آموزش شبکهمودم و روتر

فناوری VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

با اخبار جدیدی که از سوی وزیر محترم ارتباطات در توییتر به اشتراک گذاشته شده است و بیانیه‌ای که شرکت مخابرات در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است؛ بزودی مودم ها و اینترنت VDSL روانه بازار خواهند شد و جایگزین مودم ADSL می‌شوند. در توییتی که به تازگی آقای جهرمی منتشر کرده، از ارتقای خطوط ADSL به VDSL خبر داده است:

سرعت اینترنت خانگی، را حداقل ۴برابر می‌کنیم. امروز عملیات اجرایی ارتقای اینترنت خانگی از ADSL به VDSL در استان تهران و قم آغاز شد. در هفته‌ی آینده، سایت ثبت نام آغار بکار خواهد کرد. اولویت توسعه با مناطقی است که سرعت نسل۴ موبایل در آنها از متوسط کشوری پایین‌تر است.

فناوری VDSL از تکنولوژی بروزتری نسبت به ADSL برخوردار هستند. اگر شما می‌خواهید تفاوت مودم VDSL با ADSL را بهتر و دقیق‌تر بدانید، و همچنین از نحوه راه اندازی اینترنت VDSL مطلع شوید؛ به شما پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

مودم vdsl چیست

مودم VDSL چیست؟

تکنولوژی VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به معنی DSL با نرخ بیت بسیار بالا است. VDSL نسل جدیدی از فناوری های DSL است که بر روی بستر کابل‌های مسی ارائه می‌شود و به‌عبارتی نسل بعدی فناوری ADSL محسوب می‌شود. مودم های VDSL می‌توانند پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه را ارائه دهند که بیش از 6 برابر مودم‌های ADSL است. البته این پهنای باند استاندارد مودم‌های DSL است و در حالت تئوری می‌توانند تا 300 مگابیت برثانیه را نیز ارائه دهند.

خطوط تلفن تنها مقدار کمی از ظرفیت خود را برای انتقال صدا استفاده می‌کنند، فناوری‌های DSL از ظرفیت‌های باقیمانده در این خطوط برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. به‌طور دقیق‌تر، صدای ما در فرکانس های 400 تا 3400 هرتز منتقل می‌شوند، درحالی که، خطوط تلفن می‌توانند داده‌ها را در فرکانس‌های چندین میلیون هرتزی (مگاهرتزی) نیز انتقال دهند و داده‌های دیجیتال را منتقل کنند. بنابراین با استفاده از این خطوط و با کمک فناوری DSL می‌توان اینترنت را بر بستر این خطوط ارائه داد. فناوری VDSL با استفاده بهینه از ظرفیت خطوط تلفن می‌تواند حداکثر پهنای باند ممکن را تحویل دهد، که بسیار بیش از سایر فناوری های DSL مانند ADSL است.

نسل جدیدتری از مودم VDSL با نام های VDSL2 و +VDSL2 هم معرفی شده‌اند که می‌توانند به‌ترتیب، سرعت‌های دانلود 200 و 300 مگابیت بر ثانیه (معادل 25 تا 37.5 مگابایت بر ثانیه) را ارائه دهند که البته هنوز در کشور ما حتی زمزمه‌های ارائه آن نیز توسط شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت به گوش نمی‌رسد.

یک نکته بسیار مهم درمورد فناوری VDSL این است که پهنای باند اینترنت دریافتی بستگی زیادی به فاصله تا سوییچ‌های VDSL شرکت ارائه‌دهنده اینترنت دارد. به این معنی که با افزایش فاصله از شرکت ارائه دهنده اینترنت سرعت به شدت کاهش پیدا می‌کند. به‌گونه‌ای که در فواصل زیاد، سرعت اینترنت در حد فناوری ADSL خواهد شد. بنابراین ISP ها باید زیرساخت های VDSL خود را در سطح وسیعی توسعه دهند تا امکان استفاده همه شهروندان از آن فراهم شود. به همین دلیل است که VDSL تنها در مناطق محدودی از کشور (به ویژه تهران) قابل دسترسی است.

فناوری vdsl

تفاوت مودم VDSL و ADSL

تا این جای کار احتمالاً به برخی از تفاوت‌های مودم  VDSL و ADSL پی برده‌اید اما در این قسمت می‌خواهیم به‌طور کامل تفاوت‌های این مودم‌ها را بررسی کنیم.

  • پهنای باند : واضح‌ترین تفاوت این دو فناوری پهنای باند دانلود و آپلود آن‌ها است که سرعت دانلود در فناوری VDSL بیش از 6 برابر ADSL است. البته اگر فناوری های جدیدتر VDSL2 و +VDSL2 را در نظر بگیریم این اختلاف بسیار بیشتر است.
  • هزینه : ناگفته پیداست که هزینه اینترنت و همچنین راه‌اندازی سرویس VDSL کمی بیش از ADSL است. هزینه زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربران و قیمت بیشتر مودم‌ها این اختلاف قیمت را رقم می زنند.
  • ارائه دهندگان اینترنت : در حال حاضر شرکت‌های ISP کمی سرویس VDSL را ارائه می‌دهند و استفاده از این فناوری فوق‌العاده محدود است (برخلاف ADSL) که در بسیاری از خانه‌ها کاربرد دارد.
  • فاصله قابل ارائه : قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می کند بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد. درحالی‌که، این فاصله برای ADSL بسیار بیشتر است. همان‌طورکه در نمودار زیر مشاهده می‌کنید در فواصل کم سرعت اینترنت VDSL بسیار بالاتر از ADSL است اما با افزایش فاصله سرعت آن‌ها به تدریج با هم برابر می‌شوند، اما سرعت اینترنت ADSL با افزایش فاصله تغییر چندانی نمی‌کند.

تفاوت vdsl و adsl

باگسترش سرویس‌های اینترنتی و افزایش روز افزون کیفیت محتوای آنلاین (ویدیو، موزیک و …)، نیاز به پهنای باند بیشتر اینترنت روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود و کاربران به‌دنبال استفاده از شیوه‌های اتصال پرسرعت‌تر خواهند بود. کسب و کارهای اینترنتی بیشترین نیاز را به پهنای باند بیشتر دارند و ضروری است که هر چه زودتر زیرساخت فناوری‌های جدیدی مانند VDSL2 ،VDSL و TD-LTE توسعه پیدا کند. با وجود مزایای فراوان VDSL می‌توان آن را یک گزینه مناسب – حداقل در شهرهای بزرگ – جهت بهبود پهنای باند کاربران قلمداد کرد.

نحوه راه اندازی اینترنت VDSL :

چه شرکت‌هایی اینترنت VDSL را ارئه می‌دهند؟

در حال حاضر شرکت‌های شاتل و مخابرات، ثبت نام اینترنت VDSL را برای شهرهای تهران و قم آغاز کرده‌اند. این نوع اینترنت البته از مدت‌ها پیش برای مجتمع‌های اداری، تجاری و مسکونی که زیرساخت لازم را دارا بودند ارائه می‌شد. از جمله شرکت‌هایی که VDSL سازمانی را ارائه می‌دهند می‌توان به شاتل، داتک و پیشگامان اشاره کرد.

ثبت نام اینترنت VDSL چگونه انجام می‌شود؟

شرکت مخابرات اینترنت VDSL خود را با نام سرینو ارائه می‌دهد. با مراجعه به سایت شرکت مخابرات (tci.ir)، در زیر گزینه سرینو (VDSL) روی اطلاعات بیشتر کلیک کنید. در این صفحه می‌توانید با وارد کردن نام و نام خانوادگی، نام شهر و استان، کد ملی، آدرس و شماره تلفن خود ثبت نام اینترنت VDSL را انجام دهید. پس از ثبت نام یک کد رهگیری به شما داده می‌شود که باید آن را نگه دارید.

ثبت نلم VDSL مخابرات

برای ثبت نام اینترنت VDSL شاتل نیز وارد وبسایت این شرکت شوید (shatel.ir) شوید و بر روی بنر اینترنت VDSL کلیک کنید تا به صفحه پیش ثبت نام VDSL وارد شوید. در این صفحه با وارد کردن شماره تلفن ثابت، شهر، نام و نام خانوادگی و شماره همراه می‌توانید پیش ثبت نام خود را انجام دهید. سپس باید منتظر تماس از طرف شرکت شاتل باشید.

ثبت نام اینترنت VDSL شاتل

آیا برای راه اندازی اینترنت VDSL به مودم خاصی نیاز داریم؟

برای استفاده از خدمات VDSL شما نیاز به مودمی دارید که از فناوری VDSL پشتیبانی کند. برخی از مودم‌های ADSL از VDSL نیز پشتیبانی می‌کنند اما فقط در مودم‌های گران‌قیمت! بنابراین در اکثر موارد شما نیاز به یک مودم جدید خواهید داشت. شرکت مخابرات دو نوع مودم با قیمت‌های نقدی 350 و 550 هزار تومان را ارئه کرده است که شما می‌توانید آن ها را به صورت قسطی نیز خریداری کنید. هیچ نوع اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی این مودم‌های VDSL منتشر نشده است. شرکت شاتل نیز تاکنون در مورد مودم‌های VDSL اطلاعاتی انتشار نداده است.

شما می‌توانید مودم‌های VDSL را از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی نیز خریداری کنید. شرکت‌های سازنده‌ای مانند D-Link ،TP-Link، ایسوس و تندا مودم‌های VDSL خود را در مدل‌های مختلفی ارائه می‌دهند. شما می‌توانید مودم VDSL مورد نظر خود را از فروشگاه اینترنتی نت ران تهیه فرمایید.

آیا تعرفه اینترنت VDSL بیشتر از ADSL است؟

شرکت مخابرات تعرفه اینترنت VDSL را اعلام کرده است که با بررسی این تعرفه‌ها متوجه می‌شویم هزینه اینترنت VDSL مشابه اینترنت ADSL است و تفاوتی با قبل ندارد. شرکت شاتل اما در این خصوص تاکنون اطلاعاتی بروز نداده است. به نظر می‌رسد که وزارت ارتباطات قوانینی وضع خواهد کرد که قیمت این نوع اینترنت با نسل قبلی تفاوتی نداشته باشد.

جمع‌بندی

شرکت مخابرات بر این است که مودم های ADSL را با مودم های VDSL جایگزین کرده و سرعت اینترنت مشترکین خود تا 4 برابر و حداقل 40 مگابیت بر ثانیه ارتقا دهد (البته بستگی به فاصله شما تا مرکز ISP دارد). و شاتل نیز به نظر می رسد از پیشگامان ارائه اینترنت VDSL باشد. بنابراین می‌توانیم فرض کنیم که در آینده‌ای نزدیک این نوع اینترنت به درون خانه‌ها راه پیدا خواهد کرد.

سوالات متداول

VDSL به چه معناست؟

تکنولوژی VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به معنی DSL با نرخ بیت بسیار بالا است. VDSL نسل جدیدی از فناوری های DSL است که بر روی بستر کابل‌های مسی ارائه می‌شود و به عبارتی نسل بعدی فناوری ADSL محسوب می‌شود.

سرعت مودم‌های VDSL چقدر است؟

مودم های VDSL می‌توانند پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه را ارائه دهند که بیش از 6 برابر مودم‌های ADSL است. البته این پهنای باند استاندارد مودم‌های DSL است و در حالت تئوری می‌توانند تا 300 مگابیت برثانیه را نیز ارائه دهند.

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL چیست؟

پهنای باند: سرعت مودم‌های VDSL بسیار بیشتر از مودم‌های ADSL است.
هزینه: قیمت مودم‌های VDSL بیشتر است و هزینه سرویس های VDSL نیز بیشتر است.
ارائه دهندگان اینترنت: شرکت‌های کمی سرویس VDSL را ارائه می‌دهند و استفاده از این فناوری فوق‌العاده محدودتر است.
فاصله قابل ارائه: قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می کند بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد.

برای داشتن اینترنت VDSL باید چکار کنیم؟

1- با شرکت ارائه دهنده اینترنت مورد علاقه خود تماس بگیرید و از ارائه این سرویس مطمئن شوید.
2- مطمئن شوید که این سرویس در محل زندگی شما ارائه می‌‌شود.
3- یک مودم دارای قابلیت VDSL تهیه کنید.
4- از کارشناسان شرکت ارائه دهنده اینترنت بخواهید تا مراحل نصب را برای شما انجام دهند.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
38 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
فاطمه زهرا

سلام خسته نباشید ببخشید من تهران هستم و تا الان مودم نداشتم..میخوام مودم بگیرم چه مارکی و یا چه مشخصاتی بگیرم..خیلی گیج شدم که adsl یا vdsl چیه..الان برای من چی خوبه بگیرم؟vdsl? و اینکه اول برم مودم رو بخرم بعد باید به تلفن وصل کنم؟؟ بسته هاشو فقط از مخابرات میتونم بگیرم؟ ببخشید اگه ممکنه جواب بدین ممنونم.

حسين

سلام ، مگه مودم vdsl ّا کابل فیبر نوری نیست؟ پشت مودم باید سوکت تلفن معمولی بزنیم یا جای خاصی داره؟
یک مودم که هم adsl هست هم vdsl منظورم هست مثل این: “مودم روتر VDSL/ADSL مدل TD-W9960 V1 “

علیرضا اسلام نیا

سلام دوستان
ازروی جواب کامنتها متوجه شدم مودمADSL اینترنت VDSLIساپورت نمیکنه . برعکس چی ؟مودم vdsl اینترنت adsl ساپورت میکنه یا نه؟ اگه ساپورت کنه توی سرعت وای فای فرقی داره یانه ؟سپاس

ابوالفضل

ببخشید فاصله ما تا مرکز ۲۵ کیلومتر است آیا ADSLبهتره یا VDSL تو فاصله من تا مرکز

شاهرخ

یه سوال بسیار مهم داشتم من از adsl استفاده میکنم سرعت چهار مگ خریدم ولی مدام قطع میشد مخابرات گفت باید بیارین رو دو مگ که نویز کمتر بشه پهنای باند خط رو رو دو مگ گذاشت ولی باز همون آش و همون کاسه بعد از اون گفتن باید رو یک مگ سرعت دانلود قرار بگیره که رو یک مگ هم چندان تعریفی نداره خواستم بپرسم که آیا در vdsl هم این مشکلات وجود داره؟ و مثلا در مورد من باید پهنای باند رو یک مگ تنظیم بشه که نویز کمتر بشه یا نه؟ کلا نویز vdsl کمتره یا بیشتر؟ من خودم فکر میکنم چون روی کابل مسی ارائه میشه نویز داره ولی میخواستم تفاوت نویز adsl و vsdl رو بدونم اگر خط تافن بیشتر از یک مگ نکشه آیا در vdsl هم بیشتر از یک مگابیت نمیکشه خوشحال میشم یه توضیحی هم در این مورد ارائه بفرنایید در آخر این که به نظر شما کی این سرویس برای کرمانشاه ارائه میشه؟

narineh

سلام ببخشید می خوام مودم بخرم که ADSL / VDSL باشه بین سه مودم موندم کدام را بگیرم؟ برای فضای ۱۵۰ متر . این مودم ها در بازار موجوده
مودم روتر بی‌سیم ADSL2 Plus و VDSL2 Plus دی-لینک مدل DSL-2877AL
مودم روتر بی سیم VDSL/ADSL زایکسل مدل VMG1312-T20B
مودم روتر بی سیم VDSL/ADSL زایکسل مدل VMG5301-T20A
شما کدام را پیشنهاد می کنید ؟

حامد امینی

سلام دوست عزیز
پیشنهاد من به شما مودم دی لینک یا تی پی لینک هستش
موفق و پیروز باشید

سهیل

سلام،من تازه vdsl نصب کردم و تمام معیار هارو داشتم مثلا فاصله خونه تا مخابرات محل زندگیمون کمتر از ۵۰۰ متر هست که این خیلی خوبه و همچنین مودم vdsl هم دارم ولی بعد از راه اندازی گفتن که سرعت روی ۵ مگ بیشتر بهت نمیده،خب این چه فرقی با همون سرعت ۱ مگ adsl داره؟! البته من فکر میکردم که اگر سرعت ۵۰ بگیرم حداقل بهم سرعت ۲۰ یا ۱۰ مگ بر ثانیه رو میدن ولی اینطور نبود و دیگه اینکه سیم کشیه خاصی انجام ندادن و گفتن روی همون سرویس قبلی وهمون خط قبلی adsl نصبش میکنیم.آیا نوعی کلاه برداری کردن ازم که به جای vdsl بهم دوباره adsl دادن؟

کرامتی

نه جناب باید قبلش شماره تلفن ثابت شما رو برسی میکردند که آنتن دهی vdsl در اونجا چه کیفیتی داره و به احتمال زیاد فقط قصدشون به شما فروش بوده من به شما مودم TD_LTE رو پیشنهاد میکنم که هر منطقه از ایران باشید چون سیم کارتی هست و فقط به کابل برق نیاز داره آنتن دهی فوق‌العاده بالایی داره و به مشکل نخواهید خورد

امیرشادمانپور

باسلام
نصب و تعمیر انواع مودم های ADSL مخابراتی و متفرقه انواع مدل ها
حل مشکلات نرم افزاری مودم
رفع اشکال اتصال وای فای و عیب یابی
نصب و راه اندازی اولیه مودم
منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران بدون هزینه ایاب ذهاب
شادمانپور ۰۹۳۵۴۰۶۵۶۹۶

gholami

سلام خسته نباشید
یه سوال داشتم
چطور میشه که سرعت من ۴برابر میشه؟
من الان بسته با سرعت ۸ مگابیت دارم
اگر Vdsl کنم و همین بسته رو بخرم با همون قیمت قبلی سرعت من میشه ۳۲ یا ۴۸ مگابیت بر ثانیه؟(ینی سرعت ۴ یا ۶ برابر میشه؟)
اگه میشه یه توضیح بدید
ممنونم

امیرحسین

سلام قیمتش چقدر فرق میکنه با ADSL ینی کمترین هزینه برای خرید بسته چقدر است با VDSL

sadegh

سلام خسته نباشید . vdsl به سیم کشی فیبر نوری نیاز داره ؟

احسان نعنایی

سلام صادق عزیز ، خیر تکنولوژی vdsl بر بستر خط تلفن شما هستش .

امیرحسین عزیزی

سلام.
حرفی از پینگ نشد.
پینگ کدوم یکی بهتره؟

احسان نعنایی

سلام امیرحسین عزیز ، قطعا مسئله ی پینگ به خیلی از موارد مرتبط هست اما اگر شرایط رو یکسان در نظر بگیریم قطعا اینترنت VDSL از پینگ بهتری برخوردار هست .

شایان

سلام و سپاس از سایت خوبتون. یک سئوال برای من پیش اومده، الان من نت مخابرات دارم سرعت ۴ مگا بیت (دانلود ۱ مگابایت بر ثانیه) و خطم هم فیبر نوری هست. داخل سایت مخابرات که میرم لیست قیمتهای adsl وvdsl تا سرعت ۱۶ مگابیت دقیقا شبیه هم هست ! الان چه فرقی هست بین بسته ۴ مگابیتی vdsl با بسته ۴ مگابیتی adsl ?!!! سرعت مگه واحد ثابتی نیست؟ سرعت ۴ مگابیتی یک واحد هست دیگه حالا شما چه با پراید ۸۰ کیلومتر بر ساعت بری یا با بنز؟! من درست دارم میگم یا واقعا خیلی از داستان پرتم؟!
الان من وارد پنل اینترنتم شدم یهو یه صفحه اومده که آیا مایل به تغییر Vdsl هستید یا خیر، و اعلام کرده سرعتتون ۴ برابر میشه!؟ و هیچ هزینه اضافی هم نداره فقط هزینه مودم را باید بدید! خوب قطعا اشتراک من همون ۴ مگابیت هست صرف اینکه vdsl بشه یهو سرعت دانلود من میره روی ۱۶ مگا بیت ( ۴ مگابایت بر ثانیه)؟ اگر آره پس دیگه چرا داخل سایت مخابرات بسته vdsl با سرعتهای ۲-۳-۴-۸-۱۶ مگابیتی درج شده؟! ممنون میشم منو راهنمایی کنید!

احسان نعنایی

سلام شایان عزیز از دیشب که شما این سوال رو پرسیدین بنده پیگیر شدم تا بتونم بهترین راهنمایی رو به شما بکنم ، قطعا سوال شما درست هست و به جا لطفا بزارین ما بتونیم بیشتر بررسی کنیم تا این سوال شما رو در قالب یک مقاله در سایت داشته باشیم !! با تشکر شایان عزیز

محمد

سلام
خشته نباشید
ی سوال برای من ایجاد شده
به منم پیام دادن ک اینترنت adsl رو ب vdsl ارتقا بدم
حالا سوال من اینه ک اگر درخواست بدم و کابل کشی انجام بشه ولی حالا به هر دلیلی مودم vdsl رو نگیرم،بازم میتونم از همین سرویس adsl استفاده کنم یا دیگه فقط میشه از vdsl استفاده کرد؟

احسان نعنایی

سلام محمد عزیز ، بله شما باز هم میتونید از اینترنت ADSL استفاده کنید اما برای استفاده از اینترنت VDSL شما نیازمند مودمی هستید که از VDSL پشتیبانی کنه .

رضا جلالی

سلام بر شما و روز عالی بخیر
پیرو موضوع و مشروح دیدگاه قبلی و مرحمتتان در پاسخگویی، خصوصا آنجا که اظهار امیدواری فرمودید مشکل به گوش مسئولین برسد، پیشنهادی به نظرم می رسد که خدمت کلیه عزیزان مطرح می کنم.
در متمم SLA قرارداد فروش سرویس ADSL، فرمولهای محاسباتی مفصلی به چشم می آید که ریز حساب و کتاب کار را نشان می دهد و با مرور آنها متوجه می شویم برای هر تعرفه ارائه شده، چه پارامترهایی دخیل هستند.
حال، با علم به کاستیهای ناخواسته و ایراد و اشکالات فنی بر سر راه اجرا و نهایتا برآوردن تعهدات موضوع قرارداد، سازمان تنظیم مقررات می تواند بر اساس اصل انصاف و مشی مشتری مداری که بی شک سرلوحه خدمات مسئولین آن بوده و هست، تدابیری مناسب بیندیشد و در قالب فرمولهایی مشابه ارائه و لحاظ کند تا اگر در یک طرف قرارداد، مشترک موظف به پرداخت تمام و کمال قیمت سرویس اسمی است، فروشنده سرویس نیز حسب مورد، اگر از پس برآوردن پارامتر سرعت مورد تعهدش بر نمی آید، به فراخور احوال و به نحوی با قید پارامتری جدید، از خود انعطاف نشان داده و مثلا حجم ترافیک اسمی موضوع قرارداد آن مشترک را افزایش دهد که اصطلاحا نه سیخ بسوزد و نه کباب!
ناگفته پیداست و همگان تصدیق دارند که در غیر اینصورت، شائبه سهو در رعایت حق الناس به موضوع دغل در معامله و کم فروشی بدل شده و این موارد نه تنها آشکارا و بدون استفتاء از مراجع عظام،‌ از نظر شرعی موجب ضمان هستند که از منظر حقوقی نیز تخلف قطعی و جرم بارز تلقی می شوند.
به هر روی، امیدوارم نصیحت برادرانه ما کارساز باشد و دست در دست هم مشکلات را رفع و رجوع کنیم.
با آرزوی روزهای بهتر، رضا جلالی

احسان نعنایی

رضا عزیز سلامی دوباره ، خیلی از شما ممنونیم که اینقدر به مسائل این چنینی که دغدغه تمامی کاربران اینترنت ADSLو VDSL هست اشاره فرمودین خیلی خوشحال میشیم بتونیم با شما در قسمت تحریریه شرکت نت ران همکاری داشته باشیم .

رضا جلالی

اختیار دارید. نظر لطف شماست و بسیار سپاسگزارم.
اگر کمکی از دستم بر بیاد، حتی المقدور مضایقه نمی کنم.
از طریق شماره های ثابت شرکت تماس می گیرم خدمتتون.

رضا جلالی

با درود و سپاس از مطالب آموزنده سایت و زحمات شبانه روزی دوستان دست اندرکار که با علاقه پیگیر روزآمد نگه داشتن آن هستند.
پرسشی که دارم شاید بیشتر جنبه حقوقی داشته باشد تا فنی!
ظاهرا متتم موسوم به SLA در قرارداد فروش اشتراک ADSL مخابرات و دیگر اپراتورها، فروشنده را در بدو امر موظف به تامین زیرساخت لازم برای ارائه خدمات به مشترک می نماید.
این درحالی است که کم و بیش شاهد آنیم که کارشناسان امر، مشکل سرعت متفاوت با ادعای اولیه را متوجه فاصله مشترک تا مرکز اعلام می دانند؛ فی المثل وقتی تعرفه ADSL با سرعت اسمی ۱۶ مگابایت، تحت هیچ شرایطی بیشتر از ۳ مگابایت سرویس نمی دهد، عزیزان پشتیبانی علت را کشش پایین خط بعلت بعد مسافت اعلام می کنند!
در زبان فارسی ضرب المثل معروفی داریم که می گوید به دشت آهوی نگرفته نبخش! به همین سیاق، اگر فروشنده در زمان عقد قرارداد تعهد کرده که واجدامکانات فنی برای فروش سرویس باشد و حالا بعد از قریب یک سال از آن زمان، بدین ترتیب اما و اگر جدید پیش می کشد، آیا این امر از سویی دغل و تقلب در معامله و از دیگر سو کم فروشی تلقی نمی شود؟
اگر پاسخ مثبت است، آیا موضوع قابلیت طرح و پیگیری دارد؟ مراجع ذیربط در این خصوص کدامند؟
البته قصد و غرضم خدای ناکرده اعلام خسارت و به قول غربی ها sue کردن فروشنده نیست چون در این بین جیب همه را یکی می دانم.
صرفا می خواهم ایشان را با قید مراتب آگاهی خود به تعهدات طرفین، مشفقانه و در نهایت صمیمیت، به لزوم رعایت حقوق ارباب رجوع و پرهیز از ارائه جوابهای سربالا و توجیهات غیرقابل پذیرش توجه دهم تا حتی المقدور مطابق تعرفه ای که پرداخت می کنم، سرویس بی عیب و نقصی بگیرم.
ارادتمند، رضا جلالی

احسان نعنایی

سلام رضا عزیز ، موضوعی که شما بهش اشاره کردین مشکل تقریبا تمامی کاربران اینترنت adsl هستش و درست هست امیدوارم از همین تریبون این مشکل به گوش مسئولین برسه تا زودتر رفع و رجوع بشه !!

رضا همایون فرد

سلام وقت بخیر
بنده بعد از ابطال قراردادم با شاتل، به اینترنت مخابرات رجوع کردم، که متاسفانه اونم براب ما اومد نداشت و عملا گفتند فاصله شما با مرکز چون زیاده، خط بیشتر از ۱ مگ جواب نمیده، حالا اومدن میگن میخایم vdsl راه بندازیم، حتی بهم اس ام اس هم دادن که تایید بده که بیایم‌برآت راه بندازیم، سوال من اینه، البته من تو مقاله فهمیدم، ولی میخام مطمن بشم، ایا وقتی فاصله من تا مرکز کاشانی زیاده، چرا مخابرات میگه بیام vdsl نصب کنم؟! بحث پول هستش؟!

احسان نعنایی

سلام رضای عزیز ، قطعا سرعت VDSL ارتباط مستقیمی با مسافت داره و قطعا بحثشون پول هستش !!! شما میتویند از اینترنت مبین نت یا LTE استفاده کنید .

حمیدرضا

در این تکنولوژی کافوها یا بهتر بگمmdu هایی در نزدیکی منزل شما نصب می کنند و تجهیزات را در آن کافوها نصب می کنند که فاصله را عملا برای شما از بین خواهد برد.

امیر

با سلام ، اگر سرویسvdsl رو فعال کنم، حتما باید مودم رو عوض کنم؟ یا با همین مودم میتونم فعلا کار کنم.

احسان نعنایی

سلام امیر عزیز ! بستگی به این داره که مودم شما از تکنولوژی VDSL پشتیبانی میکنه یا نه ، ولی در کل مودم های ADSL از VDSL پشتیبانی نمیکنن .

Amir

سلام برای گیم کدومشون مناسب ترن vdsl یا adsl

احسان نعنایی

سلام امیر عزیز ! سال نو مبارک ، خب با توجه به شرایط خدمات رسانی در کشور شما اول باید ببینید که در منطقه ای که شما هستین هر ۲ سرویس vdsl و adsl رو به شما میدن تا بعد بتونید انتخاب بکنید ، ولی با توجه به بالاتر بودن سرعت سرویس vdsl و جدید تر بودن آن قطعا بهتر از adsl هست .

علی رستگاری

سلام ممنون از مطلب خوبتون،
این فناوری روی کدوم اپراتورها فعال شده؟

سلام علی عزیز! شرکت مخابرات اعلام کرده که بزودی از فناوری VDSL استفاده می‌کنه!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا