تجهیزات شبکه

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8، تفاوت در چیست؟

خرید کابل شبکه

“برای منزل نوساز خود می‌خواهم کابل شبکه نصب کنم اما نمی‌دانم بین Cat6 یا Cat7 یا Cat8 کدام را انتخاب کنم. اگر Cat8 را انتخاب کنم، آیا می‌توانم آن را با کانکتور معمولی Cat7 متصل کنم؟” این سؤال متداول بسیاری از افرادی است که قصد انتخاب یک کابل شبکه را دارند. همان طور که همه می‌دانیم، کابل شبکه را می‌توان به انواع متعددی مثل Cat5 ،Cat5e ،Cat6 ،Cat6a ،Cat7 ،Cat8 و غیره تقسیم کرد. با این حال، تفاوت دقیق میان Cat6 و Cat7 و Cat8 و غیره برای بیشتر افراد مشخص نیست. بنابراین بسیاری از مردم نمی‌دانند چه کابل شبکه ای را باید برای شبکه خود انتخاب کنند. از آنجا که Cat6 ،Cat7 و Cat8 توجهات زیادی را در میان انواع دیگر جلب کرده اند، اجازه بدهید روی مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8 تمرکز کنیم، به ویژه روی مقایسه Cat6 در مقابل Cat7 و Cat7 در مقابل Cat8.

معرفی اجمالی کابل شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8:

کابل شبکه Cat6 چیست؟

کابل شبکه Cat6 به طور کامل کابل شبکه کتگوری 6 نام دارد. این کابل از چهار سیم مسی تشکیل می‌شود که تا 10 Gbps اتصال اترنت را پشتیبانی می‌کند. بطور معمول، این نوع کابل دارای سرعت انتقال حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه در 100 متر است اما کابل Cat6 هنگام انتقال با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه ، تنها 37 تا 55 متر را پشتیبانی می‌کند (بسته به میزان تداخل). این کابل می‌تواند سیگنال هایی با فرکانس حداکثر 250 مگاهرتز را منتقل کند علاوه بر این، این کابل از کانکتور استاندارد RJ-45 استفاده می‌کند و با نسخه های قدیمی از جمله cat5 و cat5e سازگار است.

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8 - تصویر دوم

کابل cat7 چیست؟

کابل شبکه cat7 که بطور کامل کابل شبکه کتگوری 7 نامیده می‌شود از اتصال اترنت سرعت بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. کابل cat7 با انواع cat5 ،cat6 و cat5e سازگاری دارد. این نوع از هر 4 زوج برای انتقال داده استفاده می کند و تا طول 100 متری سرعت 10 گیگابیتی را ارائه می کند. Cat7 برای انتقال سیگنال هایی با فرکانس 600 مگاهرتز طراحی شده است.

کابل های cat7 نیازمند این هستند که زوج های تابیده شده، کاملاً در مقابل نویز حفاظت شده باشند، بنابراین به صورت شیلد دار یا STP طراحی می شوند تا تداخل و نویز را کاملاً حذف کند. بنابراین مقاومت در برابر نویز را به میزان چشمگیری بهبود می‌دهد. بنابراین حتی با کابل های طولانی تر هم سرعت های بالاتری را برای کاربر ممکن می‌کند.

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8 تصویر سوم

کابل Cat8 چیست؟

کابل Cat8 چیست؟ کتگوری 8 نوعی کابل شبکه است که تا فرکانس 2 گیگاهرتز را پیشتیبانی می‌کند با انواع قبلی تفاوت زیادی دارد. کابل Cat8 نیز به شیلد برای مقاومت در برابر نویز نیاز دارد، اما نکته مهم این است که کابل های شبکه Cat8 می‌توانند سرعت 25 گیگابیت بر ثانیه یا حتی 40 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کنند. ظاهر فیزیکی کابل Cat8 شبیه دسته های پایین تر است و می‌توان آن را با سوکت RJ-45 یا سوکت های غیر RJ45 خاتمه داد. کابل Cat8 نیز با مدل های قبلی سازگار است بنابراین هیچ مشکلی در استفاده از آن با سوکت ها و کیستون های استاندارد Cat7 و نسل های قبل وجود ندارد.

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8 - پچ کورد

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8:

Cat6 درمقابل Cat7:

در مقایسه cat6 و cat7، فرکانس انتقال و طول کابل دو فاکتور مهم هستند که باید در نظر گرفته شوند. با توجه به مطلب فوق، کابل شبکه Cat6 تا فرکانس 250 مگاهرتز را پشتیبانی می‌کند در حالی که Cat7 تا فرکانس 600 مگاهرتز را هم انتقال می‌دهد. حداکثر سرعتی که کابل cat6 می تواند تا طول 100 متری پشتیبانی کند 1 گیگاهرتز است اما برای cat7 این مقدار 10 گیگابیت بر ثانیه است. از نظر قیمت، تحت شرایط یکسان کابل Cat7 گرانتر از کابل Cat6 است. اگر امکان خرید هیچ یک برایتان وجود ندارد، آنگاه cat5e نیز انتخابی مناسب برای شبکه های گیگابیتی است.

درضمن، میزان دوام Cat6 و Cat7 نیز متفاوت است. چرخه حیات Cat6 حدود 10 سال تخمین زده می‌شود در حالی‌که این میزان برای cat7 در حدود 15 سال است.

Cat7 درمقابل Cat8:

در مقایسه Cat7 و Cat8 نیز پهنای باند فرکانسی و طول کابل اهمیت زیادی دارد. کابل Cat7، تا فرکانس 600 MHz را پشتیبانی می‌کند در حالی که Cat8 سیگنال‌هایی با فرکانس 2000 مگاهرتز را هم انتقال می‌دهد. Cat7 می تواند داده ها را با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه تا فاصله 100 متری انتقال دهد ولی Cat8 می تواند تا 40 گیگابیت یا 25 گیگابیت بر ثانیه را تا فاصله 30 متری انتقال دهد.

از نظر قیمت، کابل Cat8 به علت ویژگی های یکتا و متفاوت از کابل های شبکه قبلی، بسیار گران تر است.

خلاصه مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8:

در نهایت، با مراجعه به جدول زیر درک واضح تری از این کابل های شبکه به دست می آورید.

مقایسه کابل های شبکه Cat7 ،Cat6 و Cat8
خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫5 دیدگاه ها

 1. ممنون از مطلبتون.
  الان یه سوال واسه من پیش اومده .
  شاتل اومده سرویس فیبر نوری گذاشته با سرعت از صد تا هزار مگابیت .
  کابل کشی تا کنار سیستم رو خودشون انجام میدن حالا من چه کابلی برای سیستم بگیرم که حداکثر سرعتش رو بدست بیارم ؟

  1. سلام
   برای این سرویس، اگه از همان کابل CAT6 با کیفیت استفاده کنید کاملا کارتون راه میافته
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا