راهنمای خرید

راهنمای خرید مودم ADSL

بعیده این روزها نام مودم ADSL به گوش‌تون نخورده باشه؛ کابل LAN، مودم Ethernet، باند فرکانس، آنتن مودم، و پورت‌ها چطور؟ اما آیا تعریف دقیقی از این مفاهیم دارین؟ اگه قصد خرید مودم داشته باشید، به چه مواردی توجه می‌کنین؟ چه برندی رو برای خرید انتخاب می‌کنین؟

همه‌ی اینا مواردی هستند که «نت‌ران» در این بخش قصد داره در موردشون و همچنین راهنمای خرید مودم ADSL توضیح بده. پس پیشنهاد میدم توی این زمستون دلچسب، چای و قهوه‌ی گرم‌تون رو آماده کنید و بشینید پای مقاله‌ی ما:

مودم ADSL چیست؟

برای استفاده از اینترنت ADSL باید یک مودم ADSL داشته باشید. مودم مانند نوعی انتقال‌دهنده عمل می‌کنه؛ به این صورت که درخواست کاربر رو به شبکه انتقال می‌ده و پاسخ دریافتی رو از سمت شبکه به کاربر می‌فرسته. مودم ADSL ابزار استفاده از اینترنت ADSL هستش.

با روی کار اومدن ADSL، کم‌کم استفاده از اینترنت Dial-Up کنار گذاشته شد. دلیلشم رسیدن به سرعت بالا (تا 6 مگابایت بر ثانیه)، کاهش قطع و وصل پی در پی اینترنت و اشغال نشدن خط تلفن حین اتصال بود. راهنمای خرید مودم ADSL می‌تونه با ارائه‌ی راهکارایی به فرد کمک کنه که با توجه به نیازش، بتونه بهترین مودم رو انتخاب کنه.

ADSL که شکل کوتاه‌شده‌ی عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line هستش، نوعی از اینترنته که با استفاده از خط تلفن ثابت و یک مودم ADSL، داده‌ها رو با سرعت بالا انتقال می‌ده.

از سرعت اینترنت در ایران چه خبر؟!!!

سرعت اینترنت

شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی اینترنت (ISP)، خدمات اینترنت رو روی خط تلفن شما ارائه میدن. این خدمات، بر حسب بیت در هر ثانیه سنجیده می‌شن. کم‌ترین سرعت دانلود سرویس ADSL در ایران 512 کیلوبیت بر ثانیه و بیشترین سرعت دانلود 16 مگابیت بر ثانیه‌ست.

توجه کنید که سرعت دانلود رو با سرعت وایرلس در مودم‌ها اشتباه نگیرید (همه‌ی مودم‌های موجود در بازار از این سرعت‌های دانلود پشتیبانی می‌کنند).

اگه سرویس اینترنتی با سرعت 512Kbps (سرعت دانلود 512 کیلوبیت بر ثانیه) بخرید، در بهترین حالت سرعت دانلود شما 64 کیلوبایت بر ثانیه‌س. برای درک بهتر این حالت، عدد 512 رو به عدد 8 تقسیم می‌کنیم (هر 8 بیت معادل 1 بایت است) و به عدد 64 کیلوبایت می‌رسیم.

سرویس اینترنت 16 مگابیت بر ثانیه، معادل 16384 کیلوبیت بر ثانیه‌س (هر 1024 کیلوبایت معادل 1 مگابایت است) و برای درک این مطلب، 16384 رو بر عدد 8 تقسیم می‌کنیم و به عدد 2048 کیلوبایت می‌رسیم. این عدد به این معنیه که با استفاده از سرویس اینترنت 16 مگابیت بر ثانیه، در بهترین حالت سرعت دانلود شما 2048 کیلوبایت بر ثانیه (معادل 2مگابایت در هر ثانیه) می‌شه.

انواع مودم ADSL

مودم‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت ADSL رو دارند، دارای دو نوع سیمی (معروف به اترنت Ethernet) و بی‌سیم (Wireless یا Wifi) هستند؛

احتمالا می‌پرسین «کدومش بهتره؟»

سوال خوب و به‌جاییه!!! با مقاله «راهنمای خرید مودم ADSL» همراه باشید تا با انواع مودم‌ها از نظر نوع اتصال حسابی آشنا بشید.

مودم سیمی (Ethernet)

مودم ثابت adsl

مودم‌های ADSL سیمی، برای اتصال به اینترنت نیاز به کابل دارند. این مودم‌ها معمولا دارای دو نوع درگاه USB یا LAN هستند که از طریق هر درگاه، یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر می‌تونه به اینترنت متصل بشه. من پیشنهاد می‌دم که از پورت LAN استفاده کنید.

مدل‌های قدیمی نوع سیمی مودم‌ها تنها یک نوع از پورت‌ها رو داشتند ولی مدل‌های جدیدتر از هردو نوع پشتیبانی می‌کنند. معمولا از این مودم‌های سیمی در مکان‌هایی که کامپیوتر ثابت وجود داشته و سیستم جدیدی قرار نیست اضافه شه، استفاده می‌کنند. هر چی تعداد پورت‌ها کم‌تر باشه، قیمت مودم کمتر می‌شه.

اتصال بعضی از دستگاه‌ها مث گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به این نوع مودم، از طریق سیم ممکن نیست، چون پورت LAN یا USB ندارند. از طرفی هم، بیشتر مردم برای این‌که بتونن با گوشی‌هاشون به اینترنت وصل بشن، میرن مودم میخرن. طرفدارای این نوع مودم کمتره و در مقایسه با مودم‌های وایرلس،‌ قیمت پایین‌تری داره. پس اگه قصد شما از خوندن «راهنمای خرید مودم ADSL» استفاده برای گوشی موبایله، این نوع مودم به کارتون نمی‌یاد.

مودم بی‌سیم (Wireless یا Wifi)

خرید مودم وایرلس

مودم‌های بی‌سیم به‌دلیل پشتیبانی از قابلیت Wifi و این‌که برای اتصال گوشی‌های هوشمند به اون‌ها، نیازی به استفاده از سیم نیست، به مودم‌های Wireless یا Wifi شهرت پیدا کردند. با استفاده از چنین مودم‌هایی، چندین دستگاه (گوشی هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوتر) می‌تونن به‌طور هم‌زمان به اینترنت متصل بشن.

نکته: منظور از بی‌سیم در این نوع مودم‌ها، عدم نیاز به اتصال از طریق سیم به دلیل پشتیبانی از Wifi هستش؛ وگرنه هم سیم دارند و هم کابل شبکه LAN. (سیم برای اتصال آداپتور به برق و کابل شبکه LAN برای اتصال کامپیوتر و دستگاه‌هایی که از این طریق می‌تونن به اینترنت متصل بشن).

معمولا در ساختار ظاهری مودم‌های وایرلس از یک تا چند آنتن استفاده شده که باعث افزایش میزان آنتن‌دهی و محدوده‌ی ‌پوشش‌دهی مودم می‌شه.

تعداد دستگاه‌هایی که می‌تونن به هر مودم وصل بشن، به سرعت و پهنای باند اینترنت بستگی داره که جلوتر در مورد اون‌ها توضیح خواهیم داد. عملکرد مودم‌های ADSL در محدوده فرکانس مشخصیه (2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز) و از نظر محدوده‌ای که تحت پوشش قرار میدن، کیفیت و سرعت اطلاعات اون‌ها با هم تفاوت دارند.

انواع مودم ADSL وایرلس

انواع مودم adsl

Wifi پروتکلی برای انتقال اطلاعات از طریق اینترنت وایرلسه که دارای سری‌های متفاوت b/a/g/n/ac هستش؛ هر کدوم از این سری‌ها، نشون‌دهنده سرعت و محدوده‌ی تحت پوشش مودم برای انتقال اطلاعات هستند.

مودم‌های بی‌سیم سری a و b

مودم‌های بی‌سیم از قدیمی‌ترین انواع مودم‌هاند که در مقایسه با سری‌های دیگه محدوده‌ی کمتری رو تحت پوشش قرار میدن و عموما بین 15 تا 23 متره. سرعت در مودم‌های سری b از سرعت مودم‌های سری a کمتره. البته دیگه مودم‌هایی از این سری‌ها تولید نمی‌شه.

مودم وای فای سری g

در سری جدیدتر مودم‌ها، محدوده‌ی پوشش‌دهی تا 45 الی 93 متر افزایش پیدا کرد. قیمت مودم وای فای سری g از قیمت مودم‌های سری‌های قبل بیشتره و برای استفاده خانگی مناسبه.

مودم وایرلس سری n

مودم های موجود در بازار

نسل جدیدتر مودم‌های وایرلس سری n از سال 2010 به بازار عرضه شد. این مودم‌ها برای استفاده خانگی، استفاده در شرکت‌ها و جاهایی که تعداد کاربران اینترنت زیاد هستند، گزینه مناسبی هستند.

محدوده پوشش‌دهی مودم‌های این سری با افزایشی که داشته به 76 الی 183 متر رسیده. سرعت انتقال اطلاعات در مودم‌های سری n نسبت به سری‌های قبلی پیشرفت چشمگیری داشته و در حال حاضر بیشتر این مودم‌های موجود در بازار از این سری هستند.

نکته: منظور از سرعت انتقال 11 مگابیت بر ثانیه در مودم‌های سری بی 11Mbps برای انتقال اطلاعات و 11Mbps برای دریافت اطلاعاته که روی هم معادل 22Mbps خواهد شد. البته این سرعت در حالت بهینه شدنه؛ به نحوی که در محدوده‌ی پوشش‌دهی، هیچ دیوار و مانعی وجود نداشته باشه. در حالت عادی، سرعت کمتر خواهد بود و این مسئله در مورد مودم‌های تمام سری‌ها صدق می‌کنه.

سری مودم وایرلسسرعت انتقالمحدوده فرکانس
b11 مگابیت بر ثانیه2.4 گیگاهرتز
a54 مگابیت بر ثانیه5 گیگاهرتز
g54 مگابیت بر ثانیه2.4 گیگاهرتز
nبین 150 الی 300 مگابیت بر ثانیه2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز
acبیش از 1300 مگابیت بر ثانیه5 گیگاهرتز

از مودم‌های سری ac که دارای سرعت انتقال بالاتر و محدوده پوشش‌دهی بیش‌تره، برای فعالیت‌های حرفه‌ای، شرکت‌ها و تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره.

راهنمای خرید مودم ADSL

خرید مودم

باتوجه به نیاز روزانه‌ی خود در استفاده از اینترنت، سرعت بالای اینترنت و به‌صرفه‌تر بودن اینترنت ثابت نسبت به اینترنت همراه، ممکنه نیاز به تهیه‌ی یک مودم داشته باشین. در این راهنمای خرید مودم ADSL به همه‌ی مواردی که باید در خرید مودم به اونا توجه کنین، اشاره شده‌.

سیمی یا غیر سیمی بودن

بسته به استفاده‌ی خودتون از اینترنت و سایر مواردی که در راهنمای خرید مودم ADSL بهشون اشاره شد، می‌تونید مودم سیمی یا بی‌سیم رو برای خرید انتخاب کنید. اگه از گوشی و تبلت استفاده می‌کنید، حتما باید مودم وایرلس یا وای فای بخرید.

باند فرکانس (پهنای باند)

باند فرکانسی که مودم پشتیبانی می‌کنه (2.4GH و 5GH)، در محدوده‌ی پوشش‌دهی و همچنین سرعت ارسال اطلاعات از طریق اینترنت، تاثیر مستقیم داره.

محدوده‌ی پوشش‌دهی

مودمی که قصد خریدش رو دارید، فضای مشخصی رو تحت پوشش قرار می‌ده و عواملی مثل تعداد آنتن و سری ساخت در تغییر این محدوده تاثیرگذارند. قبل خرید بررسی کنید که حتما فضای موردنظر شما رو پوشش بده یا قابلیت ارتقا رو داشته باشه.

تعداد پورت‌ها

تعداد پورت‌ها نشون‌دهنده‌ی تعداد سیستم‌هاییه که به‌صورت هم‌زمان می‌تونن به اینترنت متصل بشن. این تعداد برای افرادی که قصد دارند از طریق کابل به اینترنت وصل شن، اهمیت داره.

به‌روز بودن

سری ساخت مودم انتخابی (b/a/g/n/ac) در سرعت انتقال اطلاعات، محدوده پوشش‌دهی و امنیت مودم تاثیر داره. سعی کنید مودمی که انتخاب می‌کنید، خیلی قدیمی نباشه.

قیمت مودم

علاوه بر سرعت انتقال اطلاعات، محدوده‌ی پوشش‌دهی، تعداد پورت‌ها، باندها و آنتن‌هایی که مودم ADSL موردنظر شما پشتیبانی می‌کنه، شرکت تولیدکننده هم در تعیین قیمت مودم ADSL موثره.

مودم تک آنتن یا چند آنتن؟

مودم چند آنتن

مودم‌های ADSL دو نوع آنتن داخلی و خارجی دارند. مودم‌هایی که آنتن داخلی دارند، قیمت‌شون نسبت به مودم‌هایی که آنتن خارجی دارند کمتره؛ همچنین، قابلیت حمل راحت‌تری دارند و محدوده‌ای که پوشش میدن، محدودتره.

تعداد آنتن‌های خارجی مودم، بسته به نوع و مدل مودم ADSL مورد استفاده‌ی شما، تا بیشتر از 8 آنتن هم قابل‌ارتقا هست. هر چی تعداد آنتن‌ها بیشتر باشه، محدوده‌ی تحت پوشش و افرادی که می‌تونن به مودم متصل بشن، بیشتر خواهد شد.

یکی از نکاتی که در این راهنمای خرید مودم ADSL بهش اشاره می‌کنیم، اینه که هر چی مودم شما تعداد آنتن‌های بیشتری داشته باشه، سرعت و محدوده‌ی پوشش بیشتری خواهد داشت. البته با افزایش آنتن‌ها، هزینه هم افزایش خواهد یافت؛ بنابراین بهتره اگه محدوده‌ی زیادی رو نمی‌خواین پوشش بدین، مودمی با حداقل 2 آنتن بخرید.

مودم ADSL تک پورت بهتر است یا چهار پورت؟

مودم سیمی

تعداد پورت‌ها در هر مودم بین 1 الی 4 عدده؛ به این معنی که از طریق هر پورت، یک دستگاه می‌تونه به اینترنت متصل بشه. تعداد پورت‌ها، تاثیری در سرعت و کیفیت اون نداره.

دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال بی‌سیم ندارن، برای اتصال به اینترنت از کابل استفاده می‌کنند. در جاهایی که قراره از کامپیوتر، پرینتر، تلویزیون، دستگاه کارت‌خوان و لپ‌تاپ استفاده کنید، بهتره از اون مودم‌های ADSL استفاده کنید که تعداد پورت‌های بیشتری دارند.

مودم تک باند بهتر است یا دو باند؟

سری مودم adsl

هنگام خرید یک مودم ADSL قطعا با محدوده‌ی فرکانس یا پهنای باند 2.4GH و 5GH مواجه شدین. پهنای باند از عوامل موثر بر سرعت اینترنته؛ به این صورت که پهنای باند بیشتر مودم، باعث افزایش سرعت انتقال می‌شه.

در محدوده‌ی فرکانسی 2.4GH سرعت انتقال بین 450 تا 600 مگابایت در ثانیه‌س؛ در حالی که این سرعت برای محدوده‌ی ‌فرکانسی 5GH بیش‌تر از 1300 مگابایت در ثانیه‌س؛ بنابراین مودم‌هایی با پهنای باند 5GH سرعت بیشتری دارند.

هر چی پهنای باند و فرکانس مودم‌ها بیشتر باشه، محدوده‌ای که تحت پوشش قرار میدن، کوچک‌تر می‌شه؛ بنابراین مودم‌هایی با پهنای باند 2.4GH در مقایسه با مودم‌های با باند فرکانسی 5GH، فضای بیشتری رو تحت پوشش قرار میدن.

حالا با این تفاسیر، چه نوع مودمی بهتره؟ مودمی که سرعت بیشتری داره یا محدوده‌ی بیشتری رو پوشش می‌ده؟ بر اساس راهنمای خرید مودم ADSL کدام مودم رو بخریم؟ بعضی مودم‌ها تنها از یک باند فرکانسی پشتیبانی می‌کنند.

بعضی مودم‌ها دو بانده‌ن و از هر دو پهنای باند می‌تونن پشتیبانی کنند. البته مودم‌هایی هم تحت عنوان سه بانده در بازار وجود دارن که از یک باند 2.4GH و دو باند فرکانسی 5GH پشتیبانی می‌کنند.

 • اگه فاصله‌ی شما تا مودم کمه، یا در محلی که قصد استفاده از مودم رو دارید دستگاه‌های الکترونیکی زیادی وجود دارن، و یا نیاز به سرعتی بالا دارید، باید مودمی تهیه کنید که قابلیت پشتیبانی از باند فرکانس 5GH رو داره.
 • در صورتی‌که مودم رو برای محیطی می‌خواید که متراژ زیاد داره و به بالا بودن سرعت اینترنت اهمیتی نمی‌دین، می‌تونید مودم‌هایی با قابلیت پشتیبانی از باند فرکانس 2.4GH خریداری کنید.
 • اگه قصد انجام بازی‌های آنلاین و تماشای فیلم‌های باکیفیت به صورت آنلاین رو دارید، بهتره مودم سه بانده بخرید.

برای خرید مودم ADSL جهت استفاده خانگی بهتره مودم دو بانده بخرید که از هردو باند فرکانس پشتیبانی می‌کنه و مزایای هردو رو داره.

بهترین مودم‌های ADSL

مودم وای فای دار

یک نکته‌ی خیلی مهم، توجه به شرکت سازنده‌ی مودمه. شرکت‌های زیادی نسبت به ساخت مودم‌های سیمی و وایرلس اقدام کردند؛ بعضی از مشهورترین این شرکت‌ها عبارتند از:

 • TP-Link
 • D-Link
 • Zyxle
 • U-tel
 • Tenda
 • Huawei
 • Linksys
 • Asus

از میون این شرکت‌ها، مودم‌های ساخت Tp-Link، D-Link و Tenda به‌دلیل قیمت‌های مناسب‌تری که نسبت به بقیه برندها دارند، طرفدارای بیش‌تری در ایران دارند و ارزان‌ترین مودم های ADSL موجود در بازار از محصولات این شرکت‌ها هستند.

نکات مهم استفاده از مودم ADSL

پورت مودم

در خرید مودم ADSL، پس از انتخاب مدل مودم بر اساس نیازی که دارید، بهتره به موارد دیگه‌ای هم توجه کنید.

 • برای گرفتن نویزهایی که ممکنه روی خط تلفن بیفته، ADSL رو مستقیما به خط تلفن وصل نکنید. از یه نویزگیر (Splitter) استفاده کنید.
 • در صورتی که امکان جابه‌جا کردن مودم ADSL رو ندارید، می‌تونید با استفاده از Extender، محدوده‌ی پوشش مودم رو افزایش بدین.
 • با تغییر در تنظیمات قدرت سیگنال (TX Power)، می‌تونین محدوده‌ی پوشش‌دهی و سرعت انتقال اطلاعات شبکه وای فای رو افزایش بدین. 7 روش تقویت سیگنال وای فای راهکارای بیش‌تری در این زمینه به شما ارائه می‌ده.
 • به امنیت مودم خود اهمیت بدین و رمزی غیرقابل حدس برای اون انتخاب کنید.

در این بخش، با تهیه‌ی اطلاعاتی جامع در خصوص راهنمای خرید مودم ADSL سعی کردم به همه‌ی مواردی که نیازه در خرید یک مودم روتر به اون توجه شه، اشاره کنم تا با توجه به شرایط و نیازی که در استفاده از مودم دارید، بتونید بهترین گزینه رو انتخاب کنید. اگه سوالی در این زمینه دارید، می‌تونید در بخش نظرات مطرح کنید. نت‌ران، همیشه و در سریع‌ترین زمان کنار شماست.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
محمد صمدزاده

دمت گرم خیلی کمک کردی موفق باشی

دکمه بازگشت به بالا