تجهیزات شبکه

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

خرید کابل شبکه

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته در کنار خود دوربین‌ها مجموعه نظارت امنیتی را تکمیل می‌کنند. سیستم‌های امنیتی نظارتی دوربین مدار بسته از قسمت‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند. دوربین مدار بسته قسمتی از این سیستم است که رویت می‌شود و بخش‌های دیگر آن در معرض دید عموم نیستند. سیستم نظارتی دوربین مدار بسته برای کارکرد صحیح نیازمند وجود تمام اجزا و متعلقات آن است. دوربین‌ها فقط وظیفه فیلم برداری و ارسال تصاویر را بر عهده دارند. برای انجام فرآیند ارسال تصاویر و دیدن و ذخیره آن‌ها به تجهیزات دیگری هم نیاز داریم که در این مقاله به کلی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دوربین‌های مدار بسته به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام متعلقات و تجهیزات جانبی مخصوص به خود را دارند.

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته آنالوگ

درسیستم‌های نظارتی دوربین مداربسته آنالوگ تصاویر به صورت سیگنال آنالوگ ارسال می‌شود. برای انتقال این سیگنال و نمایش و ذخیره تصویر به متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته آنالوگ نیاز داریم. تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ به شرح زیر هستند.

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

دوربین آنالوگ

بخش مهم سیستم امنیتی نظارتی دوربین مدار بسته دوربین است. دوربین‌ها باید در جای درست نصب شوند و جهت تصویربرداری آن‌ها به درستی انتخاب شود تا عملیات فیلم‌برداری بدون مشکل انجام شود. دوربین‌ها بر اساس کیفیت و زاویه دید مورد نیاز انتخاب می‌شوند و در تنوع زیادی با امکانات متفاوت برای خرید موجود هستند.

منبع تغذیه

دوربین مدار بسته برای روشن شدن و انجام عملیات فیلم‌برداری باید به برق متصل شود. دوربین‌های مداربسته آنالوگ دارای ورودی برق جدا هستند. برای تأمین انرژی مورد نیاز دوربین مداربسته آنالوگ از منبع تغذیه استفاده می‌شود. ولتاژ ورودی دوربین مدار بسته آنالوگ 12 ولت مستقیم یا DC است. منبع تغذیه آداپتور یا مبدلی است که برق متناوب شهری را به ولتاژ 12 ولت مستقیم تبدیل می‌کند. گاهی اوقات در سیستم‌های دوربین مداربسته از آداپتور مرکزی استفاده می‌کنند تا به ازای هر دوربین از یک آداپتور استفاده نشود و در هزینه اجرای سیستم امنیتی کاسته شود.

کابل برق

برای انتقال قدرت به دوربین مدار بسته آنالوگ نیاز به کابل برق داریم تا انرژی از آداپتور به دوربین منتقل شود. برای این کار از کابل برق دو رشته استفاده می‌شود.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال برای انتقال تصویر آنالوگی که دوربین در حال ارسال آن است از کابل کواکسیال استفاده می‌کنیم. کابل کواکسیال همان کابلی است که به عنوان سیم آنتن شهرت دارد. این کابل از یک مغزی مسی با یک زره بافته شده دور آن تشکیل شده‌ است. این کابل با اتصالاتی به نام BNC که شبیه به فیش آنتن است به دوربین متصل شده و بستر ارسال تصاویر را فراهم می‌کند.

کابل کواکسیال

بالون تصویر آنالوگ

با استفاده از کابل کواکسیال تا مسافت مشخصی می‌توان تصویر را ارسال کرد. در صورتی که فاصله دوربین از نقطه‌ای که قرار است تصویر به آن‌جا ارسال شود بسیار زیاد باشد و احتمال تخریب سیگنال آنالوگ در این مسافت زیاد وجود داشته باشد، از بالون تصویر آنالوگ استفاده می‌کنیم. بالون تصویر آنالوگ دستگاه کوچکی است که در مسیر کابل کواکسیال قرار گرفته و سیگنال آنالوگ عبوری را تقویت می‌کند تا در متراژ زیاد کابل تصویر دچار مشکل نشود.

دستگاه DVR

دستگاه DVR که مخفف Digital Video Recorder است وظیفه دریافت تمامی سیگنال‌های ارسالی از دوربین‌های آنالوگ موجود در سیستم امنیتی نظارتی دوربین مدار بسته آنالوگ را دارد. این دستگاه به وسیله کابل‌های کواکسیال متصل به خود سیگنال تصاویر را دریافت می‌کند. پس از تبدیل سیگنال‌ها از آنالوگ به دیجیتال، امکان مدیریت، نمایش و ذخیره تصاویر را در اختیار ما می‌گذارد. دستگاه DVR در مدل‌های مختلف با با قابلیت پشتیبانی از تعداد دوربین‌های مختلف در حال تولید است.

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

هارد دیسک

برای این‌که دستگاه DVR بتواند تصاویر دریافتی از دوربین مدار بسته آنالوگ را ذخیره کند، نیازمند فضای ذخیره سازی است. برای ذخیره تصاویر باید از هارد دیسک در داخل دستگاه DVR استفاده کنیم. با توجه به میزان مدت زمان مورد نظر برای ذخیره تصاویر باید از هارد دیسک با ظرفیت مناسب استفاده کنیم.

نمایشگر

برای دیدن تصاویر ارسالی دوربین مدار بسته به صورت زنده به نمایشگر نیاز داریم. نمایشگر مستقیماً به دستگاه DVR متصل می‌شود و به راحتی می‌توان تصویر دوربین مورد نظر یا تصویر چند دوربین را کنار هم مشاهده کرد.

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته تحت شبکه

در سیستم امنیتی نظارتی دوربین مداربسته تحت شبکه سیگنال تصاویر به صورت دیجیتال ارسال می‌شود. به همین دلیل متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته تحت شبکه با تجهیزات مورد نیاز دوربین مدار بسته آنالوگ متفاوت است. در ادامه متعلقات سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه را بررسی می‎کنیم.

دوربین تحت شبکه

برای اجرای سیستم نظارتی امنیتی دوربین مدار بسته تحت شبکه ابتدا به دوربین تحت شبکه نیاز داریم. دوربین تحت شبکه تصاویر را به صورت دیجیتال فیلم‌برداری کرده و به صورت دیجیتال نیز ارسال می‌کنند. برخی از این دوربین‌ها مجهز به سنسورهای پیشرفته برای تشخیس حرارت، دود، شمارش افراد و تشخیص چهره هستند که اطلاعات حاصل از این سنسورها را در کنار تصاویر به صورت سیگنال دیجیتال ارسال می‌کنند.

دوربین مدار بسته بولت داهوا مدل EZ-IPC-B1B40P

کابل شبکه

بستر ارتباطی برای انتقال تصاویر در سیستم دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه کابل شبکه است. کابل شبکه یا Twisted Pair که با پورت RJ-45 به دوربین متصل می‌شود، می‌توانند سیگنال دیجیتال حاوی تصاویر ارسالی دوربین تحت شبکه را به راحتی انتقال دهند.

منبع تغذیه POE

انرژی دوربین مداربسته تحت شبکه توسط فناوری POE یا برق روی اترنت تأمین می‌شود. در این شرایط دیگر نیازی به اتصال کابل برق جداگانه به دوربین مداربسته نیست و تأمین انرژی دوربین مداربسته تحت شبکه توسط کابل شبکه متصل به آن تأمین می‌شود. در این میان دستگاهی به نام منبع تغذیه POE وجود دارد که اگر دستگاه‌های موجود در شبکه از فناوری POE پشتیبانی نکنند بتواند انرژی را روی کابل شبکه ارسال کند.

دستگاه Ethernet Extender

کابل شبکه Twisted Pair می‌تواند تا فاصله 100 متر سیگنال‌ها را انتقال دهد. در زمانی که مسافت انتقال اطلاعات روی کابل شبکه بیشتر از 100 متر باشد برای جلوگیری از تضعیف و یا تخریب سیگنال از دستگاه Ethernet Extender استفاده می‌کنیم. Ethernet Extender یک دستگاه الکترونیکی در شبکه است که با استفاده از آن می‌توان سیگنال روی کابل شبکه را تقویت کرد و تا فاصله‌ای بیشتر از 100 متر ارسال نمود.

دستگاه NVR

دستگاه NVR سیگنال تمامی دوربین‌های تحت شبکه را دریافت می‌کند و امکان مدیریت، نمایش و ذخیره آن‌ها را فراهم می‌کند. دستگاه NVR ورودی RJ-45 دارد و نیازی به اتصال مستقیم تمامی دوربین‌های تحت شبکه به آن نیست. هر دوربین تحت شبکه که به شبکه کامپیوتری محل مورد نظارت متصل باشد توسط دستگاه NVR که به همان شبکه متصل است شناسایی شده و تصاویر آن دریافت می‌شود.

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

نمایشگر 

برای رویت تصاویر ارسالی از دوزبین‌های مدار بسته نیازمند یک صفحه نمایشگر هستیم. نمایشگر مستقیماً به دستگاه NVR متصل می‌شود و تصاویر مورد نظر را به نمایش می‌گذارد.

هارد دیسک

دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه به دلیل تولید و ارسال تصاویر به صورت دیجیتال و با کمترین فشرده سازی ممکن، برای ذخیره سازی تصاویر، نیازمند فضای ذخیره سازی بسیار بیشتری نسبت به دوربین‌های مداربسته آنالوگ هستند. تصویر دریافتی از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه عموماً از تصویر دوربین مداربسته آنالوگ کیفیت و وضوح بالاتری دارد، که این مسأله تا حدی به دیجیتال بودن سیگنال ارسالی آن‌ها مربوط می‌شود. بعضی مدل‌های دوربین مدار بسته تحت شبکه مجهز به درگاه کارت SD هستند تا بتوانند بدون نیاز به دستگاه NVR به اندازه ظرفیت کارتی که روی آن‌ها قرار گرفته تصاویر را ذخیره کنند.

در این مقاله متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته در انواع مختلف آن‌را بررسی کردیم. دوربین‌های مدار بسته با توجه به نوع و نحوه کارکرد نیازمند متعلقات و تجهیزات جانبی متفاوتی هستند که آن‌ها را بیان کردیم. برای طراحی و اجرای سیستم نظارتی دوربین مدار بسته باید با توجه به نیاز و اهمیت مکان تحت نظارت ومحدودیت‌های موجود در فضای اجرای سیستم درباره نوع سیستم نظارتی مورد استفاده و متعلقات و تجهیزات جانبی آن تصمیم‌گیری کرد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا