بیوگرافی و معرفی برندها

معرفی شرکت های مشهور در حوزه شبکه: شرکت سیسکو (Cisco) آمریکا

در معرفی شرکت‌های مشهور در حوزه شبکه: شرکت سیسکو (Cisco) آمریکا یکی از پیشتازان است. سیسکو یا Cisco شرکتی آمریکایی است که در زمینه تجهیزات شبکه و مخابراتی فعالیت می‌کند. سیسکو در واقع یکی از شناخته شده‌ترین نام‌ها در میان تولید کنندگان تجهیزات شبکه در جهان است.

شرکت سیسکو

مقر اصلی این شرکت در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا و دره مشهور سیلیکون ولی قرار دارد. شرکت سیسکو به عنوان مشهورترین و بزرگترین تولید کننده تجهیزات شبکه در دنیا شناخته شده است. در سال 2018 شرکت سیسکو با حجم بازار 221.3 میلیارد دلار در لیست 2000 شرکت برتر جهان مجله فوربز رتبه 444 را کسب کرد.

در سال 2017 این شرکت اعلام کرد که درآمد سالانه آن 49.3 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال 2016 به میزان 2.8 درصد رشد داشته است. همچنین سود خالص این شرکت در سال 2017 معادل 9.6 میلیارد دلار بوده است.

تاریخچه شرکت سیسکو

تاریخچه سیسکو

این شرکت در سال 1984 توسط خانم سندی لرنر و همسرش لئونارد بزاک تأسیس شد. این زوج نام شرکت خود را Cisco گذاشتند که برگرفته از نام شهر San Francisco ( سانفرانسیسکو ) است. همچنین لوگوی شرکت هم برگرفته از پل تاریخی Golden Gate واقع در این شهر است.

بزاک نرم‌افزار روترهای دارای چند پروتکل را که توسط ویلیام یاگر (یک کارمند دیگر که کارش را سال‌ها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود تکمیل کرد. با وجود اینکه Cisco اولین شرکتی نبود که روتر طراحی و تولید می‌کرد، اولین شرکتی بود که یک روتر موفق با چند پروتکل تولید می‌کرد که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌داد.

از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت روترهای چند پروتکل کاهش یافت. در ۱۹۹۰، شرکت به سهامی‌عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس نزدک عرضه شد. بزاک و لرنر با ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند.

زمان انفجار اینترنت در ۱۹۹۹، Cisco شرکت Cerent واقع در کالیفرنیا را با قیمت ۷ میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت گرانترین خرید Cisco در آن زمان بود. تنها خرید گران‌تر، مربوط به ساینتیفیک آتلانتا است.

در اواخر مارس ۲۰۰۰، در اوج رشد دات کام، Cisco با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود. در سال ۲۰۰۷ نیز با ارزشی بالغ بر ۱۶۵ میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها بود.

خدمات شرکت سیسکو

معرفی شرکت سیسکو

با خرید شرکت‌های دیگر و توسعه داخلی و همینطور همکاری با دیگر شرکت‌ها، به‌غیر از روتر Cisco به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه مانند Ethernet Switching، دسترسی از راه دور، Router‌های شعبه‌ای، شبکه خودپردازهای بانک‌ها، امنیت، فایروال، تلفن اینترنتی و… راه پیدا کرده‌ است.

Cisco در سال ۲۰۰۳ شرکت محبوب LinkSys (لینک سیس) تولیدکننده سخت‌افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولیدکننده‌های قطعات مربوط به کاربران عادی گذاشت.

خدمات و محصولات شرکت سیسکو به سه بخش شرکت‌های تجاری بزرگ، شرکت‌های کوچک و کاربران خانگی تقسیم می‌شوند. در ادامه خدمات مربوط به هر بخش را بررسی کرده ایم.

شرک‌های تجاری بزرگ

در این بخش سیسکو طیف زیادی از انواع روترها، سوئیچ‌های شبکه، سیستم‌های بی سیم، سیستم‌های امنیتی، سخت افزار شتاب دهی به WAN، سیستم‌های مدیریت انرژی و ساختمان و … را ارائه می‌دهد.

سیستم‌های مرکز تماس، شبکه‌های اجتماعی تحت شبکه، خدمات محاسبات ابری، سویچینگ دیتا سنترها و … هم از دیگر خدمات سیسکو در این بخش محسوب می‌شوند.

شرکت‌های کوچک

در این بخش سیسکو روتر و سوییچ‌های شبکه مختلفی عرضه کرده است. از جمله خدمات امنیتی ارائه شده در این بخش دوربین‌های IP و امنیت شبکه می‌باشد. VoIP، کنفرانس‌های ویدیویی، نقاط دسترسی Wi-Fi، کنترل کننده‌های بی‌سیم و سیستم‌های ذخیره شبکه از دیگر خدمات و محصولات سیسکو در بخش شرکت‌های کوچک است.

سیسکو از شرکت‌های عمده ارائه دهنده خدمات VoIP یا انتقال صدا از طریق IP به شرکت‌های بزرگ محسوب می‌شود. این کمپانی با خرید شرکت‌های Scientific Atlanta و Linksys قصد ارائه این خدمات به مشتریان خانگی را هم دارد.

کاربران خانگی

تجهیزات شبکه شرکت سیسکو

با خرید شرکت‌های Scientific Atlanta و Linksys شرکت سیسکو سودای ورود به بازار کاربران خانگی را داشت. هم اکنون لینکسیس از بزرگترین تولید کننده‌های تجهیزات اینترنت و شبکه برای کاربران خانگی است.  ارائه اینترنت پرسرعت به مودم‌های کابلی و خدمات VoIP از جمله خدماتی است که سیسکو به کاربران خانگی ارائه می‌دهد.

محصولات سخت افزاری شرکت سیسکو

سخت افزارهایی که شرکت سیسکو تولید می‌کند شامل سه بخش داده، سرور و تجهیزات تلفن است.

تجهیزات داده

سیستم امنیت داده

سخت افزارهای این بخش شامل موارد زیر هستند:

 • محصولات مربوط به دیتاسنتر
 • روترها، سیستم‌های پوشش شبکه و سیستم‌های روتینگ
 • محصولات امنیتی وب، ایمیل و محتوا
 • سوییچ‌های کاتالیست
 • محصولات LAN: شامل نقاط دسترسی یا Access Point، آداپتورهای LAN، کنترل کننده‌های LAN بی سیم، سیستم‌های کنترل بی سیم و آنتن‌های با برد بالا

تجهیزات سرور

 • سیستم بهینه سازی کاربردهای مبتنی بر TCP یا WAAS
 • سیستم محاسبه یکسان یا UCS و پلتفرم سرور مجازی
 • موتور کنترل اپلیکیشن یا ACE
 • سرورهای سری B
 • رک‌های سرور سری C

تجهیزات مربوط به تلفن

 • سیستم‌های اداری اشتراک گذاری داده‌ها (همکاری) یا Collaboration Systems
 • سیستم‌های VoIP
 • تلفن‌های با IP یکسان یا آی پی فون

نرم افزارهای شرکت سیسکو

این شرکت همچنین در بخش نرم افزاری هم فعالیت می‌کند و نرم افزارهای مختلفی را عرضه کرده است. از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • (Internetwork Operating System (IOS
 • Catalyst Switch Operating System
 • Cisco AnyConnect Secure Mobility Client
 • Cisco CallManager
 • Cisco IP Communicator
 • Cisco Active Network Abstraction
 • Cisco Network Magic Pro
 • Cisco Identity Services Engine (ISE)

آموزش

شرکت سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مراکز آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می‌کند؛ که شامل این مدارک می‌شود:

 • CCIE – Cisco Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی سیسکو)
 • CCNP – Cisco Certified Network Professional (حرفه‌ای شبکه سیسکو)
 • CCDP – Cisco Certified Design Professional (حرفه‌ای طراحی سیسکو)
 • CCIP – Cisco Certified Internetwork Professional (حرفه‌ای شبکه بندی سیسکو)
 • CCSP – Cisco Certified Security Professional (حرفه‌ای امنیت سیسکو)
 • CCVP – Cisco Certified Voice Professional (حرفه‌ای تلفن اینترنتی سیسکو)
 • CCDA – Cisco Certified Design Associate (همکار طراحی سیسکو)
 • CCNA – Cisco Certified Network Associate (همکار شبکه سیسکو)
 • CCSI – Cisco Certified Systems Instructor (آموزش دهنده سیستم‌های سیسکو)

سیسکو در ایران

تجهیزات داده سیسکو

سیسکو برندی شناخته شده در جهان است که تقریباً در تمام حوزه‌های شبکه به خصوص تجهیزات اساسی و زیرساختی آن حضور دارد. در ایران هم مطمئناً هر فردی که حتی آشنایی مختصری با شبکه و تجهیزات آن داشته باشد با نام سیسکو آشنا است.

دوره‌های مختلف آموزشی شرکت سیسکو در ایران برگزار می‌شود و تعداد زیادی آموزشگاه این دوره‌ها را در ایران برگزار می‌کنند. تجهیزات بسیار باکیفیت شبکه شرکت سیسکو نیز از محبوبیت در ایران برخوردار هستند و فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی زیادی محصولات شرکت سیسکو را می‌فروشند.

سوئیچ‌های شبکه، ماژول‌های مختلف شبکه و فیبر نوری و روترهای شبکه این شرکت از بهترین‌های بازار هستند. اگر چه به دلیل تحریم‌ها این تجهیزات از سایر محصولات مشابه بسیار گران‌تر هستند اما اگر کسی به دنبال بهترین و بالاترین کیفیت در تجهیزات شبکه باشد اولین نامی‌که به ذهنش می‌رسد سیسکو است.

تلفن‌های IP یا آی پی فون‌های این شرکت از کیفیت فوق العاده ای برخوردار هستند و از جمله تجهیزاتی هستند که در ایران فروش خوبی را تجربه می‌کنند. 

شرکت لینکسیس از زیرمجموعه‌های شرکت سیسکو است که نامی‌شناخته شده در حوزه شبکه است و سیسکو محصولات مناسب کاربران خانگی از جمله روترها، کارت‌های شبکه، اکسس پوینت‌ها را با این نام عرضه می‌کند. محصولاتی مانند سوئیچ شبکه و تلفن‌های IP نیز با این برند در ایران موجود هستند.

 بسیاری از خدمات این شرکت از جمله خدمات امنیتی، خدمات نرم افزاری، خدمات ابری، سیستم‌های اداری و … در ایران ارائه نمی‌شوند.

محصولات پرکاربرد سیسکو در ایران

شرکت سیسکو و زیرمجموعه‌های آن تجهیزات باکیفیتی را برای ارتباطات صوتی و تصویری روانه بازار کرده‌اند. روترهایی که با اعمال چند ماژول می‌توانند همانند یک تلفن سانترال IP عمل کنند، بسیار کارآمد هستند. نرم‌افزارهای متعدد Call Manager که با پشتیبانی از چندین پروتکل می‌توانند تا بیش از 3000 تلفن IP را ذخیره و مدیریت کنند.

از جمله محصولات کاربردی سیسکو در ایران می‌توان به مبدل آنالوگ یک پورت و دو پورت و همین‌طور گیت وی چهار پورت و هشت پورت لینک‌سیس اشاره کرد. برخی از مدل‌ها با توجه به قیمت بسیار کم و امکانات خوبی که دارند، علاوه بر شرکت‌ها برای مصارف خانگی هم استفاده می‌شوند.

فروشگاه آنلاین تجهیزات شبکه نت ران

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا