شبکهکامپیوتر و لپ تاپ

چگونه از وای فای 5 گیگاهرتز در لپ تاپ استفاده کنیم

خرید کابل شبکه

برخی از لپ تاپ ها و روترها از وای فای 5 گیگاهرتز نیز پشتیبانی می کنند. استفاده از وای فای 5 گیگاهرتز به معنی اتصال اینترنت بهتر و سریع تر است. در این مطلب خواهید دانست که چگونه پشتیبانی لپ تاپ خود از این نوع وای فای را تشخیص دهیم و آن را فعال کنیم.

به طور کلی، استفاده از وای فای راحت و به نسبت باثبات است. شما نام روتر را انتخاب می کنید، رمز آن را وارد می کنید و سپس به اینترنت متصل خواهید شد. اما زمانی که شما قصد استفاده از وای فای 5 گیگاهرتز را داشته باشید، اوضاع کمی پیچیده خواهد شد.

تشخیص پشتیبانی روتر از وای فای 5 گیگاهرتز:

حتی اگر بدانید که روتر شما دو بانده است و از وای فای 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند، بهتر است که ابتدا پشتیبانی از این قابلیت را آزمایش کنید. اگر روتر شما از این فرکانس پشتیبانی نکند استفاده از وای فای 5 گیگاهرتز در لپ تاپ ناممکن است.

آسان ترین راه برای تشخیص این قابلیت استفاده از دفترچه راهنمای آن یا وارد شدن به بخش تنظیمات است. برخی از روترها از نام شبکه یا SSID یکسانی برای فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز استفاده می کنند و بهتر است نام یکی از آن ها را تغییر دهید تا بتوانید از طریق لپ تاپ یا گوشی آن ها را تشخیص دهید.

کدام استانداردهای وای فای از 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند؟

وای فای 802.11a، وای فای 802.11ac و وای فای 802.11n همگی با فرکانس 5 گیگاهرتز کار می کنند، اما در وای فای 802.11n این ویژگی ممکن است در برخی اوقات وجود نداشته باشد. این بدان معنی است که در دستگاه هایی که از استاندارد 802.11n استفاده می کنند باید پشتیبانی از فرکانس 5 گیگاهرتز را بررسی کنید.

هر روتری قادر به استفاده همزمان از هر دو فرکانس نیست، اگر روتر شما این ویژگی را پشتیبانی نمی کند پس احتمال دارد که نتوانید از فرکانس 5 گیگاهرتز استفاده کنید. برای استفاده از این فرکانس تمام دستگاه های شما باید از این فرکانس پشتیبانی کنند. 

این مشکل در روترهای دوبانده وجود ندارد و می توانند از هر دو فرکانس به صورت همزمان استفاده کنند. اگر دستگاه ها یا روترها از فرکانسهای متفاوتی استفاده کنند اتصال آن ها با یکدیگر ممکن است صورت نپذیرد. به طور مثال اگر شما از آیفون 6 پلاس استفاده می کنید و در فرکانس 5 گیگاهرتز و با استاندارد 802.11n به یک روتر متصل شده باشید، گوشی هوشمند شما قادر به اتصال به یک پخش کننده گوگل Nexus نخواهد بود. زیرا این پخش کننده از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده می کند.

تشخیص پشتیبانی لپ تاپ از وای فای 5 گیگاهرتز:

متأسفانه راه چندان آسانی برای فهمیدن این موضوع نیست. بهترین راه باز کردن کنترل پنل، رفتن به قسمت Device Manager و انتخاب مودم وای فای لپ تاپ از قسمت Network adapters است. به طور مثال لپ تاپ ما از مودم Qualcomm Atheros AR9285 استفاده می کند. با جستجوی نام این مودم در اینترنت می توانید از مشخصات آن مطلع شوید. در صورتی که این مودم از استاندارد 802.11a استفاده کند، حتماً از وای فای 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند. 

 

استفاده از وای فای 5 گیگاهرتز

 

می توانید روی مودم خود راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. در سربرگ Advanced لیستی از مشخصات مودم وجود دارد. اگر مودم شما این قابلیت را نداشته باشد یا درایور آن نصب نشده باشد، گزینه فعال یا غیر فعال کردن فرکانس 5 گیگاهرتز وجود نخواهد داشت. در صورت وجود این تنظیمات به راحتی با استفاده از گزینه Enable آن را فعال کنید.

 

تشخیص استفاده از وای فای 5 گیگاهرتز

 

اگر به دلیل استفاده زیاد همسایگان خود می خواهید از فرکانس 5 گیگاهرتز استفاده کنید، می توانید از یک مودم USB وای فای هم استفاده کنید.

 

منبع: TechAdvisor

5/5 - (3 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
علی

از گزینه Preferred Band بین فرکانسهای 2.4 یا 5.2 به دلخواه یکی را انتخاب میکنیم.

دکمه بازگشت به بالا