تجهیزات شبکه

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

خرید کابل شبکه

با ظهور سیستم تلفن‌های خصوصی یا سیستم تلفن سانترال ملزومات این سیستم روزبه‌روز توسعه و گسترش پیدا کرد و نیاز به تولید دستگاه‌های تلفن جدیدی حس شد که به تلفن سانترال معروف هستند. در این مقاله قصد داریم تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی رو بررسی کنیم.

تلفن در سال 1876 اختراع شد و از اون زمان همه دنیا رو تحت پوشش خودش قرار داد. به‌طوری که امروز تقریباً تمام نقاط کره زمین تحت پوشش نوعی از تلفن هستن. سیستم کارکرد تلفن سیمی امروزی که به شبکه‌ی تلفن سراسری متصل میشه تقریباً مشابه همون سیستم ابتدایی تلفنه. با گذشت سال‌ها، تلفن معمولی به همون شکل قدیمی به کار خودش ادامه میده و فقط سرویس‌های جدیدی روی بستر اون ایجاد شده؛ سرویس‌هایی مثل فکس و اتصال اینترنت. دستگاه‌های تلفن معمولی کاربری مشخصی دارن که به مکالمه روی خطوط سراسری تلفن محدود میشه. در سیستم‌های تلفن سانترال که امروزه به بخش مهمی در سازمان‌ها و ادارات تبدیل شده، باید از نوع دیگر تلفن، یعنی تلفن سانترال استفاده کرد.

تلفن سانترال:

تلفن سانترال از لحاظ ظاهری شبیه تلفن‌های معمولیه. امکان اتصال مستقیم این تلفن به دستگاه سانترال وجود داره. این تلفن قابلیت دریافت دستورات دستگاه سانترال رو داره. تلفن سانترال میتونه دستگاه سانترال رو هم مدیریت کنه. تلفن‌ های سانترال در ابعاد، انواع و مدل‌های گوناگونی ساخته میشن.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

قابلیت های تلفن سانترال

اتصال به خطوط سانترال

تلفن سانترال در انواع مختلف قابلیت اتصال به خطوط داخلی سانترال رو داره. این تلفن‌ها توانایی دریافت تماس و شروع تماس در سیستم تلفن سانترال رو دارن.

امکان مدیریت ارتباط سانترال

تلفن سانترال با توجه به مدلش توانایی مدیریت دستگاه سانترال و اختصاص شماره‌ی داخلی و مدیریت تماس‌ها برای دستگاه سانترال رو دارد. دستگاه تلفن سانترال در انواع مدیریتی و اپراتوری تولید میشه که با سطوح دسترسی متفاوت میتونه کارکرد دستگاه اصلی سانترال رو مدیریت کنه و در صورت نیاز تغییرات لازم رو در اون اعمال کنه. تنظیمات قابلیت‌هایی همچون منشی تلفنی، تلفن گویا، ضبط مکالمات و مدیریت ارتباطی خطوط داخلی و شهری به‌وسیله‌ی تلفن سانترال قابل انجامه.

امکان انتقال تماس

دستگاه تلفن سانترال در دو نوع مدیریتی و اپراتوری امکان انتقال تماس به تلفن‌های دیگر رو داره. به این صورت که با فشردن دکمه‌ای تعریف‌شده یا ترکیبی از دکمه‌ها، تماس مورد نظر رو به دستگاه تلفن کارمند مربوطه انتقال میده. در این دستگاه‌ها امکان مشاهده‌ی وضعیت تلفن‌ها وجود داره و میشه متوجه شد که تلفنی که قصد داریم تماس رو به اون انتقال دهیم آزاده یا اشغال. سپس تصمیم بگیریم که انتقال به همون شماره انجام بشه یا کارمند دیگه‌ای پاسخگوی اون تماس باشه.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

امکان تنظیم ساعت کاری

در تلفن‌ های سانترال امکان تعریف ساعت کاری وجود داره. تعریف ساعت کاری به این معنیه که در خارج از ساعات تعریف شده اون دستگاه تلفن امکان برقراری ارتباط رو ندارد. این قابلیت در سازمان‌های بزرگ بسیار کاربردیه. در شرکت‌هایی که از لحاظ امنیتی در سطح بالایی قرار دارن این قابلیت کمک می‌کنه تا در ساعات غیرمجاز ارتباطی با محل برقرار نشه.

امکان محدودیت تماس 0 و 00

یکی از مسائلی که باعث بالا رفتن هزینه‌ی سازمان میشه هزینه‌ی اضافی تلفنه. استفاده از سیستم تلفن سانترال تا حد زیادی این هزینه‌ها رو کاهش میده، اما در شرایطی که کارمندان از تلفن روی میزشون برای تماس روی شبکه‌ی سراسری تلفن شهری استفاده می‌کنند امکان افزایش هزینه‌ها وجود دارد. مهم‌ترین آیتم افزایش هزینه‌ی تلفن تماس با کدهای شهرستان یا تلفن خارجیه که هزینه‌ی بالاتری نسبت به تلفن درون شهری داره. برای جلوگیری از این هزینه‌ی اضافه دستگاه تلفن سانترال به صفر و دو صفر بند مجهز شده. این سیستم باعث میشه کسی نتونه با خارج از محدوده شهری تماس بگیره.

کنفرانس تلفنی

در تلفن سانترال قابلیت بسیار مفیدی تعبیه شده که از لحاظ زمان کاری از کمترین وقفه‌ها هم جلوگیری می‌کنه. سیستم کنفرانس تلفنی باعث میشه چند نفر بدون ترک میز کارشون با هم مکالمه کنن و به‌صورت گروهی تمامی مکالمات رو دریافت کنند. این قابلیت تلفن سانترال در سازمان‌های بزرگ که فاصله‌ی کارمندها از هم زیاده بسیار مفیده.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

زمان سنج

تلفن سانترال به زمان‌سنج مجهزه و میزان زمان مکالمه رو به دقت محاسبه و ذخیره می‌کنه. این سیستم در شرکت‌هایی که تعداد زیادی اپراتور پاسخگوی تلفن فعالیت می‌کنن، بسیار کارآمده. این زمان سنجی به مدیریت شرکت کمک می‌کنه تا میزان فعالیت اپراتورهای پاسخگوی تلفن رو به دقت مشاهده کرده و از میزان بازدهی کار کارمندان خود مطلع بشن.

پاسخگویی به آیفون و درب بازکن

یکی از قابلیت‌های جالب و کاربردی سیستم تلفن سانترال قابلیت پاسخگویی به آیفون و باز کردن درب با استفاده از تلفنه. این امکان در دستگاه تلفن سانترال وجود داره و سیگنال آیفون رو از دستگاه سانترال دریافت کرده و امکان مکالمه با فرد پشت آیفون رو فراهم می‌کنه. این امکان هم وجود داره که در صورت لزوم با استفاده از تلفن سانترال درب رو باز کنیم.

دارای کلید قابل برنامه‌ریزی

تلفن های سانترال عموماً دارای دکمه‌های قابل برنامه ریزی هستند که میشه اون‌ها رو برای امور مشخص برنامه‌ریزی کرد. در صورت فشرده شدن این کلید‌ها دقیقاً همون برنامه‌ریزی‌ای اجرا میشه که روی اون انجام شده. تعداد استاندارد این کلیدها تا 24 کلید در مدل‌های مختلف تعیین شده.

قابلیت اضافه کردن کلید DSS

کلیدهای DSS مجموعه کلیدهای قابل برنامه ریزی هستند که باید به صورت جدا تهیه بشن و برای اضافه شدن تعداد کلیدهای قابل برنامه‌ریزی تلفن سانترال، به اون متصل بشن.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

قابلیت اتصال هدست

تلفن‌های سانترال در اکثر مدل‌ها قابلیت اتصال هدست رو دارند. کاربرد هدست در تلفن سانترال برای اپراتورهای پاسخگوی تلفنه. استفاده از هدست باعث میشه اپراتور گوشی تلفن رو با دست نگه نداره و بتونه به راحتی هم‌زمان با پاسخگویی به تلفن کارهای دیگه‌ای هم انجام بده.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

از تلفن‌های معمولی در سیستم سانترال به‌عنوان تلفن کارمندانی استفاده میشه که نیازی به انتقال تماس و بقیه قابلیت‌های مطرح شده  ندارن. برای طراحی و اجرای سیستم سانترال باید ابتدا کاملا نیاز سازمان سنجیده بشه و سپس بر اساس نیاز دستگاه سانترال و دستگاه‌های تلفن رو خرید. مدل و نوع تلفن قابل خرید برای سیستم سانترال به موقعیت شخص استفاده کننده مربوط میشه.

در این مقاله تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی رو بررسی کردیم. برای مشاوره و خرید سیستم تلفن سانترال و تجهیزات جانبی اون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا