سیستم سانترال

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

با ظهور سیستم تلفن‌های خصوصی یا سیستم تلفن سانترال ملزومات این سیستم روز به روز توسعه و گسترش یافتند. نیاز به تولید دستگاه‌های تلفن جدیدی حس شد که به تلفن سانترال معروف هستند. در این مقاله قصد داریم تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی را بررسی کنیم.

تلفن در سال 1876 اختراع شد و از آن زمان شروع به پوشش دادن همه دنیا کرد تا امروز که تقریباً تمامی نقاط کره زمین تحت پوشش نوعی از تلفن هستند. سیستم کارکرد تلفن سیمی امروزی که به شبکه تلفن سراسری متصل می‌شود تقریباً مشابه همان سیستم ابتدایی تلفن است. با گذشت سال‌ها تلفن معمولی به همان شکل به کار خود ادامه می‌دهد و فقط سرویس‌های جدیدی روی بستر آن به عرصه ظهور آمده‌اند. سرویس‌هایی مثل فکس و اتصال اینترنت که از بستر تلفن سراسری استفاده می‌کنند. دستگاه‌های تلفن معمولی کاربری مشخصی دارند که محدود به مکالمه روی خطوط سراسری تلفن می‌شود. در سیستم‌های تلفن سانترال که امروزه به بخش مهمی در سازمان‌ها و ادارات تبدیل شده است، باید از نوع دیگر تلفن، تلفن سانترال استفاده کرد.

تلفن سانترال:

تلفن سانترال از لحاظ ظاهری شبیه به تلفن‌های معمولی است. امکان اتصال مستقیم این تلفن به دستگاه سانترال وجود دارد. این تلفن قابلیت دریافت دستورات دستگاه سانترال را دارد. تلفن سانترال قابلیت مدیریت دستگاه سانترال را نیز دارد. تلفن‌ های سانترال در ابعاد، انواع و مدل‌های گوناگونی ساخته می‌شوند.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

قابلیت های تلفن سانترال:

اتصال به خطوط سانترال

تلفن سانترال در انواع مختلف قابلیت اتصال به خطوط داخلی سانترال را دارد. این تلفن‌ها توانایی دریافت تماس و شروع تماس در سیستم تلفن سانترال را دارند.

امکان مدیریت ارتباط سانترال

تلفن سانترال با توجه به مدل آن توانایی مدیریت دستگاه سانترال و اختصاص شماره داخلی و مدیریت تماس‌ها برای دستگاه سانترال را دارد. دستگاه تلفن سانترال در انواع مدیریتی و اپراتوری تولید می‌شوند که با سطوح دسترسی متفاوت می‌توانند کارکرد دستگاه اصلی سانترال را مدیریت کرده و در صورت نیاز تغییرات لازم را در آن اعمال کنند. تنظیمات قابلیت‌هایی هم‌چون منشی تلفنی، قابلیت تلفن گویا، ضبط مکالمات و مدیریت ارتباطی خطوط داخلی و شهری به وسیله تلفن سانترال قابل انجام است.

امکان انتقال تماس

دستگاه تلفن سانترال در دو نوع مدیریتی و اپراتوری امکان انتقال تماس به تلفن‌های دیگر را دارد. به این صورت که با فشردن دکمه‌ای تعریف شده یا ترکیبی از دکمه‌ها تماس مورد نظر را به دستگاه تلفن کارمند مربوطه انتقال می‌دهند. در این تلفن‌ها امکان مشاهده وضعیت تلفن‌ها وجود دارد و می‌توان متوجه شد که تلفنی که قصد داریم تماس را به آن انتقال دهیم آزاد است یا اشغال، سپس تصمیم بگیریم که انتقال به همان شماره انجام شود یا دستگاه تلفن کارمند دیگری پاسخگوی آن تماس باشد.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

امکان تنظیم ساعت کاری

در تلفن‌ های سانترال امکان تعریف ساعت کاری وجود دارد. تعریف ساعت کاری به این معنی است که در خارج از ساعات تعریف شده آن دستگاه تلفن امکان برقراری ارتباط را ندارد. این قابلیت در سازمان‌های بزرگ بسیار کاربردی است. در شرکت‌هایی که از لحاظ امنیتی در سطح بالایی قرار دارند این قابلیت کمک می‌کند تا در ساعات غیر مجاز ارتباطی با محل مورد نظر برقرار نشود.

امکان محدودیت تماس 0 و 00

یکی از مسائلی که باعث بالا رفتن هزینه یک سازمان می‌شود هزینه اضافی تلفن است. استفاده از سیستم تلفن سانترال به اندازه زیادی این هزینه را کاهش می‌دهد، اما در شرایطی که کارمندان از تلفن روی میزشان برای تماس روی شبکه سراسری تلفن شهری استفاده می‌کنند امکان افزایش هزینه‌ها وجود دارد. مهم‌ترین آیتم افزایش هزینه تلفن تماس با کدهای شهرستان یا تلفن خارجی است که هزینه بالاتری نسبت به تلفن درون شهری دارند. برای جلوگیری از این هزینه اضافه دستگاه تلفن سانترال به صفر و دو صفر بند مجهز شده است. این سیستم باعث می‌شود کسی قادر به تماس خارج از محدوده تلفن شهری نباشد.

کنفرانس تلفنی

در تلفن سانترال قابلیت بسیار مفیدی تعبیه شده که از لحاظ زمان کاری از کمترین وقفه‌ها نیز جلوگیری می‌کند. سیستم کنفرانس تلفنی باعث می‌شود چند نفر بدون ترک میز کارشان با هم مکالمه کنند و به صورت گروهی تمامی مکالمات را دریافت کنند. این قابلیت تلفن سانترال در سازمان‌های بزرگ که فواصل کارمندان از یکدیگر زیاد است به راندمان بیشتر می‌انجامد و زمان کار مفید را افزایش می‌دهد.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

زمان سنج

تلفن سانترال به زمان‌سنج مجهز است و میزان زمان مکالمه را به دقت محاسبه و ذخیره می‌کند. این سیستم در شرکت‌هایی که تعداد زیادی اپراتور پاسخگوی تلفن فعالیت می‌کنند بسیار کارآمد است. این زمان سنجی به مدیریت شرکت کمک می‌کند تا میزان فعالیت اپراتورهای پاسخگوی تلفن را به دقت مشاهده کرده و از میزان بازدهی کار کارمندان خود مطلع شود.

پاسخگویی به آیفون و درب بازکن

یکی از قابلیت‌های جالب و کاربردی سیستم تلفن سانترال قابلیت پاسخگویی به آیفون و باز کردن درب با استفاده از تلفن است. این امکان در دستگاه تلفن سانترال وجود دارد که سیگنال آیفون را از دستگاه سانترال دریافت کرده و بتواند به مکالمه با آیفون پشت درب بپردازد. این امکان نیز وجود دارد که در صورت لزوم با استفاده از تلفن سانترال درب را باز کنیم.

دارای کلید قابل برنامه‌ریزی

تلفن های سانترال عموماً دارای دکمه‌های قابل برنامه ریزی هستند که می‌توان آن‌ها را برای امور مشخص برنامه‌ریزی کرد. در صورت فشرده شدن این کلید‌ها دقیقاً همان برنامه‌ریزی که روی آن انجام شده اجرا می‌شود. تعداد استاندارد این کلیدها تا 24 کلید در مدل‌های مختلف متغیر است.

قابلیت اضافه کردن کلید DSS

کلیدهای DSS مجموعه کلیدهای قابل برنامه ریزی هستند که باید به صورت جدا تهیه شوند و برای اضافه شدن تعداد کلیدهای قابل برنامه‌ریزی تلفن سانترال، به آن متصل می‌شوند.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

قابلیت اتصال هدست

تلفن‌های سانترال در اکثر مدل‌ها قابلیت اتصال هدست را دارند. کاربرد هدست در تلفن سانترال برای اپراتورهای پاسخگوی تلفن است. استفاده از هدست باعث می‌شود اپراتور گوشی تلفن را با دست نگه ندارد و بتواند به راحتی همزمان با پاسخگویی تلفن به فعالیت کاری بپردازد.

تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی

از تلفن‌های معمولی در سیستم سانترال به عنوان تلفن کارمندانی که نیازی به اانتقال تماس و بقیه قابلیت‌های مطرح شده تلفن سانترال ندارند، استفاده می‌شود. برای طراحی و اجرای سیستم سانترال باید ابتدا کاملا نیاز سازمان سنجیده شود و سپس بر اساس نیاز اقدام به خرید دستگاه سانترال و دستگاه‌های تلفن کرد. مدل و نوع تلفن قابل خرید برای سیستم سانترال به موقعیت شخص استفاده کننده در سازمان مربوط می‌شود. در این مقاله تفاوت تلفن سانترال و تلفن معمولی را بررسی کردیم.

برای مشاوره خرید سیستم تلفن سانترال و تجهیزات جانبی آن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا