تجهیزات شبکه

تفاوت کابل شبکه Crossover با Straight

خرید کابل شبکه

کابل های شبکه را می توان به دو صورت مستقیم یا متقاطع سیم کشی کرد . کابل شبکه Straight ( مستقیم ) از رایج ترین نوع کابل شبکه است که به منظور اتصال کامپیوتر به هاب یا سوئیچ شبکه استفاده می شود . کابل متقاطع یا کراس اور ( Crossover ) معمولا برای اتصال یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر استفاده می شود . در ادامه به توضیح کامل دو کابل و تفاوت های آن ها می پردازیم .

استاندارد T568A و T568B

کانکتور یا همان سوکت شبکه از 8 پین تشکیل شده است که 4 زوج کابل شبکه درون 8 پین قرار می گیرد . دو استاندارد کلی برای قرار گیری زوج سیم ها درون سوکت شبکه وجود دارد ، T568A و T568B . استاندارد T568B از استاندارد T568A عبور کرده و معمولا برای سوکت زنی کابل شبکه از این استاندارد استفاده می شود . البته ذکر این نکته ضروری است که دو استاندارد ذکر شده هیچ برتری ای نسبت به یکدیگر ندارند و هر کدام را که به کار ببرید در نتیجه ی نهایی تفاوتی ایجاد نمی کند .

مقایسه کابل شبکه کراس اور با کابل مستقیم - استاندارد T568A و T568B

کابل شبکه مستقیم ( Straight )

کابل شبکه استریت کابلی است که دو سر آن به یک شکل سوکت خورده است یعنی یا دو سر آن با استاندارد T568A و یا با استاندارد T568B سوکت خورده است . از این کابل معمولا جهت اتصال دو دستگاه غیر هم نوع ، مانند اتصال سوییچ به روتر یا روتر به کامپیوتر استفاده می شود .

کابل شبکه کراس اور ( Crossover )

کابل شبکه کراس اور که به آن کابل کراس نیز گفته می شود به منظور اتصال دستگاه های هم نوع مانند اتصال یک کامپیوتر به یک کامپیوتر ، اتصال مودم به مودم و موارد دیگر استفاده می شود . تفاوت این نوع کابل با کابل مستقیم در این است که در کابل شبکه کراس اور هر 2 نوع استاندارد T568A و T568B استفاده شده است ، یعنی یک طرف کابل با استاندارد T568A و طرف دیگر با استاندارد T568B سوکت خورده است .

کابل شبکه Crossover یا Straight ؟

در گذشته انتخاب بین این دو کابل از اهمیت زیادی برخوردار بود چرا که در صورت انتخاب نادرست کابل ، ارتباط در شبکه با سرعت کمتری انجام میشد . پس از معرفی قابلیت Auto-MDI/MDIX و ساپورت تجهیزات اکتیو شبکه از این قابلیت ، دیگر انتخاب بین کابل کراس یا مستقیم اهمیتی ندارد و می توانید بدون نگرانی از هر نوع کابلی استفاده کنید . ویژگی Auto-MDI/MDIX این قابلیت را فراهم می کند که دستگاه بتواند تفاوت بین کابل کراس اور و کابل مستقیم را تشخیص داده و بر اساس نوع استاندارد نسبت به ارسال دیتاها روی زوج سیم های کابل اقدام کند .

اکثر سوییچ ها و روتر هایی که در چندسال اخیر تولید شده اند از قابلیت Auto-MDI/MDIX بهره می برند و شما می توانید بدون نگرانی بابت کاهش سرعت شبکه ، نسبت به خرید کابل یا پچ کورد شبکه مورد نیاز خود اقدام نمایید .

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. سلام،ببخشید ،برای سوکت زدن کابل cat6 بین دوربین شبکه و dvr یا مودم باید از کراس استفاده کرد یا استریت،؟
  و اگر استاندارد رنگ‌بندی را رعایت نکنیم ولی دو سر کابل را همرنگ سوکت بزنیم تصویر دوربین را خواهیم داشت ؟ ممنون

  1. علی جان دیگه کسی کراس وصل نمی کنه، شما همون استریت وصل کن چون دستگاه های جدید دیگه خودشون تشخیص میدن. در مورد سوال دومت اگر سیم های هم رنگ رو سوکت بزنی، ما توی نت ران امتحان کردیم و دیتا رو درست انتقال میداد اما در مورد تصویر مطمئن نیستم.

   1. سلام
    درمورد سوال اون دستمون که پرسیدن سوکت زدن بدون رعایت رنگ بندی عرض کنم که هیچ مشکلی پیش نمیاد .رنگ بندی فقط یک استاندارد هست که اگه رعایت نشه باعث بوجود اومدن یک سری مشکلات در آینده اون شبکه میشه
    مثلا کسی از بیرون بیاد برای برسی باید هر دو سر کابل رو ببینه و سردر گم میشه یا برای نصب کیستون ترتیب کانکتور ها طبق استاندارده که اگه اون طرف کابل بدون رعایت رنگ بندی سوکت خورده باشه نصب کیستون پر زحمت میشه.

 2. سلام اقا احسان . میشه بگید برای دستیابی به سرعت ۱۰۰۰ Mps چه مواردی بجز موارد زیر را باید رعایت شود ؟
  ۱- هاب سرعت ۱۰۰۰
  ۲-کابل شبکه cat6a یا cat7
  ضمنا اگر همه ی نود ها در فواصل کمتر از ۵۰ متر باشند . متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا