اینترنت البته از مدت‌ها پیش برای مجتمع‌های اداری، تجاری و مسکونی که زیرساخت لازم رو داشتن ارائه میشد. از جمله شرکت‌هایی که VDSL سازمانی رو ارائه میدن، میشه به شاتل، داتک و پیشگامان اشاره کرد.

باقی شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده اینترنت هم برای درخواست VDSL پیش ثبت نام دارن.

ثبت نام اینترنت VDSL چجوری انجام میشه؟

برای ثبت نام اینترنت VDSL در مخابرات یا شاتل به روش‌های زیر عمل کنید:

1. مخابرات

شرکت مخابرات، اینترنت VDSL خودش رو با نام سرینو ارائه میده. با رفتن به سایت شرکت مخابرات (tci.ir)، در زیر گزینه‌ی سرینو (VDSL) روی اطلاعات بیشتر کلیک کنید. در این صفحه می‌تونید با وارد کردن اطلاعاتی که در عکس زیر می‌بینید، ثبت‌نام اینترنت VDSL رو انجام بدید. بعد از ثبت‌نام، یک کد رهگیری به شما داده میشه که باید اون رو نگه دارید. البته قبل از این کار بهتره یک به مقاله‌ی نقد و بررسی خدمات اینترنت مخابرات: تانوما، ADSL و VDSL نگاهی بندازید.

ثبت نام مخابرات برای اینترنت شاتل

2. شاتل

اول اینکه اگر قصد دریافت اینترنت از شاتل رو دارید، مقاله‌ی بررسی اینترنت شاتل + معرفی سرویس ها و خدمات، می‌تونه بهتون کمک کنه. دوم اینکه برای ثبت نام اینترنت VDSL شاتل، وارد وب‌سایت این شرکت (shatel.ir) بشید. روی خدمات شاتل بعد هم روی زیر‌مجموعه‌ی VDSL کلیک کنید تا وارد صفحه‌ی ثبت نام VDSL بشید. در این صفحه با وارد کردن اطلاعاتی که در تصویر زیر می‌بینید، می‌تونید ثبت نام خودتون رو انجام بدید. بعد از انجام مراحل بالا باید منتظر تماس از طرف شرکت شاتل باشید.

ثبت نام شاتل برای اینترنت VDSL

برای راه اندازی اینترنت VDSL به مودم خاصی نیاز داریم؟

مودم VDSL-

برای استفاده از خدمات VDSL، شما به مودمی نیاز دارید که از فناوری VDSL پشتیبانی کنه. بعضی از مودم‌های ADSL از VDSL هم پشتیبانی می‌کنن، اما فقط در مودم‌های گران‌قیمت! بنابراین در اکثر موارد شما به یک مودم جدید نیاز دارید. شرکت مخابرات دو نوع مودم با قیمت‌های نقدی 350 و 550 هزار تومان رو ارائه کرده که شما می‌تونید اون‌ها رو به‌صورت قسطی هم بخرید.

در حالت کلی مودم VDSL از اینترنت ADSL پشتیبانی می‌کنه، ولی مودم ADSL از اینترنت VDSL پشتیبانی نمی‌کنه.

شما می‌تونید مودم‌های VDSL رو از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی هم بخرید. شرکت‌های سازنده‌ای مثل تی پی لینک (TP-Link)، دی لینک (D-Link)، ایسوس (ASUS) و تندا (TENDA) مودم‌های VDSL رو در مدل‌های مختلفی ارائه میدن. شما می‌تونید مودم VDSL مورد نظرتون رو فروشگاه اینترنتی نت‌ران هم تهیه کنید.

تعرفه اینترنت VDSL از ADSL بیشتره؟

شرکت مخابرات و شاتل تعرفه‌ی اینترنت VDSL رو اعلام کردن که با بررسی این تعرفه‌ها متوجه میشیم هزینه‌ی اینترنت VDSL و اینترنت ADSL تقریبا یکسانه و تفاوتی با قبل نداره.

حرف آخر

با افزایش کسب‌و‌کارهای اینترنتی و بهبود کیفیت محتوای آنلاین (ویدیو، موزیک و…)، نیاز به پهنای باند بیشتر اینترنت، روزبه‌روز بیشتر احساس میشه و کاربرها به‌دنبال استفاده از روش‌های اتصال پرسرعت‌تر هستن. فناوری VDSL رو میشه یک گزینه‌ی مناسب – حداقل در شهرهای بزرگ – برای بهبود پهنای باند کاربران دونست. تو این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی از فناوری VDSL و نحوه‌ی دریافت اون در اختیار شما قرار بدیم. اگر سوالی دارید خوشحال میشیم اون رو با ما در میون بذارید.

دانلود فایل PDF این مقاله:

فایل PDF مقاله

سوالات متداول

VDSL چیه؟

تکنولوژی VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به‌معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالاست. VDSL نسل بعدی فناوری ADSL محسوب میشه.

سرعت مودم‌های VDSL چقدر است؟

مودم‌های VDSL می‌تونن پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه رو ارائه بدن که از مودم‌های ADSL، بیشتر از 6 برابره .

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL چیست؟

پهنای باند بیشتر در VDSL – هزینه‌ی قیمت و سرویس – ارائه‌دهنگان محدود در اینترنت VDSL- اینترنت VDSL به فاصله حساس‌تره و با افزایش فاصله از ارئه‌دهنده‌ی اینترنت، قدرت سیگنال به شدت افت می‌کنه.

برای داشتن اینترنت VDSL باید چکار کنیم؟

1- با شرکت ارائه‌دهنده‌ی اینترنت موردعلاقه‌ی خودتون تماس بگیرید و از ارائه‌ی این سرویس مطمئن بشید.
2- مطمئن شید که این سرویس در محل زندگی شما ارائه میشه.
3- یک مودم با قابلیت VDSL تهیه کنید.
4- از کارشناسان شرکت ارائه‌دهنده‌ی اینترنت کمک بگیرید تا مراحل نصب رو برای شما انجام بدن.

برای اینترنت VDSL باید سیم‌کشی کنیم؟

نه، روی بستر کابل تلفن قرار می‌گیره. اگر هم نیاز به سیم‌کشی بیرون از خونه باشه توسط ارائه دهنده اینترنت انجام میشه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۳۹ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من تهران هستم و تا الان مودم نداشتم..میخوام مودم بگیرم چه مارکی و یا چه مشخصاتی بگیرم..خیلی گیج شدم که adsl یا vdsl چیه..الان برای من چی خوبه بگیرم؟vdsl? و اینکه اول برم مودم رو بخرم بعد باید به تلفن وصل کنم؟؟ بسته هاشو فقط از مخابرات میتونم بگیرم؟ ببخشید اگه ممکنه جواب بدین ممنونم.

  1. سلام ممنون! من پیشنهادم اینه که شما ADSL بگیرید. در مورد مودم من مودم های D-Link 2740U، TP-Link W8961N و مودم های یوتل و تندا رو پیشنهاد می کنم که در حال حاضر قیمت های به صرفه ای دارند (D-Link و TP-Link برندهای بهتری هستند ولی تندا و یوتل قیمت های کمتری دارند). خب حالا بایداز بین شرکت های ارائه دهنده اینترنت یکی رو انتخاب کنید مثل شرکت های مخابرات، شاتل، آسیاتک، مبین نت و … بهتره یه تحقیقی در موردشون بکنید. بعد با این شرکت ها تماس بگیرید تا سرویس شما رو راه اندازی کنن. معمولاً خودشون میان وصل می کنن ولی هزینه داره و من پیشنهاد می کنم خودتون انجام بدید. میتونید از مقاله های زیر استفاده کنید:

   تنظیم مودم D-Link

   تنظیم مودم TP-Link

   تنظیم مودم تندا

 2. سلام ، مگه مودم vdsl ّا کابل فیبر نوری نیست؟ پشت مودم باید سوکت تلفن معمولی بزنیم یا جای خاصی داره؟
  یک مودم که هم adsl هست هم vdsl منظورم هست مثل این: “مودم روتر VDSL/ADSL مدل TD-W9960 V1 “

  1. سلام، درسته VDSL بر بستر فیبر نوری هست ولی خطوط فیبر فقط تا جعبه تقسیم تلفن ثابت نزدیک خانه شما! از آنجا به بعد با استفاده از کابل های مسی و کابل تلفن معمولی به مودم شما وصل می شه! یعنی سوکت مودم VDSL هیچ تفاوتی با ADSL نداره. شما فقط باید چک کنید که آیا VDSL تو محل زندگی شما ارائه می شه یا نه و یک مودم VDSL تهیه کنید.

 3. سلام دوستان
  ازروی جواب کامنتها متوجه شدم مودمADSL اینترنت VDSLIساپورت نمیکنه . برعکس چی ؟مودم vdsl اینترنت adsl ساپورت میکنه یا نه؟ اگه ساپورت کنه توی سرعت وای فای فرقی داره یانه ؟سپاس

 4. یه سوال بسیار مهم داشتم من از adsl استفاده میکنم سرعت چهار مگ خریدم ولی مدام قطع میشد مخابرات گفت باید بیارین رو دو مگ که نویز کمتر بشه پهنای باند خط رو رو دو مگ گذاشت ولی باز همون آش و همون کاسه بعد از اون گفتن باید رو یک مگ سرعت دانلود قرار بگیره که رو یک مگ هم چندان تعریفی نداره خواستم بپرسم که آیا در vdsl هم این مشکلات وجود داره؟ و مثلا در مورد من باید پهنای باند رو یک مگ تنظیم بشه که نویز کمتر بشه یا نه؟ کلا نویز vdsl کمتره یا بیشتر؟ من خودم فکر میکنم چون روی کابل مسی ارائه میشه نویز داره ولی میخواستم تفاوت نویز adsl و vsdl رو بدونم اگر خط تافن بیشتر از یک مگ نکشه آیا در vdsl هم بیشتر از یک مگابیت نمیکشه خوشحال میشم یه توضیحی هم در این مورد ارائه بفرنایید در آخر این که به نظر شما کی این سرویس برای کرمانشاه ارائه میشه؟

 5. سلام ببخشید می خوام مودم بخرم که ADSL / VDSL باشه بین سه مودم موندم کدام را بگیرم؟ برای فضای ۱۵۰ متر . این مودم ها در بازار موجوده
  مودم روتر بی‌سیم ADSL2 Plus و VDSL2 Plus دی-لینک مدل DSL-2877AL
  مودم روتر بی سیم VDSL/ADSL زایکسل مدل VMG1312-T20B
  مودم روتر بی سیم VDSL/ADSL زایکسل مدل VMG5301-T20A
  شما کدام را پیشنهاد می کنید ؟

 6. سلام،من تازه vdsl نصب کردم و تمام معیار هارو داشتم مثلا فاصله خونه تا مخابرات محل زندگیمون کمتر از ۵۰۰ متر هست که این خیلی خوبه و همچنین مودم vdsl هم دارم ولی بعد از راه اندازی گفتن که سرعت روی ۵ مگ بیشتر بهت نمیده،خب این چه فرقی با همون سرعت ۱ مگ adsl داره؟! البته من فکر میکردم که اگر سرعت ۵۰ بگیرم حداقل بهم سرعت ۲۰ یا ۱۰ مگ بر ثانیه رو میدن ولی اینطور نبود و دیگه اینکه سیم کشیه خاصی انجام ندادن و گفتن روی همون سرویس قبلی وهمون خط قبلی adsl نصبش میکنیم.آیا نوعی کلاه برداری کردن ازم که به جای vdsl بهم دوباره adsl دادن؟

  1. نه جناب باید قبلش شماره تلفن ثابت شما رو برسی میکردند که آنتن دهی vdsl در اونجا چه کیفیتی داره و به احتمال زیاد فقط قصدشون به شما فروش بوده من به شما مودم TD_LTE رو پیشنهاد میکنم که هر منطقه از ایران باشید چون سیم کارتی هست و فقط به کابل برق نیاز داره آنتن دهی فوق‌العاده بالایی داره و به مشکل نخواهید خورد

 7. باسلام
  نصب و تعمیر انواع مودم های ADSL مخابراتی و متفرقه انواع مدل ها
  حل مشکلات نرم افزاری مودم
  رفع اشکال اتصال وای فای و عیب یابی
  نصب و راه اندازی اولیه مودم
  منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران بدون هزینه ایاب ذهاب
  شادمانپور ۰۹۳۵۴۰۶۵۶۹۶

 8. سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  چطور میشه که سرعت من ۴برابر میشه؟
  من الان بسته با سرعت ۸ مگابیت دارم
  اگر Vdsl کنم و همین بسته رو بخرم با همون قیمت قبلی سرعت من میشه ۳۲ یا ۴۸ مگابیت بر ثانیه؟(ینی سرعت ۴ یا ۶ برابر میشه؟)
  اگه میشه یه توضیح بدید
  ممنونم

  1. سلام ممنون از شما، سرعت بسته ها ۴ برابر نمیشه و شما حداکثر سرعتتون همون سرعت بسته است. منظور از ۴ برابر شدن اینه که میتونه تا ۴ برابر سرعت ADSL رو پشتیبانی کنه و شما میتونید بسته های پرسرعت تری رو انتخاب کنید در حالی که در adsl حداکثر سرعت بسته ها ۱۶ مگابیت هست.

  1. سلام امیرحسین عزیز ، قطعا مسئله ی پینگ به خیلی از موارد مرتبط هست اما اگر شرایط رو یکسان در نظر بگیریم قطعا اینترنت VDSL از پینگ بهتری برخوردار هست .

 9. سلام و سپاس از سایت خوبتون. یک سئوال برای من پیش اومده، الان من نت مخابرات دارم سرعت ۴ مگا بیت (دانلود ۱ مگابایت بر ثانیه) و خطم هم فیبر نوری هست. داخل سایت مخابرات که میرم لیست قیمتهای adsl وvdsl تا سرعت ۱۶ مگابیت دقیقا شبیه هم هست ! الان چه فرقی هست بین بسته ۴ مگابیتی vdsl با بسته ۴ مگابیتی adsl ?!!! سرعت مگه واحد ثابتی نیست؟ سرعت ۴ مگابیتی یک واحد هست دیگه حالا شما چه با پراید ۸۰ کیلومتر بر ساعت بری یا با بنز؟! من درست دارم میگم یا واقعا خیلی از داستان پرتم؟!
  الان من وارد پنل اینترنتم شدم یهو یه صفحه اومده که آیا مایل به تغییر Vdsl هستید یا خیر، و اعلام کرده سرعتتون ۴ برابر میشه!؟ و هیچ هزینه اضافی هم نداره فقط هزینه مودم را باید بدید! خوب قطعا اشتراک من همون ۴ مگابیت هست صرف اینکه vdsl بشه یهو سرعت دانلود من میره روی ۱۶ مگا بیت ( ۴ مگابایت بر ثانیه)؟ اگر آره پس دیگه چرا داخل سایت مخابرات بسته vdsl با سرعتهای ۲-۳-۴-۸-۱۶ مگابیتی درج شده؟! ممنون میشم منو راهنمایی کنید!

  1. سلام شایان عزیز از دیشب که شما این سوال رو پرسیدین بنده پیگیر شدم تا بتونم بهترین راهنمایی رو به شما بکنم ، قطعا سوال شما درست هست و به جا لطفا بزارین ما بتونیم بیشتر بررسی کنیم تا این سوال شما رو در قالب یک مقاله در سایت داشته باشیم !! با تشکر شایان عزیز

 10. سلام
  خشته نباشید
  ی سوال برای من ایجاد شده
  به منم پیام دادن ک اینترنت adsl رو ب vdsl ارتقا بدم
  حالا سوال من اینه ک اگر درخواست بدم و کابل کشی انجام بشه ولی حالا به هر دلیلی مودم vdsl رو نگیرم،بازم میتونم از همین سرویس adsl استفاده کنم یا دیگه فقط میشه از vdsl استفاده کرد؟

  1. سلام محمد عزیز ، بله شما باز هم میتونید از اینترنت ADSL استفاده کنید اما برای استفاده از اینترنت VDSL شما نیازمند مودمی هستید که از VDSL پشتیبانی کنه .

 11. سلام بر شما و روز عالی بخیر
  پیرو موضوع و مشروح دیدگاه قبلی و مرحمتتان در پاسخگویی، خصوصا آنجا که اظهار امیدواری فرمودید مشکل به گوش مسئولین برسد، پیشنهادی به نظرم می رسد که خدمت کلیه عزیزان مطرح می کنم.
  در متمم SLA قرارداد فروش سرویس ADSL، فرمولهای محاسباتی مفصلی به چشم می آید که ریز حساب و کتاب کار را نشان می دهد و با مرور آنها متوجه می شویم برای هر تعرفه ارائه شده، چه پارامترهایی دخیل هستند.
  حال، با علم به کاستیهای ناخواسته و ایراد و اشکالات فنی بر سر راه اجرا و نهایتا برآوردن تعهدات موضوع قرارداد، سازمان تنظیم مقررات می تواند بر اساس اصل انصاف و مشی مشتری مداری که بی شک سرلوحه خدمات مسئولین آن بوده و هست، تدابیری مناسب بیندیشد و در قالب فرمولهایی مشابه ارائه و لحاظ کند تا اگر در یک طرف قرارداد، مشترک موظف به پرداخت تمام و کمال قیمت سرویس اسمی است، فروشنده سرویس نیز حسب مورد، اگر از پس برآوردن پارامتر سرعت مورد تعهدش بر نمی آید، به فراخور احوال و به نحوی با قید پارامتری جدید، از خود انعطاف نشان داده و مثلا حجم ترافیک اسمی موضوع قرارداد آن مشترک را افزایش دهد که اصطلاحا نه سیخ بسوزد و نه کباب!
  ناگفته پیداست و همگان تصدیق دارند که در غیر اینصورت، شائبه سهو در رعایت حق الناس به موضوع دغل در معامله و کم فروشی بدل شده و این موارد نه تنها آشکارا و بدون استفتاء از مراجع عظام،‌ از نظر شرعی موجب ضمان هستند که از منظر حقوقی نیز تخلف قطعی و جرم بارز تلقی می شوند.
  به هر روی، امیدوارم نصیحت برادرانه ما کارساز باشد و دست در دست هم مشکلات را رفع و رجوع کنیم.
  با آرزوی روزهای بهتر، رضا جلالی

  1. رضا عزیز سلامی دوباره ، خیلی از شما ممنونیم که اینقدر به مسائل این چنینی که دغدغه تمامی کاربران اینترنت ADSLو VDSL هست اشاره فرمودین خیلی خوشحال میشیم بتونیم با شما در قسمت تحریریه شرکت نت ران همکاری داشته باشیم .

   1. اختیار دارید. نظر لطف شماست و بسیار سپاسگزارم.
    اگر کمکی از دستم بر بیاد، حتی المقدور مضایقه نمی کنم.
    از طریق شماره های ثابت شرکت تماس می گیرم خدمتتون.

 12. با درود و سپاس از مطالب آموزنده سایت و زحمات شبانه روزی دوستان دست اندرکار که با علاقه پیگیر روزآمد نگه داشتن آن هستند.
  پرسشی که دارم شاید بیشتر جنبه حقوقی داشته باشد تا فنی!
  ظاهرا متتم موسوم به SLA در قرارداد فروش اشتراک ADSL مخابرات و دیگر اپراتورها، فروشنده را در بدو امر موظف به تامین زیرساخت لازم برای ارائه خدمات به مشترک می نماید.
  این درحالی است که کم و بیش شاهد آنیم که کارشناسان امر، مشکل سرعت متفاوت با ادعای اولیه را متوجه فاصله مشترک تا مرکز اعلام می دانند؛ فی المثل وقتی تعرفه ADSL با سرعت اسمی ۱۶ مگابایت، تحت هیچ شرایطی بیشتر از ۳ مگابایت سرویس نمی دهد، عزیزان پشتیبانی علت را کشش پایین خط بعلت بعد مسافت اعلام می کنند!
  در زبان فارسی ضرب المثل معروفی داریم که می گوید به دشت آهوی نگرفته نبخش! به همین سیاق، اگر فروشنده در زمان عقد قرارداد تعهد کرده که واجدامکانات فنی برای فروش سرویس باشد و حالا بعد از قریب یک سال از آن زمان، بدین ترتیب اما و اگر جدید پیش می کشد، آیا این امر از سویی دغل و تقلب در معامله و از دیگر سو کم فروشی تلقی نمی شود؟
  اگر پاسخ مثبت است، آیا موضوع قابلیت طرح و پیگیری دارد؟ مراجع ذیربط در این خصوص کدامند؟
  البته قصد و غرضم خدای ناکرده اعلام خسارت و به قول غربی ها sue کردن فروشنده نیست چون در این بین جیب همه را یکی می دانم.
  صرفا می خواهم ایشان را با قید مراتب آگاهی خود به تعهدات طرفین، مشفقانه و در نهایت صمیمیت، به لزوم رعایت حقوق ارباب رجوع و پرهیز از ارائه جوابهای سربالا و توجیهات غیرقابل پذیرش توجه دهم تا حتی المقدور مطابق تعرفه ای که پرداخت می کنم، سرویس بی عیب و نقصی بگیرم.
  ارادتمند، رضا جلالی

  1. سلام رضا عزیز ، موضوعی که شما بهش اشاره کردین مشکل تقریبا تمامی کاربران اینترنت adsl هستش و درست هست امیدوارم از همین تریبون این مشکل به گوش مسئولین برسه تا زودتر رفع و رجوع بشه !!

 13. سلام وقت بخیر
  بنده بعد از ابطال قراردادم با شاتل، به اینترنت مخابرات رجوع کردم، که متاسفانه اونم براب ما اومد نداشت و عملا گفتند فاصله شما با مرکز چون زیاده، خط بیشتر از ۱ مگ جواب نمیده، حالا اومدن میگن میخایم vdsl راه بندازیم، حتی بهم اس ام اس هم دادن که تایید بده که بیایم‌برآت راه بندازیم، سوال من اینه، البته من تو مقاله فهمیدم، ولی میخام مطمن بشم، ایا وقتی فاصله من تا مرکز کاشانی زیاده، چرا مخابرات میگه بیام vdsl نصب کنم؟! بحث پول هستش؟!

  1. سلام رضای عزیز ، قطعا سرعت VDSL ارتباط مستقیمی با مسافت داره و قطعا بحثشون پول هستش !!! شما میتویند از اینترنت مبین نت یا LTE استفاده کنید .

  2. در این تکنولوژی کافوها یا بهتر بگمmdu هایی در نزدیکی منزل شما نصب می کنند و تجهیزات را در آن کافوها نصب می کنند که فاصله را عملا برای شما از بین خواهد برد.

  1. سلام امیر عزیز ! سال نو مبارک ، خب با توجه به شرایط خدمات رسانی در کشور شما اول باید ببینید که در منطقه ای که شما هستین هر ۲ سرویس vdsl و adsl رو به شما میدن تا بعد بتونید انتخاب بکنید ، ولی با توجه به بالاتر بودن سرعت سرویس vdsl و جدید تر بودن آن قطعا بهتر از adsl هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا