شبکه

پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link

خرید کابل شبکه

پروتکل NAT یک پروتکل امنیتی است. NAT کوتاه شده عبارت Network Address Translation می‌باشد. این پروتکل آدرس‌های IP درون شبکه داخلی را به یک آدرس IP Public ترجمه می‌کند. در ادامه قصد داریم عملکرد پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link را بررسی کنیم.

پروتکل NAT

همان طور که گفتیم پروتکل NAT آدرس‌های IP شبکه داخلی را به یک آدرس IP Public ترجمه می‌کند. این آدرس IP Public عموماً بوسیله مودم روتری که به اینترنت اتصال دارد استفاده می‌شود. عملیات این پروتکل روی روترها انجام می‌شود. روتر می‌تواند به مودم ADSL یا حتی مودم Dial-Up متصل شود و در میان مسیر ارتباطی مودم و کامپیوتر قرار بگیرد. در این میان روتر عملیات پروتکل NAT را انجام می‌دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات شبکه ، می‌توان از مودم روترها استفاده کرد و به وسیله یک دستگاه از مزایای پروتکل NAT بهره برد.

ویژگی‌های پروتکل NAT

  1. ترجمه آدرس‌های IP شبکه داخلی به آدرس IP Public برای استفاده از سرویس اینترنت.
  2. هر سرویس تحت وب که در حال ارائه سرویس به هر یک از دستگاه‌های شبکه داخلی باشد، تنها آدرس IP روتر را مشاهده می‌کند.
  3. پروتکل NAT کاربرد بسیار خوبی در زمینه امنیت شبکه داخلی دارد. این پروتکل به صورت Uni-Directional عمل می‌کند، یعنی یک سویه است. به همین دلیل اجازه دسترسی کامپیوتر‌های خارج از شبکه به کامپیوتر‌های داخل شبکه را نمی‌دهد.
  4. کاهش نیاز به تهیه آدرس IP Public اضافه برای ارتباط کارمندان شرکت‌ها جهت اتصال به شبکه اینترنت که باعث کاهش هزینه می‌شود.
  5. پروتکل NAT یک جدول به نام NAT Table ایجاد می‌کند که نشان می‌دهد کدام کامپیوتر یا سرویس خارج از شبکه با کدام کامپیوتر در شبکه داخلی در ارتباط است. به وسیله این جدول فرآیند ارتباط بین داخل شبکه و شبکه اینترنت فراهم می‌شود.

به طور کلی NAT پروتکل بسیار مهمی در جهت برقراری ارتباط شبکه داخلی و اینترنت با یک آدرس IP Public می‌باشد. همین‌طور باعث بالا رفتن امنیت شبکه داخلی در برابر شبکه اینترنت می‌شود.

پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link

برای استفاده از پروتکل NAT در مودم D-Link ابتدا در نوار آدرس مرورگر آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد می‌کنیم.

تنظیم مودم D-Link

سپس وارد تب Advaned شده و از فهرست سمت چپ گزینه NAT را انتخاب می‌کنیم.

پروتکل nat در مودم D-Link

برای ایجاد NAT Rule جدید گزینه Add را کلیک می‌کنیم.

پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link

در مقابل Entry Name یک نام برای NAT Rule جدید انتخاب می‌کنیم.

برای Internal IP Type از بین Single IP و IP Range یک گزینه را انتخاب می‌کنیم.

Single IP به معنای انتخاب یک آدرس IP و IP Range به معنای انتخاب دسته‌ای از آدرس‌های IP پشت سر هم است.

پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link

در گزینه بعدی اگر گزینه Single IP را انتخاب کرده‌باشیم یک آدرس IP از شبکه داخلی وارد می‌کنیم. اگر IP Range را انتخاب کرده‌باشیم تعدادی آدرس IP پشت سر هم از شبکه داخلی را وارد می‌کنیم.

برای گزینه External IP Type مانند مورد قبل باید از بین دو مورد Single IP و IP Range انتخاب کنیم. اما باید دقت کنیم که آدرس External IP، آدرس IP Public است و باید آدرس IP که در اختیار داریم را وارد کنیم.

در پایان برای ذخیره تنظیمات گزینه Apply را کلیک می‌کنیم.

به این صورت پروتکل NAT و تنظیم آن در مودم D-Link را بررسی کردیم. با استفاده از این قابلیت می‌توان هزینه‌های خرید آدرس IP Public اضافه را کاهش داد. همین‌طور امنیت شبکه داخلی به وسیله استفاده از پروتکل NAT تا حد زیادی تأمین می‌شود. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا