تجهیزات شبکه

مودم دو بانده چیست؟

خرید کابل شبکه

اگر به دنبال ارتقای مودم خود یا خرید مودم جدید هستید؛ احتملا با مودم‌های دو بانده و تک بانده روبرو شده‌اید. برای خرید یک مودم، در ابتدا باید تفاوت بین باند 5GHz و باند 2.4GHz را به خوبی بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی در خرید مودم داشته باشید. بیشتر مودم‌هایی که با آن سر و کار داریم تک بانده هستند. اما مدل‌هایی هم پیدا می‌شوند که دارای هر دو باند 5GHz و 2.4GHz هستند.

تفاوت باند 5GHz با 2.4GHz در مودم دو بانده

هر مودم می‌تواند در دو باند اینترنت را به شما انتقال دهد. این دو باند که 5GHz و 2.4GHz هستند؛ تفاوت قابل توجهی در میزان آنتن دهی و سرعت اینترنت دارند.

بیشتر دستگاه‌هایی که در اطراف خود می‌بینیم، مانند تلوزیون، موبایل‌ها، درب‌های ریموت و کامپیوتر‌ها در فرکانس 2.4GHz فعالیت می‌کنند. این فعالیت باعث ایجاد ازدحام و ترافیک در باند 2.4GHz خواهد شد و سرعت انتقال داده اینترنت در این فرکانس به کندی پیش می‌رود. نکته‌ای که درباره سرعت انتقال داده مودم باید به آن توجه کرد؛ این است که قبل از همه باید استانداردهای وایرلس را نیز بررسی کرد. نمونه استاندارد‌های موجود شامل 802.11ac، 802.11n هستند.

مقاله معرفی کامل استانداردهای وایرلس به شما کمک می‌کند.

مودم دو بانده چیست؟ تفاوت باند 5GHz با 2.4GHz

باند 5GHz 

در مودم دو بانده ، همان‌طور که در بالا گفتیم این باند نسبت به 2.4GH بسیار مفید تر است زیرا ازدحام ترافیک بسیار پایینی دارد. باند 5GHz نمی‌تواند از دیوار عبور کند. به دلیل فرکانس بالایی که این باند دارد؛ سیگنال این باند هنگام عبور از دیوار بخش زیادی از انرژی را از دست می‌دهند. مزیتی که این باند دارد توانایی انتقال داده بیشتری است بنابراین در هنگام دانلود یا آپلود زمان کمتری را صرف خواهیم کرد. سرعت انتقال داده در این باند تا 1300 Mbps است.

باند 2.4GHz

سیگنال این این باند اتلاف انرژی کمتری دارد. چون اکثر دستگاه‌ها از این فرکانس استفاده می‌کنند تداخل ایجاد می‌کنند (مخصوصاً مودم‌ها و روتر هایی که در ساختمان شما وجود دارند)سرعت انتقال داده در باند 2.4GHz کمتر از باند 5GHz است. سرعت انتقال داده در این باند از 450 تا 600 Mbps است. این باند می‌تواند از داخل دیوار به خوبی عبور کند و داده‌ها را به دستگاه شما انتقال دهد. مودم‌ها و روترها دارای تک باند (2.4GHz) و دو باند (5GHz و 2.4GHz) هستند.

مودم دو بانده چیست؟ تفاوت باند 5GHz با 2.4GHz

مودم دو بانده چیست؟

مودم‌هایی که هر دو باند 5GHz و 2.4GH پشتیبانی کنند مودم دو بانده نامیئه می‌شوند؛ این مودم‌ها دارای دو مدل هستند؛ مود‌م‌هایی که برای استفاده از هر باند باید آن را فعال کرد و مودم‌هایی که هم‌زمان دو باند را در اختیار ما قرار می‌دهند.

  • مودم نوع اول: تغییر باند از طریق پنل تنظیمات مودم انجام می‌شود.
  • مودم نوع دوم (باندهای هم‌زمان): این مودم‌ها همزمان دو باند 2.4GH و 5GH را در دسترس شما قرار می‌دهند. همچنین برای شما امکان تنظیم یک نام برای هردو باند را قرار ایجاد می‌کنند.

مودم‌های سه بانده

یکسری دیگر از مودم‌ها ساخته شده‌اند که دارای سه باند هستند؛ دو باند 5GH و یک باند 2.4GH. این مودم‌ها برای مکان‌هایی ساخته شده‌اند که کاربران تمرکز بیشتری در بالا بودن سرعت اینترنت دارند. در زمانی که چندین نفر در حال استفاده از یک باند 5GH هستند بهترین گزینه برای افزایش سرعت استفاده از مودم 3 بانده است. اگرچه قیمت این مودم‌ها بالاست اما به مزیت‌هایی که در اختیار ما قرار می‌دهد؛ می ارزد.

کدام مودم را خریداری کنیم؟ مودم دو بانده یا تک بانده؟

همان‌طور که در بالا برای شما توضیح دادیم؛ برای خرید یک مودم ، استانداردهای وایرلس را به خوبی بررسی کنید و در پایان بین مودم دو بانده و تک بانده یکی را انتخاب کنید. اگر به دنبال استفاده از اینترنت در آپارتمانی ‌هستید که هر واحد دارای یک مودم است؛ بهتر است به فکر خرید مودم دو بانده باشید. این مودم به شما کمک خواهد کرد که سرعت بالای اینترنت را با استفاده از باند 5GHz تجربه کنید. اگر در خانه ویلایی زندگی می‌کنید یا در جایی که تراکم جمعیت کم است؛ استفاده از مودم تک بانده برای شما کافی است.

به افرادی که به دنبال تماشای فیلم با کیفیت بالا و حتی شرکت در بازی‌های آنلاین هستند؛ استفاده از مودم سه بانده را پیشنهاد می‌کنیم.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا