شبکه

MTU یا maximum transmission unit چیست؟

خرید کابل شبکه

افرادی که تا به حال تجربه تنظیم اینترنت بر روی روتر و سوئیچ شبکه نداشته‌اند؛ بدون تنظیم آن را روشن کرده و استفاده می‌کنند. با وجود وصل شدن اینترنت، این اتصال ایده آل نیست. بدون تنظیم روتر/سوییچ امکان افت سرعت اینترنت و حتی عدم اتصال وجود دارد. بنابراین دانستن تنظیمات روتر/سوییچ برای ایجاد ارتباط ایده ‌آل لازم است. تنظیمات MTU یا maximum transmission unit یکی از این تظیمات مهم است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

MTU چیست؟

MTU یا maximum transmission unit یکی از مهم‌ترین تنظیماتی است که می‌توانید برای بهینه‌سازی سرعت اینترنت در روتر/سوییچ خود انجام دهید. MTU تنظیماتی است که حداکثر میزان انتقال داده را در سیستم شما مشخص می‌کند. انتقال داده به صورت بسته‌هایی با واحد اندازگیری بایت انجام می‌شود. Transmission Control Protocol که همان TCP است؛ طبق تنظیمات MTU روتر/سوئیچ حداکثر اندازه داده قابل انتقال را  مشخص می‌کند. برای تغییر این تنظیمات کافی است به بخش تنظیمات پیشرفته مودم خود بروید.

چه زمانی تنظیمات MTU را تغییر دهیم؟

در هنگام استفاده از اینترنت با کندی سرعت و یا قطعی ارتباط رو برو شدید بهتر است تنظیمات maximum transmission unit خود را تغییر دهید. این‌کار موجب افزایش میزان داده قابل انتقال در هر بسته ارسالی سیستم شما می‌شود. با افزایش این میزان توان مصرفی پروتکل افزایش میابد. بنا به دلایلی که در بالا گفته شد قبل از تغییر این تنظیمات بهتر است حداکثر میزان داده قابل انتقال برای روتر/سوییچ و اینترنت خود را بدانید.

برای دانستن حداکثر میزان داده قابل انتقال(MTU) کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

دانستن MTU از طریق cmd

با گرفتن دکمه ویندوز و سپس R برنامه RUN را باز کنید. cmd را تایپ کنید و سپس دکمه اینتر (Enter) را بزنید. پس از باز شدن cmd کافی است دستور زیر را کپی و در cmd قرار دهید.

این دستور را کپی و در cmd وارد کنید پس از آن دکمه اینتر (Enter) را بزنید تا دستور اجرا شود. همانند تصویر زیر یک‌ سری اطلاعات به شما می‌دهد که شامل MTU نیز هست.

طریقه یافن MTU / maximum transmission unit

همان‌طور که می‌بینید اندازه MTU برابر 1500 است که برای دست یابی به عدد اصلی 28 را از عدد نشان داده شده کم کنید. در اینجا عدد MTU برابر 1472 است.

امکان دارد این عدد بطور پیشفرض برای شما تعیین شده باشد. برای آزمایش میزان سرعت دریافتی از این عدد MTU کافی است دستور زیر را در cmd وارد کنید.

پس از وارد کردن این دستور اینتر (Enter) را بزنید تا دستور اجرا شود.

اگر طبق تصویر بالا با پیام “Packet needs to be fragmented but DF set” روبرو شدید نیازمند تنظیم مقدار MTU هستید. برای این‌کار میزانی که در قبل وارد کردید را بیشتر یا کمتر کنید. به‌طور مثال اگر 1472 جواب نداد 10 شماره به پایین بیایید. این‌کار را تا زمانی که همانند تصویر پایین چهار جواب موفقیت آمیز را دریافت نکردید؛ ادامه دهید.

MTU یا maximum transmission unit چیست؟

زمانی که با پیام موفقیت روبرو شدید میزانی که مشخص شد را یادداشت کرده تا در تنظیمات MTU روتر/سوئیچ خود وارد کنید.

تغییر تنظیمات MTU در روتر/سوییچ

برای شروع 192.168.1.1 را در بخش URL مرورگر خود وارد کنید و سپس اینتر (Enter) را بزنید. نام کاربری و رمز عبور را بزنید تا وارد تنظیمات شوید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در بخش setup روتر/سوئیچ خود با گزینه ای روبرو خواهید شد که می‌توانید میزان MTU را به‌طور دستی وارد کنید. در این فیلد عددی که از cmd بدست آوردید را وارد کنید و برروی Apply بزنید. در پایان کافی است روتر/سوئیچ خود را خواموش و روشن کنید.

خواهید دید که پس از انجام این تنظیمات سرعت بارگذاری سایت‌های مورد نظر برای شما افزایش خواهد یافت. یکی از روش‌های موثر در افزایش سرعت اینترنت شما تغییر تنظیمات MTU است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۷ دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگر به عنوان مثال MTU مودم مقدارش ۱۴۹۲ باشه باید MTU دستگاه های متصل مثلا پی سی رو که به کابل لن وصل کردیم هم باید رو ۱۴۹۲ ست کنیم یا همون ۱۵۰۰ باشه اوکیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا