تجهیزات شبکه

تفاوت روکش های کابل شبکه CMR ،CM و CMP

خرید کابل شبکه

هنگام خرید و یا نصب کابل های شبکه ممکن است با اصطلاحاتی مانند روکش های کابل شبکه CMR ،CM و CMP مواجه شویم. اما این اصطلاحات به چه معنا هستند و کدام یک از این کابل های شبکه برای شبکه ما مناسب تر است؟ در ادامه به ارائه پاسخ هایی برای این سؤال خواهیم پرداخت. شاید تصور کنیم که دانستن در مورد نوع روکش کابل شبکه به اندازه برند سازنده (لگراند، کابل شبکه نگزنس یا بلدن) یا طبقه بندی آن (Cat6 یا Cat5e) مهم نباشد، اما در شبکه های حرفه ای و تجاری ایمنی ساختمان و افراد باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا از وقوع فجایعی ناگوار جلوگیری شود.

CMR ،CM و CMP سه استاندارد روکش های کابل شبکه PVC هستند که توسط سازمان NEC آمریکا (National Electric Code) وضع شده اند که کابل های با روکش PVC و FEP را از لحاظ مقاومت در برابر آتش، مقاومت فیزیکی و ایمنی مورد ارزیابی قرار می دهد.

کابل شبکه CMR ،CM یا CMP

کابل شبکه CM:

CM یا Communications Multipurpose به معنای ارتباط چند منظوره است. این نوع روکش های کابل شبکه برای استفاده های عادی و مکان هایی مناسب هستند که مقاومت در برابر آتش سوزی در آن ها از اهمیت چندانی برخوردار نیست زیرا کابل شبکه CM کمترین مقاومت را در برابر حرارت دارد. متخصصان کابل های دارای این استاندارد را برای ساختمان های یک طبقه تجاری و یا در شبکه های خانگی توصیه می کنند اما نصب آن ها را درون دیوارها پیشنهاد نمی کنند. این نوع روکش طوری طراحی شده است که از گسترش آتش به صورت افقی جلوگیری نمایید.

کابل شبکه CMR:

CMR مخفف عبارت Communications Multipurpose, Riser است و به منظور جلوگیری از گسترش آتش به صورت افقی و عمودی (سرایت آتش به طبقات بالا و پایین) طراحی شده است. این نوع کابل شبکه مقاومت بیشتری در برابر شعله و حرارت دارد و برای استفاده در ساختمان های چند طبقه مناسب است. استاندارد CMR قوانین سخت گیرانه تری نسبت به ایمنی و مقاومت کابل ها دارد و به همین دلیل هم قیمت آن ها از کابل های با روکش CM بیشتر است.

کابل شبکه CMP:

CMP مخفف عبارت Communications Multipurpose, Plenum است و به گونه ای طراحی شده است که اجازه ندهد آتش بیش از 5 فوت (حدود 152 سانتی متر) انتشار یابد و دود محدودی در طول آتش سوزی تولید کند. این نوع روکش با استفاده از موادی ساخته شده است که در صورت سوختن دود سمی زیادی تولید نمی کنند و در عین حال خود به خود خاموش می شوند. این نوع روکش در هنگام خرید کابل شبکه مقاومت بسیار بالایی دارد و می تواند در هر مکانی که نیاز به ایمنی بالایی دارد نصب شود. ضمن این که می توان از این نوع کابل شبکه بجای کابل های CM و CMR نیز استفاده کرد.

کابل شبکه CMR ،CM یا CMP : کدام را انتخاب کنیم؟

CM ارازان ترین و پایه ای ترین روکش است و بر ای مصارف عمومی مناسب است. CMP با کیفیت ترین نوع است و در عین حال بیشترین قیمت را دارد. کابل های شبکه CM و CMR هر دو از PVC نسبتاً ارزانی ساخته شده اند اما قابلیت انعطاف بالایی دارند. با وجود مزایای ارزان بودن و انعطاف بالا اما این دو نوع دود سمی و شعله زیادی تولید می کنند. روکش کابل های شبکه CMP از مواد PVC با کیفیت تر – پلاستیکی به نام  فلوئور اتیلن پروپیلن (FEP) – ساخته می شوند که کیفیت بالاتری از PVC معمولی دارد.

باید دقت داشت که از کابل های CMP و CMR می توان به جای CM استفاده کرد ولی از CM نمی توان به جای آن ها استفاده کرد. ضمن اینکه از CMP می توان به جای CM و CMR استفاده کرد ولی در جاهایی که نیاز به کابل شبکه CMP است نمی توان از دو نوع دیگر استفاده کرد.

می خواهید بیشتر بدانید؟

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا