تجهیزات شبکه

پچ پنل چیست؟ مزایای استفاده از پچ پنل شبکه

خرید کابل شبکه

برای استفاده‌ راحت از شبکه و آسون شدن اعمال تغییرات در اون، تجهیزاتی مثل پچ پنل ساخته شدن که بسیار پرکاربرد هستن. پچ پنل شبکه چیست؟ این وسیله جزو تجهیزات پسیو شبکه دسته‌بندی میشه، چند کار مهم مثل مرتب سازی شبکه و تسهیل ارتباطات رو برای شبکه شما انجام میده. در این مقاله تلاش می‌کنیم برای سوال «پچ پنل چیست؟» جواب مفصلی ارائه داده و انواع اون رو به شما معرفی کنیم.

پچ پنل شبکه چیست؟

پچ پنل وسیله‌ایه که به تعداد زیادی پورت مجهز شده تا ارتباط بین تجهیزات مختلف رو فراهم کنه. به‌کمک این وسیله‌ قاب مانند، کابل‌های شبکه به‌طور موثری سازمان‌دهی میشن و مدیریت اون‌ها بدون دردسر انجام میشه. در لحظات پر استرسی که شبکه نیازمند بررسی و تعمیرات احتمالی هست، برای متخصص شبکه هیچ‌چیز بدتر از روبه‌رو شدن با انبوهی کابل در هم پیچیده نیست. پچ پنل برای رفع این آشفتگی، وسیله‌ای بسیار کارآمده.

ساختار پچ پنل به این صورته که تجهیزات داخل شبکه به‌جای اتصال مستقیم به دستگاه‌های مقصد مثل روتر و سوئیچ، اول به اون وصل میشن و بعد خودشون رو به دستگاه پایانی می‌رسونن. برای انجام این وظیفه، پچ پنل شبکه از دو طرف از طریق کابل و پچ کورد به دستگاه های مختلف متصل میشه و نقش واسطه‌گری خودش رو ایفا می‌کنه.

پچ پنل شبکه چیست

مزایای استفاده از پچ پنل

همونطور که پیش از این گفتیم، استفاده از پچ پنل به شبکه نظم میده و به مدیریت کابل و سایر تجهیزات کمک می‌کنه. اما این وسیله ویژگی مثبت دیگه‌ای هم داره که بی‌ارتباط با این مزیتش نیست. شبکه‌ای که در اون از پچ پنل استفاده شده، راحت‌تر عیب‌یابی میشه و کار بررسی و تعمیر اون با سرعت بیشتری به انجام میرسه. به‌کمک همین ویژگی، ارتقای شبکه هم به آسونی انجام می‌گیره. چراکه بخش عمده‌ای از مسیر از قبل کابل کشی شده و با اضافه شدن دستگاه‌های جدید نیازی به کشیدن دوباره‌ کابل شبکه نیست. کافیه تجهیزات جدید رو با استفاده از پچ کورد به پچ پنل و پورت مناسب اون اضافه کنید.

انواع پچ پنل

در ادامه پاسخ به سوال پچ پنل چیست، لازمه که انواع پچ پنل شبکه رو معرفی کنیم. پچ پنل‌ها رو براساس نوع کیستون‌هایی که روی اون‌ها نصب شده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنن. در واقع پچ پنل از دو قسمت تشکیل شده: فریم یا قاب (بدنه‌ اصلی) و کیستون. جنس بدنه ارتباط مستقیم با عمر دستگاه داره؛ بنابراین انتخاب گزینه‌های باکیفیتی مثل پچ پنل لگراند دوام چند ساله‌ تجهیزات شما رو تضمین می‌کنه. این نوع کیستون موجود روی پچ پنله که تعیین می‌کنه این ابزار میتونه میزبان چه نوع کابل یا پچ کوردی باشه. به‌طور کلی، دو نوع کابل بیشترین کاربرد رو دارن: کابل‌های شبکه و کابل‌های کواکسیال. هرکدوم از این کابل‌ها انواع مختلفی دارن. اما به‌طور کلی کابل‌های کواکسیال بیشتر در بحث رسانه و اتصال تجهیزات صوتی و تصویری مورد استفاده قرار می‌گیرن. کابل شبکه رو هم میشه به دو دسته اصلی کابل‌های الکترونیکی (مسی) و اپتیکال (فیبر نوری) تقسیم کرد.

  • پچ پنل شبکه
  • پچ پنل تلفن
مزایای استفاده از پچ پنل شبکه

انواع پچ پنل شبکه

همون‌طور که پیش از این گفتیم نوع کیستون مشخص می‌کنه پچ پنل برای استفاده در چه نوع شبکه‌ای مناسبه. اما در تقسیم‌بندی پچ پنل موارد دیگه‌ای رو هم در نظر می‌گیرن که در ادامه اون‌ها رو توضیح میدیم.

بر اساس استاندارد (Category)

پچ پنل رو هم مثل خیلی دیگه از تجهیزات شبکه بر اساس پهنای باند و فرکانس به رده‌های (Cat) مختلفی تقسیم می‌کنن. این مسئله در واقع سرعتی که پچ پنل قادر به پشتیبانی از اون هست رو مشخص می‌کنه. درست مثل کابل شبکه و پچ کورد، در حال حاضر پچ پنل‌های Cat5e و Cat6 جزو محبوب‌ترین‌های بازار هستن. نکته‌ مهمی که در مورد پچ پنل هم صدق می‌کنه اینه که استاندارد این محصول باید تابع استاندارد کلی شبکه باشه. مثلا اگه کابل و پچ کورد از نوع Cat6 هستن، پچ پنل هم باید از این نوع باشه وگرنه یا کابل نمیتونه حداکثر راندمان خودش رو به نمایش بذاره، یا خود پچ پنل. در حال حاضر پچ پنل نگزنس به‌خاطر کیفیت و قیمت مناسب یکی از پرفروش ترین انواع این محصول در بازار به حساب میاد.

  • پچ پنل cat5e
  • پچ پنل act6
  • پچ پنل cat6a
انواع کتگوری پچ پنل شبکه

بر اساس ماژولار یا غیر ماژولار بودن

یکی از تقسیم بندی‌های رایج پچ پنل براساس ماژولار بودن یا نبودن این تجهیزات شکل گرفته. پچ پنل ماژولار این خوبی رو داره که به شما امکان نصب کیستون‌های مختلف رو میده. این ویژگی در صورت خراب شدن یک یا چند کیستون به کمکتون میاد و دیگه مجبور نیستید به‌ خاطر پورت‌هایی که مشکل پیدا کردن، کل پچ پنل رو تعویض کنید. در مقابل، اگه از پچ پنل غیر ماژولار استفاده کنید و پورتی رو خالی باقی نذارید، در صورت خراب شدن کیستون‌ها چاره‌ای جز تعویض پچ پنل ندارید. پچ پنل چیست و انواع آن بر اساس ماژولار بودن کدامند؟ دو دسته هستن:

  • پچ پنل لودد loaded
  • پچ پنل آنلودد unloaded
انواع پچ پنل بر اساس ماژولار یا غیر ماژولار بودن

بر اساس تعداد پورت

اکثر کاربرهای حرفه‌ای که در مورد استانداردها و مزیت های ماژولار بودن پچ پنل اطلاعات کافی دارن، این معیار رو برای انتخاب پچ پنل مناسب در نظر می‌گیرن. تعداد پورت‌ها تعیین می‌کنه که چه تعداد دستگاه می‌تونن به پچ پنل متصل بشن. در واقع، شما باید براساس وسعت شبکه و تعداد تجهیزاتی که در اختیار دارید، پچ پنل مناسب خودتون رو انتخاب کنید. پچ پنل های 16، 24، و 48 پورتی پرفروش‌ترین انواع این محصول در بازار هستن؛ اما نمونه‌های غیراستانداردی از پچ پنل‌ها هم تولید میشن که مثلا 32 پورت دارن. در کل برای شبکه‌های کوچیک اداری استفاده از پچ پنل 24 پورت رواج بیشتری داره.

  • پچ پنل 16 پورت
  • پچ پنل 24 پورت
  • پچ پنل 48 پورت
انواع-پورت-های-پچ-پنل-شبکه

آموزش نصب پچ پنل

بعد از پاسخ به سوال پچ پنل چیست، بهتره بانصب این ابزار هم آشنا شویم. برای نصب پچ پنل به‌جز کابل شبکه به آچار پانچ و کاتر و سیم چین هم احتیاج دارید. یادتون باشه قبل از شروع کار باید با رنگ بندی کابل شبکه و استانداردهای اون آشنا باشید تا زوج سیم‌ها رو در جای درست قرار بدید.

آموزش نصب پچ پنل

جدا کردن روکش کابل

در اولین مرحله باید روکش یا پوسته‌ کابل رو از اون جدا کنید. این کار به دقت زیادی نیاز داره، چون ممکنه اشتباهی زوج سیم‌های به هم تابیده رو قطع کنید.

لخت کردن کابل شبکه

باز کردن زوج سیم ها

قبل از اتصال کابل به پچ پنل باید زوج سیم‌ها رو از هم باز کنید تا راحت اون‌ها رو در جهت‌های مختلف حرکت بدید.

زوج سیم به هم تابیده

اتصال سیم ها به پچ پنل

براساس یکی از استانداردها 568A یا 568B سیم‌های رنگی رو به کیستون موجود روی پچ پنل وصل کنید.

کیستون شبکه

قطع سیم های اضافه

در آخرین مرحله باید سیم‌های اضافه رو قطع کنید تا پچ پنل شما ظاهر آراسته‌ای به خودش بگیره.

آچار پانچ شبکه

حرف آخر

برای پاسخ به پرسش « پچ پنل چیست؟» از ویژگی‌های این وسیله گفتیم و به مزیت‌های استفاده از اون اشاره کردیم. پچ پنل نقش مهمی در نظم پیدا کردن کابل‌های شبکه ایفا می‌کنه و به‌ کمک اون راحت‌تر میشه عیب‌یابی تجهیزات شبکه و تعمیر یا تعویض اون‌ها رو به انجام رسوند، البته به شرطی که خرید این ابزار مطابق با راهنمای خرید پچ پنل بوده و بهترین پچ پنل متناسب با نیاز شبکه انتخاب بشه. انواع پچ پنل با تعداد پورت های مختلف در بازار موجود هستن که کاربرها براساس نوع و حجم شبکه خودشون می‌تونن اون‌ها رو انتخاب کنن.

سوالات متداول

پچ پنل چیست؟

پچ پنل یکی از تجهیزات پسیو شبکه است که به‌عنوان واسطه‌ای برای اتصال دستگاه‌های مختلف به هم عمل می‌کنه.

استفاده از پچ پنل چه مزیتی داره؟

پچ پنل کمک می‌کنه کابل ها شکل منظم‌تری به خودشون بگیرن تا بررسی و عیب‌یابی شبکه به آسونی انجام بشه.

تفاوت پچ پنل ماژولار و غیرماژولار چیه؟

خوبی پچ پنل ماژولار اینه که شما می‌تونید کیستون های مختلفی رو روش نصب کنید. اگر هم یک یا چند کیستون خراب بشن، به‌راحتی می‌تونید اون‌ها رو با کیستون های سالم جایگزین کنید و نیازی به تعویض کل پچ پنل نیست.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا