آموزشآموزش شبکهآموزش نتورک پلاس

آموزش نتورک پلاس قسمت چهارم

آموزش نتورک پلاس به صورت گام به گام را ادامه می‌دهیم. در مقاله قبل در قسمت سوم آموزش نتورک پلاس مباحث ابتدایی را مطرح کردیم. مباحثی که در قسمت سوم بررسی شدند عبارتند از :

 • بستر ارتباط فیزیکی
 • تجهیزات عمومی شبکه کامپیوتری

برای مطالعه این مباحث از قسمت مقالات مرتبط به آموزش نتورک پلاس قسمت سوم مراجعه کنید.

در این قسمت با مفاهیم جدیدی آشنا می‌شویم.

 • مدل شبکه OSI
 • بررسی لایه پایینی مدل OSI

مدل شبکه OSI:

مدل شبکه OSI مخفف Open System Interconnect می‌باشد. این مدل یک طرح انتزاعی از شبیه‌سازی نحوه فعالیت شبکه است که برای درک درست مفاهیم شبکه باید آن‌را به دقت مطالعه کنیم. مدل OSI یک راهنما برای طراحی، اجرا و عیب‌یابی شبکه کامپیوتری است. این مدل نحوه ارتباط قسمت‌ها و اجزای متفاوت شبکه را با هم تفسیر می‌کند و بر اساس Protocol Suite مورد استفاده مدل روابط را نشان می‌دهد.

Protocol Suite دسته‌ای از روابط، قوانین و دستورالعمل‌های ارتباطی است که برای برقرار شدن ارتباط و اتصال شبکه باید رعایت شوند. رعایت دستورالعمل‌های Protocol Suite، مانند حرف زدن دو نفر با یک زبان مشخص است. اگر یک نفر فارسی و یک نفر ژاپنی صحبت کند مطمئناً هیچ ارتباطی برقرار نمی‌شود. اما اگر هر دو از یک زبان مشترک استفاده کنند ارتباط برقرار شده و اطلاعات جابه‌جا می‌شود.

این زبان مشترک همان Protocol Suite است. تعداد زیادی از این Protocol Suite ها استفاده می‌شوند. تعدادی از آن‌ها را برمی‌شمریم.

IPX/SPX

NetBIOS

TCP/IP

این موارد استاندارد‌های ارتباطی این روزها هستند. تمامی کامپیوترها و دستگاه‌های تحت شبکه برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند باید از یکی از این دسته پروتکل‌ها پیروی کنند.

در سال 1977 برای توضیح نحوه کارکرد و ارتباط دستگاه‌های مختلف با Protocol Suite های متفاوت مدل OSI توسط سازمان جهانی استاندارد ارائه شد.

مدل OSI از 7 لایه تشکیل شده است. هر لایه نشان دهنده بخشی از ارتباط شبکه کامپیوتری است. هر لایه از این 7 لایه نحوه فعالیتی دارند که مخصوص یک دستگاه خاص در شبکه می‎باشد. این 7 لایه به شرح زیر هستند.

 • لایه Application
 • لایه Presentation
 • لایه Session
 • لایه Transportation
 • لایه Network
 • لایه Data Link
 • لایه Physical

در حالت ارسال اطلاعات دیتا از بالاترین لایه مرحله به مرحله پایین می‌آید و در حالت دریافت اطلاعات دیتا مرحله به مرحله بالا می‌رود. این مدل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات، که نتیجه آن برقراری ارتباط است را تفسیر می‌کند.

آموزش نتورک پلاس قسمت چهارم

لایه Application:

لایه Application بالاترین لایه در مدل شبکه OSI است. این لایه وظیفه تعیین روش برقراری ارتباط بین برنامه‌های مختلف با شبکه را دارند. مفهوم لایه Application به این صورت نیست که مثلاً به پردازش برنامه‌ای مانند Microsoft Word رسیدگی کند بلکه وظیفه آن تأمین نیاز شبکه‌ای این برنامه‌هاست. به عنوان مثال کارکرد Web Browser ها در برقراری ارتباط با اینترنت را لایه Application بر عهده دارد. اما اجرای نرم‌افزار Web Browser در حیطه وظایف لایه Application نیست. درخواست‌های ارسال و دریافت توسط تمامی نرم‌افزار‌ها به لایه Application تحویل می‌شود تا نحوه برقراری ارتباط توسط این لایه تعیین شود.

لایه Presentation:

لایه Presentation مسئول تعیین فرمت اطلاعات در حال تبادل است. اطلاعات در این لایه از نوعی به نوع دیگر تبدیل شده، رمزگذاری و حتی فشرده سازی می‌شوند. این لایه وظیفه جابه‌جایی رشته‌های اطلاعات با انواع مختلف را دارد.

لایه Session:

لایه Session مشخص می‌کند که دو کامپیوتر چگونه ارتباط را برقرار کنند و تبادل را انجام داده و ارتباط را پایان دهند. توابع ارتباطی مثل احراز هویت، جابه‌جایی اطلاعات، تصدیق دریافت اطلاعات و وضعیت ارتباط در این لایه عملی می‌شوند.

 

 

لایه Transportation:

لایه Transportation وظیفه کنترل اطلاعات عبوری را دارد و باید تضمین کند که اطلاعات بدون خطا انتقال داده شده‌اند. گاهی یک رشته اطلاعات خیلی طولانی در حال ارسال است. وقتی اطلاعات به این لایه می‌رسد، لایه Transportation رشته طولانی اطلاعات را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده تا انتقال بدون خطای آن‌ها ساده‌تر باشد و سپس اقدام به ارسال آن‌ها می‌کند. در زمان دریافت نیز به محض دریافت این قسمت‌های کوچک در این لایه، تکه‌های اطلاعات با همان ترتیبی که تقسیم شده‌اند به هم چسبیده و دوباره به همان رشته اطلاعات طولانی تبدیل می‌شوند. هم چنین این لایه وظیفه مذیریت آدرس‌های منطقی و اسامی مرتبط با آن‌هارا دارد که در ادامه آموزش نتورک پلاس توضیح بیشتری درباره آن خواهیم داد. این لایه ارسال پیام تصدیق دریافت را نیز انجام می‌دهد.

لایه Network:

لایه Network مسئولیت آدرس دهی منطقی و ترجمه اسامی Logical ارتباطی به آدرس فیزیکی را بر عهده دارد. مسیر دهی انتقال اطلاعات از مبدأ تا مقصد مورد نظر توسط این لایه انجام می‌شود. اکثر پروتکل‌های روتینگ و مسیریابی در این لایه فعالیت می‌کنند.

لایه Data Link:

این لایه اطلاعات را دریافت کرده و با بسته بندی آن‌ها مشخص می‌کند که اطلاعات از کدام کامپیوتر ارسال شده و مقصد آن کدام کامپیوتر است. این لایه می‌تواند پس از ارسال بسته منتظر پاسخ مثبت تصدیق دریافت بماند و اگر این پاسخ مثبت نباشد همان بسته را دوباره ارسال می‎کند تا به درستی در مقصد دریافت شود. هم چنین این لایه توپولوژی شبکه و آدرس‌های فیزیکی موجود در شبکه را کنترل می‌کند.

لایه Physical:

تمامی بستر ارتباطی اعم از کابل کواکسیال، کابل Twisted Pair، فیبر نوری و حتی ارتباط وای‌فای به همراه کانکتورهای آن‌ها در این لایه قرار می‌گیرند.

 

لایه‌های پایینی مدل OSI:

لایه‌های پایینی مدل OSI در آموزش نتورک پلاس بررسی می‌شوند.

لایه Physical:

پایین‌ترین لایه، لایه Physical وظیفه دریافت و انتقال اطلاعات در حالت فیزیکی را بر عهده دارد. به این صورت که سیگنال ایتدا وارد این لایه می‌شود. سیگنال اطلاعات در زمان ارتباط در سیم جریان پیدا می‌کند. این همان لایه فیزیکی مدل OSI است.

در لایه Physical دستگاه‌های متفاوتی به کار برده می‌شوند.

 • NIC
 • Transceivers
 • Repeaters
 • Hub
 • MAUs

NIC:

کارت NIC یا Network Interface Card رابط اصلی کامپیوتر و بستر ارتباطی فیزیکی شبکه کامپیوتری است. این کارت مهم‌ترین بخش لایه Physical در شبکه کامپیوتری می‌باشد.

Transceiver:

این مورد بخشی از کارت NIC است که وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات در کارت شبکه یا NIC را بر عهده دارد. نوع Transceiver استفاده شده در کارت شبکه به اینترفیس و بستر ارتباطی شبکه بستگی دارد.

Repeater:

دستگاه Repeater تقویت کننده سیگنال‌های ارسالی روی بستر فیزیکی شبکه کامپیوتری است. این دستگاه از قسمت‌های تشکیل دهنده لایه Physical در شبکه کامپیوتری است. قانونی موسوم به 5-4-3 برای استفاده از Repeater در شبکه کامپیوتری وجود دارد. مفهوم این قانون این است که هر شبکه کامپیوتری به ازای هر 5 سگمنت، 4 Repeater نیاز است در حالیکه فقط سه سگمنت دارای کامپیوترهای متصل به خود باشند.

HUB:

پس از NIC مهم‌ترین قسمت فیزیکی شبکه کامپیوتری HUB است. این دستگاه در دو نوع اکتیو و پسیو موجود است.

HUB اکتیو به منبع تغذیه متصل شده و سیگنال دریافتی را تقویت می‌کند و باعث افزایش میزان فاصله المان‌های شبکه می‌شود. به عنوان مثال برای شبکه‌های اترنت که 100 متر فاصله را پشتیبانی می‌کنند این فاصله به اندازه 100 متر دیگر افزایش می‌یابد.

HUB پسیو بدون اتصال به منبع تغذیه به شبکه متصل می‌شود و فقط ارتباط الکتریکی بین کامپیوترها را برقرار می‌کند. در این مورد تقویت سیگنال انجام نمی‌گیرد و فاصله کاربردی شبکه نیز کاهش می‌یابد. به این دلیل که HUB مقداری از توان سیگنال را برای کارکرد خودش مصرف می‌کند.

لایه Data Link:

لایه Data Link از دو زیر لایه تشکیل می‌شود.

 • Media Access Control یا MAC
 • Logical Link Control یا LLC

در قسمت پنجم آموزش نتورک پلاس این زیرلایه‌ها را بررسی می‌کنیم و مباحث آموزش نتورک پلاس را ادامه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kaveh

جناب این نتورک پلاس قسمتهای بعدیشو نمیزاری ؟؟؟؟ مثلا قسمتهای پنج به بالا … اگه راه داشت میزاشتی ممنون میشم

امید اتحادمحکم

درود بر شما، قسمت های پنج و ششم قرار گرفته و قسمت های بعد هم به تدریج قرار خواهند گرفت

دکمه بازگشت به بالا