ویندوز

آموزش جامع بک آپ گرفتن از تمام سیستم در ویندوز 10

خرید کابل شبکه

بک آپ گرفتن از تمام سیستم بهترین راهکار برای مقابله با نقص‌های سخت‌افزاری، مشکلات نرم‌افزاری و بدافزارهاست. چرا که این مشکلات علاوه بر آسیب رسوندن به سیستم شما، می‌تونن فایل‌هاتون رو هم آلوده کنن. در صورتی که به‌صورت مداوم از سیستم خودتون بک آپ نگیرین، ممکنه اسناد مهم، تصاویر و تنظیمات سفارشی خودتون رو از دست بدین. روش‌های خیلی زیادی برای بک آپ گرفتن از ویندوز 10 وجود داره، از کپی کردن دستی فایل‌ها گرفته تا استفاده از فضاهای ابری و نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری ثالث. همچنین می‌تونین با استفاده از ابزار System Image Backup نیز از ویندوز 10  خودتون بک آپ بگیرین.

System Image یک کپی از تمام فایل‌های شماست و شامل فایل‌های نصبی ویندوز 10، تنظیمات، نرم‌افزارها و فایل‌های شما میشه. بزرگ‌ترین مزیت این سیستم اینه که شما می‌تونین خیلی از مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری رو فقط با یک کلیک برطرف کنین. در این راهنما ما تمام نکاتی رو که برای بک آپ گرفتن از ویندوز 10 لازمه، توضیح دادیم. ما به شما کمک می‌کنیم با استفاده از ابزار System Image یک بک آپ کامل از سیستم خودتون بگیرین که شامل تمام تنظیمات شخصی، نرم‌افزارها و فایل‌های شما میشه.

توجه: از زمان عرضه‌ی ویندوز 10 نسخه 1709 مایکروسافت پشتیبانی از قابلیت System Image Backup رو متوقف کرد. شما می‌تونین از این ابزار برای پشتیبان‌گیری از سیستم استفاده کنین اما ممکنه  در آینده از کار بیفته. همچنین مایکروسافت تصمیم گرفته در نسخه‌های آینده این قابلیت رو به‌صورت کامل از ویندوز حذف کنه.

نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز 10 با کمک System Image

با اینکه می‌تونین فایل‌های بک‌آپ رو در لوکیشن‌های شبکه یا درایو ثانویه هم ذخیره کنین، بهترین کار اینه که از یک حافظه‌ی اکسترنال استفاده کنین تا بتونین به‌سرعت اون‌ها رو از سیستم جدا کنین.

برای بک آپ گرفتن از ویندوز 10 با کمک System Image مراحل زیر رو دنبال کنین:

1- کنترل پنل رو باز کنین.

2- وارد بخش System and Security بشین.

3- روی Backup and Restore کلیک کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

4- در پنل سمت چپ روی Create a system image کلیک کنین.آموزش بک آپ گرفتن از ویندوز 10

5- زیر قسمت ?Where do you want to save the backup گزینه‌ی On a hard disk رو انتخاب کنین.

6- با استفاده از منوی بازشویی که زیر این بخش وجود دارد، مکان ذخیره‌ی بک‌آپ رو انتخاب کنین.

چطور از ویندوز 10 بک آپ بگیریم

7- هرکدوم از درایوهای دیگه‌ای که می‌خواید داخل بک آپ باشن رو انتخاب کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

8- روی کلید Next کلیک کنین.

9- روی کلید Start backup کلیک کنین.

پس از اینکه این کارها رو به‌صورت کامل انجام دادین، این ابزار پروسه بک آپ گرفتن از ویندوز 10 رو شروع می‌کنه و از تمام فایل‌های هارد درایو اصلی به همراه درایو سیستم بک آپ میگیره.

این ابزار از تکنولوژی Shadow Copy بهره می‌بره. به این معنی که شما می‌تونین در زمانی که پروسه‌ی بک‌آپ گیری در حال انجامه، فایل‌های خودتون رو باز کنین و از برنامه‌های مختلف استفاده کنین. پس از تکمیل این پروسه شما با پیغامی روبه‌رو میشین که از شما می‌پرسه آیا مایل هستین یک دیسک بازیابی سیستم بسازید؟ از این دیسک می‌تونین در شرایطی که سیستم نمیتونه به‌خوبی شروع به‌کار کنه برای بازیابی سیستم استفاده کنین. البته می‌تونین این مرحله رو نادیده بگیرین و از یک فلش USB با قابلیت بوت استفاده کنین تا به گزینه‌ی Recovery دسترسی داشته باشید.

اکنون شما می‌تونن درایو اکسترنال رو جدا کنین و اون رو در جای امنی نگه دارید.

اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ داد و شما نتونستید از کامپیوتر خودتون استفاده کنید، برای بازیابی بک آپ قبلی، مراحل زیر رو دنبال کنین:

1- درایو بک آپ رو به کامپیوتر متصل کنین.

2- دیسک حاوی فایل‌های بازیابی سیستم (یا فلشی که قابلیت بوت دارد) رو به سیستم متصل کنین

3- کامپیوتر خودتون رو ری‌ استارت کنین.

نکته: اگر نمی‌تونین پروسه‌ی نصب ویندوز رو شروع کنین، باید تنظیمات بایوس رو تغییر بدید. قبل از اینکه پروسه بوت ویندوز شروع بشه، بسته به مدل مادربرد، با یکی از کلیدهای (F1، F2، F3، F10، F12، Esc یا Delete) وارد بایوس بشید و تنظیمات بوت رو در اونجا تغییر بدبن.

4- در صفحه‌ی تنظیمات ویندوز روی کلید Next کلیک کنید.

نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز 10

5- روی لینک Repair Your Computer در پایین صفحه کلیک کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

6- گزینه‌ی Troubleshot رو انتخاب کنین.

آموزش بک آپ گرفتن از ویندوز 10

7- Advanced Options رو انتخاب کنین.

8- روی گزینه‌ی System Image Recovery کلیک کنین.

9- ویندوز 10 رو به‌عنوان سیستم عامل هدف انتخاب کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

10- در صفحه‌ی Re-image Your Computer، گزینه‌ی Use the latest available system image رو انتخاب کنین.

نکته: در صورتی که چندین بک‌آپ از سیستم خودتون دارین و می‌خواید بک‌آپ قدیمی‌تر رو انتخاب کنید، می‌تونین از گزینه‌ی Select a system image استفاده کنین.

11- روی کلید Next کلیک کنین.راهنمای بک آپ گرفتن از ویندوز 10

12- اگر قصد دارید بک‌آپ رو روی یک هارد جدید بازیابی کنین، قبل از بازیابی گزینه‌ی Format and repartition disks رو انتخاب کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

13- روی کلید Next کلیک کنین.

14- روی کلید Finish کلیک کنین.

بک آپ گرفتن از ویندوز 10

15- روی کلید Yes کلیک کنین.

پس از تکمیل این مراحل، بازیابی شروع میشه. زمان تکمیل این پروسه به میزان داده‌ها و تنظیمات سخت‌افزاری شما بستگی داره. به یاد داشته باشید که هرگونه وقفه یا خطا در طول این پروسه باعث میشه عمل بازیابی به صورت کامل انجام نشه و سیستم شما غیرقابل بوت بشه. به همین خاطر، از ایجاد هرگونه وقفه در این پروسه پرهیز کنین و حتی‌الامکان سعی کنین کامپیوتر رو به یک باتری جایگزین متصل کنین.

اگر مدت زمان زیادی از آخرین  بک آپ‌تون از ویندوز 10 می‌گذره، پس از بازیابی کامل بک آپ به مسیر Settings > Update & Security > Windows Update برین و روی Check for Updates کلیک کنین تا آخرین پچ‌های امنیتی را دانلود کنین.

حرف آخر

بک‌آپ System Image در شرایط مختلفی به شما کمک می‌کنه. برای مثال اگر قصد دارین ویندوز رو به یک نسخه‌ی جدید به‌روزرسانی کنین، در صورتی که مشکل خاصی برای شما ایجاد بشه، می‌تونین به نسخه‌ی قبلی ویندوز برگردید یا حتی فایل‌های خودتون رو هم بازیابی کنین.

البته استفاده از این ابزار مشکلاتی هم داره. برای مثال باید به‌‎صورت مداوم از سیستم خودتون بک‌اپ بگیرین. زیرا می‌تونید فقط سیستم رو به زمان  آخرین بک‌آپ برگردونین و تمام تنظیمات، داده‌ها و نرم‌افزارهایی که بعد از این تاریخ روی سیستم ایجاد شده یا تغییر یافتن قابل بازیابی نیستن.

علاوه بر این، با بک آپ گرفتن از ویندوز 10 با کمک این ابزار نمی‌تونین تنظیمات خاصی رو بازیابی کنید و فقط می‌تونین تمام سیستم را بازیابی کنین. در صورتی که می‌خواید یک نسخه‌ی به‌روز از فایل‌های خودتون هم داشته باشید باید از ابزار System Image در کنار File History یا OneDrive استفاده کنید.

در این مقاله نحوه‌ی بک آپ گرفتن از ویندوز 10 فعالیت رو آموزش دادیم. در صورتی که سوال خاصی در این رابطه براتون پیش اومده، اون رو با ما درمیون بگذارید؛ کارشناسان نت ران در اسرع وقت پاسخگوی شما هستن.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا