شبکه

سرعت اینترنت شبکه های موبایلی در حال پیشی گرفتن از شبکه های وای فای

خرید کابل شبکه

شاید در نگاه اول به نظر برسد که شبکه های وای فای سریع تر از شبکه های موبایلی هستند چرا که شبکه های وای فای بر روی بستری سیمی بنا شده اند. اما پژوهشی که توسط OpenSignal انجام شده، به نتیجه ای متفاوت منجر شده است. در بسیاری از کشورها سرعت اینترنت شبکه های موبایلی بیش از شبکه های وای فای است و در برخی کشورها اختلاف سرعت آن ها به 13 مگابیت بر ثانیه می رسد.

شرکت OpenSignal شرکتی است که در زمینه اندازه گیری سرعت اینترنت و ارائه نقشه های پوشش دهی شبکه های موبایلی فعالیت می کند و نرم افزارهای اندروید و iOS این شرکت نیز از نرم افزارهای پرطرفدار در این زمینه هستند.

بر اساس گزارش OpenSignal در بسیاری کشورها سرعت اینترنت شبکه های موبایلی و وای فای تقریباً مشابه هستند و تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. در کشورهایی مانند آمریکا، سنگاپور، هنگ کنگ و کره جنوبی سرعت اینترنت شبکه های وای فای هنوز هم بیشتر از سرعت اینترنت شبکه های موبایلی است.

با ورورد تکنولوژی اینترنت نسل پنجم یا همان 5G سرعت اینترنت شبکه های موبایلی سریع تر نیز خواهد شد. با این وجود نسل جدید وای فای که به نام 802.11ax و یا Wi-Fi 6 شناخته شده است نیز به گونه ای طراحی شده است که به عنوان مکمل شبکه های موبایلی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه این دو شبکه به طور جدا از هم کار نمی کنند اما کلیت این شبکه های با هم تفاوت دارد.

در شکل زیر میزان تفاوت شبکه های موبایلی و شبکه وای فای را در کشورهای مختلف مشاهده می کنید. در کشورهایی که در منطقه آبی این شکل قرار گرفته اند سرعت شبکه های وای فای بیشتر است. در کشورهایی که در در قسمت نارنجی قرار گرفته اند سرعت شبکه های موبایلی بیشتر است. کشورهایی که در مرز منطقه آبی و نارنجی قرار گرفته اند سرعت اینترنت موبایلی و وای فای نزدیکی دارند.

سرعت اینترنت شبکه های موبایلی

داده هایی که توسط OpenSignal به دست آمده اند بر اساس اندازه گیری هایی است که از 8 میلیون دستگاه مختلف موبایل به عمل آمده است و واضح است که اینترنت های موبایلی در حال سریع تر شدن هستند. با اینحال اینترنت وای فای هنوز هم اینترنت جذاب تری از شبکه های موبایلی است.

با این که استفاده از شبکه های 5G به عنوان اینترنت خانگی ممکن است و به زودی شاید این اتفاق رخ دهد، اما این کار ممکن است بهترین راه حل موجود نباشد. برای استفاده از اینترنت 5G در داخل خانه ها نیاز به آنتن هایی بزرگ و پرمصرف است که به ساختمان ها متصل شوند و از این طریق به روتر و مودم وصل شوند.

موضوع دیگری که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است تمایل بیشتر گوشی های موبایل به اینترنت وای فای است. بسیاری از گوشی های هوشمند به طور خودکار در صورت وجود اینترنت وای فای به آن متصل می شوند حتی اگر سرعت اینترنت موبایل بیشتر باشد. با این که این کار هزینه کمتری برای کاربر خواهد داشت اما این عمل با محبوب تر شدن شبکه های موبایلی باید برعکس شود و مورد بازنگری قرار گیرد.

می توانید در متن این پژوهش اطلاعات مفیدی را در این مورد بخوانید. لینک دانلود این پژوهش در پایین همین مطلب موجود است.

 

منبع: TechSpot

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا